Pašće tužba Krajišnika protiv Amerike za Oluju?

Aj' sto misle da su njihove bolestine smesne, ali sto misle da ce spamovanjem teme ponistiti optuznicu to je vec za plakanje.

Optužnica će past, isto kao što je pala ona u hagu. Mislim da bi Hrvatska trebala uzvratit ukidanjem abolicije i procesuiranjem 20 tisuća četnika i terorista. Ima tu puno prostora i trikova za igranje sa hrvatske strane. Samo neka traktorijaši čačkaju. :per:
 
Europejac, sad si glavni baja u Srbiji, a? :per:

Ne, sad sam glavni baja u Hrvatskoj. Samo moram da bolje proučim institute za zaštitu ljudskih i manjinskih prava u okviru EU. Za što vas sve možemo tužiti (penzije, konvalidacija radnog staža, stanarska prava, ukradena pokretna imovina, nematerijalni bol, diskriminaciju, gledanje ispod oka itd :per:
 
Optužnica će past, isto kao što je pala ona u hagu. Mislim da bi Hrvatska trebala uzvratit ukidanjem abolicije i procesuiranjem 20 tisuća četnika i terorista. Ima tu puno prostora i trikova za igranje sa hrvatske strane. Samo neka traktorijaši čačkaju. :per:
Није пала она против БиХ и сад ћете плаћати становницима и РС и МХФ.
Гарант ће вас и Хрвати из Херцеговине тужити!

:cepanje:
:tambalamba:
 
Ako ne padne bicete na mestu na kojem ste odavno zasluzili da se nalazite.

Ova optužnica se ne tiče Hrvatske, ni pravno ni jurisdikcijski.

- - - - - - - - - -

Није пала она против БиХ и сад ћете плаћати становницима и РС и МХФ.
Гарант ће вас и Хрвати из Херцеговине тужити!

:cepanje:
:tambalamba:

Ljudi ne razumijete se u pravo ništa. Malo proučite sve to, ispadate smiješni.
 
Ne, sad sam glavni baja u Hrvatskoj. Samo moram da bolje proučim institute za zaštitu ljudskih i manjinskih prava u okviru EU. Za što vas sve možemo tužiti (penzije, konvalidacija radnog staža, stanarska prava, ukradena pokretna imovina, nematerijalni bol, diskriminaciju, gledanje ispod oka itd :per:


Prvo zapamti da moraš poštovati zakone te iste EU.
 
Ne, sad sam glavni baja u Hrvatskoj. Samo moram da bolje proučim institute za zaštitu ljudskih i manjinskih prava u okviru EU. Za što vas sve možemo tužiti (penzije, konvalidacija radnog staža, stanarska prava, ukradena pokretna imovina, nematerijalni bol, diskriminaciju, gledanje ispod oka itd :per:

Može, vi to, a mi 20 tisuća aboliranih krajišnika u zatvor i na suđenje. :per:
Još kad nam kapetan Draganče svrati u goste... :super:
 
Još 2009. godine, Sabor Srba Krajišnika u Americi je pokrenuo tužbu protiv privatne kompanije MPRI i penzionisanih američkih generala, za genocid i etničko čišćenje Srba u 'Operaciji Oluja', te tražeći odštetu u iznosu od preko 10 milijardi dolara i pozivajući se na odštetu koju su dobili Japanci uspješnim presudama poslije Drugog svjetskog rata 1941-5. Cijeli slučaj je baziran na Alien Tort Statute, jednim od najstarijih zakonskih odredbi SAD-a, sa korenima u još 1789. godini.

Federalni sud države Ilinois u Čikagu je 2010. godine prihvatio Tužbu Krajišnika.

http://www.veritas.org.rs/wp-content/uploads/2011/08/tuzba-usa.pdf

Sa procesom se odlagalo jer se čekala presuda Vrhovnog suda SAD u Vašingtonu povodom sličnih slučajeva. Spisak slučajeva po ATCA:

http://usaengage.org/Issues/Litigation/Alien-Tort-Statute-/

Pojašnjenja:

http://usaengage.org/default/Documents/Litigation/ATS Case List.pdf

Međutim, u slulaju Kiobel vs. Dutch Royal Petroleum, vrhovni sud je donio odluku da da se ATS ne primjenjuje ekstrateritorijalno, bacivši tačku na jedan od najkontroverznijih američkih zakona, za čije poništavanje se Kongres više nego jednom izjašnjavao. Presuda Vrhovnog suda međutim nije eliminisala ACTA, ali ga je ograničila vrlo usko, dajući vrlo slabi prostor za eventualna počinjena krivična djela od strane Amerikanaca van teritorije SAD-a. Prema presudi Vrhovnog suda, suština posljednje stavke ostavljanja prostora leži i u osnovnoj namjeri - ovlašćenju da se hvataju i gone američki pirati, te sude na američkom tlu za zločine počinjene drugdje. Tužba Krajišnika ima potencijala za uspjeh samo ako se dokaže da se je na neki način značajno povezana sa američkim nacionalnim interesima ili sa američkom teritorijom.

VIše o obrazloženju ovdje.

Tužba Krajišnika je od kraja 2012. godine u prvim koracima; na proljeće 2014. godine bi sam proces trebalo da počne. Iako je stigla ova presuda Vrhovnog suda, od tužbe nema izgleda da će odustati.

Kakvi su izgledi sudskog procesa? Hoće li čikaški federalni sud odbiti tužbu, pozivajući se na presudu Vrhovnog suda? Hoće li opet biti jedna pozitivna presuda, koja će ići na neku višu instancu i tamo biti poništena? Ili će se pak desiti da Krajišnici dobiju slučaj, kako se Savo Štrbac nada?

Tužba je apsurdna, služi za dizanje medijske prašine ali ex Jugoslavija više nije "in".
 
Aj' sto misle da su njihove bolestine smesne, ali sto misle da ce spamovanjem teme ponistiti optuznicu to je vec za plakanje.
Pa agresor mora imati takvu taktiku da odbranio svoju zlocinacku politiku. Pokusat ce srusit temu, naravno. Gdje osjete da izvire istina, njihove zlocinacke politike onda oni krecu. Al inferiorni su mentalno, pa im nije nista jasno, da ne mogu nista.
 
Prvo zapamti da moraš poštovati zakone te iste EU.

Apsolutno. Isto vredi i za tebe. Samo što ćemo mi od njih imati više koristi

- - - - - - - - - -

Može, vi to, a mi 20 tisuća aboliranih krajišnika u zatvor i na suđenje. :per:
Još kad nam kapetan Draganče svrati u goste... :super:

Oslobodićete ga i dati mu penziju. I teren za golf kraj Šibenika pošto se bavi s tim
 
Pa zbilja bi trebalo da dobiju tužbu.

Koliko su zla napravili Hrvatskoj, popljačkali ljude i popalili kuće 1991. - 1995., pa koliko smo štete pretrpjeli u gospodarstvu i turizmu, tih 10 milijardi im je tek članarina za početak otplate štete Hrvatskoj.
Jao,pričaj mi pričaj :klap:
Jadni vi.Sada morate da obnavljate kuće po Krajini koje ste vi...ovaj ćetnici uništili i popalili avgusta 95.Ako smo mi agresori zašto Hrvati danas slobodno šetaju Kninom a Srbi ne?
 
Pa agresor mora imati takvu taktiku da odbranio svoju zlocinacku politiku. Pokusat ce srusit temu, naravno. Gdje osjete da izvire istina, njihove zlocinacke politike onda oni krecu. Al inferiorni su mentalno, pa im nije nista jasno, da ne mogu nista.

Uspejuj da istroluju i zagade svaku temu, pa je na kraju zatvore. Da su iskompleksirane budale, to je vidljivo na keca.
 
Može trljat ruke tko god hoće, nikakve tužbe na račun haške presude pravno nisu moguće.
Не на рачун, већ на основу хашке пресуде да је Хрватска била агресор на БиХ.
Из тога проистиче да су могуће појединачне тужбе грађана за нанесену штету, нематеријални бол итд.
 
Simple minds, u potpunosti se slažem sa tobom; nisam postavio uvodni post u svrsi nekog protivnog stava.

Ja bih se složio da je presuda Žalbenog vijeća Međunarodnog krivičnog tribunala za bivšu Jugoslaviju u predmetu Gotovina i ostali u najmanju ruku kontroverzna, a mogli bismo slobodno određene njene dijelove smatrati i besmislenima, međutim da li je ovo besmisleno? :think: Ako je Vrhovni sud odlučio da se ova odredba iz 1789. godine ne primjenjuje na delikte počinjene van teritorije SAD-a, onda uopšte i nije besmisleno...



Opet se u principu slažem, ali - kako je rekao sudac Brejer u intevjuu, Sud je odlučio da:



Dakle, mora se dokazati da je kao prvo procesiuranje te kompanije u američkim nacionalnim interesima. S obzriom da vrlo dobro znamo da je njeno poslovanje u interesima, ne može se onda ni klauzula o suspendovanju zabrane procesuiranja slučajeva van američkog tla ni prihvatiti.
Ako je u suprotnosti sa interesima Sjedinjenih Država, eventualno bi se moralo dokazati da je direktno povezan slučaj sa SAD-om nekako, odnosno da je uticalo na američku teritoriju. Osnov bi bio da su iz Oluje Srbi izbjegli direktno u SAD, ali to nije slučaj tako da čak ni da je tačna procjena Sabora srpskih Krajišnika u Americi da tamo živi preko 40.000 izbjeglica iz Oluje, to opet ne može dati dobar osnov da se preuzme slučaj...

Ne znam, ja sam na osnovu onog što sam pročitao izvukao drugačiji zaključak, ali moguće i da sam u krivu. Pogledaću večeras malo bolje, dok prođe "druženje" sa Hrvatima na ovoj temi.
 
О да итекако су могуће.
Хрватска војска је начинила агресију на БиХ, убијала, чинила материјалне штете и то неко мора да надокнади.
Ваши правници су спомињали да ће укупна сума бити између 20 и чак 80 милијарди што је баш широко, али живи били па видели.
 
О да итекако су могуће.
Хрватска војска је начинила агресију на БиХ, убијала, чинила материјалне штете и то неко мора да надокнади.
Ваши правници су спомињали да ће укупна сума бити између 20 и чак 80 милијарди што је баш широко, али живи били па видели.

Nemoguće je tužiti državu za agresiju, zločini su druga stvar, i oni se tiču pojedinačnih slučajeva.

- - - - - - - - - -

to je dobar stav. posebno oni koji odluče da to iskoriste. mislim da bih mogao da uđem u neku državnu firmu. ne znam da li ina ima ispunjenu kvotu srba prema ustavnom zakonu o zastupljenosti pripadnika manjina u organima državne uprave i javnim preduzećima

Ima, ima, piše posebno za Srbe.
 
Vidjet ćemo, već je ostario čekajući izručenje u mrsku Hrvatsku. Mislio idiot da je pobjegao u daleku Australiju i da će uživat, stigla ga je ruka pravde i na drugom kraju svijeta.

igraće golf sa Sanaderom, imati sva prava koja ima povlašćeni zatvorenik u Hrvatskoj. o nekoj vrsti ispaštanja i torture zaboravi. Hrvatska je sad evropska zemlja.

- - - - - - - - - -

Nego što je reć da si progovorio i propisao ekavicom? :mrgreen:

Radim to jer mogu to
 

Back
Top