Пчелињи мед - једина потпуно природна храна у 21. веку

EkoloskiMed

Zainteresovan član
Poruka
136
Добар дан свима!

Бавим се производњом пчелињег меда за тржиште. Пчелар сам. Такође производим и пчелињи прополис за потребе своје породице, а понекад и матични млеч.

Радим искључиво помоћу еколошких технологија, и придржавам се еколошких стандарда који се приближавају органском начину пољопривредне производње.

Ово није реклама јер су ми све залихе меда распродате. ;) Жеља ми је да пружим одговоре, да информишем потрошаче... Мени је велики духовни ужитак сваки разговор о пчелама, кошницама, меду... А пошто је сада зима, пчелице мирују, имам доста времена за разговоре са љубитељима природних производа. Изволите, питајте шта год вас занима. 100 пута се непријатно изненадим колико се у Србији мало зна о меду, а то је једина преостала природна храна, и то висококвалитетна и здрава храна. Поседујем богату библиотеку са књигама о пчелама и меду, па мислим да ћу моћи да пружим одговор на свако питање, ма колико компликовано било. Можда ће одговори мало каснити док ми администратори не одобре прве 3 почетне поруке, али будите стрпљиви, на свако питање стићи ће одговор. Поздрав.
 
Svaka čast medu, ali ima i onih koji su alergični i na med, a sve što je "potpuno prirodno" nije nužno i zdravo.

Слажем се, у потпуности. Неки су осетљиви на пчелињи отров (убод пчеле), неки нису, а сви смо алергични на неколико стотина убода. Али нико не оспорава да је пчелињи отров изузетно здрав за већину људи. Значи, све у умереним количинама. За алергичне чуо сам да постоје медикаменти који сузбијају алергију на убод, али немам детаљније информације јер никада нисам користио тако нешто

Med.....Je JEDINI ogranski prizvod koji NEMA ROK TRAJANJA!

Нажалост, и понављам, нажалост, мед у 21. веку није органски производ. Да би се остварили услови за органско пчеларење потребно је да су у кругу од неколико километара око пчелињака све само органске пољопривредне културе. А то није случај. Довољно је да сељак засеје културе које нису органске или викендаш да одржава воћњак који није органски и ту онда нема органског меда. (са сертификатом) Ситуацију додатно компликује појава пчелињег крпеља (вароа) који се од 1970-тих година раширио у нашој земљи, па је пчеларство данас немогуће без активне борбе против тог крпеља. Неки пчелари уништавају крпеље нееколошким (хемијским) средствима, а други еколошким (органским) средствима. Ови други, попут мене, су у огромној мањини, и ту треба додати: нажалост.
 
Нажалост, и понављам, нажалост, мед у 21. веку није органски производ. Да би се остварили услови за органско пчеларење потребно је да су у кругу од неколико километара око пчелињака све само органске пољопривредне културе. А то није случај. Довољно је да сељак засеје културе које нису органске или викендаш да одржава воћњак који није органски и ту онда нема органског меда. (са сертификатом) Ситуацију додатно компликује појава пчелињег крпеља (вароа) који се од 1970-тих година раширио у нашој земљи, па је пчеларство данас немогуће без активне борбе против тог крпеља. Неки пчелари уништавају крпеље нееколошким (хемијским) средствима, а други еколошким (органским) средствима. Ови други, попут мене, су у огромној мањини, и ту треба додати: нажалост.

Konfuzija nastaje oko reci "ORGANSKO".

Organsko je sve ono nastaje od ZIVIH ORGANIZAMA: biljaka, zivotinja, insekata i td.

Kod nas su to neki pomesali sa terminom NEZAGADJENA HRANA.

A to NIJE ISTO.
 
Добар дан свима!

Бавим се производњом пчелињег меда за тржиште. Пчелар сам. Такође производим и пчелињи прополис за потребе своје породице, а понекад и матични млеч.

Радим искључиво помоћу еколошких технологија, и придржавам се еколошких стандарда који се приближавају органском начину пољопривредне производње.

Ово није реклама јер су ми све залихе меда распродате. ;) Жеља ми је да пружим одговоре, да информишем потрошаче... Мени је велики духовни ужитак сваки разговор о пчелама, кошницама, меду... А пошто је сада зима, пчелице мирују, имам доста времена за разговоре са љубитељима природних производа. Изволите, питајте шта год вас занима. 100 пута се непријатно изненадим колико се у Србији мало зна о меду, а то је једина преостала природна храна, и то висококвалитетна и здрава храна. Поседујем богату библиотеку са књигама о пчелама и меду, па мислим да ћу моћи да пружим одговор на свако питање, ма колико компликовано било. Можда ће одговори мало каснити док ми администратори не одобре прве 3 почетне поруке, али будите стрпљиви, на свако питање стићи ће одговор. Поздрав.

Valja li ovaj kupovni med šta? :D
 
Konfuzija nastaje oko reci "ORGANSKO".

Organsko je sve ono nastaje od ZIVIH ORGANIZAMA: biljaka, zivotinja, insekata i td.

Kod nas su to neki pomesali sa terminom NEZAGADJENA HRANA.

A to NIJE ISTO.

Обично се под органском производњом подразумева заокружени циклус, значи крава мора да једе само органску храну, а та храна мора бити произведена органски, са органским ђубривом без хемије, да би на крају млеко било органско. На пример, не могу рећи да је сунцокретов мед органски јер је произведен од нектара индустријске биљке - сунцокрета, али јесте квалитетан и здрав.

Valja li ovaj kupovni med šta? :D

Мислите у маркетима? Зависи, колико имате среће. Аларм треба да буде цена меда, ако неки маркет продаје мед испод тржишне цене то је разлог да се замислите да није реч о фалсификованом меду. У принципу најбоље је куповати мед који иде у извоз, у Немачку, Италију..., тј. од домаћег пчелара који производи мед за извоз. Ту су веома строге контроле.
 
Nisam čuo da postoje alergični na med !
Ali, jesam za osobe koje ga izbegavaju,
jer, med je prilično težak za želudac.....

Ali, to su, ipak, dva različita problema.

Med je proizvod pčela nastao od polena. Svako ko je alergičan na polen, ne sme ni med da koristi.

Ima ljudi koji su alergični i na vodu, ako nisi znao. Eto jednog u Prokuplju, čovek pije samo vino, bila reportaža pre par godina o njemu.
 
Добар дан свима!

Бавим се производњом пчелињег меда за тржиште. Пчелар сам. Такође производим и пчелињи прополис за потребе своје породице, а понекад и матични млеч.

Радим искључиво помоћу еколошких технологија, и придржавам се еколошких стандарда који се приближавају органском начину пољопривредне производње.

Ово није реклама јер су ми све залихе меда распродате. ;) Жеља ми је да пружим одговоре, да информишем потрошаче... Мени је велики духовни ужитак сваки разговор о пчелама, кошницама, меду... А пошто је сада зима, пчелице мирују, имам доста времена за разговоре са љубитељима природних производа. Изволите, питајте шта год вас занима. 100 пута се непријатно изненадим колико се у Србији мало зна о меду, а то је једина преостала природна храна, и то висококвалитетна и здрава храна. Поседујем богату библиотеку са књигама о пчелама и меду, па мислим да ћу моћи да пружим одговор на свако питање, ма колико компликовано било. Можда ће одговори мало каснити док ми администратори не одобре прве 3 почетне поруке, али будите стрпљиви, на свако питање стићи ће одговор. Поздрав.

Više puta sam razmišljao da pravim med za sebe ali ne znam šta i kako. Živim na selu i mislim da imam potrebne uslove. Zanima me koliko treba da uložim u nekoliko košnica da bi imao med za sebe tokom cele godine. U mojoj porodici su ranije držali pčele ali na žalost nisu preneli znanje jer moje roditelje nije zanimalo ili nisu imali vremena.
 
Med je proizvod pčela nastao od polena.

Не, мед настаје од нектара. Полен пчеле лагерују на посебно место.
Значи, пчеле имају две врсте хране, мед и полен.
Мед садржи одређени проценат полена, нека врста меда мање, друга више.
Можда да пробаш мед са мањим садржајем полена.
А и не знам како се манифестује та алергија, нпр. ако неко добија кијавицу од полена, не видим разлога да не конзумира мед.


Više puta sam razmišljao da pravim med za sebe ali ne znam šta i kako. Živim na selu i mislim da imam potrebne uslove. Zanima me koliko treba da uložim u nekoliko košnica da bi imao med za sebe tokom cele godine. U mojoj porodici su ranije držali pčele ali na žalost nisu preneli znanje jer moje roditelje nije zanimalo ili nisu imali vremena.


Па овако, зависи од квалитета кошнице, старости, и од типа кошнице за коју се одлучиш. Кошница којом ја пчеларим, типа Лангстрот-Рут, нова, кошта око 40-45 евра. А пчелињи ројеви се крећу око 30-40 евра. Значи, да уселиш неколико нових кошница са пчелама треба ти око 300 евра. То што ти твоји стари нису пренели знање може да буде велика предност. Јер старији пчелари су често конзервативни, многе ствари раде наопако, а када једнм научиш погрешно јако је тешко кориговати се. Слушај савете од свих, али нек ти литература буде главни ослонац, што више књига то боље.
 
Med je proizvod pčela nastao od polena. Svako ko je alergičan na polen, ne sme ni med da koristi.

Bas onako pausalno izreceno. Evo ja sam alergican na polen, svakog proleca dobijam polensku kijavicu, nadutost ociju, svrab, ali jedem med normalno, ne smeta mi.

Mislim da je alergija na polen vezana za polen u vazduhu, odnosno onaj koji udisemo, a ovaj sto ga ima u medu on i ne dodje do disajnih organa tako da ne moze da izazove alergiju. Nisam bas siguran za ovo, ali znam da nisam alergican na med.
 
Bas onako pausalno izreceno. Evo ja sam alergican na polen, svakog proleca dobijam polensku kijavicu, nadutost ociju, svrab, ali jedem med normalno, ne smeta mi.

Mislim da je alergija na polen vezana za polen u vazduhu, odnosno onaj koji udisemo, a ovaj sto ga ima u medu on i ne dodje do disajnih organa tako da ne moze da izazove alergiju. Nisam bas siguran za ovo, ali znam da nisam alergican na med.

To nema nikakve veze,mada,i ja,imam problem s polenom kukuruza,ambrozije,bukve...itd,ali najopustenije konzumiram med.
 
Bas onako pausalno izreceno. Evo ja sam alergican na polen, svakog proleca dobijam polensku kijavicu, nadutost ociju, svrab, ali jedem med normalno, ne smeta mi.

Mislim da je alergija na polen vezana za polen u vazduhu, odnosno onaj koji udisemo, a ovaj sto ga ima u medu on i ne dodje do disajnih organa tako da ne moze da izazove alergiju. Nisam bas siguran za ovo, ali znam da nisam alergican na med.

Nisam se baš precizno izrazila. Alerigični na polen bi trebalo da budu obazrivi kad je med u pitanju, to sam želela da kažem.

Vi možete ceo život da jedete jagode, ali jednog dana možete da postanete alergični iz čista mira...tako da kada su alergije u pitanju, to je veoma osetljiva tema.
 
Кијавица никога не убија, а мед доказано сузбија канцер, то је било у саопштењу нашег Медицинског факултета, да су пчелињи производи успели да зауставе ширење малигних ћелија. Него, написао сам већ неколико одговора, али већ пуно сати чекам да се одобре. Мислиће људи да нисам хтео да им одговорим.
:rumenko:
http://www.kurir-info.rs/rak-se-ubija-medom-clanak-132650
KRAGUJEVAC - Tim profesora sa Medicinskog fakulteta u Kragujevcu otkrio je nakon višegodišnjih laboratorijskih istraživanja da preparati na bazi meda uništavaju maligne ćelije, a štite zdrave, saopštio je profesor tog fakulteta Dejan Baskić.
 
Kako razlikovati med sa streptomicinom od meda bez streptomicina?

Уз помоћ лабораторијске анализе. Голим оком је немогуће било шта установити. Круже по интернету упутства како препознати лажан мед или загађен мед, али то је све непоуздано, а врло често нема никакве логике. Стрептомицин и друге антибиотике стављају у кошнице ПОТПУНО НЕУКИ ПЧЕЛАРИ, јер поменути антибиотик нема никакво корисно дејство за пчеле. Најбоље је када имате поверења у пчелара, тј. у његову стручност, или уколико немате (данас је време општег неповерења) тражите да посетите пчелињак, поставите му пар незгодних питања о томе шта ради и како ради. Кључна особина коју треба да испитате је ПОХЛЕПА, јер углавном похлепни људи "лече" пчеле са антибиотицима. Пчела има изузетно јак имунитет, здравија је од човека, и разбољева се само у случају када јој похлепни пчелар одузме њену природну храну - мед.
 

Back
Top