Petunije / Surfinije

Pinocchio

Veoma poznat
Moderator
Poruka
14.376
Godinama sam na terasi sadila muškatle pa su mi dosadile, a i nisu tako bujne. Prošle godine vinke i ove godine je odluka pala na petunije. Jedva se odlučih za boju i trebale su sve da budu ljubičasto bordo sa belim obodom ali nisam ni gledala koju gajbicu sam izabrala dok nisam stigla kući i otvorila gepek.
Prvo su mi bile gadne, ružne ali deca rekoše da im se dopadaju i da liče na zvezdano nebo, 💫 ... a deca su uvek u pravu :heart:

Presadila sam ih u humus, prodade mi čika i neko đubrivo baš za njih i nisu loše. Videćemo kako će se pokazati do kraja leta.

Šarene kao tifusarke :mrgreen: Samo je jedna po mojoj volji ali nema veze. I ružnjikave neko mora da gaji i voli. :cvet:

viber_image_2024-05-09_19-11-48-722.jpg
 
Godinama sam na terasi sadila muškatle pa su mi dosadile, a i nisu tako bujne. Prošle godine vinke i ove godine je odluka pala na petunije. Jedva se odlučih za boju i trebale su sve da budu ljubičasto bordo sa belim obodom ali nisam ni gledala koju gajbicu sam izabrala dok nisam stigla kući i otvorila gepek.
Prvo su mi bile gadne, ružne ali deca rekoše da im se dopadaju i da liče na zvezdano nebo, 💫 ... a deca su uvek u pravu :heart:

Presadila sam ih u humus, prodade mi čika i neko đubrivo baš za njih i nisu loše. Videćemo kako će se pokazati do kraja leta.

Šarene kao tifusarke :mrgreen: Samo je jedna po mojoj volji ali nema veze. I ružnjikave neko mora da gaji i voli. :cvet:

viber_image_2024-05-09_19-11-48-722.jpg
Na slici su petunije ?
Presadila sam ih u humus, prodade mi čika i neko đubrivo baš za njih i nisu loše.
Ko nije loš ? Koji pH ima taj "humus" ?
Videćemo kako će se pokazati do kraja leta. Šarene kao tifusarke :mrgreen: Samo je jedna po mojoj volji ali nema veze. I ružnjikave neko mora da gaji i voli. :cvet:
Već se pokazuje - nedostatak Fe !
 
Poslednja izmena:
Godinama sam na terasi sadila muškatle pa su mi dosadile, a i nisu tako bujne. Prošle godine vinke i ove godine je odluka pala na petunije. Jedva se odlučih za boju i trebale su sve da budu ljubičasto bordo sa belim obodom ali nisam ni gledala koju gajbicu sam izabrala dok nisam stigla kući i otvorila gepek.
Prvo su mi bile gadne, ružne ali deca rekoše da im se dopadaju i da liče na zvezdano nebo, 💫 ... a deca su uvek u pravu :heart:

Presadila sam ih u humus, prodade mi čika i neko đubrivo baš za njih i nisu loše. Videćemo kako će se pokazati do kraja leta.

Šarene kao tifusarke :mrgreen: Samo je jedna po mojoj volji ali nema veze. I ružnjikave neko mora da gaji i voli. :cvet:

Pogledajte prilog 1544866
meni se "tifusarke" baš svidjaju a i boju si izabrala za 5
 
Kako primećuješ nedostatak Fe? Lišće im je lepo i zdravo, a i cvet.
Odlično pitanje :ok: - ,.... ................. postaviću i ja jedno ključno pitanje :) .

Paa, da li bi mladi listovi (izbojci) trebalo da su više zeleni - kod tebe na slici su žućkasti, a ovo uokvireno je 'klasika'.

viber_image_2024-05-09_19-11-48-722.jpg


Ako je nervatura lista tamnije boje, kao što se ovde vidi:

viber_image_2024-05-09_19-11-48-722.jpg
Petunije su osetljive na nedostatak Fe, ali su Surfinije jako osetljive. ( Te ljubičaste sa belim rubom na cvetu, su manje osetljive na Fe, - zovemo ih "Pikote" - pogledaj boju njihovih mladih listova).

primećiješ razliku kod mladih izbojaka u boji ?
viber_image_2024-05-09_19-11-48-722.jpg

pitanje: - 99% da gvožđa ima dovoljno u podlozi, ali biljka ne može da ga usvoji korenom.

ZAŠTO ?
:)
 
Poslednja izmena:
Filozofski gledano :
Moram redovnije da ih dohranjujem. Cvećar mi je rekao da im dodatak ubacujem u svako zalivanje ali meni to bilo nešto previše ali očigledno je potrebno.

Koliko je verovati Cvećaru koji sam za svoje biljke nije znao da napravi supstrat u kojemu neće biti nedostatka gvožđa?

Sačekaćemo sa odgovorom, možda neko zna,... a ti si preskočila ovo pitanje :
Koji pH ima taj "humus" ?

Već se pokazuje - nedostatak Fe !
Zašto ? :)
 
Ne znam, Bacila sam džak.

Ne verujem da se Cvećar bavi toliko zemljom koliko samom prodajom rasada.
Onda nije cvećar, nego je Cvećar :think:

pH je ključ -
supstrat nije dovoljno kiseo
(
pH nije povoljan), a taj nedostatak delimično dopunjuje to đubrivo, koje je OK, jer ono je kiselo i ima gvožđa (0,02%).

Ali u takvoj podlozi (supstratu) helat gvožđa (DTPA helat Fe) brzo oksidiše pa postaje nedostupno .

________________________________
A, količina azota u amonijačnom obliku određuje koliko je đubrivo kiselo,... ovde je 5,3% , što je puno više nego u nitratnom -2,7%).

Koren biljke odmah usvaja nitratni oblik, a listovi bolje usvajaju amonijačni oblik, pa je to đubrivo odlično i za prihranu preko listova.
 
Poslednja izmena:
Onda nije cvećar, nego je Cvećar :think:

pH je ključ -
supstrat nije dovoljno kiseo
(
pH nije povoljan), a taj nedostatak delimično dopunjuje to đubrivo, koje je OK, jer ono je kiselo i ima gvožđa (0,02%).

Ali u takvoj podlozi (supstratu) helat gvožđa (DTPA helat Fe) brzo oksidiše pa postaje nedostupno .

________________________________
A, količina azota u amonijačnom obliku određuje koliko je đubrivo kiselo,... ovde je 5,3% , što je puno više nego u nitratnom -2,7%).

Koren biljke odmah usvaja nitratni oblik, a listovi bolje usvajaju amonijačni oblik, pa je to đubrivo odlično i za prihranu preko listova.
Hvala. Razumela sam deo :)
 
Evo jedan dobar tekst o tome:

https://poljoprivrednenovosti.com/strucno-objasnjeno-nedostatak-gvozdja-kod-biljaka/

Ima i dosta biologije, ali je tekst generalno dobar, mada na malo višem nivou.
Bitno je znati, šta se dešava sa jonima gvožđa u zemlji i koji oblik jona gvožđa može koren biljke da usvoji ( i koji ne može).
------------------------------------------
A za početnike je dobro i da nauče - kako biljke usvajaju Azot - u kom obliku listom, u kom korenom....
koji oblik azota kiseli zemlju a koji ne.
 
Poslednja izmena:
Moje ne padaju toliko. Mada su još mlade, posadila sam ih pre 2 nedelje, nisu bile ovako bujne ali nešto nisam sigurna da će ovako padati preko ivica saksije.
Cvet je identičan ali list kao da je malo obliji.
 

Back
Top