Percepcija drugih stvarnosti

Svako ima svoje metode :).
Ali mislim da veoma može pomoći ovo što Skrivena navodi, čak i ako praktikujemo konkretnije tehnike.
Meni je više pomoglo jedno grljenje drveta, nego ne znam koliko sati mantranja .... :).

Svako ima svoje, to je tačno (one koje mu odgovaraju)...
I ja mislim da može pomoći ono što je Skrivena rekla, ali isto tako mislim da nije konačno rešenje...
Već nekoliko meseci razmišljam o tome kako postići cilj, i došao sam do određenih zaključaka...
Počeo sam da razvijam tehniku koja mi se čini dosta dobro...

Moj poznanik ima "svoje drvo"... Ali neću ovde o tome, malo je smešno... :lol:
 
Svako ima svoje, to je tačno (one koje mu odgovaraju)...
I ja mislim da može pomoći ono što je Skrivena rekla, ali isto tako mislim da nije konačno rešenje...
Već nekoliko meseci razmišljam o tome kako postići cilj, i došao sam do određenih zaključaka...
Počeo sam da razvijam tehniku koja mi se čini dosta dobro...

Moj poznanik ima "svoje drvo"... Ali neću ovde o tome, malo je smešno... :lol:

To da li je nekome smešno ili ne, ne treba da te brine. No, ako nećeš da napišeš, tvoj je izbor, naravno :)
Ponekad je najjednostavnije rešenje ono pravo ... kao što neko reče ovde, manje razmišljanja, više rada i rezultati neće omaći. Fokusiranjem na problem se teže dolazi do rešenja, ali to je opet, moje mišljenje :)
 
To da li je nekome smešno ili ne, ne treba da te brine. No, ako nećeš da napišeš, tvoj je izbor, naravno :)
Ponekad je najjednostavnije rešenje ono pravo ... kao što neko reče ovde, manje razmišljanja, više rada i rezultati neće omaći. Fokusiranjem na problem se teže dolazi do rešenja, ali to je opet, moje mišljenje :)

Ne brine mene ko će šta misliti... Ne znam da li je prikladno da o tome pričam ovde...
Ali kada sam već spomenuo...
Čovek doživi orgazam svaki put kad zagrli to drvo... :lol:

k
kao što neko reče ovde, manje razmišljanja, više rada i rezultati neće omaći. Fokusiranjem na problem se teže dolazi do rešenja, ali to je opet, moje mišljenje

Ovo je netačno i neizvodljvo... Da bi se bilo koja akcija sprovela potrebno je misliti... Znači ne može se isključiti misao...
 
Ovo je netačno i neizvodljvo... Da bi se bilo koja akcija sprovela potrebno je misliti... Znači ne može se isključiti misao...

Nisam ni rekla da treba misao isključiti :) Rekoh da je u mnogim slučajevima najjednostavnije rešenje, koje je inače proizvod ne preteranog razmišljanja iliti preteranih dubioza, najbolje. Kod mene tako radi, što znači sledeće ... tačno i izvodljivo :)
 
Nisam ni rekla da treba misao isključiti :) Rekoh da je u mnogim slučajevima najjednostavnije rešenje, koje je inače proizvod ne preteranog razmišljanja iliti preteranih dubioza, najbolje. Kod mene tako radi, što znači sledeće ... tačno i izvodljivo :)

Možda misliš na isključivanje racionalnog kad kažeš "ne preterano razmišljanje"... Tu se slažem...
Na tekvoj tehnici i radim... Za koju je takođe potreban racio na početku, da bi se isti uspavao...
 
Sve u svemu, svako ima svoje metode... kako da ponovo doživimo drugačiju stvarnost :).
Tok teme zna da bude nepredvidiv, ali opet se okrećemo oko jedne te iste stvari... kako da ponovo postignemo prirodno stanje, prirodnu percepciju.

mozda, ali naslov sugerise samo jedno - da postoje druge stvarnosti, a da mi po definiciji nismo svesni njih, osim izolovanih i slucajnih `incidenata` koje je tesko pravilno shvatiti.

ja u snu percipiram delice neke druge stvarnosti i ucestvujem tamo, ali...ko zna
 
Sve u svemu, svako ima svoje metode... kako da ponovo doživimo drugačiju stvarnost :).
Tok teme zna da bude nepredvidiv, ali opet se okrećemo oko jedne te iste stvari... kako da ponovo postignemo prirodno stanje, prirodnu percepciju.

Valeria, Skrivena, u pravu ste...
Preterao sam... :rumenko: :lol: Izvinjavam se...
Ali mislim da nismo skrenuli sa teme...
Zbog čega sam pomenuo momka koji grli drvo? :lol:
On već dugo godina koristi marihuanu, ekstazi, LSD...
Zašto mi je LSD posebno zanimljiv?
Jer se na LSD doživljava upravo ono o čemu diskutujemo... Percepcija drugih stvarnosti...
(Samo da naglasim da ovim nemam nameru veličati drogu, veliki sam protivnik!)
Lično sam bio prisutan kada je osoba pod dejstvom LSD, koja je inače tvrdi racionalista i materijalista, vrlo detaljno opisala četvrtu čakru...
 
mozda, ali naslov sugerise samo jedno - da postoje druge stvarnosti, a da mi po definiciji nismo svesni njih, osim izolovanih i slucajnih `incidenata` koje je tesko pravilno shvatiti.

ja u snu percipiram delice neke druge stvarnosti i ucestvujem tamo, ali...ko zna

Po definiciji da - što ne znači da tako treba da ostane.
A ima i izuzetaka koji odskaču od te definicije.
Niti je ta definicija prirodno stanje...u tome je poenta :).
 
Valeria, Skrivena, u pravu ste...
Preterao sam... :rumenko: :lol: Izvinjavam se...
Ali mislim da nismo skrenuli sa teme...
Zbog čega sam pomenuo momka koji grli drvo? :lol:
On već dugo godina koristi marihuanu, ekstazi, LSD...
Zašto mi je LSD posebno zanimljiv?
Jer se na LSD doživljava upravo ono o čemu diskutujemo... Percepcija drugih stvarnosti...
(Samo da naglasim da ovim nemam nameru veličati drogu, veliki sam protivnik!)
Lično sam bio prisutan kada je osoba pod dejstvom LSD, koja je inače tvrdi racionalista i materijalista, vrlo detaljno opisala četvrtu čakru...

Nema preterivanja... ova tema budi podsvest, instikt, prirodno je da se negde napravi i neočekivana digresija :).
Gore sam pomenula da sam počela da čitam Kastanedu...stigla sam do četvrte knjige...u prvoj se govori o njegovim eksperimentima sa pejotlom, halucinognom biljkom, i o iskustvina doživljaja druge stvarnosti pomoću iste...
No kasnije, u drugoj, trećoj knjizi dođemo do poente da takva vrsta pomagala uopšte nije potrebna da bi čovek doživeo druge realnosti :).

Ima smisla to što kažeš, no i ja sam strogi protivnik korišćenja droga za percepciju druge realnosti. Prvo, jer su danas sve sintetičke, te su u stanju da nanesu mnogo veću štetu, da pocepaju auru nego prirodne... a i prirodne droge su opasne, jer ne živimo više u svetu šamana, i ne postoji neko ko bi nas autorizovano proveo kroz takvo iskustvo. Dakle, droge - no no!!! :D

Kasnije ću napisati šta sve mislim da koči čoveka da ponovo "vidi", a šta mu, s druge strane može pomoći.
Adeptus, volela bih da makar u kratkim crtama podeliš s nama tvoju tehniku koju si pominjao...mada, razumeću te i ako to ne uradiš, o ovakvim stvarima je teško pričati, teško ih je pretočiti u reči :D.
 
Nema preterivanja... ova tema budi podsvest, instikt, prirodno je da se negde napravi i neočekivana digresija :).
Gore sam pomenula da sam počela da čitam Kastanedu...stigla sam do četvrte knjige...u prvoj se govori o njegovim eksperimentima sa pejotlom, halucinognom biljkom, i o iskustvina doživljaja druge stvarnosti pomoću iste...
No kasnije, u drugoj, trećoj knjizi dođemo do poente da takva vrsta pomagala uopšte nije potrebna da bi čovek doživeo druge realnosti :).

Ima smisla to što kažeš, no i ja sam strogi protivnik korišćenja droga za percepciju druge realnosti. Prvo, jer su danas sve sintetičke, te su u stanju da nanesu mnogo veću štetu, da pocepaju auru nego prirodne... a i prirodne droge su opasne, jer ne živimo više u svetu šamana, i ne postoji neko ko bi nas autorizovano proveo kroz takvo iskustvo. Dakle, droge - no no!!! :D

Kasnije ću napisati šta sve mislim da koči čoveka da ponovo "vidi", a šta mu, s druge strane može pomoći.
Adeptus, volela bih da makar u kratkim crtama podeliš s nama tvoju tehniku koju si pominjao...mada, razumeću te i ako to ne uradiš, o ovakvim stvarima je teško pričati, teško ih je pretočiti u reči :D.

Naravno da hoću, samo što još uvek nije potpuna...
Još uvek je u nekoj fazi izgradnje, ali što da ne... Mora to da odstoji i da se slegne, ali voleo bih da čujem mišljenja drugih, dobro bi mi došla pomoć...
 
prica se nastavlja, droza i percepcija

posto sam skeptican prema tim iskustvima kao naucnim dokazima, da vam ne smetam, samo nastavite

inace znam nekolicinu koji se `bave` ostalim stvarnostima, niti piju, niti pusu, a i jedu skromno
 
prica se nastavlja, droza i percepcija

posto sam skeptican prema tim iskustvima kao naucnim dokazima, da vam ne smetam, samo nastavite


inace znam nekolicinu koji se `bave` ostalim stvarnostima, niti piju, niti pusu, a i jedu skromno

A gde si ti pročitao da mi podržavamo drogu?
Napisali smo upravo suprotno :lol: .

To me podseća na situaciju gde napišem ili izjavim "Ljudi, meditirajte!!"
A novinari interpetiraju: "Ona je rekla, ljudi, meditirajte, ispirajte sebi mozak, upropastite se!!" :mrgreen: .
Svako čita ono što želi da čita, očito.

Da napomenem još jednom za slabovide - ni Adeptus ni ja (a verujem ni većina ostalih) NE ODOBRAVAMO upotrebu droge u svrhu širenja percepcije.
 
Tehnike su lepa tema, ali ja sam više za akciju, ako nemate ništa protiv.
Čini mi se da sam pre neko veče ulučio kratak susret sa nekima sa ovog foruma, na mestu koje mogu da posetim relativno lako. Iskustvo je meni bilo tugaljivo jer sam tokom susreta uglavnom spoznao negativne crte svog karaktera.
Naravno ne mogu biti sto posto siguran, ali osetih onu vrstu lucidnosti kad treba da ćutim i slušam, nije čak ni nešto lucidno, sve u svemu to je dosta indikativno. Posetilac nije ličio na sebe u realu ali mi je bio prepoznatljiv.
Večeras sam ponovo tamo.
Ko mi opiše šta držim u levoj ruci ima od mene veliku zahvalnost.
 
percepcija (lat. perceptio)
psih. opažanje, opažaj, svi oni duševni procesi koji (ili: sva ona duševna zbivanja koja) se neposredno izazivaju čulnim nadražajima (up. apercepcija); prav. naplaćivanje, kupljenje, primanje (prihoda, novca, plodova itd.).

onda se postavlja pitanje da li je delirijum tremens percepcija druge stvarnosti?

tesko da bilo ko ovde ima sposobnost neke percepcije drugih stvarnosti, cak ni malo
 
vidim da se osvrcete dosta na detinjstvo,pa me to podseti na klinca iz komsiluka koji ima tri nepune godine sa kojim skupljam neke slicice koje gledane iz razlicitih uglova pokazuju razlicite slike.on uziva kad ga ja bacam u 'rebuse' ali ne voli kad hocu da ga naucim da pise slova,a da bi naucio da resava rebuse mora da nauci da pise,cita...takvo stanje coveka prati ceo zivot.mozes prsticima da grebes slicicu i cekas da te pogleda ambis ili da skocis u ambis ali samo sa orlovskim kandzama,sto bi reko nice.

lsd je najjaca halucinogena droga i mislim da je to mamac za glupake.mozes da uzimas lsd neko vreme i da ti bude lepo,a onda shvatis da vise ne mozes da ga uzimas jer si se syebo psihicki i moras da uzimas lekove da ne bi zapado u paranoju.nikad necu uzeti drogu :snesko6:
 
Tehnike su lepa tema, ali ja sam više za akciju, ako nemate ništa protiv.
Čini mi se da sam pre neko veče ulučio kratak susret sa nekima sa ovog foruma, na mestu koje mogu da posetim relativno lako. Iskustvo je meni bilo tugaljivo jer sam tokom susreta uglavnom spoznao negativne crte svog karaktera.
Naravno ne mogu biti sto posto siguran, ali osetih onu vrstu lucidnosti kad treba da ćutim i slušam, nije čak ni nešto lucidno, sve u svemu to je dosta indikativno. Posetilac nije ličio na sebe u realu ali mi je bio prepoznatljiv.
Večeras sam ponovo tamo.
Ko mi opiše šta držim u levoj ruci ima od mene veliku zahvalnost.

Zanimljivo :).
Ko zna gde ću ja tumarati :lol: ...
 
Val, čini mi se da je krajičak tvog oka vrlo osetljiv :)
Bez šale, naravno ... svet u kom živimo je daleko kompleksniji nego što mislimo. Tako je zato što "nemamo vremena" da se bavimo suptilnijim i drugi, najčešći razlog je, zato što se plašimo.
Posmatranje sveta krajičkom oka je sasvim uobičajena pojava. Recimo, sedim u kafiću, gledam direktno u sagovornika, ali mogu da vidim osobe sa svoje leve i desne strane ... to mogu svi. E sad, kada je nebo zvezdano, imam običaj da blenem :lol: tako sam primetila da, kada fokusiram pogled ispred sebe i gledam krajičkom oka na (primer) desnu stranu, vidim skup gusto zbijenih zvezda. Čim okrenem pogled prema njima, vidim svega 5-6. Oni koji to nisu pokušali, mogu slobodno, nije opasno :lol:
Moj odgovor je da, treba da se razvijamo u tom pravcu ... bez predrasuda, bez straha. Ko zna, možda otkrijemo da je direktan pogled na svet zapravo optička varka :)

To nema veze sa bilo cim nepirodnim........To je stari fazon astronoma, da gledaju u nebo, tako sto ustvari gledaju na drugu stranu...........Ima veze sa osetljivoscu oka, uglom svetlosti koje oko prima...........Nema nista neobicno u tome.........
 
Tehnika koju ću u nastavku teksta izložiti je nepotpuna i neispitana, tako da ne garantuje ni uspeh, ni BEZBEDNOST! Stoga je nikome NE PREPORUČUJEM, već samo iznosim način na koji se izvodi, kao i iskustva u radu sa istom. Svaki dobronamerni komentar je dobrodošao.

TEHNIKA PX3

Ova tehnika, kao u ostalom i mnoge druge, ima za cilj buđenje percepcije, odnosno njeno dovođenje na viši nivo, daleko od onog prosečnog. Kako bi to Valeria rekla, "ostvarenje potencijala za sagledavanje drugih realnosti."
Pošao sam upravo od pretpostavke da smo svi sa tim potencijalom rođeni, pa otuda i ideja za tehniku, koju sam nazvao PX3.

PX3 se izvodi na sledeći način:

Prvi deo:

Najpre je potrebno udobno se smestiti- zauzeti asanu.
Ja obično biram ležeći položaj, mada on ima manu, koja se ogleda u opasnosti od utonuća u san. Važno je da ruke i noge nisu prekrštene kako bi se obezbedio nesmetan tok energije kroz čitavo telo.
Kada se zauzme asana, otpočinje se sa regulacijom disanja. Treba disati smireno- ne plitko, ali ni suviše duboko. Zatim na red dolazi opuštanje. Opuštaju se mišići, počevši od onih na stopalima, pa sve do facijalnih. Misli se samo na disanje i opuštanje, sve druge misli se u samom začetku odbacuju. Kada se ovo završi uključuje se imaginacija...

Drugi deo:

Potrebno je zamisliti da se nalazimo na mestu gde je vreme nepoznanica. Toplo je i mračno, a pored toga, prisutan je osećaj plutanja u tečnosti. Noge su savijene u kolenima, a glava pognuta ka njima, ruke prate telo. Prostor je skučen, ali i prijatan, oseća se sigurnost. Ne treba pokušavati da se vizualizuje okolina, a pogotovo ne fizičko telo, samo ga treba osećati. Tada se koncentracija treba usmeriti ka mislima, odnosno ka njihovom toku. Treba ih pustiti da plutaju zajedno sa vama.

Ovde se PX3 ne završava, ali ja bih se za sada zadržao na ovom. O iskustvima ću pisati u nekom od narednih postova. :)
 
Poslednja izmena:

Back
Top