Opšta književnost i Teorija književnosti

Sorry, ako smaram, ali razumite me i vi ste nekad upisali to i znate kako je bilo, a ja sam veliki tremaros i zelim da sve bude ok.....:roll:

Zaista nisi shvatila. :)
Pitanje si počela rečcom jer, što je greška.
Ona znači - zato što.
Upitnu rečcu je li (je l') je ispravno upotrebiti.
Je li isto što i da li. ;)

Ne mogu komentarisati o studijskim grupama na Filološkom Fakultetu (Beograd)
jer studiram u Novom Sadu.
Na novosadskom Filozofskom Fakultetu može se birati između tri studijske grupe, Srpska književnost i jezik, Srpski jezik i književnost i Komparativna književnost.
Primetih, čitajući sajt gore naveden, da se studijske grupe razlikuju od naših.
No, Književnost je blistava umetnost. :heart:
Iskreno, pasionirano je volim.
I upravo zato sam ispunjena, jer studiram ono što istinski volim. :)

Nadam se da ćeš istrajati u svojoj nameri te ostvariti svoja htenja.
Iskreno ti želim blistav uspeh. :)
 
Zaista nisi shvatila. :)
Pitanje si počela rečcom jer, što je greška.
Ona znači - zato što.
Upitnu rečcu je li (je l') je ispravno upotrebiti.
Je li isto što i da li. ;)

Ne mogu komentarisati o studijskim grupama na Filološkom Fakultetu (Beograd)
jer studiram u Novom Sadu.
Na novosadskom Filozofskom Fakultetu može se birati između tri studijske grupe, Srpska književnost i jezik, Srpski jezik i književnost i Komparativna književnost.
Primetih, čitajući sajt gore naveden, da se studijske grupe razlikuju od naših.
No, Književnost je blistava umetnost. :heart:
Iskreno, pasionirano je volim.
I upravo zato sam ispunjena, jer studiram ono što istinski volim. :)

Nadam se da ćeš istrajati u svojoj nameri te ostvariti svoja htenja.
Iskreno ti želim blistav uspeh. :)

Hvala puno... Upravo zbog toga sto volim knjizevnost, zelim da je upisem.... nadam se samo da cu uspeti u tome...:heart::):)
 
Hoces, najlakse je upisati, nije narocito tesko ni zavrsiti. Najteze je, posle svega, dobiti priznanje za rad koji mnogi smatraju beskorisnim...

Kad si dovoljno motivisan, onda ništa nije teško. ;)

U suštini, obimno je, ali književnost, za razliku od drugih studija, može da donese mnogo zadovoljstva duhu, proširi svest, razigra misao...

To je njena najdragocenija prednost. :)
 
Poslednja izmena:
To se evo i ja pitam, posto zavrsavam tu grupu!???
Ja ne mogu da dam precizan odgovor na ovo pitanje, ali jednom recju -SVE I NISTA!
Dodala bih mali savet i to velikim slovima:
DOBRO RAZMISLI ZASTO ZELIS DA UPISES BAS OVU GRUPU,
MNOGO JE ZAHTEVNIJA OD OSTALIH GRUPA KNJIZEVNOSTI. DA BI GA ZAVRSILA U ROKU, MORACES DA BUDES SPREMNA NA KONSTANTAN RAD I ZRTVU! KNJIGE, CITANJE I SAMO CITANJE, PO CEO DAN CITANJE! AKO NISI FANATIK STUDIRACES STO GODINA! I IMA MNOOOOOOGO FILOZOFIJE KOJA PRATI KNJIZEVNOST U STOPU, KOJU AKO NE VOLIS NE ZANOSI SE!
S DRUGE STRANE, NE POSTOJI GRUPA NA CELOM BEOGRADSKOM UNIVERZITETU KOJA CE TI DATI SIRE OBRAZOVANJE (ne samo iz knjizevnosti)! I NE POSTOJI , ako mene pitas, NISTA LEPSE ZA STUDIRANJE!!! :D :D :D :D

pa ne. zahtevnija je grupa 06 zato što obuhvata i lingvistiku, dakle ima nekoliko ozbiljnih jezičkih predmeta, srpska književnost se radi ozbiljno, a ne kao pregled, a i opšta književnošt se radi u pregrštima; tako da je grupa 06 obuhvatnija i daje upravo šire obrazovanje
 
Mislim da sam u stanju da prihvatim zrtvo.Nego,koliko bese primaju studenata?Ako saznas nesto preciznije od toga SVE ili NiSTA,molim te,da mi javis!
Hvala! :D

haha to sam i ja mislila i ponosno sam drvila kako studiram ono što volim. a sad sam u fazonu da mora i da se jede leba i da se od ljubavi prema knjizevnosti ne pravi leb. nisam jos digla ruke sroz ali na ivici sam da kazem da je bolje bilo da sam zavrsila finansije na megatrendu ili tako nesto pa doktorirala u 24-oj

nema precizije od sve ili ništa, to ti je bukvalno to.
možeš da radiš na televiziji, u pozorištu, na filmu, u kulturi, u izdavaštvu, na faxu, u novinama, u institutu za književnost, da pišeš, da prevodiš
ali problem je što je potražnja mala i teško je naći posao i kad ga nađeš plaćen je bedno i onda ti dođe da plačeš što je to sve tako ustrojeno, a ovamo se pokidaš da završiš fax a i kad završiš skontaš koliko malo o književnosti znaš i koliko još mnogo moraš da učiš i čitaš a posla nigde
 
E bas da je obuhvatnija i svestranija, daleko od toga, nema smisla pisati takve stvari, ali jeste pametnije upisati grupu 06 (sa aspekta zaposljavanja). Mada, sa druge strane, grupa 08 je priznata u svetu (a ovde ne postoji ni na evidenciji nacionalne sluzbe za zaposljavanje, zanimljivo...) i svake godine bar neko od kolega (a malo nas diplomira godisnje) dobije neku stipendiju za postdiplomske, najcesce u Francuskoj.

uh pa ne slažem se već sam rekla, što se obuhvathosti tiče, 06 je najobuhvatnija
a pametnije je jedino ako želiš da radiš u školi i sa decom uopšte
 
Ako si sigurna da to zelis onda ne oklevaj i ne slusaj savete tipa "slabo je placeno". Nema zanimanja koje je danas adekvatno placeno.Verujem da u poslu mozes da budes uspesan jedino ako ga volis i ako te zanima. Studirati knjizevnost je veliko iskusenje ali i veliko uzivanje. Da bi ga zavrsila moras da pobedis samu sebe a onda mozes SVE.

bogami ima, npr. programeri, menadžeri, ugostitelji - vlasnici, bankari, to kod nas a u svetu još svašta našto
a studiranje književnosti je iskušenje i teško zato što je program po kome se radi loš, zastareo i preopterećen
 
Hvala za odgovore.... A jel lakse upisati grupu 06 ili 08, koliko mi je bodova potrebno za budzet..?? Svi kazu da je grupa 08 mnogo teska, koliko je to tacno...??? Sta biste mi vi savetovali da odaberem...??? Jos jednom hvala....:D:D

teške su i jedna i druga, zavisi šta više voilš, i nisu u stvari toliko teške koliko ima da se radi: deprimirajuće mnogo!
 
Hoces, najlakse je upisati, nije narocito tesko ni zavrsiti. Najteze je, posle svega, dobiti priznanje za rad koji mnogi smatraju beskorisnim...

slažem se sa gradacijom Molly Bloom: dakle najlakše je upisati, jer primaju mnogo studenata. ali to ne znači da ne treba da spremiš prijemni.
ne mislim da je lako završiti na osnovu svog i iskustva svojih kolega. o razlozima sam već pričala (da ne bude zabune ja sam zavrsila u roku ali ipak nije lako )
ova poslednja rečenica je: bravo Molly baš si lepo sažela suštinu!
 
Poslednja izmena:
Nisi me razumela? Žao mi je.

trebalo je možda da joj objasniš, da nauči, svakako pre nego insinuacije sa dozom ironiije. ima i profesora na 08 koji govore po meni, nije strašno ako ne zna. studenti književnosti su poznati kao nepismeni, a i lično sam se svačega nagledala, ova je devojka u srednjoj školi i ako je već 4. god to je bila dužnost njene nastavnice koja je verovatno završila filološki bla bla začarani krug
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna sta se desava sa promenom Statuta u vezi sa diplomiranim filolozima opšte književnosti? Čula sam da će nam biti odobrena mogućnost da predajemo književnost u srednjim školama.
Takođe, interesuje me da li neko zna nešto o krajnjem roku za završavanje studija od 2 godine nakon isteka apsolventskog? Da li postoji način da se produži taj rok?
 
Poslednja izmena:
Da li neko zna nešto o tome da li će nam omogućiti da predajemo u srednjim školama? Čula sam da se radi na promeni Statuta po tom pitanju. Zanima me i da li postoji mogućnost da se produži krajnji rok za završavanje studija, a koji je trenutno 2 godine nakon isteka apsolventskog. Meni bi trebalo da istekne 10.2010.z:(
 

Back
Top