предавачи филозофског факултета

садања врхушка није настала сама од себе.
ишколована је... на жалост.
и још горе... школује...

Jeste, skolovali su se ovde.

Ali su se i doškolavali, na drugim mestima.

Sta mislis, zasto je na FF zavladala tzv. analiticka filozofija, ta filozofija necinjenja i mlacenja prazna slame ? Inace, tako ne-pripadna nasim prostorima i mentalitetu.

No, skolovanje je potrebno. Evo, Drakce bi bio dobar politicar, ali filozof tesko. Dzaba kreči ovde sa nekoliko hiljada poruka. Pored obrazovanja nedostaje mu i postenje. Jer, obitava ovde, svakodnevno i svakocasovno, a mrzi, bas mrzi filozofiju i filozofe. A toliko malo o tome zna.

Tako da nije dobro da filozofiju i filozofe kritikuju oni koji toliko malo ili bas nista ne znaju o tome. Nije dobro da se kritikuje ista o cemu se malo ili nista ne zna.
Ali mi smo ljudi skloni ubedjenju da se u sve razumemo i sve znamo. Tako dolazi na scenu i jedna generacija filozofa, koji umisljeni da sve znaju, zaboravljaju i odbacuju ucenja svojih profesora, kojima, ipak, mnogo duguju.

Tako je to. Nedostaje nam skromnost. Precesto. Pritom, mislim i na sebe.
 
Ne mrzim ni filozofe ni filozofiju Nereju!
Sebe bih mrzio da je tako jer sam ljubitelj mudrosti,a ne mrzitelj...A mudro je da ti dalje ne odgovaram
na nemudra palamuđenja o filozofima...
Ja znam nekoliko solidnih filozofa,ni jedan nije profesor ni išta na Filozofskom fakultetu! S njima se i družim i
raspravljamo ozbiljne teme,od kojih poneku i ovde postavim.
Nemam ja visoko mišljenje o sebi,tu slično Sokratovom,ali što o ljudima -zombijima imam objektivno jasno mišljenje
ne znači da ih prezirem...Samo ih zaobilazim...
Na FF u NS ima par ljudi koji su izuzetni,čak i mudri,ali više imaju tu gospodsku tolerantnost svojstvenu Maloj Atini
i otvorenost za drugačija mišljenja,pa su mi dragi ljudi.
Inače,kao i u Jerusalemu-nema tamo ničeg!
 
Ne mrzim ni filozofe ni filozofiju Nereju!
Sebe bih mrzio da je tako jer sam ljubitelj mudrosti,a ne mrzitelj...A mudro je da ti dalje ne odgovaram
na nemudra palamuđenja o filozofima...

Ja znam nekoliko solidnih filozofa,ni jedan nije profesor ni išta na Filozofskom fakultetu! S njima se i družim i
raspravljamo ozbiljne teme,od kojih poneku i ovde postavim.
Nemam ja visoko mišljenje o sebi,tu slično Sokratovom,ali što o ljudima -zombijima imam objektivno jasno mišljenje
ne znači da ih prezirem...Samo ih zaobilazim...
Na FF u NS ima par ljudi koji su izuzetni,čak i mudri,ali više imaju tu gospodsku tolerantnost svojstvenu Maloj Atini
i otvorenost za drugačija mišljenja,pa su mi dragi ljudi.
Inače,kao i u Jerusalemu-nema tamo ničeg!

Ajde ? Sto bi rekao Bili Piton.

Eto, ja te pohvalio da bi bio dobar politicar, a ti se jedis. z:)

I za politicara su potrebna odredjena znanja i vestine. A ovim nasim, nekima, bas nedostaju te kvalifikacije. I ne samo one.

Inace, mozda gresim, ali procitaj pazljivije sta pises, pa onda mi kazi da izvodim pogresne zakljucke. Godinama unazad je tvoja kritika upucena filozofiji i filozofima cesto bila vise nego neopravdana i neutemeljena. Mozda gresim, ne znam.

Ali, vrati se samo jedan post unazad ( tvoj, na ovoj temi, br.25 ), pa mi reci da tako sa ljubavlju pises o filozofima i filozofiji. Mozda to treba analiticki istraziti, pa bih onda uvideo da gresim ? Mozda je samo nerazumevanje u pitanju ? Mozda.
No, sta mari, idemo dalje.
 
Školuje ,školuje ranego,ali ne znam kome i čemu...Kome to treba i čemu to služi šta oni iškoluju...
Pominjao sam jednu koja je kod njih završila,ja joj pregledao diplomski...I posle kad se trebala zaposliti ,
danima je učio novinarstvu...Znam i ko ju je dalje učio-jedan moj gariša tamo gde radi...
Pred Novaka bila kod nas i ja je pitam da li koristi neko znanje s Filozofskog,a ona me gleda malo u nedoumici
i kaže da tamo nije naučila da radi!

Eto ti taj post 25 Nereju!
I gde ja tu pokazujem mržnju prema filozofima i filozofiji?
Pokazujem da je program studija filozofije besmislen! Čemu služi i koji je doprinos tih profesora na toj katedri
filozofije našem društvu?
U redu je da se na svakom fakultetu uči filozofija,baš kao i sociologija,ali sama filozofija da bude struka?
Plaćena struka filozof?
Neko je tu opižđen,moguće i ja,ali svakako ne vidim ikog od mojih drugara koji bi zaposlili nekog filozofa!
Filozof u firmi?
Daj!
Hajde da smo bogata zemlja pa da imamo Institut za filozofiju pa da narod ide tamo da sluša razne teme i da se prosvećuje...
Ama ,Internet je pogodniji za tu svrhu.
Elem,kao što sam rekao:Filozofija treba da postoji u svakoj nauci kao predvodnik te nauke i osnova iste...

Vidi Nereju:za nedelju dana,desetak dana, mogu napisati,po Witgensteinovim merilima,knjigu s mojim filozofskim doktrinama!
I ko će to da čita i čemu će to služiti?
Nemam ja nekih iluzija kao ovde nekolicina.
Osim toga znam,pouzdano iz solidnog iskustva da je i moje mišljenje i saznavanje neusamljen društveni proces i da do tih doktrina
već ima ljudi koji su stigli i još će pristizati i prevazilaziti! (Oš da sam hegelovac il marksista?z;))
Mada ja to zovem "algoritam mejnstrima" isti je to kerec kako ga i Hegel nazvao...
Tako da...z:cry:
 
Jesam i pizdim, vise zbog toga sto ono sto mogu da promenim, ostali nedaju , niti pomazu...

ак зависи од другара ондак јок можеш.
ал за промену... завири у себе...
то би можда могао сам.

- - - - - - - - - -

Mejn strim ti je glavni društveni tok,Patak, u kom nisu ekstremne društvene pojave...
Kako može biti nešto takvo za pohvalu ili grdnju...:zroll:
Možeš iskakati iz mejnstrima avangardno ili biti ispod društvenih zbivanja (romska
geta,klošarenje i sl),ali nemaj iluzija da ti nisi u njemu...

главни ток је медиокритет залуђивање.
и само за грдњу и јесте.
што ложиш паче кад и ти то знаш?
 
H. Gadamer ce u svojoj zbirci tekstova, objavljenoj pod naslovom Hegelova dijalektika, reci da su samo autori izvan akademije ( profesure ) poput Kjerkegora i Sopenhauera, Marksa i Nicea, zajedno sa velikim romanopiscima XIX i XX veka, " uspeli da zahvate svest toga razdoblja i da zadovolje njegovu potrebu za filozofskim sagledavanjem sveta ".

Taj spisak se moze prosiriti sa mnogo takvih autora, poput Stirnera ili Sartra, recimo.

P. Sloterdajk ( Sloterdijk ) ce na tom tragu zakljuciti da su kao " slobodni pisci, Sopenhauer, Stirner, Marks i Nice, bitno doprineli tome da je autorska filozofija nadmasila profesorsku " ( Filozofski temperamenti ).

E. Bloh ce, kao univerzitetski profesor, ex cathedra , saopstiti da su univerziteti - grobnice duha !

I to je tako.

Naravno, ne treba smetnuti sa uma da su se i ti " slobodni pisci " i " autori izvan akademije " - obrazovali. Filozofski, dabome.

Kao sto ne treba smetnuti sa uma da filozofija sebi i moze dopustiti ovakav nacin samokriticnosti, a da ostane to sto jeste. z:)
To i jeste odlika filozofije.

Ne uvek samo njoj svojstvena, ali pozeljna, njoj pripadajuca i prepoznatljiva.
 
H. Gadamer ce u svojoj zbirci tekstova, objavljenoj pod naslovom Hegelova dijalektika, reci da su samo autori izvan akademije ( profesure ) poput Kjerkegora i Sopenhauera, Marksa i Nicea, zajedno sa velikim romanopiscima XIX i XX veka, " uspeli da zahvate svest toga razdoblja i da zadovolje njegovu potrebu za filozofskim sagledavanjem sveta ".

Taj spisak se moze prosiriti sa mnogo takvih autora, poput Stirnera ili Sartra, recimo.

P. Sloterdajk ( Sloterdijk ) ce na tom tragu zakljuciti da su kao " slobodni pisci, Sopenhauer, Stirner, Marks i Nice, bitno doprineli tome da je autorska filozofija nadmasila profesorsku " ( Filozofski temperamenti ).

E. Bloh ce, kao univerzitetski profesor, ex cathedra , saopstiti da su univerziteti - grobnice duha !

I to je tako.

Naravno, ne treba smetnuti sa uma da su se i ti " slobodni pisci " i " autori izvan akademije " - obrazovali. Filozofski, dabome.

Kao sto ne treba smetnuti sa uma da filozofija sebi i moze dopustiti ovakav nacin samokriticnosti, a da ostane to sto jeste. z:)
To i jeste odlika filozofije.

Ne uvek samo njoj svojstvena, ali pozeljna, njoj pripadajuca i prepoznatljiva.

Ovo ti je baš na tragu onog šta ja često ponavljam o andragoškom obrazovanju kao neophodnosti nadgradnje
akademskog obrazovanja.
No ipak,akademsko obrazovanje je dobra osnova za filozofsku nadogradnju i to ne sudim samo po sebi već
baš iz tih primera koje si postavio!
Profesorska deoba na istričare,logičare,metafizičare itd. mislim da veoma sužava iskorištenost umnih kapaciteta tih
"specijalista"...,mada je prisutnije nešto drugo..."Zamor materijala" rečeno našim inženjerskim žargonom... Kad god sam
s tim profama ,uvek se trude da budu najpametniji,često to i jesu,ali brate mili i znaju da zagrde,posebno u oceni
društvenih zbivanja,kulturi i drugim konkretnim pitanjima...Primena mudrosti im nije jača strana,a o tom je ,uglavnom,
ovde na Goranovoj temi reč...
 
Vi se krijete sad iza filozofije dodajuci joj neke nepostojece osobine na ovom prostoru...

Jel tacno da kod nas ljudi ne primecuju uzroke koji deluju destruktivno sve dok ne prodje voz, tj dok se toliko ne devastira odnos ili okolina da je vise nemoguce vratiti ili stvoriti nesto dobro...?
Ne znam kolicko mala kolicina samokriticnosti je dovoljna da bi izazvala zadovoljstvo sobom kod filozofa, ali ne moze se govoriti o samokriticnosti kad imas takvu situaciju...
Sad da li okriviti samoljublje, perceptivno siromastvo i pored silnih filozofskih znanja ili inat i tvrdoglavost, sebicnost ili sta vec moze od licnih osobina da bude vaznije od umnog zakljucka....

Ono sto ja primecujem kod filozofskih navijaca je upravo to.....oni gledaju celinu pa kao da imaju mapu srbije i foliju neke druge teritorije pa preklapaju i sabiraju kolika je povrsina preklopljena...
Ako je puno onda ce biti tako i teorija ce opstati i izdrzati....
To je neki cudan dodatak ruljolikom nacinu razmisljanja, koji je duboko ukorenjen kod vecine, bili intelektualci po srpskom tumacenju ili ne bili.....
Znaci uopste ne gledaju ni liniju logickog uticaja, ni kljucke , iskljucive tacke...nego ih vide samo kao strategijske....dodaju im znacaj ali ne vide iskljucivost...prekid ako to nije ispunjeno...

Sve znaju, stvarno imaju raskosno znanje i sve im je tako pitko sto misle ali na kljucnim tackama su jednostavno nista nula...
Naravno svaki demagog i filozof ce reci, to sto ti mislis da su kljucne tacke, oni ocigledno ne misle......
Ok, onda je najznacajnija stvar upravo odredjivanje onih odnosa koji su kljucni , a ne koji su mainstream....
Filozofija se vrlo malo bavi pragovima dejstva, poljem dejstva, sve to nju ne interesuje nego vise deduktivno i forenzicki stvara pitke emotivno genezicne tvorevine...

Stvarno uzivas u ushicenju kako je to duboko , a cvrc....
Pesnicki klub i nista vise...

Upadnu neki filozofi koji su i prakticarski orjentisani pa odrade posao za ostale, ali slaba vajda...
Ali da ne ispadne da ja smatram to nebitnim...ja itekako smatram bitnim dobro postavljanje perceptivne mreze, a za to ti treba dobra teorija...
Ali zanemarivanjem kljucnih tacaka, iskljucivih tacaka, pragova dejstva (to tesko da cete negde cesto videti u filozofiji ali ima....nije da nema) filozofija sama sebe deformise...

Doci ce vreme da ce podela na persona publica i persona privata toliko da ucini vidljivim teoriju filozofije o necemu po bilo kom od tumacenja od onoga sto je psiholoski moguce...
Da ne ispadne da ja forsiram psihologiju i sociologiju kao zavisnu od psihologije...ne...one su okrenute ka trenutnom, ka danas, nisu okrenute ni ka ovovremenskom ni ka svevremenskom...
Dobro , mozda nekad pipnu ovovremensko....(moguce alternative od danas ali iz tacke danas)...

A to sto vi ocekujete od specijaliste da bude opsti inzenjer, to je apsurd i po samom shvatanju filozofije kao sveznja pojedinacnih teorija...iz kojeg vi birate vase favorite...
Da necete mozda reci da je filozofija nauka....?
Samo slabim silama vezana....
 
Vi se krijete sad iza filozofije dodajuci joj neke nepostojece osobine na ovom prostoru...

Jel tacno da kod nas ljudi ne primecuju uzroke koji deluju destruktivno sve dok ne prodje voz, tj dok se toliko ne devastira odnos ili okolina da je vise nemoguce vratiti ili stvoriti nesto dobro...?
Ne znam kolicko mala kolicina samokriticnosti je dovoljna da bi izazvala zadovoljstvo sobom kod filozofa, ali ne moze se govoriti o samokriticnosti kad imas takvu situaciju...
Sad da li okriviti samoljublje, perceptivno siromastvo i pored silnih filozofskih znanja ili inat i tvrdoglavost, sebicnost ili sta vec moze od licnih osobina da bude vaznije od umnog zakljucka....

Ono sto ja primecujem kod filozofskih navijaca je upravo to.....oni gledaju celinu pa kao da imaju mapu srbije i foliju neke druge teritorije pa preklapaju i sabiraju kolika je povrsina preklopljena...
Ako je puno onda ce biti tako i teorija ce opstati i izdrzati....
To je neki cudan dodatak ruljolikom nacinu razmisljanja, koji je duboko ukorenjen kod vecine, bili intelektualci po srpskom tumacenju ili ne bili.....
Znaci uopste ne gledaju ni liniju logickog uticaja, ni kljucke , iskljucive tacke...nego ih vide samo kao strategijske....dodaju im znacaj ali ne vide iskljucivost...prekid ako to nije ispunjeno...

Sve znaju, stvarno imaju raskosno znanje i sve im je tako pitko sto misle ali na kljucnim tackama su jednostavno nista nula...
Naravno svaki demagog i filozof ce reci, to sto ti mislis da su kljucne tacke, oni ocigledno ne misle......
Ok, onda je najznacajnija stvar upravo odredjivanje onih odnosa koji su kljucni , a ne koji su mainstream....
Filozofija se vrlo malo bavi pragovima dejstva, poljem dejstva, sve to nju ne interesuje nego vise deduktivno i forenzicki stvara pitke emotivno genezicne tvorevine...

Stvarno uzivas u ushicenju kako je to duboko , a cvrc....
Pesnicki klub i nista vise...

Upadnu neki filozofi koji su i prakticarski orjentisani pa odrade posao za ostale, ali slaba vajda...
Ali da ne ispadne da ja smatram to nebitnim...ja itekako smatram bitnim dobro postavljanje perceptivne mreze, a za to ti treba dobra teorija...
Ali zanemarivanjem kljucnih tacaka, iskljucivih tacaka, pragova dejstva (to tesko da cete negde cesto videti u filozofiji ali ima....nije da nema) filozofija sama sebe deformise...

Doci ce vreme da ce podela na persona publica i persona privata toliko da ucini vidljivim teoriju filozofije o necemu po bilo kom od tumacenja od onoga sto je psiholoski moguce...
Da ne ispadne da ja forsiram psihologiju i sociologiju kao zavisnu od psihologije...ne...one su okrenute ka trenutnom, ka danas, nisu okrenute ni ka ovovremenskom ni ka svevremenskom...
Dobro , mozda nekad pipnu ovovremensko....(moguce alternative od danas ali iz tacke danas)...

A to sto vi ocekujete od specijaliste da bude opsti inzenjer, to je apsurd i po samom shvatanju filozofije kao sveznja pojedinacnih teorija...iz kojeg vi birate vase favorite...
Da necete mozda reci da je filozofija nauka....?
Samo slabim silama vezana....

Ja bih sada, s obzirom na tvoj nacin obracanja ( koji mnogo govori ) trebao da kazem da Mi kazemo...z:)

Ali, necu. Reci cu ovako - Ja kazem da filozofija nije nauka, i hvala bogu sto nije. z:)
 
Samo ta jedna recenica skida odgovornost sa profesora......
Njihovo je samo da razumeju i odgovore na pitanje, ne da usmeravaju.....
Svako usmeravanje je ustvari serviranje sopstvenog tumacenja, a to ne bi smelo....
Vi kazete da sme, jer onda debata kali te stavove....Ali ne.....debata je moguca sa dva preduslova, da su ravnopravni i da su dovoljno bili slobodni sa tom idejom pre same debate....
Nisu svi interaktivni geniji....niti toliko ajd da kazem elokventni...
Sta treba da radi po vama profan filozofije?
Ako filozofija nije nauka nego svezanj pisanija raznih autora.....

Da uspostave dogovorni sled....kao sto vidim da svi teze da urade....smrt istog trenutka za filozofsku misao....

- - - - - - - - - -

Ili ako je pedagoski cilj uzet kao osnova....
Njihovo je da provere da li student zna sve ono sto je neko izabrao da je vredno znati....police u supermarketu....
Ko treba da bira police u supermarketu...?
Profa....Dobro...on ce i da izabere.....
Da li treba da razvija skolu........ne
Da li treba da razvija razmisljanje kod studenta.........ne
Da li treba da bude drustveno odgovoran vise od obicnog gradjanina..........ne
Da li treba da menja takvo stanje.................da

Ali vi niste za ovo zadnje....vi niste za to da profan pravi svoju skolu u kojoj osvaja vlast....
Ili pogodnosti , benefite, protekciju u drustvu...

- - - - - - - - - -

I slazem se da nije na mestu da ja pricam o ovome......Ali to sto se obicno dohvate izvorista , nasi ljudi rade bas ovo sto vi radite....prevale na druge neku odgovornost....
Ja se za ovo sto sam se upleo izvinjavam, stvarno je minorne vaznosti i nije konkretno ono sto pricam o faxu , ne znam sta je tamo i kakvo je stanje....ali vasa nahodjenja sta ocekujete od faksa citam ovde, to nije ni nepoznato ni apstraktno....
 
Ajmo ovako....Psiholog i sociolog ce reci, vaspitajte decu tako da budu snalazljiva u drustvu i drustveno integrisana.....ukljucujuci i primitivizam drustva..

Kako to izgleda u praksi...

Deca gledaju crtice koji pokazuju muvarenje, upotrebicu taj termin....
Roditelji im pokazuju svaki dan muvarenje.
Jos ih uce i kako se lepo i elokventno muvari...

A sta je muvarenje....?

To je izivljavanje preko svojih mogucnosti, ucena, preko svoje funkcije ili bilo kojih ovlascenja ili mogucnosti...
Muvarenje je "okrenucu glavu na drugu stranu ako uradis to i to".

Psihologija ce ti reci koliko je vazno biti deo drustva...a ne koliko je stetno kad deca rano pocnu da shvataju i implementiraju muvarenje...

Dakle da li je psihologija koju uce na fakultetu nakaradna ili nije?
Ja kazem da mora da bude....

Vi cete reci da svet opstaje uz muljanje sve ove godine.....pa ce i dalje...
Ha, ha ha....
A sta stalno izaziva svetske krize nego muljanje i pljacka fondova i kapitala i banaka...
Usmerenje na opljackaj sta moze a da ne budes otkriven ili da nije negde zapisano kao nezakonito...
U prevodu....ako neko deli hemijske olovke, uzmi 200 komada i preprodaj...
U prevodu ako neko prodaje hleb po 20 dinara kao u DISu , uzmi hleba i hrani svinje sa njim...ili pilice...

- - - - - - - - - -

Zar nije upravo takvo razmisljanje i dovelo do toga da nekad nestanu resursi za pljackanje, pa Srbija postane ovakva kakva je sada , iako jos ima za pljackanje, ali manje...
 
Pa ti ne ucis sigurno.....
A novi crtani filmovi uce decu umesto tebe....
Npr eto pogledaj zooutopija , crtani film...

Znam da neki uce, jer sam bio u NS i znam za diskriminaciju po pitanju pokrajina i dodjosi...
Ali nebitno...
Nemoze osoba da ima toliko svesti da pored ovakvog javnog sistema zna sta je cini novom osobom a ne starom...
To moze samo izuzetno vaspitana osoba, a to je jako retko....okolnosti mora da se dese, a ne samo roditelji, potencijal i zelja...

Dovoljno je da upotrebim tvoje reci, mainstream....i tacka...Psihologija mora da obezbedi harmoniju pojedinca i mainstreama...
Meni se ne svidja sto medicina pocinje da menja istine u njoj kako koja dekada ide....ne da kao otkriva zablude nego cas je belo, pa deset godina crno pa za deset godina opet belo...

Slazem se ja za mainstream, nisam ja lud....
Ovo sto ja uvazavam je parola sve sto ucinis za drzavu uradio si za mainstream....ojacavas vladajucu psihologiju..vladajuci sistem...
Zato ako radis za sebe radis protiv sebe a za ovaj sistem...
Ali ako hoces stvarno da radis za sebe a ne za sistem, prvo sigurno nemas podrsku drugih ljudi, nemas vrednovanje drugih ljudi, a imas i podozrivost i mrznju drugih ljudi...

Iliti pravilo, cak i da obecavas besplatan put , seljaci se nece organizovati i osvestiti i nece se cak ni dogovoriti ko im je predstavnik...
Ali ako eliminises njih iz bilo kakve upletenosti, a platis i zaposlis nekog za 200e da ti odbleji kao da je seljak , odradices posao i pri tome jos uzeti 10k evra od seljaka sto im dovodis put...
Eto odakle korupcija i zelja za ponizenjem drugih...
Alavost i sebicnost i oportunizam ruse svaku mogucnost dogovora, a korupcija i ponizavanje drugih donose dogovor i zavrsetak posla...tako je kod naroda...

E sad, da ne sirimo na psihologiju, da li predavaci filozofskog treba da budu van mainstreama, a rekoh da se to debelo kaznjava i od naroda i od vlasti...?
Dionis....

Ja ne verujem u izuzetke....mislim da su pojedinacni heroji bespotrebna i glupa zrtva....
Ja verujem u reakciju koja je smislena i iznad praga dejstva...

Posto mi u psiholoskom profilu koji izradjuju ovi za profesionalnu orjentaciju pise od onih 12 kategorija i problem solver....evo sta je moj predlog za filozofski....
Vanfakultetski kursevi....nesto kao online, samo tribinskog tipa....
Jeste to oksimoron u ovoj zatupastoj zemlji, ali dese se stvari....cak i u ovoj zatupastoj zemlji...
 
Pa ti ne ucis sigurno.....
A novi crtani filmovi uce decu umesto tebe....
Npr eto pogledaj zooutopija , crtani film...

Znam da neki uce, jer sam bio u NS i znam za diskriminaciju po pitanju pokrajina i dodjosi...
Ali nebitno...
Nemoze osoba da ima toliko svesti da pored ovakvog javnog sistema zna sta je cini novom osobom a ne starom...
To moze samo izuzetno vaspitana osoba, a to je jako retko....okolnosti mora da se dese, a ne samo roditelji, potencijal i zelja...

Dovoljno je da upotrebim tvoje reci, mainstream....i tacka...Psihologija mora da obezbedi harmoniju pojedinca i mainstreama...
Meni se ne svidja sto medicina pocinje da menja istine u njoj kako koja dekada ide....ne da kao otkriva zablude nego cas je belo, pa deset godina crno pa za deset godina opet belo...

Slazem se ja za mainstream, nisam ja lud....
Ovo sto ja uvazavam je parola sve sto ucinis za drzavu uradio si za mainstream....ojacavas vladajucu psihologiju..vladajuci sistem...
Zato ako radis za sebe radis protiv sebe a za ovaj sistem...
Ali ako hoces stvarno da radis za sebe a ne za sistem, prvo sigurno nemas podrsku drugih ljudi, nemas vrednovanje drugih ljudi, a imas i podozrivost i mrznju drugih ljudi...

Iliti pravilo, cak i da obecavas besplatan put , seljaci se nece organizovati i osvestiti i nece se cak ni dogovoriti ko im je predstavnik...
Ali ako eliminises njih iz bilo kakve upletenosti, a platis i zaposlis nekog za 200e da ti odbleji kao da je seljak , odradices posao i pri tome jos uzeti 10k evra od seljaka sto im dovodis put...
Eto odakle korupcija i zelja za ponizenjem drugih...
Alavost i sebicnost i oportunizam ruse svaku mogucnost dogovora, a korupcija i ponizavanje drugih donose dogovor i zavrsetak posla...tako je kod naroda...

E sad, da ne sirimo na psihologiju, da li predavaci filozofskog treba da budu van mainstreama, a rekoh da se to debelo kaznjava i od naroda i od vlasti...?
Dionis....

Ja ne verujem u izuzetke....mislim da su pojedinacni heroji bespotrebna i glupa zrtva....
Ja verujem u reakciju koja je smislena i iznad praga dejstva...

Posto mi u psiholoskom profilu koji izradjuju ovi za profesionalnu orjentaciju pise od onih 12 kategorija i problem solver....evo sta je moj predlog za filozofski....
Vanfakultetski kursevi....nesto kao online, samo tribinskog tipa....
Jeste to oksimoron u ovoj zatupastoj zemlji, ali dese se stvari....cak i u ovoj zatupastoj zemlji...

U pravu si,fali to opšte osposobljavanje raje (svih!) za normalan pristojan život na pristojan način.
Zasad,nema ko to da finansira,
Nekad je drugi kanal RTS bio namenjen takvim kulturnim pokušajima,ali se to više nego prepolovilo!
Nekulturna je i brbanska beogradska vlast-očajno!
Sam premijer prednjači svojom hvalisavošću u nekulturi i nepristojnosti!
Ni fakulteti nisu više baš pristojna mesta.Viđam da se smucaju po njima u trenerkama i psuju i slenguju
kao uličari...Gospodstvo univerzi netragom nestalo-ološizacija društva zahvatila i ta j segment.
 
Vidis, da ne ispadne da se nista ne desava...
Desava se ali jos veci sunovrat...

Umesto da se npr uvodi to sto ti kazes osposovljavanje raje da budu prijemcivi ka tolerantnom i kulturnom...i na zapadu i ovde se mase tolerancijom a mladi se usmeravaju da budu manje prijemcivi prema tolerantnom i kulturnom...
To ljudi ne vide, kad kazem pricaju da lupam gluposti, a ja stvarno imam jake razloge, samo sto su vecina metafizicki...neki nisu, ali nisu im dovoljni, a metafizicke ne vide...
I tako ispada da sam ludak svaki put kad upotrebim metafizicko kao dokaz, a ja gledam da pomenem samo ono sto je sto vi zovete apsolutno, tj nesto sto je toliko puta na putanji metafizicke izvesnosti, da skoro da nema druge putanje....
Zato izbegavam da koristim metafizicke argumente, jer ih ljudi vide kao moguce ali sporadicne, okolnosti...slucajnosti...demagogiju.(mesaju argumentovanje sa licnim ciljem = demagogija , sa argumentovanjem koje im nije uverljivo)...

Tako da se u skolstvu radi upravo zagusivanje te sposobnosti ka prijemcivosti ka tolerantnom i kulturi...
A kad bih napisao sta bi to povecalo, svi, pa i ti bi me gledali kao ludaka...
Ali to stvarno funkcionise u praksi...npr kad rukovodis nekim timom od 40 ljudi....
Te moje metafizicke apsolutne izvesnosti, niko ne shvata sta se desava, mnogi koji naziru ne veruju da ce ista pametno da se desi i uspostavi, ali se desi vrlo brzo...
Ono sto je mnogo veci problem od toga da li se ja sada hvalisem ili ne, je sledece...
Kad naletim na nesto sto je mnogo vazno po toj metafizickoj vaznosti i izvesnosti....
Ljudi ne razumeju zasto npr primer me neko moze psovati i mene i majku i necu se ni iznervirati ni reagovati, a istovremeno cu za nesto sto lici na totalno blagu uvredu ili cak i nije uvreda nego sprdnja da reagujem tako zestoko da se svi useru.....jedni zbog pretnje silom , drugi zbog toga sto misle da su nasli zivac a to znaci vrlo opasnu situaciju...
Zato sto psovanje majke nece dovesti ni docega, a ovo na sta sam reagovao ce za 5 min dovesti zbog eskalacije do toga da se bijem sa njih 3, 4 ,5...i onda sam ja ugrozen...
A jeste zanimljivo kad kazem drugarima, hajde da se sklonimo , sad ce tuca za 5 min, a nigde ni traga od koskanja...ili blagog traga...
To je zanimljivo svima, a nije pogadjanje, nego izvesnost...

Ali to su vise problemi zasto metafizika nema prolaz u realu...
 
Ma, da.

Citav dan sam danas izgubio na skupstini sah kluba. Hteli politicari i njima podrucni da ispod stola nesto provuku, ali...

Bilo je tu pravnika, matematicara, inzenjera, ali mene niko nije razumeo, cak i moji drugari. Pozivao sam se, cak i na logiku i moral, i sa gotovo nadljuskom uprornoscu , uspeo sam na kraju da nekima objasnim sta znaci to " demokratsko ", olako dizanje ruku - za.

Nisam u politckim partijama, ali sam dobar igrac u tom klubu, pa sam i zasluzan za uspeh.

Drugi, koji i ne znaju da igraju sah, su hteli i zasluge i pare. Ne interesuju me zasluge, ni pare, ali, oko para, dizati ruku za nesto ( dakle, opravdati ! ) sto nismo potrosili - e to nece moci.

I, znam. Da je bilo ovde nekog filozofa, ili ko se bar razume u tu materiju, mnogo bi mi lakse bilo.

Ovako, bese raznih ljudi, i lako mi je bilo sa majstorima, kuririma, obicnim ljudima. Najteze mi je bilo sa tzv. " tehnickim intelektualcima ".

Neki su kupljeni, neki, kao, ne razumeju o cemu pricam.

I tako, na delu, svakodnevno, imamo to pitanje - cemu filozofija i filozofi.

Ali, ne postavljaju pitanje o moralu

Ovce, ne pastiri, ako misle da pitanje morala nije filozofsko pitanje, sasvim pripadno i jesu tu. Ovce !

Ja sam danas, prakticno i prakticki, pokazao zasto treba i pitanje morala uzeti u obzir kada se " glasa ". I uvek na raznim poljima primenjujem to ( filozofsko ) znanje.

Primenjujem, rekoh. Sa manjim ili vecim uspehom. Cesto, zbog nerazumevanja i neznanja mnogih - i sa neuspehom.
 

Back
Top