Prečani vs Starosrbijanci

Meliot

Elita
Poruka
18.320
Koliko sam shvatio sva politička borba u Srbiji svela se na to ko će držati "uzde vlasti" u Srbiji, potomci boraca partizanskog pokreta koji su 1944. godine oslobodili Beograd ili Starosrbijanci (tu mislim i na Srbijance i Crnogorce). Starosrbijanci su držali vlast i u Kneževini/Kraljevini Srbiji i u Kraljevini Jugoslaviji a Prečani su držali vlast u SFRJ i mislim da se i sada uglavnom za sve pitaju u Srbiji.

Koliko vidm sva kuknjava monarhista i četnika svodi se na politički obračun i želju da Starosrbijanci ponovo ponovo uzmu svu vlast u Srbiji.
 
Poslednja izmena:
Ček, ček, prečani je izraz za one preko Save i Dunava,tj za one koji su živeli nekad na teritoriji AU, od Zemuna naviše. Na njih misliš?
To nema smisla.
Zašto misliš da nema smisla? Pa ti misliš da je ovolika kuknjava za monarhijom iz plemenitih pobuda? Da neko kuka da se Beli dvor opet vrati Karađorđevićima tek onako? Ja ne bih rekao da je to baš tako.
 
Ja sam 25% Prečanin a 75% Starosrbijanac. :)
Ja sam 100% Dalmatinac/Krajišnik, znači Prečanin.

Cvijić je Starom Srbijom smatrao ugrubo prostor od Pljevalja do Đevđelije. Dakle Raška oblast, Kosovo, Metohija i Vardarska Makedonija https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Stara_Srbija
Šumadiju i veći dio današnje Srbije južno od Save i Dunava u prošlisti niko nije smatrao Starom Srbijom.
 
Ja sam 100% Dalmatinac/Krajišnik, znači Prečanin.

Cvijić je Starom Srbijom smatrao ugrubo prostor od Pljevalja do Đevđelije. Dakle Raška oblast, Kosovo, Metohija i Vardarska Makedonija https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Stara_Srbija
Šumadiju i veći dio današnje Srbije južno od Save i Dunava tada niko nije smatrao Starom Srbijom.
Znam, nego kada kažem "Starosrbijanci" mislim prvenstvenona Šumadince i ljude iz zapadne Srbije. Ispravka, Crnogorci bi u toj nekoj podeli bili svrstani u "Prečane", Milošević i Tadić, možda su i zasebna kayegorija, ali to sada nije toliko ni bitno. Kažem "Starosrbijanci jer je i Vojvodina deo Srbije pa da ne bude zabune, Stara Srbija ispod Save i Dunava.
 
Znam, nego kada kažem "Starosrbijanci" mislim prvenstvenona Šumadince i ljude iz zapadne Srbije. Ispravka, Crnogorci bi u toj nekoj podeli bili svrstani u "Prečane", Milošević i Tadić, možda su i zasebna kayegorija, ali to sada nije toliko ni bitno. Kažem "Starosrbijanci jer je i Vojvodina deo Srbije pa da ne bude zabune, Stara Srbija ispod Save i Dunava.
Od 2012. među političkom elitom u Srbiji ima dosta Bosanaca, a od raspada SFRJ do 2012. su Crnogorci bili dominantni.
Imaš ljude koji su rođeni u Srbiji ali nisu Srbijanci, jerbo su im roditelji došli iz drugih regija/republika. Npr. Dragan Đilas je Bosanac/Ličanin, a Dragoljub Mićunović čiji ćaća je jahao popa je Crnogorac. Deda Mićko i Brano Mićunović nedavno umrli šef crnogorske mafije i 3 decenije najmoćniji čovjek u CG uz Mila su rođaci i samplemenici. @guslar1389 jesi li bio na don Branovoj sarani?
 
Kako u svemu nadjemo podelu, najjaci smo na svetu po tom pitanju. Sada i precani vs starosrbijanci. Upadaju na spisak gde su:
prozapadni vs proruski Srbi
cetnici vs partizani
delije vs grobari
naprednjaci vs n1 gej drugosrbijanci
jugosloveni vs srbende

hrvati i ostali ex-yu narodi svojim potezima i otcepljivanjem pokazuju da su pravi Srbi, skloni podelama....

Imamo i podele po Beogradu, npr:
Zvezdarci vs Vracarci
Zemunci vs Novobeogradjani

Pa ide jos dublje, npr. u okviru Zvezdare:
Lionci vs Bulbulderci

Pa u okviru Liona:
Oni sa leve strane Bulevara vs oni sa desne strane Bulevara

Gde god mozemo, napravicemo podelu, a samim tim i "nas, nase" i "njih, njihovo"...

I tako se gubimo i smanjujemo, dok ne nestanemo :)
 
Od 2012. među političkom elitom u Srbiji ima dosta Bosanaca, a od raspada SFRJ do 2012. su Crnogorci bili dominantni.
Imaš ljude koji su rođeni u Srbiji ali nisu Srbijanci, jerbo su im roditelji došli iz drugih regija/republika. Npr. Dragan Đilas je Bosanac/Ličanin, a Dragoljub Mićunović čiji ćaća je jahao popa je Crnogorac. Deda Mićko i Brano Mićunović nedavno umrli šef crnogorske mafije i 3 decenije najmoćniji čovjek u CG uz Mila su rođaci i samplemenici. @guslar1389 jesi li bio na don Branovoj sarani?
U toj nekoj podeli mislim da su Crnogorci posebna i zasebna priča. Idu oni uvek uz Prekodrince ali se oni uvek drže jedni za druge.
 
U toj nekoj podeli mislim da su Crnogorci posebna i zasebna priča. Idu oni uvek uz Prekodrince ali se oni uvek drže jedni za druge.
To da idu uz Prekodrince je zato što su iz drugih jugoslovenskih republika i zbog ijekavice. Crnogorci su po nekim segmentima slilčiji Prekodrincima, po nekim Srbijancima, a imaju i neke svoje specifilnosti koje ih razlikuju i od Prekodrinaca i Srbijanaca.
 
Poslednja izmena:
Kako u svemu nadjemo podelu, najjaci smo na svetu po tom pitanju. Sada i precani vs starosrbijanci. Upadaju na spisak gde su:
prozapadni vs proruski Srbi
cetnici vs partizani
delije vs grobari
naprednjaci vs n1 gej drugosrbijanci
jugosloveni vs srbende

hrvati i ostali ex-yu narodi svojim potezima i otcepljivanjem pokazuju da su pravi Srbi, skloni podelama....

Imamo i podele po Beogradu, npr:
Zvezdarci vs Vracarci
Zemunci vs Novobeogradjani

Pa ide jos dublje, npr. u okviru Zvezdare:
Lionci vs Bulbulderci

Pa u okviru Liona:
Oni sa leve strane Bulevara vs oni sa desne strane Bulevara

Gde god mozemo, napravicemo podelu, a samim tim i "nas, nase" i "njih, njihovo"...

I tako se gubimo i smanjujemo, dok ne nestanemo :)

To je zbog primitivne svijesti srpskog drustva
 
Znam, nego kada kažem "Starosrbijanci" mislim prvenstvenona Šumadince i ljude iz zapadne Srbije. Ispravka, Crnogorci bi u toj nekoj podeli bili svrstani u "Prečane", Milošević i Tadić, možda su i zasebna kayegorija, ali to sada nije toliko ni bitno. Kažem "Starosrbijanci jer je i Vojvodina deo Srbije pa da ne bude zabune, Stara Srbija ispod Save i Dunava.
Kada kazes Starosrbijanci,jesi uopste svestan sta je to Stara Srbija?Cuj,zapadna Srbija:zcepanje:kao drugo,niko iz takozvane Stare Srbije ne deli Srbe,vec to cine oni koji su se vekovima sakrivali ,a u velikom broju i ratovali protiv starosrbijanaca,pa se setili da su Srbi kad im je propalo austrougarsko carstvo.
 
Ob
Kada kazes Starosrbijanci,jesi uopste svestan sta je to Stara Srbija?Cuj,zapadna Srbija:zcepanje:kao drugo,niko iz takozvane Stare Srbije ne deli Srbe,vec to cine oni koji su se vekovima sakrivali ,a u velikom broju i ratovali protiv starosrbijanaca,pa se setili da su Srbi kad im je propalo austrougarsko carstvo.
Obrazložio sam termin "Starosrbijanci". Drugo taj termin "Stara Srbija" je toliko pogrešan da ne treba trošiti reči o tome. Drugo osim na silu pod pretnjom smrću niko svojom nije išao u AU vojsku na Srbiju u Prvom svetskom ratu.
 

Back
Top