PODSTANARI

Mozda je tema malo zastarela, al evo sad i meni trebaju saveti. Izdajem stan, ne znam puno o tome sem da sam se debelo opekla prvi put, sudski spor je u toku i ne nadzire mu se kraj.
Sta preporucujete, ugovor ili bez ugovora? Msm kako god okrenes ne valja :confused:
Najbolje imati dva telohranitelja i cim se ne plati jedan racun odma napolje, al' naravno ne moze tako, nazalost, podstanari su zasticeni kao beli medvedi. Kao sto procitah na jednoj stranici - podstanari socijala i bahata gospoda, eto bas tako.
Ogorcena sam i svaki savet mi je dobrodosao...
 
Ugovor, naravno. Uz ugovor priložena fotokopija lične karte zakupca (stanara). Depozit u visini 1 kirije ili dvomesečnih troškova. Prvog u mesecu dolazite po kiriju. 15. u mesecu dolazite po priznanice od plaćenih računa. Ako nisu plaćeni, zakupac se iseljava bez otkaznog roka.
 
Uh ne znam da li je to iseljavanje bez otkaznog roka u skladu sa zakonom, iz prethodnih postova vidim kazu ne moze se izbaciti za vreme zimskog perioda od oktobra do aprila.

P.S.
Sad nadjoh u zakonu o obligacionim odnosima da je otkazni rok 8 dana ako drugacije nije predvidjeno ugovorom s tim sto se ne moze dati otkaz u "nevreme".
 
Poslednja izmena:
uz svaku kiriju obavezno da daju i placene racune
tako mi radimo
damo kiriju i uplatnicu od infostana,telekoma i struje
do skoro nismo davali uplatnice i desavalo nam se da nam se racuni nagomilaju jer nam bude frka za lovu pa ostavimo infostan ,kao platicemo sledeci mesec....i sve tako...na kraju smo u ogromnom problemu i hvatamo se za glavu
ovako lepo moramo da platimo pa se posle snalazimo kako znamo i umemo,al bar nikome nista ne dugujemo
 
koliko sam ja cula,ne znam koliko je to istinito, stanodavac ako ne zeli vise da izdaje stan mora da obavesti stanare 3 meseca unapred...u normalnim okolnostima
e sad ako je zbog nepostovanja ugovora,ne znam kako to ide
znam da mi treba da ga obavestimo mesec dana unapred ako se selimo

a da bi ugovor bio vazeci,koliko znam(mozda ustvari i ne znam,pitanje dal je to tako) stanodavac mora da prijavi stanare i sta ti ja znam
ne sme da izdaje stan na crno
mora drzava da zaradi posto eto, ne daj boze da za nesto ne uzima pdv
 
Мислим да је рок од три месеца претеран. Мислим да физичко лице, које тражи фотокопију ЛК, треба да приложи и фотокопију своје, и мислим да је овде присутна дилема да ли имати легалан уговор или играти на извлачење максималне користи. Такође мислим да је без легалног уговора и давање депозита ризична радња, иако нисам правник па је могуће да у овом задњем наведеном грешим (иако не видим како). :)
 
sto se depozita tice dosta stanodavaca je krajnje bezobrazno i nece da vrati depozit bez obzira na placene racune i na ostavljanje stana u stanju u kakvom je bio u trenutku useljenja
takodje dosta stanodavaca izdaje stan u neispravnom stanju...tipa,ventili koji cure, neokreceni,prljavi zidovi i tako neke stvari

mi smo se uselili u ovaj stan koji je bio neokrecen,em su boje bile katastrofa em su zidovi bili strokavi ko da su svinje zivele unutra...u kuhinji su zidovi bili masni...sta su predhodni stanari radili tu ja ne znam al me zaprepastilo to sto su zdravstveni radnici a ziveli su u stroki
Mi smo ocistili i okrecili stan o svom trosku...ispred kupatila je odlepljen parket bio, roletne su pokvarene skoro sve bile i ventili su bili neispravni

tadasnji gazda stana je zamenio dva ventila u kupatilu, roletne je kako tako popravio mada su i dalje neispravne al ne daj boze da lik koji je pun para zameni roletne u stanu,bankrotirao bi jadan...
prozori su isto jako losi

e sad...sve sto smo mi sredili sredili smo...nema veze tu zivimo i morali smo da popravimo sami...ok...nije bitno

e sad...gazda je stan prodao pre isteka tog nazovi ugovora kojim smo mogli da obrisemo da ne kazem sta...
novi gazda je kupio stan tek tako...ja duze odlucujem koju cu cokoladu da kupim :lol:
nisu ni zagledali stan nesto pretarano
mi smo rekli da smo krecili kada smo se uselili,sve smo objasnili,da ne bude da smo mi nesto pokvarili
depozit smo dali

sad se plasim,jer jbga,ne znam kakvi su ljudi, da slucajno ne bude da smo mi poplavili stan i da smo mi upropastili parket i pokvarili roletne...ili da treba da okrecimo stan kada budemo izlazili iz njega....
uopste me ne bi cudilo da kazu da ne daju depozit
 
sto se depozita tice dosta stanodavaca je krajnje bezobrazno i nece da vrati depozit
Значи, погодио сам где треба. А баш ми је изгледало могуће да се тако развије сценарио, пошто људи овде уопште (па и они који издају стан) имају све мање и мање средстава, и неки депозит од 300-500 евра представља веома згодан плен, посебно кад и не постоји правни траг о његовом давању.
mi smo se uselili u ovaj stan koji je bio neokrecen,em su boje bile katastrofa em su zidovi bili strokavi ko da su svinje zivele unutra...u kuhinji su zidovi bili masni...sta su predhodni stanari radili tu ja ne znam al me zaprepastilo to sto su zdravstveni radnici a ziveli su u stroki
Кех...
 
Pa znas kako, ja sam sa prethodnim imala ugovor pa evo tuzimo se vec 2 godine, sudovi su pretrpani svako naredno rociste zakazuje se za 4 meseca. Dug je oko 2000e, al fora je sto mi njega nismo mogli da izbacimo iz stana zbog ugovora, najjednostavnije bi bilo platim dva debila i nek izbace i njega i stvari. Al ovako ne mozes kad imas ugovor, mora otkazni rok, pa on u vreme otkaznog roka plati mali deo racuna pa kao platice i ostatak i tako u nedogled. Sad se iselio i nece da plati dug, stan u katastrofalnom stanju, msm stan je nov, sa luksuznim namestajem, kvalitetnim parketima, sanitarije u kupatilu su sve prvoklasne, a sad je uzas... Tako da ne znam sta mi je za ciniti, ako se opet oslonim na pravosudje u Srbiji bojim se da ne napravim sebi jos vecu glupost. Opet ovako na crno je mozda bolje, mislim uzeti depozit pa prvi mesec cim ne plati jedan racun odma napolje, od depozita platim dug, ostatak mu vratim i kraj... Al opet... Sve je to mac sa dve ostrice.
 
Мислим да је рок од три месеца претеран. Мислим да физичко лице, које тражи фотокопију ЛК, треба да приложи и фотокопију своје, и мислим да је овде присутна дилема да ли имати легалан уговор или играти на извлачење максималне користи. Такође мислим да је без легалног уговора и давање депозита ризична радња, иако нисам правник па је могуће да у овом задњем наведеном грешим (иако не видим како). :)

U suštini ni ugovor te ne može zaštiti ne znam u kojoj mjeri. Kao ni taj depozit. Ako su podstanari iole normalni i sa i bez ugovora će izaći. Ako nisu preostaje ili natezanje na sudu ili platiti rmpalije. Ja izdajem stan već nekih 7 godina. Prvi podstanari su u njemu živili 6 godina i nikad nije bilo nikakvih problema. Nisu ostavili nikakve dugove. Drugi put sam stan izdao ženi koja je na jedvite jade platila prvu kiriju. Već drugu je pokušala da izvrda. Čak i je i počela da polako iznosi stvar. Promjenio sam bravu i stavio katanac ali je već iznijela sve iole vrijednije stvari. Naravno kiriju za drugi mjesec nije platila. Ali na stranu to. Poslije sam saaznao da je ostala dužna i Telekomu,da na istu foru živi već nekoliko godina. Trebalo je vidjeti koliko nije vodila računa o higijeni. Treći evo već skoro godinu dana redovno izvršavaju svoje obaveze. Prema tome zavisi i koliko sreće imaš.
 
Кхм, могу да закључим да је много лепо кад неко није ни подстанар ни издавач стана. : )))))

Da znas da si u pravu. Krvav prihod, znaci bolje raditi u nekoj trecerazrednoj firmi nego kidati zivce s budalama. Cast izuzecima kad naletis na nekog finog i postenog, inace, nabrljao si..
 
Zakonski rok za otkaz ugovora ( za obe strane), ukoliko nema nepoštovanja ugovora, je mesec dana. Tako prave ugovore agencije.

Kod nepoštovanja ugovora nema zakonskog roka.

Državu izgleda, uopšte ne interesuje da ovo oporezuje. Ne znam da neko prijavljuje podstanare, osim kad je u pitanju iznajmljivanje poslovnog prostora. Ja sam prijavila podstanarku pre tri godine u upravu prihoda - još mi nije stiglo rešenje, a ona je davno završila studije.... Svi su mi se smejali kad sam to uradila....

Ima još jedno prijavljivanje, koje nema veze sa porezom; to je za stanare - prijava boravka (nije promena adrese stanovanja), koja mora da se uradi u roku od 15 dana od nastale promene. Za to je potrebno da i stanodavac lično ode sa ugovorom i stanarom u SUP, a mnogi to neće, pa je sad pre kratkog vremena izašao i zakon da se i stanodavci kažnjavaju kad odbiju to da urade na zahtev stanara. Videćemo koliko će se i to poštovati.
 
Poslednja izmena:
....Amonijak, u istom smo sosu...izdajem i ja svoj stan, a predhodn stanari su unistisli sve sto su mogli sem parketa...kad sam usla u stan
prezivela sam blazi sok....dugova su ostavili prilicno, jedva nekako izvukoh te pare od njih...ali nisam pretila sudom, nego sve lepo i polako dok
nisam videla sve pare....posle me vec bilo bas briga, da se sudim....

...sto se depozita tice, u mom slucaju ja nisam imala sta da im vratim, posto su sami izasli da nisu platili zadnju kiriju...komsija je skoro, prosao
jos gore, iselili se u toku noci nisu platili nista od obaveza celu godinu...

...ako naletis na ludake, onda jedan depozit ne znaci nista, a ako naletis na normalne ljude, normalno da ces depozit vratiti, ako stan i stvari nadjes
u redu kako si ga i predala...

...ugovor tu ne znaci nista....
 
Кхм, могу да закључим да је много лепо кад неко није ни подстанар ни издавач стана. : )))))

E, da je normalnog života... Nije normalno u 21. veku da neko nema krov nad glavom.
Niti postoji realan razlog da na ovom svetu neko nema dovoljnu platu ili penziju (ili da ih nema uopšte), pa da mora da iznajmljuje stan, umesto da u njemu živi...
Na žalost, zemljinu kuglu vode političari, i na njoj vlada zakon džungle... Nije pošteno, vređam džunglu - i tamo se zna neki red...
 
Poslednja izmena:
Pa znas kako, ja sam sa prethodnim imala ugovor pa evo tuzimo se vec 2 godine, sudovi su pretrpani svako naredno rociste zakazuje se za 4 meseca. Dug je oko 2000e, al fora je sto mi njega nismo mogli da izbacimo iz stana zbog ugovora, najjednostavnije bi bilo platim dva debila i nek izbace i njega i stvari. Al ovako ne mozes kad imas ugovor, mora otkazni rok, pa on u vreme otkaznog roka plati mali deo racuna pa kao platice i ostatak i tako u nedogled. Sad se iselio i nece da plati dug, stan u katastrofalnom stanju, msm stan je nov, sa luksuznim namestajem, kvalitetnim parketima, sanitarije u kupatilu su sve prvoklasne, a sad je uzas... Tako da ne znam sta mi je za ciniti, ako se opet oslonim na pravosudje u Srbiji bojim se da ne napravim sebi jos vecu glupost. Opet ovako na crno je mozda bolje, mislim uzeti depozit pa prvi mesec cim ne plati jedan racun odma napolje, od depozita platim dug, ostatak mu vratim i kraj... Al opet... Sve je to mac sa dve ostrice.


Ne razumem kako niste mogli da ga izbacite zbog ugovora? Verovatno nije precizno sročen? Dobro, da sad ja tu ne pametujem...
U ugovoru treba navesti i plaćanje troškova (i tačno kojih), a praviti ga na godinu dana, u kojem periodu ni jedna strana nema prava da menja odredbe ugovora. Kad se približi mesec dana od isteka ugovora, ona strana koja ne želi da nastavi ugovor, treba da o tome obavesti drugu stranu u pismenoj formi. Međutim, obično se za godinu dana primeti kakvi su odnosi, pa se sve može i opuštenije.
 
...gledala sam svojim ocima izbacivanje iz stana kod ne placene dve kirije i racuna, ali bukvalno sve kroz prozor...ko zna sta je covek zatekao u stanu kad je toliko poludeo....
 
Мислим да је рок од три месеца претеран. Мислим да физичко лице, које тражи фотокопију ЛК, треба да приложи и фотокопију своје, и мислим да је овде присутна дилема да ли имати легалан уговор или играти на извлачење максималне користи. Такође мислим да је без легалног уговора и давање депозита ризична радња, иако нисам правник па је могуће да у овом задњем наведеном грешим (иако не видим како). :)

Stanodavac ne mora da priloži fotokopiju svoje lk, jer je stan njegov, pa mu se može lako ući u trag u slučaju potrebe, ali u ugovoru treba da stoji i njegov br. lk. . Kopija l.k. stanara je neophodna, jer stanodavac je ipak odgovoran za dešavanja u njegovom stanu, naročito ako ne zna da kaže kome je iznajmio stan... Svako može da se lažno predstavi, napravi krivično delo i nestane, pa je zato normalno da dokaže svoj identitet.
Ali, iskusniji stanari to znaju, i samo već kad traže stan ponude i fotokopiju l.k. Od njih sam i saznala za to.
 
Ne razumem kako niste mogli da ga izbacite zbog ugovora? Verovatno nije precizno sročen? Dobro, da sad ja tu ne pametujem...
U ugovoru treba navesti i plaćanje troškova (i tačno kojih), a praviti ga na godinu dana, u kojem periodu ni jedna strana nema prava da menja odredbe ugovora. Kad se približi mesec dana od isteka ugovora, ona strana koja ne želi da nastavi ugovor, treba da o tome obavesti drugu stranu u pismenoj formi. Međutim, obično se za godinu dana primeti kakvi su odnosi, pa se sve može i opuštenije.

Napravljen je ugovor, bas kako kazes. 30 dana je bio otkazni rok, navedeno sve do slovca, napravljen inventar stvari ma sve... Ali jednostavno sudovi su pretrpani nemaju vremena s tim da se bave, policiju smo zvali oni ne mogu nista bez sudskog naloga. Zvali smo i ljude koji se bave time "uterivace dugova" rekli su da nema ugovora resili bi, al posto ima mora na sud... Uglavnom on je nama dao na pocetku za 6 meseci u napred, oko 15000e na ruke u keshu. Imao zenu i decu, kontali smo porodican covek. Kad ono vraga, to je bila navlakusa cista, posle je sve redje i redje izmirivao obaveze, a kad smo videli da nije platio poslednja dva meseca racune dali smo mu otkazni rok, medjutim u toku otkaznog roka jedan delic dugova je izmiro cisto eto da ga ne izbacimo, mi se sazalimo bila zima, gde ce sa detetom... ostavimo ga do aprila, a ono jos veci dugovi, *** i mi smo krivi. Sad se vodi spor i ne znam kad ce biti gotov. Dva puta on nije dosao na rociste bio bolestan, jednom sudija imala neki sastanak, samo je jedno rociste odrzano za sad, a izmedju rocista ti je oko 4 meseca razmaka zbog zagusenosti sudova.
Sad ja preuzimam to na sebe, a po prirodi sam drcna tako da jedan neplacen racun na vreme makar bio i 500din pretplate telefonske i letece napolje makar bilo dva metra snega napolju.
 
Stanodavac ne mora da priloži fotokopiju svoje lk
И ЛК и потврду да је власник стана. И то наравно у фотокопији о његовом трошку, да би се у случају фалсификата могло нечему заиста ући у траг.

У супротном неки икс-ипсилон може коме хоће да изнајми привремено празан и добро обијен стан. Никоме не верујем, и саветујем и другима да тако поступе. :)

Коме је оно горе СФ, рецимо да у крајњем случају, хоћу да знам ТАЧНО које то ФИЗИЧКО лице располаже подацима из моје ЛК у случају неке друге злоупотребе.
 
Da li se negde može ostaviti ime i prezime lošeg stanodavca? Htela bih da upozorim ljude da beže od njega. Ja sam se sada iselila i imam mnogo loše iskustvo. Svih 9 godina je prikrivao pravo lice i na kraju se pokazao.
 

Back
Top