Q. in perpetuum hibernum
Stara legenda
- Poruka
- 94.951
Donji video pokazuje kako da instalirate aplikaciju na početni ekran svog uređaja.
Napomena: This feature may not be available in some browsers.
To nešto od Tandorija? Inače ovaj link slabo funkcioniše, samo ištu neke pare za transferAko nekoga zanima, stigao mi je upravo rad Nikole Radojčića o jednoj unijatskoj istoriji Srbije koju je sastavio rektor zagrebačkog jezuitskog kolegija, Franjo Ksaver Pejačević.
Pogledajte prilog 1329439
Pogledajte prilog 1329440
https://we.tl/t-XAeNt4kdaS
Pretpostavljam za forumaša @Kole11 interesantno, a možda i @suave @MOST6 @Kroasanije @Urvan Hroboatos @RickRoss @sumljiv_tip @Casino Royal @Лички гусар @Kažu "strani plaćenik" @Khal Drogo @NickFreak @Kotromanicev sin @Brđanin @zvaljko @Mej bregami @Brozek @GrdobanS @Пилипенда @Берекин @Konstantin Veliki @Slavan @guslar1389 @matijakupa @Sin_tisućljetne_kulture @KninGrad @Njegos88
Zahvaljujem se izvesnom mnogo učenom gospodinu što mi je poslao rad na zahtev.
To nešto od Tandorija?
Šteta. Nestade čovek.
Šteta. Nestade čovek.
Inače, koliko znam, Pejačevići su poreklom iz današnje Bugarske, mada su pokušali sebe povezati sa bosanskim plemstvom. Moguće da iz tog razloga u njegovoj istoriji ima tonova o kojima govori Radojčić
https://hr.wikipedia.org/wiki/Pejačevići
(ovo je s**nje od teksta, ali i hrvatski vikipedisti moraju priznati srpsko (kao fol Bugarsko) poreklo Pejačevića
Ne verujem mnogo u to da su katolici iz Bugarske Sasi ili Dubrovčani. Ako su i bili katolici u Bugarskoj pre se radi o domaćim konvertitima nego o doseljenicima. Nešto slično Janjevcima na KosovuPa mislim da sve te rimokatoličke imućne porodice u Bugarskoj uglavnom i jesu poreklom ili iz Dubrovačke republike ili negde iz nekog obližnjeg kraja.
Isti je slučaj sa Sojimirovićima, primera radi. Inače, jedan od pripadnika te porodice, Frančesko Sojimirović, negde sredinom XVII stoleća je sastavio jedan kratak istorijsko-geografski opis srpskih zemalja, koji bi se, zapravo, mogao nazvati uslovno govoreći i prvom srpskom istorijom ikada napisanom.
Ne verujem mnogo u to da su katolici iz Bugarske Sasi ili Dubrovčani. Ako su i bili katolici u Bugarskoj pre se radi o domaćim konvertitima nego o doseljenicima. Nešto slično Janjevcima na Kosovu
Misliš u Bugarskoj?Najimućnije i najuticajnije porodice, baš kao npr. Sojimirovići ili Pejačevići, sasvim izvesno nisu autohtone.
Kakve ima ovo veze sa temom?BARBE POISSON, HRABRA ŽENA U februaru 1661. 150 Irokeza iznenada je napalo Montreal. Barbe Poisson učinila je hrabru gestu koju je opisao Dollier de Casson: "Kako u blizini nije bilo čovjeka, uzela je naramak pušaka i ne bojeći se roja Irokeza koje je videla kako se poplavljuju sa svih strana sve do njezine kuće, otišla je povatii naše Francuze koji su bili u poteri, a posebno upoznati gospodina Le Moynea koji je imao gotovo neprijatelja na svojim ramenima i bio je spreman da ga uhvati; stigavši do njega, dala mu je svoje oružje, koje je čudesno ojačalo sve Francuze i zadržalo neprijatelje. (Ilustracija: Jefferys)
Pogledajte prilog 1357940
To je pisani izvor. ako nisi primetio.Kakve ima ovo veze sa temom?
A. L. Hickmanns geographisch-statistischer universal Taschen-Atlas
https://polona.pl/item-view/086c7845-cea5-4e6d-b818-db38e22a933b?page=228
Ostavio sam na stranicama posvećenim etničkom sastavu pojedinih gradova. Potražite Saloniki u donjem desnom uglu, da vidite koja etnička grupa je 1900 godine činila 50% stanovnika (a nisu ni Bugari ni Makedonci ni Grci, a bogami ni Srbi)
Знао сам да их је било доста али баш оволико.
Било их је прилично у свим медитеранским лукама.
Једна занимљивост: почетком 16. века у главном граду Македоније - Солуну, језик који се најчешће могао чути је романски. То није био цинцарски, већ сефардски или ладино. Наравно, Сефарди-Јевреји се нису сматрали романским народом, али њихов матерњи језик је био романски. То је било пре пет векова. Све до почетка 20. века они ће бити најбројнија заједница у Солуну (премда је на просторима Грчке живела и друга јеврјска заједница - Ромањоти).
http://digital.bms.rs/ebiblioteka/p...type=publications&id=1359&m=2#page/1/mode/2upIma li neko stare udžbenike iz zemljopisa iz Kraljevine Srbije (1882.-1914.) u digitalnom formatu (pdf, jpeg, obične fotografije...) ili neko zna gdje se mogu pronaći? Nažalost, koliko vidim nema ih na internetu, a nisam iz Srbije, pa su mi teško dostupne. Hvala!
Да ли постоје неки млетачки пописи за Книнску Полачу, видим да има за Турић.Državni arhiv u Zadru- fotografije arhivske građe (veliki fajlovi):
Trogir katastar 1711
Knin 1710
Zadar 1709
Baljci 1711
Baljci 1755/6
Pravoslvna crkva Ramljane 1811
Pravoslavna crkva Kistanje 1811
Mirlović 1711
Mirlović 1755/6
Otišić 1710
Radosič kod Trogira 1711
Štikovo 1756
Vrlika parohija 1810 - pravoslavci
Vrlika 1692 - radna verzija prevoda prezimena
Vrlika i Maovice 1710
Turić 1711
1802 Ispitivanje svedoka - pokazuje ikavicu u Cetini i Drnišu