Početak školske godine

Moja ćerka velika, pošla u prvi srednje. Bilo je treme i sa moje i sa njene strane. Kako će da se obuče i sredi za prvi dan, s kim će da upadne u odeljenje iz osnovne. Baš je bila nervozna u četvrtak. Popodnevna je smena, pa nije mogla da iščeka da ode u školu. A ja uveče nisam mogla da iščekam da se vrati da mi priča sve šta je i kako je. Pisala sam na drugoj temi da mi je priznala da je probala cigarete ali da nije propušila. Kad je dosla iz škole imala je žvaku i prišla je da me poljubi ali kosa i dukserica su joj smrdele na dim. Ništa joj nisam rekla, nego kad je legla da spava zavučem joj ruku u džep od jakne i nađem upaljač. Cigare nisam našla što ne znači da ne krije negde. Moram da otvorim četvore oči narednih dana, da vidim da li stvarno puši ili je pušila samo tog dana.
Ispostavilo se da je upala u bolju smenu u školi, gde su manje zahtevni profesori, oko čega se najviše pribojavala.
To su vam izazovi sa velikom decom. Mala deca mali problemi, velika veliki.
 
Moja ćerka velika, pošla u prvi srednje. Bilo je treme i sa moje i sa njene strane. Kako će da se obuče i sredi za prvi dan, s kim će da upadne u odeljenje iz osnovne. Baš je bila nervozna u četvrtak. Popodnevna je smena, pa nije mogla da iščeka da ode u školu. A ja uveče nisam mogla da iščekam da se vrati da mi priča sve šta je i kako je. Pisala sam na drugoj temi da mi je priznala da je probala cigarete ali da nije propušila. Kad je dosla iz škole imala je žvaku i prišla je da me poljubi ali kosa i dukserica su joj smrdele na dim. Ništa joj nisam rekla, nego kad je legla da spava zavučem joj ruku u džep od jakne i nađem upaljač. Cigare nisam našla što ne znači da ne krije negde. Moram da otvorim četvore oči narednih dana, da vidim da li stvarno puši ili je pušila samo tog dana.
Ispostavilo se da je upala u bolju smenu u školi, gde su manje zahtevni profesori, oko čega se najviše pribojavala.
To su vam izazovi sa velikom decom. Mala deca mali problemi, velika veliki.
ako te oseti da je kontrolišeš , bićeš ti u problemu, takve su godine tvoje ćerke, bez pritisaka i na silu iznuđivanje željenih informacija , a šta ako uopšte nije popušila cigaru, a neka njena drugarica da se sakrije sebe kući utrapila upaljač tvojoj ćerki , dok ne maturira samo mudro i lagano, probaj da uspostaviš takav odnos da ti ona sama počne pričati , ne ti da je propitkuješ , biće tebi lakše , a za te godine u koje je olakšaćeš svojem detetu i zadobiti ćeš njezino poverenje , ne kažem da je ne posmatraš sa strane i vučeš konce, ali ništa na silu i iznuđivanje
 
ako te oseti da je kontrolišeš , bićeš ti u problemu, takve su godine tvoje ćerke, bez pritisaka i na silu iznuđivanje željenih informacija , a šta ako uopšte nije popušila cigaru, a neka njena drugarica da se sakrije sebe kući utrapila upaljač tvojoj ćerki , dok ne maturira samo mudro i lagano, probaj da uspostaviš takav odnos da ti ona sama počne pričati , ne ti da je propitkuješ , biće tebi lakše , a za te godine u koje je olakšaćeš svojem detetu i zadobiti ćeš njezino poverenje , ne kažem da je ne posmatraš sa strane i vučeš konce, ali ništa na silu i iznuđivanje
Nije moguće da drugi puši a ona da se toliko oseća na dim. U petak sam je njuškala i nije smrdela, ni juče. Maločas je došla od drugarice i osećala se na duvan. Kada sam je pitala, kaže ta drugarica puši. Pitam je šta joj kažu roditelji za to. Kaže puštaju je da puši. Ja je pitam jel nije sigurno i ona pušila, da mi kaže pošteno i da me ne laže, da se neću ljutiti ako prizna. Na kraju mi je priznala da je ispušila jednu cigaretu sa tom drugaricom, i da inače ne puši nego ponekad kad joj dođe. Pao mi je mrak na oči, ali sam joj obećala da je neću grditi ako pošteno prizna. Eto... hmmm... baš bezveze ako je stvarno propušila, uprkos svemu što smo pričali :(
 
Objasni joj da je zlo i greota da postane ovisnik a hoce uz takvo drustvo+sto za to od tebe novac nece dobijati,ako vec na fin nacin ne odustane,zamisli kad neko da celu ,celu penziju na cigarete,brat i zena 4-5 pakli dnevno,to je 300e mesecno
Svesna je toga, i zdravstvenog i materijalnog aspekta. Najgore je što u društvu uvek ima neko ko ima cigarete, pretpostavljam u srednjoj mnogo više,samo ne znam kakva joj je struktura dece u razredu. Sestrine klinke koje su starije su isto tako propušile u srednjoj, pa je jedna batalila potpuno a druga puši elektronske
 
Secam se ortaka pusio dugo, oko srednje poceo i posle par godina kaze kevi,isto pusacu koja ga nije mogla osetiti,kaze ja mislila ti mrzis cigarete,mislim da je vaci problem drustvo u kom je,manje u njoj jos manje u roditeljima,svi moraju raditi na njihovom samopouzdanju,zdravim navikama,sportu,da kad im neko ponudi prosto se nasmeju na to djubre,nema tu nista kul,preopasno je zaista deca prodaju drogu
 
sećam se kao da je juče bilo , u gimnaziji gde sam učio keva mi bila profesor , pa između ostalog i meni, ja počeo još od prve srednje , a uvek bio u zadnjoj klupi i kako što si rekla
Maločas je došla od drugarice i osećala se na duvan.
ko zna kako sam mirisao , ma smrdeo , ili me neko cinkario , i ona ulazi u klas i pred svima kaže , neko je u zadnjoj klupi pušio cigarete, dođem ja kući a ćale mi kaže ajde sedi malo pa kaže kevi de pristavi kafu , i ni pet i šest direktno me pita oćemo da palimo od tvojih cigara ili od njegovih , kratko je trajalo svega par minuta , a zadnja mu bila , ja ti reko na tebi je kako ćeš dalje , umesto da se ja dozivem pameti ja sam , do skoro , pridružio i uistinu sada kada se osvrnem bilo je grozno , nego hteo sam da kažem da joj se približiš , pa ako treba ostavi je , neka i sa tobom pripali, tako ćeš moći lakše da je usmeravaš i podučavaš , ništa na silu , samo suprotni efekat , ako je ona rešila da puši cigare ti kao majka ne možeš ama baš ništa , malo deluje surovo ali to ti je istina
a o elektronskim cigaretama imam najgore mišljenje
 
Ako nece milom mora probati silom,ne mozes malo dete odvici od slatkisa koja je navlakusa,ne sme se prepustiti slucaju,dete ce biti dok smo zivi a makar do punoletstva 24/7 se mora usmeravati i uskracivati od vecine danasnjih poroka
 
Ako nece milom mora probati silom,ne mozes malo dete odvici od slatkisa koja je navlakusa,ne sme se prepustiti slucaju,dete ce biti dok smo zivi a makar do punoletstva 24/7 se mora usmeravati i uskracivati od vecine danasnjih poroka
i u tvom slučaju i u mom slučaju pokazalo se da ne vredi , sve dok mala sama dođe do zaključka da je to odvratna navika , ma prvi rođendan ili NG prebaciće je na toksikologija zbog nikotinskig trovanja pa htela ili ne sama će se otkazati
 
i u tvom slučaju i u mom slučaju pokazalo se da ne vredi , sve dok mala sama dođe do zaključka da je to odvratna navika , ma prvi rođendan ili NG prebaciće je na toksikologija zbog nikotinskig trovanja pa htela ili ne sama će se otkazati
Keva bila pusac,brat duplo gori trovac,ja nikad,ako nesto mrzim onda su to cigare i sebicnost pusaca kad je tudje zdravlje zbog njih ugrozeno,majka nas je uglavnom prepustila slucaju i nikad nije bilo vaspitnih prica,dosta se drogiralo iz osnovne,par njih overilo,par iz srednje isto,sad savet nekom da dete treba biti sto vise u prirodi i na selu ne pije vodu,zaglibili su na netu i gradskoj centrifugi,niko nije kriv tako je,ali moras shvatiti da su mnogo mnogo opasnija vremena i vece zavisnosti, da nema ni sekunde vremena za taktiziranje i prepustanja slucaju
 
sećam se kao da je juče bilo , u gimnaziji gde sam učio keva mi bila profesor , pa između ostalog i meni, ja počeo još od prve srednje , a uvek bio u zadnjoj klupi i kako što si rekla

ko zna kako sam mirisao , ma smrdeo , ili me neko cinkario , i ona ulazi u klas i pred svima kaže , neko je u zadnjoj klupi pušio cigarete, dođem ja kući a ćale mi kaže ajde sedi malo pa kaže kevi de pristavi kafu , i ni pet i šest direktno me pita oćemo da palimo od tvojih cigara ili od njegovih , kratko je trajalo svega par minuta , a zadnja mu bila , ja ti reko na tebi je kako ćeš dalje , umesto da se ja dozivem pameti ja sam , do skoro , pridružio i uistinu sada kada se osvrnem bilo je grozno , nego hteo sam da kažem da joj se približiš , pa ako treba ostavi je , neka i sa tobom pripali, tako ćeš moći lakše da je usmeravaš i podučavaš , ništa na silu , samo suprotni efekat , ako je ona rešila da puši cigare ti kao majka ne možeš ama baš ništa , malo deluje surovo ali to ti je istina
a o elektronskim cigaretama imam najgore mišljenje
Ne znam baš. Sve lakše deluje kad se radi o tuđoj deci. Kad tako kažeš deluje jednostavno. Kad su mi sestričine propušile nije me tangiralo previše, a bogami ni sestru koja je dosta opuštena za te stvari. Javlja mi jednog dana telefonom: e jel znaš da Saška puši (starija, bila tada treći gimnazije), zamisli koja lujka?!
Ja joj kažem da će onda pod uticajem propušiti i mlađa koja je bila prvi gimnazije, a ona mi kaže: ma neće ona, nema teorije, ma kakvi!
Ne prođe tri meseca, zove me na telefon, kaže: zamisli i Ema puši, nisam verovala kad si mi pričala!
Tako da ne bih baš da pripali sa mnom, ako ne mora. Ima s kim će očigledno. Ne znam šta bih time postigla?
 
Ne znam baš. Sve lakše deluje kad se radi o tuđoj deci. Kad tako kažeš deluje jednostavno. Kad su mi sestričine propušile nije me tangiralo previše, a bogami ni sestru koja je dosta opuštena za te stvari. Javlja mi jednog dana telefonom: e jel znaš da Saška puši (starija, bila tada treći gimnazije), zamisli koja lujka?!
Ja joj kažem da će onda pod uticajem propušiti i mlađa koja je bila prvi gimnazije, a ona mi kaže: ma neće ona, nema teorije, ma kakvi!
Ne prođe tri meseca, zove me na telefon, kaže: zamisli i Ema puši, nisam verovala kad si mi pričala!
Tako da ne bih baš da pripali sa mnom, ako ne mora. Ima s kim će očigledno. Ne znam šta bih time postigla?
nije tako , ovde pričamo i pomažemo jedni druge koliko možemo savetima, ovo što pričam je iz mojeg ličnog iskustva , sa mojim , a i ja sa mojim dvoje sinova , samo da znaš žensko muško dete svejedno , nisu se dohvatili cigareta, ali uvek sam bio uz njih i njihove probleme , takoreći ništa im nisam uskratio , nije sad da ti prodajem pamet i izmišljam toplu vodu , budi uvek uz nju , na silu ništa ne biva
Sve lakše deluje kad se radi o tuđoj deci
 
nego ajde da okrenemo na nešto šta su đaci sedmaci učinili u jednoj školi, neću da spominjemo školu ))) , između ostalog prvog dana u školi učiteljica muzičkog sa najboljom namerom da ih dočeka veselo uzela harmoniku i počela da svira , a ovi teška manguparija , sedmoodelenci počeli da joj stavljaju novac u harmoniku , nastao cirkus, sva sreća učiteljica bila vešta pa napravila još veće raspoloženje , takvi su današnji mladi , a još osnovci , možete ih zamisliti kao srednjoškolci
 
nije tako , ovde pričamo i pomažemo jedni druge koliko možemo savetima, ovo što pričam je iz mojeg ličnog iskustva , sa mojim , a i ja sa mojim dvoje sinova , samo da znaš žensko muško dete svejedno , nisu se dohvatili cigareta, ali uvek sam bio uz njih i njihove probleme , takoreći ništa im nisam uskratio , nije sad da ti prodajem pamet i izmišljam toplu vodu , budi uvek uz nju , na silu ništa ne biva
Nije ništa na tvoj račun bilo. Više na sopstveni, kako mi nije delovali strašno kad su sestričine propušile, a onda kad se meni to pojavilo na dnevnom redu apsolutno mi nije svejedno!
Savetuješ da je ponudim cigaretom??
 
Nije ništa na tvoj račun bilo. Više na sopstveni, kako mi nije delovali strašno kad su sestričine propušile, a onda kad se meni to pojavilo na dnevnom redu apsolutno mi nije svejedno!
Savetuješ da je ponudim cigaretom??
u nevezan razgovor bez obzira na sve to , dobičeš mali milion informacija i bez da pitaš , sama će ti se otvoriti i o stvarima za koje nisu ni sanjala, samo bez drastičnih ukora
 
Screenshot_20220905-130105~2.png

nećemo valjda ono što i mi nismo hteli
 
u nevezan razgovor bez obzira na sve to , dobičeš mali milion informacija i bez da pitaš , sama će ti se otvoriti i o stvarima za koje nisu ni sanjala, samo bez drastičnih ukora
Sela s njom sinoc da gledamo neku seriju sa HBO. Suprug bio s ekipom da gleda kosarku. I pocnemo usput priču oko škole a sve kao usput i neobavezno. Kažem joj: odoh na terasu da ispušim jednu, pauziraj seriju molim te. Ili ako i ti pušiš pw ti ne smeta, da pušim unutra (retko pušim u dnevnoj sobi, najviše zbog nje)?
Kaže mi ona: puši mama, meni ne smeta.
A ne kaže da li puši ili ne.
I nastavimo to oko škole, svasta mi je novo rekla i oko odnosa sa decom, nekih njenih strahova i anja odgledamo celu epizodu. Napravimo pauzu, odem u kuhinju da skuvam caj sebi. Kazem joj, ako pušiš i ako ti se puši, slobodno zapali što se mene tiče. Vratim se posle 5 minuta,vidim zapalila cigaretu i kucka nešto na telefon.
Ništa nisam komentarisala dalje vezano za pušenje, ona takođe. Odgledale još jednu epizodu i nastavile usput da pričamo na sve druge teme, oko škole, društva, planova i slično. Posle je pitam da li puši svaki dan. Kaže ponekad samo, kad pored nje neko puši, onda se i njoj puši. Mislim da je više vezano za društvo u kojem se kreće.
Tako eto kao što kažeš, komuniciramo o svemu, otvorena je za sada. Nije da za to pušenje nisam slutila i da nisam bila spremna na to pre ili kasnije. Definitivno ni ja ne dajem dobar primer u svemu. Nisam srećna zbog svega ali bi mi čini mi se bilo gore da krije. Moguće da je u fazi eksperimentisanja i da će da joj se smuči... bezveze...😏
 

Back
Top