Skoro sam se sasvim slučajno prijavio na forumu, najviše zbog serijala ˝Pjesma leda i vatre˝. Međutim, u zadnje vrijeme često, istražujući istoriju naših prostora, naiđem na link ovog foruma gdje se često raspravlja o narodima sa ovih prostora i njihovoj istoriji. Tako sam naišao i na ovu rasravu o slavnom plemenu Kuča.
Nisam uspjeo da pročitam sve o čemu se na ovoj temi raspravljalo, ali eto prenjeću vam par naučnih činjenica koje su skoro isplivale angažmanom jednog bratstva koje je odlučilo da istraži svoje korijene.
Prvo, vidim da se često pominju djela Marka Miljanova, a zatim akademika i čuvenog srpskog geografa Jovana Cvijića, kao i dr Jovana Erdeljanovića etnologa. Zajedničko za svu trojicu je to što ih određene stvari koje su čuli o Kučima dodatno zbunjuju, budući da za njih nemaju nikakvog objašnjenja niti ijedan od njih trojice nije u mogućnosti da ih svrsta u srpske običaje i tradicije i ako im je to bila prvobitna namjera.
Marko Miljanov Popović je, kao što i naslov njegove prve knjige govori, više pisao o ˝Primjerima čojstva i junaštva˝ a mnogo manje o etničkoj pripadnosti tog naroda. Prije svega, Marko Miljanov je kroz to dijelo opisao, kroz narodna predanja, osobine koje su se vezivale za narod na tim područjima i to

objeda nad svojim osjećanjima uzvisuje čovjeka;
pazi šta ćeš reći, a kada si dao riječ, ona te obavezuje na zlo i na dobro; bratska ljubav;
čast je skulja od života; velikodušnost; opšte dobro iznad svega itd itd... Dakle ovo osobine se i danas prvobitno vezuju za Malisore (brđane) koji su živjeli na tim predjelima, jer je za njih posebno, data riječ predstavljala svetinju, nešto što se ne smije pogaziti a to je drugim riječima Malisorska BESA ´(vjera u bukvalnom smislu, vjera u datu riječ), takođe visoko vrednovanje časti, kao i velikodušnosti.. A majka Marka Miljanova je bila Malisorka ..
Dr Jovan Cvijić, kao i njegov imenjak Erdeljanović bez ikakvih činjnica i dokaza nazivaju ovo pleme srpskim.. Erdeljanović, je vrlo lako došao do zaključka da se radi o ˝čistoj srpskoj naciji˝, uprkos okolnostima, ratnim pohodima i seobama, kao i istorijskim spomenicima koji su se nalazili na tom prostoru.. On se, naravno, na svakom koraku susretao sa tragovima određenih oblika života ljudskih zajednica na ondašnjim i današnjim kučkim prostorima. O tome su svjedočili kako toponimi, čijih značenja nema ni u južnoslovenskom ni u srpskom jeziku, tako i arheološki nalazi nečega što su mogle biti i grobnice starosjedelaca. Ili, pak, biljezi nekadašnjih skupštinskih sjednika članova ljudskih skupina, koje su u neka davna vremena bitisala u tim krajevima. Dakle krenuti u načno istraživanje, sa idejom da se opišu ˝naselja srba´, a da pritom sve to finansira srpska kraljevska akademija ne može nikako rezultirati naučnim radom, već određenjim neutemeljenim zaključcima koji se kose sa logikom.. Primjer, ni danas se ne zna tačno porijeklo naziva ˝Kuči˝ već se nagađa da je u pitanju albanska riječ kuqi-što znači crven a Erdeljanović je tada konstatovao da se radi o tkzv iskrivljenom posrbljenom jeziku...
Činjenica je da su oni pokrenuli pitanje o porijeklu naroda sa tog prostora, i da su time zaintrigirali ostale naučnike da više istraže o tom i danas misterioznom predjelu..
Danas priča o Kučima počinje u kasnom 14 vijeku, kada se govori o Gojku Mrnjavčeviću, inače rođenom bratu Vukašina Mrnjavčevića i Despota Jovana, koji je kada je izgubio na Maričkoj bici pobjegao na prostore Kuča da bi se sakrio od otomanske vojske.. Nakon toga se gubi svaki trag o njegovim potomcima. Zatim se sredinom 16 vijeka pominju Drekalovići, koji su po narodnim predanjima svoje korijene vukli od Đerđe Kastriotija Skender-bega itd itd...
Dakle nakon kratkog istorijata koji je manje više poznat svima nama, red je da se malo pozabavimo naučnim istraživanjima.. Po priči današnjih stanovnika Koća (selo u srcu Kuči, uglavnom Malisororsko stanovništvo) priča o Kučima je mnogo starija i složenija. Po njihovim pričama starosjedioci Kuča su bili ljudi iz plemena Bake (Baket=Bakočevići). Često se u tim pričama naglašavalo da je jedan Vojvoda, Amat Baka sahranjen u današnjim Koćima, budući da je nadgrobni spomenik i danas vidljiv, bratstvo se odlučuje da finansira arheološka istraživanja koja su dokazala da se radi o muškoj osobi, visine oko 180 cm, starosti između 30 i 40 godina koji je živjeo u ranom 14 Vijeku, koji je po načinu na koji je grob urađen vjerovatno bio Plemenski starješina, ili vođa odnosno vojvoda, kao i da je bio hrišćanin rimokatoličke vjeroispovjesti.. To su pokazala istraživanja arheloga, da bi se nakon toga određeni uzorci poslali na dalju analizu, koja je potvrdila da je Amat Baka direktan predak današnjih Bakočevića/Đeljoševića i da je najvjerovatnije pripadao proto-ilirskom ili ilirskom narodu..
Dakle uz ove novije činjenice pleme Kuči nije ni albansko, ni srpsko, ni slovensko već je daleko starije od svih tih nacija... Napisana je i knjiga ˝Koći vjekovima˝ u kojoj je autor dodatno istražio, koristeći skoro sve moguće spise koji postoje, tradiciju, običaje i narod koji je živjeo na tim prostorima..
Kao dodatno štivo, koje mnogo detaljnije zalazi u istraživanja Dr Erdeljanovića pročitajte ovaj tekst:
http://www.montenegrina.net/pages/pages1/istorija/plemena/saga_o_kucima.htm
Iskreno se nadam da se niko neće uvrijediti ovim što sam napisao, već da ćete samo razmotriti i ovu stranu medalje prije nego što dođete do određenih zaključaka koji ne korenspodiraju sa pravim činjeničnim stanjem...
Pozdrav