Podizanje memorijalnog centra Srbima stradalim u ratovima i pogromima 1990-2004.?

Treba li ovoj zemlji spomen obeležje stradalim Srbima?

  • Podržao bih formiranje memorijalnog centra

  • Nikada, Srbi su zaslužili sve što ih je zadesilo

  • Ne znam ali strepim od reakcija iz SAD i EU


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

gost 198384

Iskusan
Poruka
5.443
Vidim da se poslednjih meseci kako u medijima tako i na ovom forumu na široko raspreda o tome kome treba dići spomenik, ko je zaslužio bistu, spomen ploču, konjaničku statuu te neko drugo apoteotičko trodimenzionalno & javno obeležje slavnog mu postojanja.

Pominju se Tita, Staljin, Fidel, Sloba...

Ono što ja pak verujem da je velika sramota za ovu državu to što 2011. godine nema niti jednog ozbiljno uređenog memeorijalnog centra za pomen i u slavu Srbima stradalim, progonjenim, čerečenim i ponižavanim u ratovima od 1990-2004.

Ponašamo se kao da želimo da zaboravima činjenicu da je nastradalo bar 50 hiljada Srba od kojih su gro bili civili civili, da ih je prognano na stotine hiljada kao da su to bili neki zli ljudi čije postojanje i žrtvovanje nije vredno pomena.

Recite šta mislite o tome.
 
Poslednja izmena:
Vidim da se poslednjih meseci kako u medijima tako i na ovom forumu na široko raspreda o tome kome treba dići spomenik, ko je zaslužio bistu, spomen ploču, konjaničku statuu te neko drugo apoteotičko trodimenzionalno & javno obeležje slavnog mu postojanja.

Pominju se Tita, Staljin, Fidel, Sloba...

Ono što ja pak verujem da je velika sramota za ovu državu to što 2011. godine nema niti jednog ozbiljno uređenog memeorijalnog centra za pomen i u slavu Srbima stradalim, progonjenim, čerečenim i ponižavanim u ratovima od 1990-2004.

Ponašamo se kao da želimo da zaboravima činjenicu da je nastradalo bar 50 hiljada Srba od kojih su gro bili civili civili, da ih je prognano na stotine hiljada kao da su to bili neki zli ljudi čije postojanje i žrtvovanje nije vredno pomena.

Recite šta mislite o tome.
Србија до данас нема потпуно сређену документацију ни за Балканске, Први и Други светски рат, кад су Срби такође доживели геноциде, истребљења, агресије... Како очекивати да има за последњих 20ак година, кад је и последњи иоле уређен систем срушен крајем 90их?

Све је, као и увек заправо, што је било, мање-више препуштено свесним појединцима.
 
Србија до данас нема потпуно сређену документацију ни за Балканске, Први и Други светски рат, кад су Срби такође доживели геноциде, истребљења, агресије... Како очекивати да има за последњих 20ак година, кад је и последњи иоле уређен систем срушен крајем 90их?

Све је, као и увек заправо, што је било, мање-више препуштено свесним појединцима.

Pa upravo je opravdano za očekivati da danas postoji koliko-toliko jasnija slika o broju stradalih nego onda, naročito ako se ima u vidu da arhive novijeg datuma nisu popaljene kao što je to bio slučaj u prvom ili drugom svetskom ratu.

Ozbiljna komisija bi se svakako relativno brzo snašla u vojnim, crkvenim ali i civilnim arhivama.

Opstrukcija bi svakako postojala kako od strane novostvorenih država tako i od dela unutrašnjeg faktora ali mislim da sistematizacija arhiva iz poslednjih ratova daleko jednostavniji poduhvat od recimo istog posla koji se odnosi na prvu polovinu XX veka.

To se jednostavno mora uraditi ne zarad dnevne politike ili sličnih trivijalnih proppagandnih doktrina već zarad istine koju novi naraštaji moraju znati.
 
наравно. и то што пре. центар направити испред седишта тзв жена у црном ил неке сличне банде

Ne vidim zašto bi one imale bilo kakve veze sa ovim projektom.

Lokaciju pre vidim negde duž puta Beograd-Zagred, ruti najvećeg egzodusa u Evropi nakon WW2.

Republika Srpska je takođe jedno o sasvim primerenih mesta za takav memorijalni centar.
 
Ako uzmemo ko nam je bio najveci neprijatelj i od cije ruke smo i direktno i indirektno najteze stradali, onda je to NATO pakt.

Bez njih ne bi bili moguci ni zlocini boranije koju su oni podrzavali i politicki i vojno. Zlocini Hrvata, muslimana, siptara..sve je to direktan podsticaj i produkt americke politike koju gledamo svuda po svetu. Cini mi se adekvatnim kad bi se podigao npr. u Aleksincu.
 
Идеја је на месту. Само бих пре тога збринуо децу, старе, болесне, незапослене....итд.

Slažem se da postoje mnoga goruća pitanja i prioriteti u ovoj zemlji ali mislim da je i odbrana od forsiranja doktrine paušalnog oprosta i zaborava među njima.

Jednostavno, ukoliko se zatre svest o žrtvama uništava se to neophodno tkivo nacionalne svesti a to je solidarnost. Nesrećnicima koji su nastradali ta solidarnost danas ne znači mnogo ali bi značila njihovim porodicama.

Ko se danas još seća nenaoružanih vojnika mučki pobijenih po Slovneiji, nebrojenih civile u Hrvatskoj, Bosni, na Kosovu. Tu epizodu lagano obavija mrak imperativa nekakvih evrointegracija a radi se zapravo o pokušaju relativizovanja jedne užasno mračne epizode i nečuvene manipulacije.

Osim toga, taj projekat ne bi bio ništa nalik Kefrenovoj piramidi kada je reč o monumentalnosti već pre svega jedan kompleks primeren nameni za koji verujem da ne bi mnogo opteretio budžet koji finansira kurtu i murtu ali za ovako nešto nema sluha.

Osim toga siguran sam da bi značajan deo finansiranja takvog memorijalnog centra bio obezbeđen iz donacija i to po mom mišljenju onih koje bi dali mnogi obični građani pre svega.

I konačno formiranje jednog takvog spomen parka se ne radi u dahu. Potrebno je više godina da se on kompletira. Smatram da je izvodljiv, da ne bi moralo da se uzima nevoljnicima kako bi se ta ideja realizovala a verujem da bi vremenom stekao i veliki značaj u svesti srpskog naroda. Možda baš zato i nema političke volje za tako nešto.
 
Идеално место за то би био центар Београда испред срушене зграде Генералштаба као симбола места где су пале бомбе великих светских демократија које су НАТО пакт, управо на Балкану, трансфоримисла из одбрамбеноог у средство спровођења империјалне политике и усађивања западних вредности по тумачњеу Америке.
 
Идеја је на месту. Само бих пре тога збринуо децу, старе, болесне, незапослене....итд.

i ja bih, a oni renoviraše u beogradu sva pozorišta, malo malo neki manastir se obnavlja, te novi semafori na bulevaru, te nova pijaca na zelenjaku. misim stvarno :P
 
Slažem se da postoje mnoga goruća pitanja i prioriteti u ovoj zemlji ali mislim da je i odbrana od forsiranja doktrine paušalnog oprosta i zaborava među njima.

Никако, ни заборав ни праштање...

Nesrećnicima koji su nastradali ta solidarnost danas ne znači mnogo ali bi značila njihovim porodicama.

О томе причам колега. :) Треба обезбедити породице страдалих, помоћи деци у школовању, запошљавању.


I konačno formiranje jednog takvog spomen parka se ne radi u dahu. Potrebno je više godina da se on kompletira. Smatram da je izvodljiv, da ne bi moralo da se uzima nevoljnicima kako bi se ta ideja realizovala a verujem da bi vremenom stekao i veliki značaj u svesti srpskog naroda. Možda baš zato i nema političke volje za tako nešto.

Идеја је одлична и изводљива. Документација сигурно постоји, само нема политичке воље. Да ли ће је бити? Чисто сумњам.
 
Глупости, неки би стално да се замерају пријатељима.
Уосталом, како можете дизати споменик онима који сте с ужитком предали непријатељу а страдале гурате под тепих?
Зарад помирења, суживота и заједнићке будућности?
 
Глупости, неки би стално да се замерају пријатељима.
Уосталом, како можете дизати споменик онима који сте с ужитком предали непријатељу а страдале гурате под тепих?
Зарад помирења, суживота и заједнићке будућности?

Druže Vrhovni,

Nemojte mi uzeti za zlo ali ja nemam te kapacitete da bih sagledao kako nam se nešto poput podizanja počasne nekropole stradalim sunarodnicima može uzeti za zlo ili smatrati aktom neprijateljstva od strane naših osvedočenih satirača?

Njihovi su ciljevi ostvareni a molitve uslišene. Ali možda ste u pravu kada verujete da ih i indijanska groblja mož` biti uznemiravaju samim svojim postojanjem sem ako nisu nalivena betonom?

Sa Vašim dopuštenjem, ja bih ako se složite izneo u narednim danima i neke konkretne predloge na tu temu, naravno samo ukoliko Vi nemate ništa protiv toga?
 
Druže Vrhovni,

Nemojte mi uzeti za zlo ali ja nemam te kapacitete da bih sagledao kako nam se nešto poput podizanja počasne nekropole stradalim sunarodnicima može uzeti za zlo ili smatrati aktom neprijateljstva od strane naših osvedočenih satirača?

Njihovi su ciljevi ostvareni a molitve uslišene. Ali možda ste u pravu kada verujete da ih i indijanska groblja mož` biti uznemiravaju samim svojim postojanjem sem ako nisu nalivena betonom?

Sa Vašim dopuštenjem, ja bih ako se složite izneo u narednim danima i neke konkretne predloge na tu temu, naravno samo ukoliko Vi nemate ništa protiv toga?

Само ако је у сукладности са ''западним цивилизацијским вриједностима којима ова држава тежи''.
 
Ono što ja pak verujem da je velika sramota za ovu državu to što 2011. godine nema niti jednog ozbiljno uređenog memeorijalnog centra za pomen i u slavu Srbima stradalim, progonjenim, čerečenim i ponižavanim u ratovima od 1990-2004.

:eek:

A kakvi su to ratovi zadesili Srbiju u navedenom periodu i ne tvrdite li vi da Srbija uopce nije ucestvovala u njima?
 
Žrtve su Srbi, a memorijalni centar je logičan izbor u matičnoj državi.

Ali nije li podizanje spomenika izginulim gradjanima drugih drzava u ratovima za koje Srbija tvrdi da nije ucestvovala u njima kontradiktorno samo po sebi?

Zasto bi se onda podigao spomenik samo Srbima a ne i npr. Bosnjacima - jer imate i Bosnjake u svojoj Srbiji?

Ili bi to bila samo jos jedna u nizu poruka da je Srbija drzava svih Srba (sic!) a da su svi ostali za nju gradjani drugog reda?
 
Ali nije li podizanje spomenika izginulim gradjanima drugih drzava u ratovima za koje Srbija tvrdi da nije ucestvovala u njima kontradiktorno samo po sebi?

Zasto bi se onda podigao spomenik samo Srbima a ne i npr. Bosnjacima - jer imate i Bosnjake u svojoj Srbiji?

Ili bi to bila samo jos jedna u nizu poruka da je Srbija drzava svih Srba (sic!) a da su svi ostali za nju gradjani drugog reda?

Susjede pravedniče, pa upravo to:

Podizanje memor. centra izginulim građanima srpske nacionalnosti susednih(drugih) država u ratovima u kojima Srbija nije učestvovala.

Zašto bi time Srbija podcenila svoje sugrađane drugih nacionalnosti?
 

Back
Top