OTKLJUCHAVANJE i KLOKOVANJE???

kristiansand

Veoma poznat
Poruka
10.393
Nedavno sam kupio sledece komponente:
MB: GIGABYTE 880GA-UD3H 880/850 chipset
RAM:GEIL 4GB NA 1600MHZ
HDD: WD 500GB SATA2
TOWER: 500W
VGA:integrisana na ploci RADEON 4250HD

Planiram da kupim procesor i kasnije bolju grafiku za igranje naravno
PitanjA bi bila sledeca:
1. shta je to otkljuchavanje
2. da li to mogu sam da uradim u BIOSU ili se mora vrshiti neka fizichka promena na plochi(jamperi i slichno) kako bih izvrshio otkljuchavanje
3. da li se otkljuchavanjem dobija na performancama procesora a gubi na DUGOVECHNOSTI istog i koliko se gubi(znacajno ili ne)
4. shta je to DUAL BIOS koji imam na ovoj plochi i kako ga mogu aktivirati i koristiti
5. da li se ATI RADEON 5670 HD 1GB DDR5 moze klokovati

MOLIM da odgovarate tachno po numerisanim stavkama...
1. ...odgovor
2....odgovor
itd......:smrcka:
 
ako ne znas sam odgovor na ova pitanja moja preporuka ti je da ne diras oc uopste...

Hvala, ma nisam ni mislio da diram ishta, nego ako se tim otkljuchavanjem dobija BASH MNOGO na performansama pa da probam to.
Josh jedno pitanje za tebe....Da li cu moci da igram komotno.... sa recimo 80% detalja TOTAL WAR-EMPIRE, na konfiguraciji koju sam gore naveo, BEZ RADEONA 5670 i uz procesor AMD ATHLON II X4 640,...dakle koristeci samo integrisani graficki modul na plochi tj RADEON 4250 HD 512MB deljene memorije...????:smrcka:
 
Mislim da moze. Ali ako stalno koristis overlock, smanjuje se dugovecnist lol

Evo.. probaj ova overlock softver za ATI graficku kartu, trebalo bi da radi: http://www.techpowerup.com/atitool/

Postepeno povecavaj Core & Memory vrednost, NEMOJ odjednom!!! Moze Grafika da ti strada !!! PAZLJIVO!!!

Isto i kad overlokujes CPU ;-)


Hvala, ma nisam ni mislio da diram ishta, nego ako se tim otkljuchavanjem dobija BASH MNOGO na performansama pa da probam to.
Josh jedno pitanje za tebe....Da li cu moci da igram komotno.... sa recimo 80% detalja TOTAL WAR-EMPIRE, na konfiguraciji koju sam gore naveo, BEZ RADEONA 5670 i uz procesor AMD ATHLON II X4 640,...dakle koristeci samo integrisani graficki modul na plochi tj RADEON 4250 HD 512MB deljene memorije...????
 
Otkljucavanje jezgara je vec druga stvar, to se radi kod procesora koji su proizvedeni kao cetvorojezgarni a prodaju se kao dvo ili tro jezgarni npr phenom550 (mogu se otkljucati 3 ili 4jezgra) ili athlon445 (mozes otkljucati cetvrto jezgro) i u tom slucaju dobijas neuporedivo bolje performanse, mada postoji i velika verovatnoca da dobijes primerak na kome se ne mogu otljucati ili ne rade stabilno tako da otkljucavanje jezgara shvatis kao bonus ako moze - moze-super , ako ne - dobio si to sto si platio.
PS kod athlona 640 koji si naveo - nema otkljucavanja, on je po defaultu sa 4 jezgra.
 
Otkljucavanje jezgara je vec druga stvar, to se radi kod procesora koji su proizvedeni kao cetvorojezgarni a prodaju se kao dvo ili tro jezgarni npr phenom550 (mogu se otkljucati 3 ili 4jezgra) ili athlon445 (mozes otkljucati cetvrto jezgro) i u tom slucaju dobijas neuporedivo bolje performanse, mada postoji i velika verovatnoca da dobijes primerak na kome se ne mogu otljucati ili ne rade stabilno tako da otkljucavanje jezgara shvatis kao bonus ako moze - moze-super , ako ne - dobio si to sto si platio.
PS kod athlona 640 koji si naveo - nema otkljucavanja, on je po defaultu sa 4 jezgra.

I još da dodam i to da je jako neisplativa investicija. Tek 20€ skuplji phenom 945 je bolja opcija, nema otključavanja isto kao ni atlonu, ali zato ima L3, te overklok potencijal, s njim su ljudi nekad postizali rekorde u klokovanju, ne tako davno. Mislim da ima oko godinu dana. Riječ je bila od oko 7-8GHz.

@kristiansand
Numerisano:
1. otključavanje ti je objašnjeno, samo da ponovim. Nekim AMD QC procesorima su zaključana jezgra (da li su proglašena neispravnim, nisu prošla ispitivanja ili je to samo trik) koja ti možeš otključati samo i isključivo u BIOS-u. Nije teško, ta ploča otključava jezgra automatski, mislim da opcija mora biti aktivirana u biosu, ako je nema onda ACC staviš na auto.
2. Pa da. To je sve pod 1. pa neću ponavljati.
3. Dobijaš performanse, i ne štetiš procesoru jednako kao da ništa nisi ni otključavao, Štetiš mu jedino ako dižeš voltažu uz klokovanje.
4. Dual BIOS je backup BIOS. To ti znači da na ploči imaš dva BIOS-a a tebi je više no dovoljan jedan, tako da niti možeš, a niti imaš potrebe aktivirati drugi.
5. Može, i dobićeš 2-3% poboljšanje. Ako dobiješ i toliko.

I pitanje za Total War, sa tom integracijom pri rez od 1024x768, bez AA i AF, možeš detalje dići na nekih 20%. Mislio sam da skoro sve igre možeš da pokreneš, bar na minimumu ali sam se prije par dana uvjerio da je lik sa Radeonom 3200 završio Mafiu 2, tako da sam sad siguran da sa tom grafikom možeš igrati apsolutno sve igre, na minimumu. Ako želiš detalje ni taj 5670 te neće mnogo usrećiti. Sad za sad ti je potreban bar 5770 1GB. Vrlo važno je to da neke kartice ne mogu protokolisati ni 512MB, a na njih se stavljalo čak 1GB memorije, što je totalna glupost jer skuplje plaćaš karticu a nema nikakve razlike. 5770 sa 1GB je očigledno brži od onog sa 512MB. Taj 5770 je omjera kao dvije 5670 u CF. Dvije 5770 u CF su brže od najbrže pojedinačne single core grafičke kartice, a ta kombinacija je nerijetko i duplo jeftinija.
 

Back
Top