Periodicni sistem elemenata

Ako hoces najiskrenije mislim da je takvo poredjenje uvreda za Kreatora.
A ja cu pitanje postaviti malo drugacije:
Da li je vece zasluga Mendeljejeva koji je uspeo da pronadje i opise Boziju kreaciju ili religija kojima to nije poslo za rukom?
 
perunika:
rdeki:
Ako hoces najiskrenije mislim da je takvo poredjenje uvreda za Kreatora.
A ja cu pitanje postaviti malo drugacije:
Da li je vece zasluga Mendeljejeva koji je uspeo da pronadje i opise Boziju kreaciju ili religija kojima to nije poslo za rukom?
Naravno religija, zato sto za nase spasenje periodicni sistem elemata uopste nije bitan.

Prvo, pitanje nije bilo ko je zasluzan za spasenje vec koje zasluzan za pronalazak periodicnog sistema elemenata.
Drugo, koja religija? Ima ih milion i svaka kaze: "Ako ne verujes u mene, a verujes u onoga drugoga neces se spasiti.".
 
Mi ne znamo neopozivo tačno ko je napravio ovakvu strukturu materije u Univerzumu kakvog ga danas znamo. Da budemo precizniji, ne znamo kako je nastala, a «pravljenje» nečega je pogrešan pojam jer je previše vezan za ljudski način razmišljanja i stvaranja. Ideja da taj neko sedi za svojim radnim stolom pa projektuje sisteme elemenata, ljudske živote, planete, zvezde, kazne i nagrade je banalna ljudska imaginacija koja je pošteno zaradila penziju nudeći objašenjenje neukom čoveku u prošlosti kada bolje teorije nije moglo da bude.

Dakle, kako ne znamo potpuno precizno kako je materija nastala, i kako se njen eventualni "kreator" još nije (na zadovoljavajući način) ljudima obznanio, onda našu zahvalnost možemo slobodno pokloniti g. Mendeljejevu.

Mada je i on sada mrtav te je i njemu uglavnom svejedno.
 
Da nije Mendeljejev bio bi neko drugi kao i kod svih ostalih otkrića .
Ali sva ta otkrića potvrdjuju prirodne zakone kao tabela elemenata fantastično .
Iz nereda ne može nastati red
to i nauka kaže i nijednim eksperimentom nije mogla dokazati suprotno .
A sve teorije su samo teorije dok ze ne dokaže suprotno pa i za nauku .
U školama su nam o teorijama govorili kao o potvrdjenim istinama bez protiv teorija.
 
Christadelphian:
Iz nereda ne može nastati red.

Moze, ali ne slucajno.
Kad mi je u stanu nered ja moram da zasucem rukave... I onda nakon rada i znoja neko ce reci: "U njegovom stanu je sasvim slucajno red.".
Ono, jeste da imam magicnu krpu, ali su mi podvalili. I nije nesto magicna. Ja sam je lepo ostavio na ormanu, a kada sam se vratio prasina nije bila obrisana. I to mi je neka magija.
 
rdeki:
Christadelphian:
Iz nereda ne može nastati red.

Moze, ali ne slucajno.
Kad mi je u stanu nered ja moram da zasucem rukave... I onda nakon rada i znoja neko ce reci: "U njegovom stanu je sasvim slucajno red.".
Ono, jeste da imam magicnu krpu, ali su mi podvalili. I nije nesto magicna. Ja sam je lepo ostavio na ormanu, a kada sam se vratio prasina nije bila obrisana. I to mi je neka magija.
Pa to se podrazumeva :wink:
 
Ljudi, mučno mi je više da slušam priče o redu i neredu.

Ko kaže da u Univerzumu vlada red???

To što ti sa WC šolje kroz prozorčić kupatila noću vidiš mirno zvezdano nebo uopšte ne znači da u utrobama tih zvezda vlada ikakav savršeni red! Sve što smo ikad u životu videli oko sebe su oblici materija i energija koji non stop menjaju svoja stanja, ključaju, raspadaju se, sjedinjavaju, čestice nestaju, nastaju, ne možemo da odredimo ni njihovu poziciju-brzinu, i imamo samo milijarditi deo sekunde relativnog kosmičkom vremena za vreme našeg kratkog života da posmatramo veličanstvene i ogromne promene.

Da život traje samo milijardu puta duže, da vidim Sunce kako se gasi, šta bih dao...

Red? Nije kosmos vaša spavaća soba. Stalno i stalno zapoadate u logičku grešku posmatranja makropormena kroz ograničeni mikrokosmos na koji smo osuđeni rođenjem.
 
Christadelphian:
Reci to i naučnicima!
I oni se oslanjaju na zakonitosti i zakonitostima utvrdjuju otkrića
A da li je nered da se sunce ugasi i asteroid proleti još nije dokazano.
Zato ostanimo na našoj planeti jer o njoj je reč

Ili posmatrajmo ipak malo sire, ne mnogo. 7 planeta Suncevog sistema kruzi oko Sunca u savrsenom redu bez bojazni da ce se medjusobno sudariti. A ako dodamo i njihove satelite, zaista je fantasticno pogledati tako nesto.
Na nasoj planeti, medjusobni odnos elemenata je bas takav da omogucava zivot. Da li to mozemo nazvati neredom ili je ipak red?
 
Sizif:
Ljudi, mučno mi je više da slušam priče o redu i neredu.

Ko kaže da u Univerzumu vlada red???

To što ti sa WC šolje kroz prozorčić kupatila noću vidiš mirno zvezdano nebo uopšte ne znači da u utrobama tih zvezda vlada ikakav savršeni red! Sve što smo ikad u životu videli oko sebe su oblici materija i energija koji non stop menjaju svoja stanja, ključaju, raspadaju se, sjedinjavaju, čestice nestaju, nastaju, ne možemo da odredimo ni njihovu poziciju-brzinu, i imamo samo milijarditi deo sekunde relativnog kosmičkom vremena za vreme našeg kratkog života da posmatramo veličanstvene i ogromne promene.

Da život traje samo milijardu puta duže, da vidim Sunce kako se gasi, šta bih dao...

Red? Nije kosmos vaša spavaća soba. Stalno i stalno zapoadate u logičku grešku posmatranja makropormena kroz ograničeni mikrokosmos na koji smo osuđeni rođenjem.
Malo si pretjerao! Prica o redu u vasioni ima matematicke osnove. Priznajem da se ni meni takva prica ne svidja, pa bih preformulisao pitanje - kome je potreban periodni sistem elemenata? Pitanje je filosofske, a ne prakticne prirode!
 
metaphisic:
Priznajem da se ni meni takva prica ne svidja, pa bih preformulisao pitanje - kome je potreban periodni sistem elemenata? Pitanje je filosofske, a ne prakticne prirode!
Pa filozofima koji žive u buretu na vrhu planine, koji ne koriste elektonske uređaje, osvetljenje, koji peru svoje prnje u potocima, koji ne idu kod lekara, koji ne jedu ništa osim mleka koje pomuzu od svojih koza i biljčica koje uberu u svojoj šumi - njima ne treba.

A ostalima, koji nisu ti gore navedeni filozofi, treba - i to svakodnevno. Ne moraju da je znaju napamet ili lično, ali bez svakodnevnih životnih potreba baziranih na dostignućima omogućenim upravo otkrićem te iste tablice ne mogu sastaviti ni dana normalnog života.
 
rdeki:
Christadelphian:
Iz nereda ne može nastati red.

Moze, ali ne slucajno.
Kad mi je u stanu nered ja moram da zasucem rukave... I onda nakon rada i znoja neko ce reci: "U njegovom stanu je sasvim slucajno red.".
Ono, jeste da imam magicnu krpu, ali su mi podvalili. I nije nesto magicna. Ja sam je lepo ostavio na ormanu, a kada sam se vratio prasina nije bila obrisana. I to mi je neka magija.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :wink:
 
Sizif:
metaphisic:
Priznajem da se ni meni takva prica ne svidja, pa bih preformulisao pitanje - kome je potreban periodni sistem elemenata? Pitanje je filosofske, a ne prakticne prirode!
Pa filozofima koji žive u buretu na vrhu planine, koji ne koriste elektonske uređaje, osvetljenje, koji peru svoje prnje u potocima, koji ne idu kod lekara, koji ne jedu ništa osim mleka koje pomuzu od svojih koza i biljčica koje uberu u svojoj šumi - njima ne treba.

A ostalima, koji nisu ti gore navedeni filozofi, treba - i to svakodnevno. Ne moraju da je znaju napamet ili lično, ali bez svakodnevnih životnih potreba baziranih na dostignućima omogućenim upravo otkrićem te iste tablice ne mogu sastaviti ni dana normalnog života.
Da sam se rodio u 12. vijeku sva te stvarcice mi ne bi bile potrebne. Da li Busmani koriste sva ta dostignuca civilizacije? Da li bi prihvatili tvoj nacin zivota kao normalan? Obogotvoreni progres!
Lijepo sam rekao da je pitanje filosofske prirode, a ti me bombardujes gomilom prakticnih primjera.
Osim toga, zar te filosofe koje si ti opisao to cini manjim od nas? Ja smatram da je upravo suprotno. U potrosackom drustvu u kom mi zivimo svi smo na neki nacin robovi tog istog drustva, jer smo prisiljeni da se povinujemo njegovim zakonima. Da se ne doticemo takvih pitanja kao sto je recimo moral u potrosackom drustvu. Bombarduj pola svijeta da bi obezbijedio tezerve za sljedecih 100 godina. A sta ce da bude poslije tih 100 godina? Ja pokusavam da podstaknem ljude da misle "iz ugla vjecnosti", jer ja tako razmisljam.
Koristim mnoga dostignuca tehnike, jer, zaboga, zivim u istoriji. Stvar je u tome kako osmislis istoriju i okolnosti u kojima se nalazis. U progresu nije smisao naseg postojanja niti nas to cini ljudima - to je osnovna misao!
 
metaphisic:
U potrosackom drustvu u kom mi zivimo svi smo na neki nacin robovi tog istog drustva, jer smo prisiljeni da se povinujemo njegovim zakonima.
To uglavnom nije uopšte tačno. Mi imamo veći izbor - onaj bušmanin koji trlja dva štapa pola sata da zapali vatru mora tako - jer nema upaljač, a ja i ti možemo da biramo: ako nam se više sviđa da trljamo štapovima - niko nam ne brani, ali ako nam se žuri - tu je i upaljač.

Dakle, mi imamo izbor, a njima je izbor višestruko sužen, niko nas ne tera da koristimo telefone i upaljače i automobile ako nećemo, a oni moraju kako su naučili i nikako drugačije.

Zato nije tačno da smo mi veći robovi od njih.

Nadam se da se ovde slažemo.
 

Back
Top