Početak školske godine

Prvi dan škole predstavlja početak nove školske godine, vreme kada učenici ponovo kreću u školu. Drugim rečima, to je prvi dan kada je škola otvorena za đake nakon letnjeg raspusta (profesori i ostalo osoblje kreću sa radom nešto ranije, kako bi u školi sve bilo spremno za novi početak). Datum početka škole razlikuje se širom sveta, ponekad i na nacionalnom nivou.


učenici prvog dana škole (Širpur, Indija)
Najčešće je primenjivan šablon da ona počinje sa radom krajem avgusta ili početkom septembra na severnoj , a krajem januara ili početkom februara na južnoj polulopti. Međutim, ne otvaraju se sve škole krajem leta (npr. 1. septembra). U Južnoj Koreji (3. mart), Čileu (1. mart), Japanu (1. april) počinje se s prolećem. Ukoliko predloženi datum pada na vikend, prvi dan škole se odlaže za prvi radni dan odnosno ponedeljak.
 
Došao i taj čuveni dan , početak školske godine , đaci teško da će zalaziti ovde , zato roditelji koji imate đake prvake ili svejedno kojeg razreda vaše mukice , muke, dogodovštine , razmišljanja ovde
E pa!
Valjda ce danas ipak ustinuti devojcicu za
Meni se nakon 12 godina školovanja prvi put dešava da 1. septembar nema neku simbolik:D
amo se drzi tradicije i bice sve u redu

zavisi od učiteljice daje ili ne , msm na bombone bre
To je za njih, ne za nas, znanje oni uzimaju deca!
Mislim na bombone, dabome da ce dati, uciteljica ti je to!
 
302239568_4896192837148369_4932677182490197299_n.jpg
 
Овај мој старији пошао у пети и синоћ тек заспао око поноћи није могао да заспе од узбуђења. :D
Mm, moj stariji peti, a mlađi drugi razred. Različita smena. Ali mi dođe da početak proslavim kao Silađev u ovom videu, pun frižider likera, piva, tu je i rakija, da se nađe za pred spavanje 😁🙄

Da, aktivirane su i obe roditeljske vajber grupe, mašala 🙄
 
Sad kad su videli šta se sve dešava po vajber grupama, čujem da neki muževi predlažu dil, ići će u sve nabavke, usisavati, samo da ne budu u njima

I već prvi dan poruka od bivše učiteljice: nastavnici se žalili prvog dana na dečake. Molimo vas preduzmite nešto
hehe, moje starije dete krenulo u prvi, upravo pregovaram sa suprugom da samo ona bude u Viber grupi al za sada mrka kapa :mrgreen:
 
Mm, moj stariji peti, a mlađi drugi razred. Različita smena. Ali mi dođe da početak proslavim kao Silađev u ovom videu, pun frižider likera, piva, tu je i rakija, da se nađe za pred spavanje 😁🙄

Da, aktivirane su i obe roditeljske vajber grupe, mašala 🙄
Ух, добро си ме подсетила за вајбер групу
. No, korisne su kad je dete bolesno, šalju se slike šta se radilo u školi
Тачно.
 
Dali dete treba da zna da čita i piše pre polaska u školu?
Pogrešno pitanje!

Pravo pitanje je da li je detetov govorni razvoj na potrebnom nivou za usvajanje pismenosti i kakva je motivacija deteta za učenje čitanja i pisanja. Postoje deca koja spontano počnu da čitaju oko šeste godine; ima dece a koja su u većini, koja čitaju posle prvog polugodišta prvog razreda.I jedni i drugi u kasnijem životu su manje ili više uspešni zavisno od radnih navika, motivacije za učenje, podrške svoje porodice tokom školskog života.
Sadržaj pripreme za školu sa aspekta početnog opismenjavanja zavisi od onoga što znamo o razvoju deteta, o neophodnim procesima kojima dete treba da ovlada da bi uspešno usvojilo pismenost.
Psihološka i pedagoška istraživanja u svetu i kod nas otkrivaju osnovne preduslove uspešnog savladavanja pismenosti (budućeg čitanja i pisanja).
Neophodan je bazični nivo razumevanja jezika, učestvovanja u komunikaciji iznošenja svoga mišljenja, da ume da razmišlja o jeziku, manipuliše njegovim karakteristikama, da se sam jezik tretira kao objekt mišljenja. Da je izloženo čitanju- da mu se čitaju priče i zajednički razgovara o pročitanom.
Karakteristike dečijeg znanja i razmišljanja o jeziku koje se mogu razvijati 5-6 godina (a, značajni su preduslovi ovladavanja pismenošću) su:
-svest o glasovnoj strukturi reči koja se ogleda u sposobnosti dece da analiziraju reči na njihove sastavne delove, glasove, kao i da ih sintetiše iz njih;
-svest o rečima kao delovima rečenice koji nose značenje;
-pragmatička svest: svest o adekvatnosti poslate poruke; prilagođavanje poruke prema osobinama sagovornika.
Istraživanja pokazuju da deca sa slabo razvijenim ili nerazvijenim ovim sposobnostima, kasnije imaju teškoće u savladavanju čitanja i pisanja.
Ovladavanje glasovnom analizom reči, svešću da je govor deljiv do nivoa glasa, aspekti formiranja pojma reči – reč kao smisleni deo rečenice bitno je povezati sa osetljivošću za učenje, u vreme kada se formiraju nove sposobnosti dece. Zato je bitno korišćenje bogatog repertoara igara sa glasovima i rečima.
Sve igre tipa nađi reč na slovo na slovo, izbroj koliko glasova ima u reči ili za jedan glas drugačije: som, dom, sok, sos, nos, kos; Nađi malu stvar koja ima dugačko ime (na pr. telefon) Seti se velike životinje sa kratkim imenom (kit, slon) ili male životinje sa dužim imenom (slepi miš, veverica).
 

Back
Top