Paolo Koeljo - lik i delo

Jel si citala Dostojevskog?

Odmah sam htela da napišem, jer sam znala da će neko da potegne Dostojevskog.

Kad sam spomenula da je uticao Koeljo, htela sam odmah da ga izdvojim do ruskih klasika.
I dodajem sad ono što nisam napisala odmah, a trebalo je: Koeljo od savremenijih pisaca.

I na kraju krajeva, oni su ljudi iz različitih vremena... Pa su uticali na mene na drugačiji način, NEMOGUĆE je izvršiti komparaciju... I kad dotiču iste večne teme, to rade na dijametralno suprotan način...

Koeljo piše o nekim stvarima koje tad nisu postojale kao ideja: energije, meditacije, poniranje u sebe putem plesa,...

Poenta je da pisac ponudi nešto novo - što će da proširi vidike...
I da razbije neki stereotip, da izađemo iz ponuđene ljušture...

I opet - nemojte, molim vas, ljudi, da me terate da Dostojevska stavljam u bilo koje komparacije sa sasvim drugačijim piscima - Dostojevski ima svoju FANTASTIČNU TEŽINU. NEPONOVLJIV JE.

Koeljo je plitkiji od njega, on je više aktivistički orijentisan (banalno rečeno, on je u stilu: probudite se, dotaknite suštinu, osetite Ljubav u vanvremenom smislu, upoznajte sebe da biste sve drugo spoznali...)
 
Odmah sam htela da napišem, jer sam znala da će neko da potegne Dostojevskog.

Kad sam spomenula da je uticao Koeljo, htela sam odmah da ga izdvojim do ruskih klasika.
I dodajem sad ono što nisam napisala odmah, a trebalo je: Koeljo od savremenijih pisaca.

I na kraju krajeva, oni su ljudi iz različitih vremena... Pa su uticali na mene na drugačiji način, NEMOGUĆE je izvršiti komparaciju... I kad dotiču iste večne teme, to rade na dijametralno suprotan način...

Koeljo piše o nekim stvarima koje tad nisu postojale kao ideja: energije, meditacije, poniranje u sebe putem plesa,...

Poenta je da pisac ponudi nešto novo - što će da proširi vidike...
I da razbije neki stereotip, da izađemo iz ponuđene ljušture...

I opet - nemojte, molim vas, ljudi, da me terate da Dostojevska stavljam u bilo koje komparacije sa sasvim drugačijim piscima - Dostojevski ima svoju FANTASTIČNU TEŽINU. NEPONOVLJIV JE.

Koeljo je plitkiji od njega, on je više aktivistički orijentisan (banalno rečeno, on je u stilu: probudite se, dotaknite suštinu, osetite Ljubav u vanvremenom smislu, upoznajte sebe da biste sve drugo spoznali...)

U izvesnom kritickom smislu se ne mogu porediti jer poticu iz razlicitih epoha, medjutim, to ne moze biti izgovor za sve. Vrlo je lako uociti razliku u kvalitetu. Ona cuvena "O ukusima ne vredi raspravljati" donekle moze da se zloupotrebljava u odbranu bezvrednih dela u razlicitim umetnostima, ali sasvim slobodno smemo da kazemo da je na primer danasnja srpska narodna i zabavna muzika cisto smece i u odbranu toga se ne moze nista reci.


"Koeljo piše o nekim stvarima koje tad nisu postojale kao ideja: energije, meditacije, poniranje u sebe putem plesa,... "

Pogresno. Verovatno nisi obavestena, sve nabrojano je postojalo mnogo pre Koelja, i pisano je na te teme. i ideje energije, meditacije...pa sta su drugo raznorazne sekte sufija radile...dervisi, nego ponirali u sebe putem plesa. Procitaj na primer "Tajna cetiri dervisa" Amir Hosro (1253-1325.), veoma lepa knjiga...
Sokolice, sve su to, cak nevesto, pokradene ideje u knjizevnosti ;)
 
U izvesnom kritickom smislu se ne mogu porediti jer poticu iz razlicitih epoha, medjutim, to ne moze biti izgovor za sve. Vrlo je lako uociti razliku u kvalitetu. Ona cuvena "O ukusima ne vredi raspravljati" donekle moze da se zloupotrebljava u odbranu bezvrednih dela u razlicitim umetnostima, ali sasvim slobodno smemo da kazemo da je na primer danasnja srpska narodna i zabavna muzika cisto smece i u odbranu toga se ne moze nista reci.


"Koeljo piše o nekim stvarima koje tad nisu postojale kao ideja: energije, meditacije, poniranje u sebe putem plesa,... "

Pogresno. Verovatno nisi obavestena, sve nabrojano je postojalo mnogo pre Koelja, i pisano je na te teme. i ideje energije, meditacije...pa sta su drugo raznorazne sekte sufija radile...dervisi, nego ponirali u sebe putem plesa. Procitaj na primer "Tajna cetiri dervisa" Amir Hosro (1253-1325.), veoma lepa knjiga...
Sokolice, sve su to, cak nevesto, pokradene ideje u knjizevnosti ;)

Da, znam za derviške plesove... Nisam ni mislila da su ideje juče rođene, a danas se o njima piše... Sve što postoji danas u književnosti kao tema, oduvek je postojalo.
Razlika je u tome šta u jednom periodu prevlada kao aktuelno...
Sada je era kada se vraćaju ili dolaze na scenu stvari o kojima piše Koeljo...
U društveno-istorijskim okolnostima konkretno-vremena u kom je živeo Dostojevski, nisu se ljudi bavili (toliko) meditacijom, jogom, traganjem za iskonskom slobodom... Sigurno je i bilo nekih ''tajnih'' društava gde se svašta radilo... :)

I tako... da ne dužim dalje, skapirao si, ako ništa drugo, a ono da nisam neka manekenka što joj je omiljen pisac Koeljo... :) I da sam čitala Dostojevskog. ;)

Šalim se malo.

Knjigu koju si preporučio pročitaću prvom prilikom, mada to neće biti skoro (tek za dva meseca)...

Pozzzzzz...
 
Da, znam za derviške plesove... Nisam ni mislila da su ideje juče rođene, a danas se o njima piše... Sve što postoji danas u književnosti kao tema, oduvek je postojalo.
Razlika je u tome šta u jednom periodu prevlada kao aktuelno...
Sada je era kada se vraćaju ili dolaze na scenu stvari o kojima piše Koeljo...
U društveno-istorijskim okolnostima konkretno-vremena u kom je živeo Dostojevski, nisu se ljudi bavili (toliko) meditacijom, jogom, traganjem za iskonskom slobodom... Sigurno je i bilo nekih ''tajnih'' društava gde se svašta radilo... :)

I tako... da ne dužim dalje, skapirao si, ako ništa drugo, a ono da nisam neka manekenka što joj je omiljen pisac Koeljo... :) I da sam čitala Dostojevskog. ;)

Šalim se malo.

Knjigu koju si preporučio pročitaću prvom prilikom, mada to neće biti skoro (tek za dva meseca)...

Pozzzzzz...

Svaka epoha ima svoje manire, mada, ne verujem da je Koeljo bitno uticao na danasnju knjizevnu scenu.

pozz ;)
 
Koeljo se dotice dubokih tema, filozofije, pise o njima, ali je sam po sebi plitak. On te teme ne razradjuje jer ne ume. On prica o filzoofskim temama, ali povrsinski. Ne ume da zadje u srz. On nacinje neka pitanja, koja naivnom citaocu probude mastu, ali ne ume da prodre u to.

"Dubina", "prodiranje" i "srz" su ili nemogucnost da se nesto iskaze jednostavnim recima, ili nemanje pojma sta se zeli iskazati - kao uostalom i u ovde citiranom textu (mislim da je ovde cak ovo drugo)

"There is nothing in philosophy which could not be said in everyday language." Bergson

Ovo se odnosi i na filozofiju zivota.

Jednostavno, Koeljo ne mlati praznu slamu - on je praktican i to je ono sto Zapad ne moze da shvati niti svari. Znanje je osvesceno iskustvo. Zapad toliko ne ume da razlikuje teoretisanje i "intelektualnu gimnastiku" (kako Istok naziva nasu filozofiju) od znanja, da se vec u samom startu ne vredi upustati u diskusiju jer ne govorimo o istim stvarima (kada kazemo rec "znanje"). Uostalom, kada bi ljudi pricali samo ono sto znaju (gde je znanje osvesceno iskustvo), svet bi bio mnogo tise mesto. Kao sto je rekao Henri Miler - mi ne vodimo razgovore, mi se razbacujemo informacijama.

Ali prihvatiti da je znanje osvesceno iskustvo znacilo bi ponistiti 99% stvari koje mislimo da znamo, a to malo ko zeli sebi da priredi.

Uostalom, "Teorijski, ne postoji razlika izmedju teorije i prakse. Ali u praksi postoji."

Hvala na citanju, pozdrav.

edit:
"Koeljo je plitkiji od njega, on je više aktivistički orijentisan"

ovo da je akcija plitka, govori koliko smo zaglibili u teoretisanje i "intelektualnu gimnastiku".
"Mrsko mi je ono sto me samo informise, a ne tera me na akciju" - Gete.
valjda je i Gete plitak? ne znam...
 
"Dubina", "prodiranje" i "srz" su ili nemogucnost da se nesto iskaze jednostavnim recima, ili nemanje pojma sta se zeli iskazati - kao uostalom i u ovde citiranom textu (mislim da je ovde cak ovo drugo)

Mnoge stvari se ne mogu iskazati jednostavnim recima. To je fakat, kao i da je Koeljo plitak. ;) (Gete nije)
Koeljo nije filozof, i ne poznaje ozbiljnije ni filozofiju Istoka, a ni Zapada. Poznaje dovoljno toliko da baci kosku prosecnim citaocima da se igraju.
 
Mnoge stvari se ne mogu iskazati jednostavnim recima.
tj mnoge stvari ti ne mozes iskazati jednostavnim recima. Bergson je jedan od onih koji mogu, a mnogi drugi (pa i ja) ne mozemo.

To je fakat, kao i da je Koeljo plitak. (Gete nije)

Bergsona sam spominjao po pitanju jednostavnosti, Getea po pitanju akcije. Ali ti si navikao da citas duboko pa ti ovako ocigledne i jednostavne stvari lako promaknu...
 
tj mnoge stvari ti ne mozes iskazati jednostavnim recima. Bergson je jedan od onih koji mogu, a mnogi drugi (pa i ja) ne mozemo.
Zasto se pravis pametan, kad ne znas ni o cemu pricas?
Postoje stvari koje se ne mogu iskazati jednostavnim recima, po samoj svojoj prirodi slozenosti. To nema veze sa konkretnom personom.
A Koeljo nije nikakav filozof, tako da malo koristi to sto si pricao u njegovu odbranu.
 
He,he,meni je bas super sto sam videla da ljudi Pljuju po Koelju, ja ga bas izrazito ne volim. Procitala sam dve njegove knjige i obe su mi beskrajno plitke. Pogotovo nepodnosim njegove recenice,nekad mi se cini da sam smatra svoje citaoce retardiranima. To se kod nas zove prodavati testise za bubrege :-). Inace na ovom forumu sam osnovala pre par godina anti fan klub P.K. pa ne bih bas da se nastavljam u ovoj prici,ali sam prosto morala da se javim.
 
Potpuno se slazem sa Hesse-om pa ne bih da ovde ponavljam njegove stavove.

Procitala sam Zahira u kome pisac dobrim delom pokusava da se odbrani i nasiroko pise o svom procesu stvaranja, besmislenosti kritike, poniranju u dusu, o tome kako je vazan i popularan... kao da pokusava da pokaze da je on "stvarno i odistinski" pisac. Imala sam utisak da sa tih stranica vice "nisam plitak, nisam plitak...!!!" Gluposti. Propali pokusaj mistifikacije samog sebe.
 
u principu ne volim nesto koelja,prilicno je isforsiran...ima Ok ideje,ali te ideje vrti kroz sve njegove knjige i zakrseci knjiga su mu katastrofalni...ko je citao 11 minuta zna kakav je kraj,a tu je ubedljivo kraj najbizarniji...posle toga sam prestala da ga citam,mislim da ima puno boljih pisaca...
 
Paulo Koeljo je po meni filozof koji pise lako stivo za siroke mase ali njegova dela sadrze veliku istinu o zivotu i njegovim zamkama i kako se sa time boriti. Nikada ne moze postati moj omiljeni pisac zato sto mu je stivo lako i svodi se na neke stvari koje bi ljudi i sami trebalo da znaju, ali je svakako medju mojih 5 omiljenih pisaca. Citao sam sve knjige objavljene kod nas i kada bi rezimirao svaku potrajalo bi jedno nedelju dana.
Nije mi jasno kako neki slepac kaze da su njegove knjige lose, onda je taj procitao samo Zahira( po meni potpuni promasaj), jer bilo ko ko je citao 'Alhemicar', 'Peta gora',' Jedanaest minuta', ' Djavo i gospodjica Prim',' Veronika je odlucila da umre','Dnevnik jednog carobnjaka' ili 'Prirucnik za ratnika svetlosti ne moze reci da u tim knjigama nije shvatio nesto o zivotu sto do tada nije znao, da zivot nije pogledao iz tog ugla. Slazem se da Paulo Koeljo pise o stvarima koje bi trebalo da znamo ili cemo ih saznati u toku zivota, ali vecina tih neznalica sto puni predrasuda ne vole Paula Koelja ne znaju te osnovne stvari i nikada ih nece nauciti zato sto ne vide dalje od svog j...... nosa, ili su previse pametni i zauzeti citanjem 'ozbiljnih knjiga' pa nemaju vremena za te 'gluposti'.
Filozovi kao sto su Nice ili Kant pisali su knjige koje ne moze svako da cita ali je Paulo Koeljo sve to 'preveo' na svoj nacin za siroke mase.
Pa secate li se one price iz 'Djavo i gospodjica Prim' o tome kako je Leonardo za sliku tajne vecere koristio isti model za lik Isusa i za lik Jude samo u razlicitom vremenskom periodu.
A imam pitanje za Hunter-nora i hebepobatah( ma sta to znacilo), koju ste vi knjigu od Koelja procitali te je na vas ostavila takav utisak i zasto?
Ili ste vi samo jedni od onih sto citaju alternativu, teraju kontru svetu i puni predrasuda biju glavom o zid
 
Mnoge stvari se ne mogu iskazati jednostavnim recima. To je fakat, kao i da je Koeljo plitak. ;) (Gete nije)
Koeljo nije filozof, i ne poznaje ozbiljnije ni filozofiju Istoka, a ni Zapada. Poznaje dovoljno toliko da baci kosku prosecnim citaocima da se igraju.

Ha Ha Ha

Mislis da ako si procitao par filozofskih knjiga da si shvatio smisao zivota ili pak mudrost belobradog starca sa frha planine.
Moc Paula Koelja je u njegovoj jednostavnosti i bavljenju nekim bitnim temama za zivot.
Mislis da ako nije rekao Zaratustra, onda nije filozofija.
To i treba da budu jednostavne reci da bi ih i oni 'malo sporiji' nekako razumeli.
Mislim da su dela Paula Koelja donekle filozofska jer imaju mnogo toga o istini ispod povrsine.
 
Ha Ha Ha

Mislis da ako si procitao par filozofskih knjiga da si shvatio smisao zivota ili pak mudrost belobradog starca sa frha planine.
Moc Paula Koelja je u njegovoj jednostavnosti i bavljenju nekim bitnim temama za zivot.
Mislis da ako nije rekao Zaratustra, onda nije filozofija.
To i treba da budu jednostavne reci da bi ih i oni 'malo sporiji' nekako razumeli.
Mislim da su dela Paula Koelja donekle filozofska jer imaju mnogo toga o istini ispod povrsine.


"ха ха ха" - каква је то инвокација?

Не ја само кажем оно што стицајем подударних околности и критика тврди, а што је сувише очигледно, дакле то да Паоло Коељо можда и има филоѕофски приступ у својим делима, али то остварује на плитком нивоу не због тога што то "треба да буду једноставне речи" већ из простог разлога што није довољно вешт да створи комплексније литерарно дело са комплекснијим литерарним импликацијама, сложеније значењске форме, а притом је увидео да се ово продаје као алва, па према томе штанцује механички таква дела као да је реч управо о алвама. Дела ствара по методу "пресипање из шупљег у празно, само у другој боји". ;)
 
Ja sam citala svasta od Koelje,zato sto citam poprilicno neselektivno,a Koelja mozes da procitas za 3 sata i posle da imas finu temu za razgovor posto njega svi citaju.Nije da se ponosim zbog toga...

Anywayz, mislim da je on jako vest manipulator.On pise za neobrazovane ljude koji treba posto procitaju njegove knjige da se osete mnogo obrazovanijim, pametnijim, kao da su otkrili neku bog zna kakvu istinu.Princip smuti vodu da izgleda dublje. U stvari,ako pogledas realno, ceo sadrzaj Alhemicara moze da se iskaze sa 2 dobre andricevske recenice i da proizvede veci efekat.

Neko je pomenuo filozofski pristup.Mnogo mi je plitak taj njegov filozofski pristup.Na takav nacin filozofija ne moze da se priblizi ljudima nista blize,posto oni taj nivo istina vec i sami znaju,samo formulisane bez nepotrebnih komplikacija.Ako hocete da vam se priblizi filozofija,a opet da se ne namucite citanjem teskih knjiga i da ipak budete fancy, Justejn Gorder je prava stvar.Kakav Koeljo...

Druga stvar koja me jako nervira kod njega je to sto on nonstop uvodi neki okultizam i mistiku kada za nju nema mesta. Ja mislim da mistika treba da sluzi da zamaskira nesto sto ne moze da se objasni realnim sredstvima,ili eventualno kao neka alegorija,ali kod njega ona sluzi da visi u vazduhu i jos vise te zbuni. Eto,zasto je u Na obali reke Pjedre njoj morala na mistican nacin da se vrati nevinost? Zar nije bilo dovoljno drugih cuda koje su joj se izdesavale?Ispade ona jos i nevina, cista, savrsena samo zato sto je ostavila ceo svoj zivot i otisla za tipom.Da je ona bila zrela osoba, jos smo i mogli da joj cestitamo na hrabrosti za to, ali ona nije.A ako uzmes u obzir da Koelja cita dosta tinejdzera u pubertetu koji nemaju pojma ni sta je hrabrost ni sta je zrelost, taj njen postupak moze da dovede do bezanja od kuce zarad vise sile samo tako! Zato deca treba da citaju pomenutog Gordera kad hoce filozofiju za decu...
 
Ja sam citala svasta od Koelje,zato sto citam poprilicno neselektivno,a Koelja mozes da procitas za 3 sata i posle da imas finu temu za razgovor posto njega svi citaju.Nije da se ponosim zbog toga...

Anywayz, mislim da je on jako vest manipulator.On pise za neobrazovane ljude koji treba posto procitaju njegove knjige da se osete mnogo obrazovanijim, pametnijim, kao da su otkrili neku bog zna kakvu istinu.Princip smuti vodu da izgleda dublje. U stvari,ako pogledas realno, ceo sadrzaj Alhemicara moze da se iskaze sa 2 dobre andricevske recenice i da proizvede veci efekat.

Neko je pomenuo filozofski pristup.Mnogo mi je plitak taj njegov filozofski pristup.Na takav nacin filozofija ne moze da se priblizi ljudima nista blize,posto oni taj nivo istina vec i sami znaju,samo formulisane bez nepotrebnih komplikacija.Ako hocete da vam se priblizi filozofija,a opet da se ne namucite citanjem teskih knjiga i da ipak budete fancy, Justejn Gorder je prava stvar.Kakav Koeljo...

Druga stvar koja me jako nervira kod njega je to sto on nonstop uvodi neki okultizam i mistiku kada za nju nema mesta. Ja mislim da mistika treba da sluzi da zamaskira nesto sto ne moze da se objasni realnim sredstvima,ili eventualno kao neka alegorija,ali kod njega ona sluzi da visi u vazduhu i jos vise te zbuni. Eto,zasto je u Na obali reke Pjedre njoj morala na mistican nacin da se vrati nevinost? Zar nije bilo dovoljno drugih cuda koje su joj se izdesavale?Ispade ona jos i nevina, cista, savrsena samo zato sto je ostavila ceo svoj zivot i otisla za tipom.Da je ona bila zrela osoba, jos smo i mogli da joj cestitamo na hrabrosti za to, ali ona nije.A ako uzmes u obzir da Koelja cita dosta tinejdzera u pubertetu koji nemaju pojma ni sta je hrabrost ni sta je zrelost, taj njen postupak moze da dovede do bezanja od kuce zarad vise sile samo tako! Zato deca treba da citaju pomenutog Gordera kad hoce filozofiju za decu...

Лепо си рекла све...та његова "филозофија" је филозофија која је свима јасна и очигледна, он је мало замаскира, таман толико да сваки, чак и површни читалац може да је препозна и стекне илузиони утисак да се препознао у књизи, тј. да стане у раван са њом...и онда је happy ...пун животне радости, опијен гомилом клишеа...
 

Back
Top