Praline

Askice evo i recepta:
Baunty praline
Sastojci: 200 g kokosa
100 ml slatkog vrhnja
70g margarina
200g cokolade(za utapanje loptica) -ja sam koristila mliječnu pomješano sa malo čokolade za kuhanje
Po želji bjela čokolada za ukrašavanje.
Margarin se malo otopi sa slatkim vrhnjem.Kokos se pomješa sa šećerom i prelije sa sa margarinom i vrhnjem.Sve se zajedno izmješa(zamjesi) i ako se ne mogu raditi kuglice dodati još malo vrhnja.Kuglice oblikovati tako da se rukama stišću dok ne dobijete kuglice.Za neke oblike kao što su srca ili dr.,samo masu pritisnite u kalup i malo staviti u zamrzivač da se stegne.Izvaditi iz kalupa i utapati u otpljenu i ne prevruću čokoladu.Kad se mrvicu stegne čokolada,odsjeći višak čokolade i staviti na tanjurić.
Praline mogu stajati do tjedan dana u hladnjaku.Al jako se brzo pojedu,jer su prefine.:whistling::zcepanje:
 
Posna varijanta ti je margarin, posna cokolada i biljna pavlaka, ako biljnu pavlaku smatras posnom. Znam da je bilo polemike oko te bilne pavlake, ali najbolje da sama procenis. Ja je koristim kao posnu.

E da, ja cesto pravim ovaj baunti i treba voditi racuna o kolicini kokosa, ja ga obavezno smanjim kako bi masa bila glatka. Nekako kada se stavi cela kolicina kokosa bude suvo i hoce da se kruni, kada se malo redje napravi bude lakse i za secenje i za oblikovanje kuglica.

Odlepio mi komp, pola slova nece da kuca, jao. Osecam se kao da kucam na pisacu masinu.
 
Poslednja izmena:
Zene, ima neki lep recept sa coolinarike za kolace koji se prave kao praline, ali u onim velikim silikonskim kalupima za mafine raznih reljefa (u ovom receptu su u obliku ruze) pa me interesuje kako kada istopim cokoladu da premazem kalupe njom, naime cime? Čime vi inace to radite kada pravite praline?
 
Otopis coksu na pari, ne dodajes nista u cokoladu. Na pari kada topis, sacekas da se otopi polovina, pa sklonis sa pare i mesas da se druga polovina otopi, to ti e odprilike temperatura za oblaganje kalupa. E sada, ja radim sa malim kalupima za praline, pa ne znam koliko da sipas kasicica cokolade u veliki kalup. Odprilike sipa u svaki kalupcic cokolada, ne samo da prekrije dno vec da ima mase. Ne mogu da procenim, za male kalupe je to edna kasicica, a za veliki mozda da malo manje od jedne trecine kalupa bude cokolada. Kada napunis sve supljine, lupni kalup o radni povrsinu i malo protresi, da izadje vazduh. Onda uzmi cetkicom i u krug podizi cokoladu na zidove. Cetkica ona bicna pljosnata za lokovno. Kada sve oblozis, sacekaj na sobnoj temperaturi nekoliko minuta i onda ponovi proces. Meni e uvek dovoljno dva puta, a ako nisi sigurna da imas debljinu, ti ponovi jos jednom. Stavi u frizider da se stegne skroz i onda puni. Kada punis ne puni do vrha, vec ostavi nekoliko milimetara da zalijes cokoladom. Naravno kada sipas fil pusti ga da se ohladi, pa onda zali.

Iako znam da cokolada ne trpi zamrzivac, kako uvek nesto zurim, ja kada oblozim kalupe cokoladom, stavim nekoliko minuta u friz da se sto pre stegne.

Vici ako treba jos nesto.
 
probala sam kalupe za led od silikona i plastike da pravim praline al ne izlaze iz kalupe .htela sam samo da ih oblikujem od cokolade a kasnije da punim moze li tako?

U silikonu moze, za obicne plasticne nisam sigurna. Ti prakticno hoces da napravis korpice od cokolade, pa da ih punis. Samo silikomski kalup oblozi malo deblje nego kada se prave punjene praline, da korpice ne bi pucale pri vadjenju.
 
E, sada ću da vas udavim.
attachment.php
attachment.php
 
Olgice, ne brojiš dobro. Ima 9 različitih oblika (srca su dva različita kalupa) u 7 kalupa. U jedmom kalupu su tri oblika - i to je kineski kalup za 160 dinara.
 
Diiiivni suuuu :) a koji je to kalup ? i koji sadržaj tih tvojih bombonjera ? :) hajde piši molim te,baš me zanima.

Siju miju kaluti su silikonski, uglavnom Silikomat osim jednog kalupa za led (veća srca na prvoj slici) i jednog kineskog od 160 dinara.
Što se punjanja tiče tu mena recepta. Pravila sam kolače za slavu i svaki fil koji sam mogla da iskoristim ja sam ga stavila u praline: fil za rozen tortu, fil za tortu sa makom, ganš krem, a pored toga sam punila brusnicama natopljenim u malo ruma sa seckanim lešnjacima, seckane suve kajsije poprskane limunovim sokom sa dodatkom meda, ganaš krem u koji sam dodala malo viskija a u listiće pošto su tanki samo sam stavljala listeiće badema stim što sam u čokoladu dadala cimet. Kombinacije su smišljene u trenutku ali je ukus svakog bio drugačiji i mogui ti reći da se za svačiji ukus našlopo nešto.
 

Back
Top