Ostavljate li bakšiš konobaru?

Da li ostavljate bakšiš konobaru ?

  • Da, to je osnovna kultura

    glasova: 13 46,4%
  • Ne,uvek platim koliko iznosi račun

    glasova: 4 14,3%
  • Zavisi koliko sam zadovoljan/a uslugom

    glasova: 11 39,3%

  • Ukupno glasova
    28
Konobar je posao kao i svaki drugi za koji se dobija plata..Da li je potrebno pored plate davati i bakšiš.
Oko bakšiša na društvenim mrežama povela se rasprava.
Jedni smatraju da je to prećutna obaveza i da svako treba da ostavi 10 posto od računa, drugi smatraju da ta praksu ne treba nametati ljudima kao obavezu.

Dok sedite u nekom od kafica ili restorana , nakon placanja racuna da li ostavljate bakšiš konobaru ili ne i šta mislite o ovoj praksi ?
Naravno.
 
Kada ostavite baksis baki koja prodaje krompir na pijaci pohvalite se,baksis konobaru je kurcenje pred ekipom a ujutru se nema ni za jogurt i burek.
Čemu jeftina patetika? Političar si?
Bakšiš je stvar neke osnovne urbane kulture i podrazumeva se da nisi u takvoj ekonomskoj situaciji da ti predstavlja problem, jer u protivnom šta ćeš u restoranu,kafiću,kafani? Inače bakšiš je i 5 dinara kao i 500 evra. Postoji normalno davanje bakšiša tj zaokruživanje u kafiću ili prodavnici i eventualno 10% u restoranu ako si zadovoljan naravno i postoji bahato kurčenje. Niko nije pominjao ovo drugo da bi ti upadao sa ovom izjavom.
Ko ostavlja bakšiš ostavlja ga svuda inače. Ili imaš tu naviku ili nemaš.
 
napojnica je stvar licne odluke.nije obavezna a ni na moranje

Da ispričam jednu situaciju iz mojih restorantskih dana.

Bila neka frka i žurba, uz put mi jedna gošća kaže hoće da joj ostatak spakujemo za poneti. Ja bacim pogled vidim koja je- “stipsa”, procenim da mi je bolje da uslužim prvo one koji daju dobar bakšiš. Završim ja i odem u kuhinju i pitam kolegu gde su ostaci za onu lujku. On gleda u mene, pa u kantu za djubre pa u mene. Mi smo kao dve mačke počeprkali po đubretu i našli šta da joj upakujemo. Napominjem da se radi o skupom restoranu.
Da… bakšiš je stvar odluke, ali konobari imaju neku čudnu moć kao i šalterski službenici. Mali čovek, na nebitnoj poziciji, a opet može ozbiljno da ti zagorča život.
 
Debilana mi je smatrati da to ide pod opcu kulturu kao povoditi se zapadnjackim obicajima. Balkanjeros sam. . Ako sam zadovoljan i ako imam ostavim, a ako ne nista. Danas sam primjerice dao decku 10kn jer je u razgovoru rekao da skuplja strane novcanice, a kava me dosla 150 din ili oko 9 kuna ako sam dobro preveo.
Na kraju je on tebi platio piće. Ko još u Srbiji prima kune? Ali lepo od tebe. Uramiće to papirče ili popiti dve kafe kad ode gde primaju kune.. niste prešli na euro još uvek?
 
Da ispričam jednu situaciju iz mojih restorantskih dana.

Bila neka frka i žurba, uz put mi jedna gošća kaže hoće da joj ostatak spakujemo za poneti. Ja bacim pogled vidim koja je- “stipsa”, procenim da mi je bolje da uslužim prvo one koji daju dobar bakšiš. Završim ja i odem u kuhinju i pitam kolegu gde su ostaci za onu lujku. On gleda u mene, pa u kantu za djubre pa u mene. Mi smo kao dve mačke počeprkali po đubretu i našli šta da joj upakujemo. Napominjem da se radi o skupom restoranu.
Da… bakšiš je stvar odluke, ali konobari imaju neku čudnu moć kao i šalterski službenici. Mali čovek, na nebitnoj poziciji, a opet može ozbiljno da ti zagorča život.
Ne mogu te zamisliti kao konobaricu. Ali..

Hehe mačke.. i nije ostavila ništa? Ste delili ili svako ima svoje stolove? Kuvari vide nekad nešto od tipsa?
 
Platio sam kavu u dinarima i ostavio sam mu 10 kuna za uspomenu. Nisam cicija :mrgreen: Prelazimo na moju veliku zalost od 01.01.2023
Častio si ga u dinarima?

Ja prekjuče ostavio pet dinara na kasi u samoposluzi i na kraju u pekari nisam imao sitno, baš pet mi trebalo. Ne znam zašto ali u pekari se ne daje bakšiš...mali iznosi kupovine?

A juče sam naručio pizzu i palacinke i dao sam zaokruzeno. Racun 1440. Ja dao 1500.
 
Častio si ga u dinarima?

Ja prekjuče ostavio pet dinara na kasi u samoposluzi i na kraju u pekari nisam imao sitno, baš pet mi trebalo. Ne znam zašto ali u pekari se ne daje bakšiš...mali iznosi kupovine?

A juče sam naručio pizzu i palacinke i dao sam zaokruzeno. Racun 1440. Ja dao 1500.
Sta pisem spanjolski. Platio sam u dinarima racun, a kune kao mancu i uspomenu sam dao.
Kovanice ni ne uzimam gdje god sam ovdje.
 
Sta pisem spanjolski. Platio sam u dinarima racun, a kune kao mancu i uspomenu sam dao.
Kovanice ni ne uzimam gdje god sam ovdje.
To znači da si platio račun i dao mu papir da čuva. Bakšiš je novac koji ostaje njemu da troši kako konobar želi...znači pitanje je na mestu, da li su mu platio račun i dao koji dinar više? Dao si mu tačno 150dinara?

Nema kave inače... a i vrv si pio espreso...ako ćemo i to da preciziramo...
 
To znači da si platio račun i dao mu papir da čuva. Bakšiš je novac koji ostaje njemu da troši kako konobar želi...znači pitanje je na mestu, da li su mu platio račun i dao koji dinar više? Dao si mu tačno 150dinara?

Nema kave inače... a i vrv si pio espreso...ako ćemo i to da preciziramo...
Da preciziram dao sam mu jos nesto i kovanica. Sad koliko je bilo nebitno mi je jer ih negdje drugdje nisam pustio.
 
Častio si ga u dinarima?

Ja prekjuče ostavio pet dinara na kasi u samoposluzi i na kraju u pekari nisam imao sitno, baš pet mi trebalo. Ne znam zašto ali u pekari se ne daje bakšiš...mali iznosi kupovine?

A juče sam naručio pizzu i palacinke i dao sam zaokruzeno. Racun 1440. Ja dao 1500.

Samo ti jedi picu i palačinke pa posle kukaj što se ne zaljubi neka u tebe :rtfm:
 

Back
Top