Pašće tužba Krajišnika protiv Amerike za Oluju?

Pa nije ni za mene, ali ni vecinu Srba,, ja sam je ironicno nazvala " tamnicom naroda".
Medjutim, neki su zeleli da odu, ne mozes nikoga da zadrzavas. Da je bilo pameti da se da neki odredjen rok
dok se sve lepo ne resi, ali pameti nije bilo ni kod Hrvata, ali ni kod Srba.


Slažem se, teško da je iko verovao da je Jugoslavija večna tvorevina...,
a vremenom bi bilo još više onih koji bi to shvatili...
Ali molim lepo razilazimo se, ne želimo više zajednicu između jugo-naroda,
dalo bi se to razumeti i prihvatiti ali da vidimo ko i šta nosi sa sobom...,
ima li tu posle kakvih prava i obaveza i za koga, kakve su garancije i ko sve garantuje za prava...,
a posle gorkih iskustava iz nekoga ne tako davnoga vremena npr WW2...
Dakle, OK razlaz, ali puno znači kako i kada...
 
Poslednja izmena:
Kakvih aviona, da se upotrebilo sve ono za što srpsku stranu optužujete...,
ne bi ostao nigde ni kamen na kamenu...
U šta se pretvara mesto sa koje se otvara vatra i ugrožavaju životi druge strane ?!
Samo što su u pitanju sa vaše strane bili bedni provokatori koji su počesto znali prvi raspaliti..,
a onda se kao miševi posakrivati... da drugi ispaštaju...svesno i namerno ih žrtvujući...
A hrvatski bojovnici su pre svega toga prvi bili napali na pozicije JNA na Prevlaci...

Pretvara se u ruševine sa 6600 mrtvih civila..

Za te zločine skoro nitko nije odgovarao.
 
Pretvara se u ruševine sa 6600 mrtvih civila..

Za te zločine skoro nitko nije odgovarao.


Neka svako položi račune..., bez obzira na stranu u sukobu.
Doduše danas je lakše biti "general i pravednik" ocenjujući nešto... sa vremenske i prostorne distance isl...

Ako se za neke zločine okrivljuje nečiji skoro pa celi nacionalni, politički, vojni isl vrh,
onda isti kriteriji trebaju biti za sve...
ne može se za nešto kriviti rukovodstvo Srba, RSK, isl a žmiriti na ulogu i krivnju i hrvatskoga vrhovništva...

A mesto odakle se otvara vatra i ugrožava nečiji drugi položaj, život isl, pretvara se u cilj, metu isl,
a ne u neko mesto odakle su puštani beli golubovi mira isl odnosno odakle su odaslati pacifistički signali...
E sad' pitanje je ko zapravo izvlači profit, najčešće nečasno, zlonamerno, lopovski itd iz činjenice
što je neko mesto postalo meta...?!
Pitanje je kako su reagovali oni sa Pantovčaka, "sve su trčali da se oni žrtvuju...",
ne, već su u metu pretvarali običan i normalan narod...?!
 
Poslednja izmena:
Neka svako položi račune..., bez obzira na stranu u skobu.
Doduše danas je lakše biti "general i pravednik" ocenjujući nešto... sa vremenske i prostorne distance isl...

Ako se za neke zločine okrivljuje nečiji skoro pa celi nacionalni, politički, vojni isl vrh,
onda isti kriteriji trebaju biti za sve...
ne može se za nešto kriviti rukovodstvo Srba, RSK, isl a žmiriti na ulogu i krivnju i hrvatskoga vrhovništva...

A mesto odakle se otvara vatra i ugrožava nečiji drugi položaj, život isl,
taj ko je sa toga mesta dejstvovao pretvorio ga je u cilj, metu isl,
a ne u neko mesto odakle su puštani beli golubovi mira isl odnosno odakle su odaslati slični pacifistički signali
E sad' pitanje je ko zapravo izvlači profit, najčešće nečasno, zlonamerno, lopovski itd iz činjenice
da je neko mesto postalo meta ...
Pitanje je kako su reagovali oni sa Pantovčaka, sve su trčali da se oni žrtvuju...,
ne, već su u metu pretvarali običan i normalan narod...?!

Narod je bio u svojim kućama i stanovima.

Jedna strana nema teško naoružanje druga ga ima u izobilju.

Bolje naoružana strana kompenzira manji broj vojnika sa svojim teškim naoružanjem.

To su platili oni u kućama i stanovima koji su poginuli.

Granata ispaljena na naseljeni grad je teški zločin.
 
Narod je bio u svojim kućama i stanovima.

Jedna strana nema teško naoružanje druga ga ima u izobilju.

Bolje naoružana strana kompenzira manji broj vojnika sa svojim teškim naoružanjem.

To su platili oni u kućama i stanovima koji su poginuli.

Granata ispaljena na naseljeni grad je teški zločin.



A granata ispaljena na nasljeno selo nije neki zločin ?!

E sad' ako se zna da sa druge strane ima neko ko je malobrojniji i ko to pokušava kompenzovati
boljim naoružanjem,
kako koristite tu brojčanu nadmoć ?!
Je li tako što ćete praktično provocirati svojom vatrom..., a znate da na tome polju niste ravnopravni,
i tako svesno i namerno žrtvovati svoj narod štaviše pučanstvo ili
pokušati nekim diverzantskim, gerilskim isl akcijama neutralisati te naoružane položaje sa druge strane
a u međuvremenu insistirati na miru, primirju isl a ne izazivati i provocirati drugu stranu i tako namerno žrtvovati svoje pučanstvo.

Takođe prelaziš olako i namerno preko činjenice da ako je već neko imao toliko oružje,
da ga je mogao maksimalno i upotrebiti..., ali ipak nije.

I ovaj smer kuda ti pokušavaš ići nije ništa drugo neko pokušavanje da svoje zločine i zločince
opravdate po svaku cenu...
 
Poslednja izmena:
Ove ti 2,3 rečenice u sredini posta su činjenica pa ne bi dalje ništa komentarisao.

A granata ispaljena na nasljeno selo nije neki zločin ?!

E sad' ako se zna da sa druge strane ima neko ko je malobrojniji i ko to pokušava kompenzovati
boljim naoružanjem,
kako koristite tu brojčanu nadmoć ?!
Je li tako što ćete praktično provocirati svojom vatrom..., a znate da na tome polju niste ravnopravni,
i tako svesno i namerno žrtvovati svoj narod štaviše pučanstvo ili
pokušati nekim diverzantskim, gerilskim isl akcijama neutralisati te naoružane položaje sa druge strane
a u međuvremenu insistirati na miru, primirju isl a ne izazivati i provocirati drugu stranu i tako namerno žrtvovati svoje pučanstvo.


Takođe prelaziš olako i namerno preko činjenice da ako je već neko imao toliko oružje,
da ga je mogao maksimalno i upotrebiti..., ali ipak nije.

I ovaj smer kuda ti pokušavaš ići nije ništa drugo neko pokušavanje da svoje zločine i zločince
opravdate po svaku cenu...

U Splitu su poginuila dva pomorca na trajektu u luci.

Koga su oni provocirali??

JRM je sasula paljbu po gradu i pravo je čudo da još netko nije poginuo.
 
U Splitu su poginuila dva pomorca na trajektu u luci.

Koga su oni provocirali??

JRM je sasula paljbu po gradu i pravo je čudo da još netko nije poginuo.


Može biti i nekih specifičnih situacija, jesi li siguran da baš niko nije otvarao vatru na JRM ?!
A da onda takve, što su tako "junački" provocirali JRM nađete i okrivite za ako ništa drugo ono za izlaganje opasnosti drugih...
Možda se neka "junačina" isprsila pred drugu stranu, stala pred njih ili u neki zaklon pa:
Ošini Joja...,
već se "tako junačan" sakrio iza drugih...?!?

Idemo u neke stvari koje nisu od tolikoga značaja za temu...


P.S. Kada već spomenu Šplit kakva su ono sve mučenja i zločini činjeni u Lori od strane hrvatskih
"branitelja"?
 
Poslednja izmena:
I mi smo isto tako rušili legitimne vojne ciljeve. Dakle, sve ok, je l da?

Mislim da se tu preskaču razgovor na Brijunima...i ono što je bilo direktno poslije Oluje (i neko vrijeme i ostalo tako). Prekomjerno granatiranje kao samo po sebi je samo bila stavka koja je kamen temeljac za istjerivanje 'najmanje 20.000 Srba', što najvjerovatnije i jeste bio cilj tih artiljerskijih napada, ali u potpunosti dijelim stav hrvatski da se ne može za to kriviti a preskakati Vukovar što je najfrapatniji primjer prekomjerne upotrebe sile na naseljeno mjesto i razaranja...

No, postoji vrlo dovoljno razloga da se pretpostavi da je, kako je Nodilo rekao jednom, etničko čišćenje Srba iz Hrvatske u Oluji bilo barem sekundarni cilj...neki bi rekli i genocid, no da ne pretjerujemo...

Dakle u tome je problem; ne u pitanju jesu li Hrvati imali pravo baciti i sve zakonito što imaju protiv onoga koje neprijatelj i koga doživljavaju kao okupator (mada mi je tu malo čudna neopredjeljena uloga UN-a, no dobro).
 
Poslednja izmena:
Da sigurno, jel' pre ubistava i proterivanja Srba, jel' pre napada na kasarne?

U svakom slučaju nakon što je RSK proglasila rat.

krajina028.jpg
 
Mislim da se tu preskaču razgovor na Brijunima...i ono što je bilo direktno poslije Oluje (i neko vrijeme i ostalo tako). Prekomjerno granatiranje kao samo po sebi je samo bila stavka koja je kamen temeljac za istjerivanje 'najmanje 20.000 Srba', što najvjerovatnije i jeste bio cilj tih artiljerskijih napada, ali u potpunosti dijelim stav hrvatski da se ne može za to kriviti a preskakati Vukovar što je najfrapatniji primjer prekomjerne upotrebe sile na naseljeno mjesto i razaranja...

No, postoji vrlo dovoljno razloga da se pretpostavi da je, kako je Nodilo rekao jednom, etničko čišćenje Srba iz Hrvatske u Oluji bilo barem sekundarni cilj...neki bi rekli i genocid, no da ne pretjerujemo...

Dakle u tome je problem; ne u pitanju jesu li Hrvati imali pravo baciti i sve zakonito što imaju protiv onoga koje neprijatelj i koga doživljavaju kao okupator (mada mi je tu malo čudna neopredjeljena uloga UN-a, no dobro).

Čekaj malo. Ovde su u pitanju dve sasvim različite stvari. Knin, koliko znam nije imao nikakvu odbranu. Čim su Hrvati počeli da granatiraju, civili su počeli da se sklanjaju ili beže, dok je Vukovar bio pretvoren u ogromni bunker. Koliko znam Hrvati su puštali vojsku da uđe u određen prostor, npr neku ulicu, a onda bi ih zasuli zoljama i puščanom i mitraljeskom vatrom. Ovi bi onda počeli da pucaju na sve oko sebe, a artiljerija bi pokušavala da očisti vatrene tačke što je nekad prolazilo, a nekad nije. Ne mogu se meriti istim merilima grad bez odbrane i grad koji je vatrena tačka.
Optužba za genocid nije preterivanje, samo je teško dokazivo delo genocida.
Ne znam da li si hteo napisati "baciti sve zakonito" ili "odbaciti sve zakonito". Jer pitanje je šta je sve bilo zakonito u toj akciji, a šta nije.
Opravdavanje Oluje hrvatskim stavom da su Srbi okupatori je zanimljiv stav, pogotovo jer je teritorij na kome je izvršena operacija ostao gotovo bez stanovništva. Na njihovo mesto doseljavani su Hrvati iz Bosne, Kosova (Kistanje) a i Hrvati iz Hrvatske koji su izrazili želju za tim. Reči da je u pitanju pobuna implicira drugačiji odnos prema tom stanovništvu, jer se okupatorske snage isteruju, a pobunjenici smiruju.
 
Čekaj malo. Ovde su u pitanju dve sasvim različite stvari. Knin, koliko znam nije imao nikakvu odbranu. Čim su Hrvati počeli da granatiraju, civili su počeli da se sklanjaju ili beže, dok je Vukovar bio pretvoren u ogromni bunker. Koliko znam Hrvati su puštali vojsku da uđe u određen prostor, npr neku ulicu, a onda bi ih zasuli zoljama i puščanom i mitraljeskom vatrom. Ovi bi onda počeli da pucaju na sve oko sebe, a artiljerija bi pokušavala da očisti vatrene tačke što je nekad prolazilo, a nekad nije. Ne mogu se meriti istim merilima grad bez odbrane i grad koji je vatrena tačka.
Optužba za genocid nije preterivanje, samo je teško dokazivo delo genocida.
Ne znam da li si hteo napisati "baciti sve zakonito" ili "odbaciti sve zakonito". Jer pitanje je šta je sve bilo zakonito u toj akciji, a šta nije.
Opravdavanje Oluje hrvatskim stavom da su Srbi okupatori je zanimljiv stav, pogotovo jer je teritorij na kome je izvršena operacija ostao gotovo bez stanovništva. Na njihovo mesto doseljavani su Hrvati iz Bosne, Kosova (Kistanje) a i Hrvati iz Hrvatske koji su izrazili želju za tim. Reči da je u pitanju pobuna implicira drugačiji odnos prema tom stanovništvu, jer se okupatorske snage isteruju, a pobunjenici smiruju.

Ima istine u tome što veliš, ali je istinito i da su Srbi prosto sravnili Vukovar, pri tome ubivši i civile. Ne znam iz kojeg razloga se sve svelo na kraju samo sa Ovčaru, nisam toliko pomno pratio slučaj; onaj ko je upućeniji neka me prosvijetli.

Rekao sam genocid da ne pretjerujemo, jer je očito da se ide ka tome da je genocid samo onaj pojedinačni zločin koji učiva masovno i ogromno nasilje nad nedužnim nenaoružanim stanovništvom, što su definisali samo u slučaju srebreničkoga masakra vrhunski međunarodni pravnici. No, naravno, ako ćemo reći da je Oluja genocid, onda moramo smatrati i bljeak genocidom, kao i da su i Srbi prethodno počinili genocid nad Hrvatima u Krajini 1991. godine, te kao da su Srbi počinili genocid i nad ne-Srbima u Bosni i Hercegovini 1992. godine i nad Albancima na Kosovu 1999. godine. No, to je sve petljanje oko imena; mada vidjećemo što će se u budućnosti saznati kada se završe slučaji u red Tribunalom u Hagu, kada prođe priča oko međusobnih tužbi za genocid pred MSP i prođu razna procesuiranja pred domaćim tužilaštvom...još bitnije kada počinju nove činjenice da se pojavljuju u javnosti, kako vremenska distanca raste, što će za nas istoričare biti posebno interesantno. No ostajem pri onome što sam rekao; najgore od svega su dupli aršini. Lično smatram da je Tuđman imao genocidnu ideju odnosno htio počiniti genocid nad Srbima, ali mi ovdje ne pričamo o željama (i iz pojedinih Mesićevih ili recimo Draškovićevih izjava se mogu pronaći izlivi genocidnosti).

Napisao sam baciti jer uključujem sva dozvoljena sredstva; znači sve sem nuklearnog naoružanja, biohemijskog, i ostalog zabranjeno itd...oko zabranjenosti da li su išta mogli baciti, ne vidim da se o tome raspravlja. Već sam naglasio da mi je čudna uloga UN-a, ali koliko se sjećam Haški tribunal je i u prvostepenoj presudi potvrdio vojničku legitimnost same operacije, što znači da UN protektorat ne zabranjuje međunarodno-pravno upotrebu sile protiv stanovništva pod zaštitom. Ispravite me ako grešim, Mladiću i Karadžiću se ni ne sudi za napad na zaštićenu zonu u Srebrenici, već za sami delikt.

Hrvati imaju dosta argumenata da Srbe predstave kao okupatore. Da su se Srbi pobunili protiv samostalne RH nakon njenog priznanja i bez podrške JNA, to bi bila druga priča. Tako je za Hrvate od priznanja 1992. teritorija 'RSK' ostala nesjedinjeno područje, tj. ono koje je palo pod okupaciju u vrijeme Rata za nezavisnost ('Domovinskoga rata'). No, neovisno od toga koliko je to zaista u izvjesnoj mjeri opravdano, ne može biti ni sumnje da je vrlo problematično kao termin i objektivno gledano neadekvatno, te provocirajuće po Srbe, jer kako i sam kažeš okupatora treba istjerati a u tom smjeru se i jeste kretao vojno-politički vrh RH u slučaju Srba u ovo vrijeme, kao nepoželjni faktor čije bi rješenje nacionalnog problema najpovoljnije po Hrvatsku bilo totalno izmještanje iz države. .
 
U Splitu su poginuila dva pomorca na trajektu u luci.

Koga su oni provocirali??

JRM je sasula paljbu po gradu i pravo je čudo da još netko nije poginuo.

I bijahu napušeni sa splitskih vrata za sva vrimena. Razarač Split je teško strada odpartio je uz kukljanje dima iz unutrašnjosti broda!Split više nikada niko nije blokira.

Tužba, normalno da neće proći, greške se skupo plaćaju, taki je život!
 
Tužba je pala, jer su se američki sudovi proglasili nenadleznima za tu tužbu. Srbima preostaje jedino izložiti tu tužbu pred hrvatske sudove.

Da li je ovo još jedna u nizu zlonamernih provokacija ili ne, ostaje da se vidi.

Ali, taman kad čovek pomisli da se sa prosipanjem apsurda došlo do dna, pojavi se novi biser u priči o žrtvi i dva dželata (koji su postali i sudije posle učinjenog zločina !?), kad se 1. od pomenutih proglasi nenadležnim, pa se žrtva uputi onom 2. (ili se ovaj samoproglasi) - kao jedinom nadležnom za rešavanje ovog "spora".
Očekuje se da će od istih, kao pravni lek, uskoro biti "velikodušno" ponudjena poslednja, za njih najbolja, opcija konačnog rešenja - da žrtva "samosvesno" izvrši kolektivni harakiri i tako zauvek reši sve probleme. :dash:

Naravno da postoje odgovarajući nadležni medjunarodni sudovi, ali o tome će se, ako treba, pobrinuti kompetentna pravna lica i organizacije.
 
Poslednja izmena:

Back
Top