Pomoc-proteini!!!

aleksandar-88-

Početnik
Poruka
35
Bio bih zahvalan kada bi mi neko rekao sta misli o proteinima(pre svega mega mas),treba mi masa, a cuo sam da ta cuda imaju trenutno dejstvo(ortak je koristio kreatin i cim je prestao bukvalno se izduvao).Zanima me za koje vreme bi mogao sa mega mas-om da dobijem na kilazi i koliko,i takodje da li cu nakon prestanka koriscenja izgubiti stecenu kilazu?
 
Sve je ovo vec vise puta ponovljeno na temi Bodibilding i na rekreaciji i na Ostalim sportovima.

Prvo, mega mass je djubre. Zasto je djubre? Zato sto sadrzi 20 (ili manje) posto proteina i 80% prostih secera uglavnom dekstroze(glukoze).
Ono sto ti treba da uradis je da napravis sopstveni mega mass sto uopste nije tesko. Kupi whey (cita se vej) protein. To je izolat surutke. Mrzi me sada da pisem sve o whey, jer je ta tema prozvakana vise puta. Pazi to nije surutka u prahu koja se moze naci na pijaci to je izolovan protein iz surutke. Pored toga kupi dekstozu(grozdjani secer). To nije obican secer. Dekstrozu mozes naci u svakoj prodavnici zdrave hrane ili vecini marketa. Posle svakog treninga kombinuj jednu mericu(moze i dve) whey-a(koja se nalazi u kutiji) i dve (moze i vise) merice dekstroze.
Tako napravljeni mega mass je apsolutno isti kao i onaj koji se moze naci u prodavnici suplemenata, a dosta je jeftiniji.
Proteini nemaju trenutno dejstvo, vec se vremenom ugradjuju u misic.
Pozeljno je i da kupis kreatin, nije skup a daje fine rezultate. Jako je vazno da pijes dosta vode dok pijes kreatin. Razlog zbog kojeg je tvoj drugar izgubio dosta mase je jednostavno zato sto nije jeo!!! I ni jedan drugi. NIKAKAV suplement ti nece dati magicne rezultate bez jako, jako dobre i obimne klope. Mozes i steroide da uzimas, ali ako ne jedes kako valja sve je dzabe!
Jedi bar pet puta na dan. Ne tri vec minimum pet, moze i vise. Puno, puno proteina(piletina, curetina, sva riba, mleko, posni sir, jaja, meso, jogurt, orasi, kikiriki, banemi...), i slozenih ugljenih hidrata(krompir, pirinac, crni hleb -ne beli-, razne vrste paste-spageti, makaroni, itd), gledaj da izbegavas secere osim dekstroze posle treninga, vazno je i da unosis odredjenu kolicinu masti. Ali masti koja se nalazi u orasima, maslinovom ulju, ribljem ulju, kikirikiju, itd. Nikako svinsku mast ili tome slicno.
Ovo nije ni zagrebana povrsina onoga sto bi trebao da znas, ali je neki pocetak.

Znaci kupi whey protein, dekstrozu i kreatin i to ti je dovoljno od suplemenata. Mozda ces cuti da ti nude glutamin, karnitin i ostale stvari. Nista ti od toga ne treba. Jedi kao zver i puno spavaj nocu.
Ne slusaj kvazi strucnjake koji pricaju bajke ili da misici izgradjuju preko noci ili da ce ti otpasti muda od kreatina. Ima svakakvih bisera po teretanama. Pocni ovako za pocetak i garantujem ti da ces imati rezultata.
Srecno.

Sedi i prelistaj osale teme koje imaju veze sa bodibildinogom ima se sta zanimljivo procitati.
 
OK hvala ti puno,samo mi jos reci koji whey protein(koji ti mislis da je nadelotvorniji) vidim da ima mnogo vrsta(whey koncentrat,ion exchange,cfm,hydrolized whey peptides).
Zanima me i koliko cu dobiti na kilazi kroz mesec ili dva (znam da zavisi od ishrane,ali onako okvirno).
I jos nesto s obzirom da sam 184cm i 65 kg da li je bolje da pijem vise od 2-3 merice i da li cu ukoliko budem pio vise imati bolje rezultate.
Ja sam listao ostale teme(2-3 sata) i pokupio sam mnogo toga o ishrani.
Hvala unapred,znam da ces pomoci
 
Moje iskustvo: Proteini Formula 1 i Formula 3 Herbalife - hrani misic, hrani svaku celiju, potpuno su prirodni, mozes da ih trosis bez straha da ces se kasnije "izduvati", jer misice koje dobijes od njih, ostaju ti, i to bude iskljucivo kvalitetna misicna masa. Naravno, rezultati su malo sporiji, ali neuporedivo trajniji i uzimas nesto skroz zdravo!

Trosi vitamine, oni otvaraju apetit (ukoliko ga nemas dovoljno, a uvek su dobrodosli u vrlo siromasnoj ishrani), mada Formula 1 je vec puna vitamina.

Pozdrav!
 
E sad najdelotvorniji je Hidrolizovani ali je pre, preskup. U prodavnici suplemenata ces najverovatnije naci kombinaciju kincentrata i peptidnog. Kupi taj. Jako je dobar. Naravno da ima i boljih, ali ni razlika nije ni blizu tolika kolika je razlika u ceni. Od proizvodjaca dobri su ti Universal, Ultimate, Optimum. Oni su medju skupljima, ali makar znas sta pijes.
Nije bolje da pijes vise od 2 merice. U te dve merice imas oko 50 grama proteina. Nisam siguran da tvoj organizam od 65 kila, moze da odjednom svari i tih 50, a kamoli vise. Kapiras? Naravno ako uneses vise, nista se lose nece desiti, samo ces iskakiti ili ispisati ostatak. Ali zasto bi to radio kada i ovako protein nije jeftin?
Odmah da ti kazem, ako ocekujes revolucionarene rezultate za dva meseca, bolje jos jednom razmisli. Koliko ces kilograma dobiti za to vreme, niko ne moze da ti kaze. Prvo nemam pojma kako se hranis, kako treniras, koliko cesto jedes i treniras, koliko spavas(!), itd, itd..
Ako dobijes par kila za mesec ipo dana, super si. Zamisli ovako, kilo, kilo ipo svakih mesec dana i za godinu dana BUM preko 15 kila vise. Naravo ako dobijes 15 kila za mesec dana to je Eheeej, itekako dobro.
Niko ne zna koliko ces se pridrzavati treninga i jos vaznije ishrane. Ishrana je osnova svega. U savrsenom svetu izolovani proteini(whey) ti ne bi bili ni potrebni. Znaci jedi, jedi i onda opet jedi.
Posto si tako mrsav, u prvo vreme, ako se budes pridrzavao ovoga, ces imati jako dobre rezultate...
E da i slobodno kupi kreatin. Nije skup, a daje fine rezultate, ako budes unosio puno proteina. Nemoj ni da pomislis da whey protein zamenjuje obrok. Hrana je osnova a whey i kreatin su samo dodaci koji ce dosta pogurati tu osnovu.
 
E da krenem od prvog - ISHRANA.
Ja cu navesti ishranu koju sam pokupio sa neta i koje bih mogao da se pridrzavam.Ovo je postavio mile222,a ja sam naravno prilagodio sebi.
DORUCAK oko 7:00
6-7 belanaca + 1/2 L jogurta+ crni hleb
9:00
mleko + whey protein
uzina 11:00
2-3 banane
RUCAK 12:30
ili makaroni ili pilece belo meso kuvano (zavisi cega ima u kuca)+crni hleb
16:00
neko sranje iz pekare(uzina u skoli)
VECERA 19:30
povratak iz skole-grasak ili pasulj ili mooogo mesa,krompira ili sta vec ima
19:45
creatin+mleko+dekstroza
20:00 T R E N I N G DO 21:00
21:15
protein (whey sa mlekom)

Dakle ovo je program kog bi mogao da se pridrzavam.Znaci:dorucak,rucak,vecera+2 uzine i dosta mleka.U ovom programu ima i dosta jaja i mesa i paste,s tim sto naravno necu svaki dan jesti npr. za rucak pilece meso ili pastu,nekad ce to biti svinjsko meso ili parizer ili tuna...ili za dorucak necu uvek jesti grasak nekad ce to biti musaka(zavisi od keve sta spremi).
Zanima me vase misljenje o ovom programu(sta bi ste vi dodali ili promenili), posto mi ovaj vise odgovara od onih tipa 5 jako obilnih obroka.
Hvala
 
Prvo sto mi je zapalo za oko jeste da mesas kreatin sa mlekom. Kreatin se OBAVEZNO mesa sa vodom.
Jedna veoma bitna stvar jeste da vreme treninga moras da uskladis s tim da imas bar jednu veceru posle njega! Najbolje je posle treninga ubaciti tecni obrok, pa posle nekog vremena i cvrstu hranu bogatiju proteinima.
Kapiram ja to da ides u skolu, da imas obaveze,...ali pokusaj bar da odes na trening posle skole, pa tek posle treninga da veceras. ... drugo, nije bas najefikasnije vezbati punog stomaka.
 
U svakom obroku treba da imas dovoljno i proteina i ugljenh hidrata, nije od nekog posebnog znacaja da se u jednom obroku prezderavas proteinima zato sto ces samo opteretiti zeludac, a pritom ces smanjiti apsorpciju tih istih proteina. Zapamti da je jedino vazno koliko apsorbujes, a ne koliko uneses proteina! Pogotovu nije pametno pretovariti se proteinima neposredno pre treninga, zato sto umesto da krv bude skoncentrisana u misicima, ona je se nalazi u zelucu koji se muci da prevari sve to....i tako dalje....
 
Tacno je sto kaze levrone, nemoj da meseas kratin sa mlekom. Pomesaj ga posle treninga sa whey-om, glukozom i VODOM. Ne mlekom. Mleko jeste dobar izvor proteina, i ja ga jako cesto pijem, ali nikako posle treninga. Posle treninga ti treba nesto sto ce se jako brzo apsorbovati(glukoza, whey, voda), a mleko se jako sporo vari tako da nije dobar obrok posle treninga.
 
E zanima me jos oko ovih jaja ujtru,neko kaze da je bolje da jedem samo belanca (5-6 svako jutro),neko kaze da je bolje da na tih 5 belanaca pomesam i 2 zumanca
(mada se u svakom slucaju svise slazu da je sjano da pojedem svako jutro toliko jaja)
Pa pitam vas sta je najbolje?

I da jos dve jako vazne stvari:

PRVA - jaja mogu da se prave na razne nacine, ponovo neko kaze jedi kuvana,neko jedi barena,a neko pij ziva jaja pa vas ponovo molim za pomoc vi ste mi nekako najsigurniji.

DRUGA - cuo sam da ne smem da pijem alkohol dok uzimam wey protein i kreatin, kao alkohol ponistava njihovo dejstvo, pa me zanima da li je to istina?
Hvala
 
Alkohol na whey nema nikakvo dejstvo. A alkohol svojom lakoćom ti pomaže da dehidriraš, što će reći da ako je dehidracija drastičnija može da dovede do izbacivanja vode a ujedno i kreatina iz mišića. Ako već hoćeš da piješ, onda nemoj da se razvaljuješ. A ako se već razvališ, gledaj i da se naliješ vodom posle svega toga.;) Dobro je da skrkaš i porciju proteina kad dođeš kući, posle čina razvaljivanja.;)
 
Što se tiče jaja, važno je koliko si osetljiv na holesterol, znači šta jedeš pored svega toga. Po mom mišljenju, mnogo ti je 5-6(celih) jaja svako jutro. Nije loša ta taktika sa izbacivanjem kojeg žumanca.
I pored svega toga, jaja dans nisu tako jeftin izvor proteina kao što je to nekad bio slučaj, računaj da jedno belance u proseku ima 3-4g proteina, a žumance 4-5. ....
 
Kakvih bre 99% "nutricija" sta pricas bre?

Uostalom uhvatio si se tog izraza nutricije kao pijan plota. Ja predpostavljam na sta mislis, ali po onome sto se moze zakljuciti iz tvoje izjave je da se 99% proteina i ugljenih hidrata unisti kuvanjem/pecenjem, sto je notorna glupost.

Sto se jaja tice, gledaj da izbegavas da pijes ziva jaja. Kuvaj, peci, rezi, seci :) ma radi sta god hoces samo klopaj, samo gledaj da ne stavljas mnogo ulja. Ako vec peces na ulju gledaj da to bude maslinovo ulje, jer je veoma zdravo i ne talozi se kao masne naslage, vec naprotiv pomaze da se iste razgrade.
 
Borise do sada NI JEDNOM nisam pricao napamet bez nekih proverenih informacija, pa to ne cinim ni ovaj put.
Maslinovo ulje na 15 ml(jedna supena kasika) sadrzi:
Zasicenih(losih) masti : 2g
Monozasicenih(dobrih) masti : 2g
Polizasicenih(dobrih) masti : 10g

Boris:
Pecenjem ne odstanjujesh ugljenje hidrate
Drugar maslinovo ulje nema NIMALO ugljenih hidrata kao ni proteina kao ni holesterola.

Slobodno podmazi tiganj maslinovim uljem kada nesto peces i nema da brines.
 
@boris
"Neću reći da ti je priča glupa", ali gde kopaš te informacije?
Evo, sam razmisli? Ako se termičkom obradom namirnica uništi 99% nutrucija, onda zanči da su u prvom iščezli makronutrijenti, što znači da slobodno možemo da pojedemo 5kg čokolade svaki dan i da ne pomislimo da ćemo se ugojiti. Po tvojoj priči, u toj čokoladi su uništeni ugljeni hidrati.
Naravno, pečenjem ne podrazumevamo paljenje hrane. A što se tiče vitamina i minerala,... jedino što sada mogu da se seti jeste da je vitamin C termolabilan (uništava se pečenjem, kuvanjem,...)
Tačno je da su samo nekih 40% masti u žumancetu zasićene. Veći seo su bezbedne masti.
...
@Uroš
Ima nešto malo holesterola u hladno ceđenom maslinovom ulju, skoro u tragovima. Ali opet, to je HDL holesterol tako da i da ga ima daleko više, može samo da bude od koristi.
 
Moguce ali to je sigurno zanemarljiva kolicnina.
Stvar je sto od 14g masti, koliko ima u jednoj supenoj kasici, skoro 13 su mono i poli zasicene koje ne da ne goje, vec pomazu u razgradnji masnih naslaga i ciste krvne sudove od holesterola.
 
E bio sam u prodavnici i rekao da mi treba kombinacija koncentrata i peptidnog. Preporucili su mi da uzmem ISSO WHEY PROTEIN sa 80% proteina ( pola kilograma je 900 din. a 3 kg je 4200). Samo da proverim da li je taj ok ili da uzmem neki drugi?
 
Zanima me

1) Da li da pijem whey protein svaki dan (kao sto mi je rekao lik iz prodavnice) ili da uzimam samo kad idem u teretanu?

2) Kada kazete da pijem 2 merice proteina na dan da li se to odnosi na dve kasicice ili postoji posebna merica?
MIslim rekli ste da 2 merice sadrze 50g proteina, prodavac mi rece da je merica u stvari mala kasicica, pa mi je malo nelogicno da u te dve kasicice staje 50g proteina(nadam se da shvatate sta mi nije jasno).

I samo da vas obavestim da se protein koji sam nabavio zove 100% ISO WHEY (Bio Tech), a kreatin CREA PURE (Ultimate Nutrion).

Ostale su mi samo nejasnoce oko ova dva pitanja, za kreatin mi rece lik da uzimam samo kada idem u teretanu,
kasicicu pre i posle treninga (ukupno 10g), i naravno prvih pet dana po 20g zbog perioda adaptacije.
Hvala
 
@aleksandar...
Kreatin piješ svaki dan po jednu kafenu kašičicu na prazan stomak!!!
Da ne bih smorio pisanijom kako i zašto, veruj da nema potrebe da uzimaš više, a možeš i da izbegneš tu fazu punjenja, zato što će posle 20 dana nivo kreatina u telu biti isti bilo da si se punio ili ne. Posle tog vremena biće svejedno da li uzimaš jednu ili tri, zato što je telo napunjeno i višak izbacuje........
...
Whey je najpotrebnije uzeti posle treninga, ali ništa neće smetati ako ga uzmeš još koji put u toku dana.... Uzmi digitron, podeli pare koje si dao za protein sa brojem porcija i dobićeš koliko košta jedna porcija (22-23g kvalitetnog whey proteina...)... U jogurtu 0.5l imaš nekih 15-16g proteina...(računaj nemasni)...
Videćeš da whey kad se kupi u velikoj kanti i nije mnogo skup, nego je možda problem skupiti te pare na gomilu...
 
E nisam uzeo whey u kanti vec pakovanje od 0,5 kg,a u prodavnici kazu da mogu da koristim supenu kasiku i da u nju staje 10g (ako nije tacno recite). Po toj racunici uzimacu 5 supenih kasika tj. 50g proteina.

Niste mi odgovorili da li da uzimam whey svaki dan ili samo danima kada treniram?

E i s obzirom da imam 65 kg koliko proteina da uzimam? Prodavac rece da mogu i vise od 50g zbog boljih rezultata.
 
U principu, možeš koliko hoćeš. Ja sam uvek uzimao 1 ili 1.5 dozera u dozeru imaš (28,5-30g proteina, u zavisnosti od procenta (80-70).
Šarčev uzima 50g...
...
Whey možeš da uzmeš kad god hoćeš, ako nemaš kinte da ga kupuješ u velikim količinama, onda ga pij samo posle treninga. Oblik whey proteina je idealan kao obrok posle treninga (pomešan sa dekstrozom), ali možeš da ga piješ i još koji put u toku dana, ako imaš potrebu...
 

Back
Top