Pitanje za WordPress

brajel

Obećava
Poruka
52
Ja sam na početku učenja WordPress-a i interesuje me jedna stvar. Našao sam kako se instalira WordPress i kako se započne izrada sajta, ali imam jedan mali problem. Kako da započnem da radim neki drugi ili treći...ili kasnije 103. sajt po redu. Svi objašnjavaju tako da ispada da se usnimavanjem WordPress-a može raditi samo jedan sajt. Nije valjda da moram ponovo da usnimavam WordPress da bih pravio drugi ili sutra treći sajt?

To mi je kao da moram svaki put da usnimavam Word ako hoću da napišem novi dokument. Ima li u WordPress-u neka opcija New Document ili sl. da u već usnimljenom WordPress-u započnem izradu novog sajta?

Hvala unapred
 
Koliko sam razumeo, ti hoces nesto kao Wordpress > Add > New website kao sto bi radilo u Word-u primera radi? Tako nesto ne moze, koliko je znam.
Mozes da menjas teme i izgled sajta tako, ali ceo novi sajt ne.

A i instalirati novi Wordpress zaista nije toliko tesko.
 
Hvala na odgovorima. Nije teško usnimiti ponovo WordPress, ali da li je to uopšte moguće? Da li ja mogu imati na svom PC-ju 5 usnimljenih WordPress-ova? Ili sutra 105? Malo mi je to nelogično, jer svaki program koji imam jednom usnimiš i radiš u njemu. Nije mi jasno kako to funkcioniše. Možda WordPress i nije program tj. softver?! Možda je to samo neka alatka, pa tako funkcioniše?!
 
WordPress nije software, vise je kao CMS (sistem za upravljanje sadrzajem [sajta]), tj. alat. Koliko znam, a neka me neko ispravi ako gresim, jedan WordPress ide u jednu bazu, u tu bazu se smestaju svi podaci, username, password, sadrzaj tekstova.
Na svom kompu (ili na nekom serveru) mozes imati koliko hoces WordPress sajtova, samo je pravilo jedna baza jedan WordPress sajt.

U sustini je prostije nego sto zvuci na prvi pogled. :)
 
Ovo mi je logično što si napisao, ali mi nije jasno ovo na kraju "U Root - www" ??? Inače, neću 10 istih sajtova, vec različite sajtove...svaki ima svoj domen.

Koji server imas na kompjuteru ?

Da logicno je jer sam to radio :lol:

Root folder = folder na kome instaliras skripte :) Ja imam UniServer i folder www to je moj root :)

Sada u tom foderu napravi jedan novi WP1 ( na primer ili bilo koje ime zelis ) i instaliraj WP = to je jedan sajt

Zatim za svaki sledeci sajt napravis novi folder i instaliras novi WP :)

Za svaki novi sajt napravis novu databazu :D
 
Ne znam da li razumes ... u svaki novi folder kopiras skript za instalaciju WP-a ( Unutrasnje fajlove i foldere od WP instalacione skripte )

U pretrazivacu upises: localhost/WP1 folder i odmah krece instalacija :)

Za sledeci sajt napravis folder WP2 kopiras WP scriptu u taj folder ( Unutrasnje fajlove i foldere od WP instalacione skripte )

U pretrazivacu upises: localhost/WP2 folder i odmah krece instalacija :)

i tako redom koliko zelis sajta :cool:
 
Lepo ti je Andjelko objasnio, ako si na kompu imas glavni folder na serveru, tj. root. U root-u servera imas foldere tipa ww.sajt1.com, ww.sajt2.com... u svaki mora jedan Wordpress da se instalira, da se napravi nova SQL baza, i da se prilikom instalacije stavi koju bazu zelis da koristis za koji sajt.
Mozda je malo smorno raditi za svaki sajt "instalirati" jedan novi WP na njega, ali tako se to radi koliko ja znam. :)
 
Jeste, ali secam se kada sam se ja prvi put sreo sa WP-om, bese to 2008 ili tako nesto. Pa kako sad, kakva je to baza, ne znam ja da radim sa bazama, sta je localhost, kako da pristupim tome, a kada odradis to 2-5 puta skapiras da nije uopste toliko tesko. :)
 
Uspeo sam da pokrenem instalaciju za drugi sajt! HVALA još jednom, ali mi se pojavio sledeći problem u toku instalacije. Nakon izabranog jezika i nakon popunjene sledeće stranice (zadnja stavka je da izmenim Prefix Teme) dobio sam sledeću poruku:

Can’t select database

We were able to connect to the database server (which means your username and password is okay) but not able to select the arteruditas database.

Are you sure it exists?
Does the user root have permission to use the arteruditas database?
On some systems the name of your database is prefixed with your username, so it would be like username_arteruditas. Could that be the problem?


Kako ovo da rešim? Našao sam negde na forumima da treba samo nešto da se izmeni i sve radi, ali nisam razumeo.
 
Moze biti svasta, citam na drugim forumima, mozda ti je ime baze pogresno. Tj. u wp-config si stavio da ide na bazu, mojsajt1, a u MySQL-u si napravio bazu mojsajt, i onda ne radi.

First, try contacting the hosting provider if the database server is online / if they have any other problem at their end, or they made any changes to your account, or if there are any limitations/restrictions, if the hosting package is set to Windows and not Linux, etc .

- double check your wp-config.php file settings for the database name, database username and database password. This is where most errors occur.

-Then check that you don't need to change the database host from "localhost" to something else. You can get that info from your hosting provider.

-Check you have actually created a database with the same database name as is in your wp-config.php file.
-Last, but not least, if all that information is correct your database probably has a problem with it, and you may need to contact your hosting provider.

Ako si na svom kompu postavio WP, imas server onda nema sta da kontaktiras provajdera naravno :)
Nadjes wp-config.php i i proveris da li su ti database username, pass i name dobri, tj. da li se poklapaju. Ako ne znas kako to da uradis, potrazi na Google. Nemoj ovaj fajl mnogo da cackas, mada i ako zeznes nesto, uvek mozes da nadjes novi :)

I da, pogledaj da ti je database host podesen na localholst u wp-config.php.

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'database_name_here' );

/** MySQL database username */
define( 'DB_USER', 'username_here' );

/** MySQL database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'password_here' );

/** MySQL hostname */
define( 'DB_HOST', 'localhost' );

Ove linije trazis, i menjas sve osim 'localhost' naravno sve vrednosti ostaju izmedju ' '.
I ne otvaraj wp-config sa Wordom ili nekim takvim programom, vec koristi obican Notepad ili neki text editor koji koristis za kodiranje. Word, WordPad i slicno, ne.

Kada to sredis, trebao bi da imas nesto ovako:

// ** MySQL settings - You can get this info from your web host ** //
/** The name of the database for WordPress */
define( 'DB_NAME', 'moja_baza' );

/** MySQL database username */
define( 'DB_USER', 'mojusername' );

/** MySQL database password */
define( 'DB_PASSWORD', 'password123' );

/** MySQL hostname */
define( 'DB_HOST', 'localhost' );

Za ostale informacije poseti:

http://codex.wordpress.org/Editing_wp-config.php :)
 
Hvala za odgovor. Izmenio sam sto si napisao, ali mi se pojavio novi problem. Citao sam na nekim forumima, ali svi isto kažu, a ja i dalje imam problem.
Evo šta mi piše:

"Error establishing a database connection

This either means that the username and password information in your wp-config.php file is incorrect or we can't contact the database server at localhost. This could mean your host's database server is down.

Are you sure you have the correct username and password?
Are you sure that you have typed the correct hostname?
Are you sure that the database server is running?"
 

Back
Top