Opredeljenje i obrazovanje

U EU ili ne?


  • Ukupno glasova
    92
  • Anketa je zatvorena .
A ti si verovatno zavrsila ekonomiju i sada si strucnjak.Jos ako si na megatrendu ili bk zavrsila extra.

Kao prvo EU zanima jedino da mozda otvore fabrike ovde i daju radniku platu od 300-500 evra i to je to.A i to je pitanje sada posto u Aziji rade za saku pirinca.
Skoro sam citao u novinama o nekoj fabrici u Srbiji u unutrasnjosti kako radnici nisu dali da im ovi lopovi privatizuju fabriku vec su uspeli da se izbore za vecinu deonica i da oni upravljaju istom i danas se razbijaju od posla i imaju plate od 1000 evra.
Da li u nekoj fabrici koju je privatizovala ova vlast imaju raddnici 1000 evra??? Tesko.
Da ne govorim o onim fabrikama koje su samo zatvorili bez pokusaja da se pokrene nesto.
Poenta svega je nasa vlast koja je sposobna samo za kradju da je drugacije zivelo bi se ovde mnogo bolje i kvalitetnije.

Studiram Sumarski falutet, odsek prerada drveta, i ostalo mi je josh 9 ispita do kraja (ako bude ishlo po planu za 20 -tak dana bice ih 8).
Shto se tiche fabrika u unutrashnjosti (mogu sigurno da tvrdim za svoju struku), mashine koje se naklaze u njima su u katastrofalnom stanju. One koje su modernizovane, sa cnc mashinama, rade izvoz. Sve ostalo se svodi na male pogone za nashe trzishte. Problem je u tome, shto ni nashe drvo (koje po standardu mora da ima licencu) nema licencu, pa preko toga da je npr, odstupanje za parketne dashchice nemoguce ostvariti sa starom tehnologijom. Nove mashine koshtaju jako mnogo, i jako malo ljudi ima mogucnost da ulozi u njih. Itd, itd...
Tachno je da inzenjeri prerade drveta (pojedinci, a ima sve vishe i vishe u zadnjih par godina), imaju palte od po 1000 eu, u pogonima van Beograda. Retki su stari pogoni koji nisu propali.Takodje su dobre plate i po Beogradu (euro salon)...ali se cela industrija josh uvek razvija...
Fabrike koje su radile na veliko nemaju nikakvu shansu za rad jer su im mashine toliko zastarele da mogu samo cepanice da se cepaju na njima. I ulaganje u njih bi bilo toliko, da samo zidovi fabrike ne bi morali da se obnavljaju. Faktichki kao da gradish novu fabriku.

I onda mi dodje neko i pricha o tome da standard nije porastao.


Shto se tiche nekog ko mi je spomenuo ekonomiku, trebam sad da je polazem, (ekonomiku drvne industrije), i trgovinu drveta, pa ce mi informisanost u svakom sluchaju biti veca, jer cu raspolagati sa progresom drvne industrije do 2005 godine, i planovima do 2010.
 
Studiram Sumarski falutet, odsek prerada drveta, i ostalo mi je josh 9 ispita do kraja (ako bude ishlo po planu za 20 -tak dana bice ih 8).
Shto se tiche fabrika u unutrashnjosti (mogu sigurno da tvrdim za svoju struku), mashine koje se naklaze u njima su u katastrofalnom stanju. One koje su modernizovane, sa cnc mashinama, rade izvoz. Sve ostalo se svodi na male pogone za nashe trzishte. Problem je u tome, shto ni nashe drvo (koje po standardu mora da ima licencu) nema licencu, pa preko toga da je npr, odstupanje za parketne dashchice nemoguce ostvariti sa starom tehnologijom. Nove mashine koshtaju jako mnogo, i jako malo ljudi ima mogucnost da ulozi u njih. Itd, itd...
Tachno je da inzenjeri prerade drveta (pojedinci, a ima sve vishe i vishe u zadnjih par godina), imaju palte od po 1000 eu, u pogonima van Beograda. Retki su stari pogoni koji nisu propali.Takodje su dobre plate i po Beogradu (euro salon)...ali se cela industrija josh uvek razvija...
Fabrike koje su radile na veliko nemaju nikakvu shansu za rad jer su im mashine toliko zastarele da mogu samo cepanice da se cepaju na njima. I ulaganje u njih bi bilo toliko, da samo zidovi fabrike ne bi morali da se obnavljaju. Faktichki kao da gradish novu fabriku.

I onda mi dodje neko i pricha o tome da standard nije porastao.


Shto se tiche nekog ko mi je spomenuo ekonomiku, trebam sad da je polazem, (ekonomiku drvne industrije), i trgovinu drveta, pa ce mi informisanost u svakom sluchaju biti veca, jer cu raspolagati sa progresom drvne industrije do 2005 godine, i planovima do 2010.

B & H,

ako hoćeš da znaš da li se standard popravio ili ne, moraš gledati ceo narod od....do!

Standard ne da se nije popravio, nego je drastično opao.

Prošlogodišnji rezultati kažu da se preko 20 % Srba hrani u narodnim kuhinjama, dakle petina stanovništva.

Glad je udrila u narod.

Žalosno je što se samo pojedinci bogate i to nepoštenim putem.

A ako nastavimo ovim tempom, za koju godinu bićemo potpuno bedni.

p.s. ne slušaj previše televiziju...mnogo lažu.;)
 
Nisi u pravu Sevilja.
Povecao se jaz izmedju extremno bogatih i siromashnih.I broj ljudi u donjem delu socijalne lestvice.Zato su Radikali i toliko jaki-socialna demagojia+nacionalno nezadovoljstvo.
Uopshteno gledano,bolje je nego do 2000. ali nedovoljno i svakako ne koliko je moglo da ovi na vlasti nisu toliki lopovi.
 
Eva anketa je samo još jedan od dokaza kakve predrasude vladaju u Srbiji.

Ja sam obrazovana i fakultetski i za dss sam( a i spremam se za acc. poziv na fakultetu), moj dečko- acc. na fakultetu - glasa za dss, moja dva dobra drugara- jedan acc. na etf-u, drugi acc. na mašinskom i za dss su...moja super prijateljica docent na Hemiji- dss, rodbina-acc. na tehnologiji- dss, njen muž docent na psihologiji- dss...i da ne nabrajam više, mogla bih da napišem knjigu........svi smo za ulazak u EU , ALI sa Kosovom u sklopu Srbije.. Dakle, nismo za ulazak Srbije u Eu....i svi smo glasali u drugom krugu za Radikale....zamislite, i intelektualna elita glasa za dss i radikale.......čudna mi čuda...a i ova anketa je mnoogo glupa i forsira antagonizam u narodu.
Alal vera Sevilja pa ti znaci pola stranke poznajes :D
 
B & H,

ako hoćeš da znaš da li se standard popravio ili ne, moraš gledati ceo narod od....do!

Standard ne da se nije popravio, nego je drastično opao.

Prošlogodišnji rezultati kažu da se preko 20 % Srba hrani u narodnim kuhinjama, dakle petina stanovništva.

Glad je udrila u narod.

Žalosno je što se samo pojedinci bogate i to nepoštenim putem.

A ako nastavimo ovim tempom, za koju godinu bićemo potpuno bedni.

p.s. ne slušaj previše televiziju...mnogo lažu.;)


Evo ovako. Ono shto znam u zadnjih 2 godine, shto se tiche 5 studenata sa mog smera koji su diplomirali....a (apsolvirali su pre 1.5, ili 2.5 godine) Jedan radi u nekom pogonu u Vojvodini za platu od 1000 eu, ostalih 4 - oro je u euro salonu, sa dobrim platama. Bez ijednog dana radnog staza. Ovima koji rade u euro salonu su trazili preporuke od profesora.
To je bilo nezamislivo do pre par godina.
Ima odredjeni broj ljudi oko mene, koji (dodushe crnche od rada da bi se probili) su se poprilichno visoko probili (bez majki i ocheva koji su imucni ili na polozaju).
To je i dalje jako mali procenat, ali ipak je poboljshanje.
Jasno mi je da u ovom trenutku sad mladi imaju mnogo vishe shanse mladi nego stariji jer vlada vodi takvu politiku.Takodje imaju vishe shanse oni koji su zavshili fax.
Ali stanje je drastichno poboljshano u zadnjih par godina.
 
Ok,s tim shto je situacija (barem mogu da tvrdim za svoju struku, a skoro sam sigurna da ostale industrije uopshte ne prednjache mnogo vishe), takva da zadnjih 10 godina ( a i vishe) ne mozemo da ispratimo ni jedan standard za izvoz. Kako prolaze godine standard raste, nashe mashine su prevazidjene, i kaskaju par decenija. Ako se usresredimo na prozivodnju za iskljuchivo nashe trzishte pukli smo finansijski. Jer nemamo dovoljno ljudi koji bi kupovali prozivode, a bogami i ljudi nemaju para...
Tako da je pametnije usresrediti se na izvoz, jer npr. u stranim zemljama sasvim je normalno da se nameshtaj menja na svakih par godina, tako da jei potraznja konstantna. S tim shto strane zemlje postavljaju odredjene uslove (standarde) koji mi ne mozemo da ispunimo, zbog para.
Izmedju ostalog zato se sada cilja na izvoz.
Naravno ova pricha je vrlo banalizovana...
Ima tu zaista dosta stvari, koje opisuju neophodnost ulaska u EU...koje nisam spomenula u ovom postu.

S tim shto stoji kao chinjenica da je progres nashe zemlje ishao vrlo sporo uunapred, i mogao je mnogo brze. To su bile rasprave kada su bili izbori...Da se ne ponavljam...
joj, pa gde cjesh ti da zhivish samo od izvoza i proizvoditi samo za izvoz...
onda cje i uvoz morati biti ogroman, jer ne proizvodimo nishta za sebe. eto, sad ti je tako. pazi, zaduzhujemo se evropi, kreditiramo iz njenih banki, a onda od tog kredita kupujemo njihovo, i onda cjemo da vracjamo dugove. shvatash li ti tu da, bez proizvodnje za sebe, njima placjamo dvaput jedno te isto?

ja mislim da nema nishta ozbiljno od "u se i u svoje kljuse", makar za pochetak. kao shto rekoh, to ne znachi da treba dizati "srpski zid" na granicama. pa posle da vidimo shta. pitanje sa EU je isforsirano i tu treba da se razglaba i razglaba.
 
Nisi u pravu Sevilja.
Povecao se jaz izmedju extremno bogatih i siromashnih.I broj ljudi u donjem delu socijalne lestvice.Zato su Radikali i toliko jaki-socialna demagojia+nacionalno nezadovoljstvo.
Uopshteno gledano,bolje je nego do 2000. ali nedovoljno i svakako ne koliko je moglo da ovi na vlasti nisu toliki lopovi.
1. pvećan jaz između ekstremno bogatih i EKSTREMNO SIROMAŠNIH

2.preko 20 % ljudi jede u javnim kuhinjama

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Priča o proseku boljitka tj. tvoja matematika je kao matematika oko prosečne plate u Srbiji koja je shatro 300 evra.

Pri čemu, niko ne kaže da se ta prosečna plata formira i na osnovu plata onih čije su i preko sto hiljada ( a znamo da takvih ima), ali u domenu statističke greške. ( a pošto znamo kako se to računa, jasno je da se stvara potpuna zabluda o stanju plata)

Greška tvoje procene je , upravo, u tome što formiraš prosek, opet na osnovu onih koji nemaju i onih koji imaju abnormalno mnogo, a kojih je , kao što rekoh , brojčano u domenu stat. greške.

Tako se ne utvrđuje pravo stanje.

Znam da ima ljudi koji žive bolje, ali je neuporedivo više onih koji žive lošije.

p.s. odmakni se od Beograda ;)
 
Pa ja nisam truli bogatash chija se familija nakrala u protekllih 20 godina a sretjom nisam ni prosjak.A znam da ja i okolina,ljudi slichni meni zivi neuporedivo bolje nego pre za vreme Slobe.Nishta epohalno ali ipak bolje.
Pre 10 godina je za veliku vetjinu bila misaona imenica kupiti recimo televizor od plate a sada jeste moguce.
Ne mozesh nichim da me ubedish da je za vreme Slobe prosechnom choveku ove zemlje bilo bolje.
A lopova je i tada bilo,josh vecih nego ovih danas..pochev od zajma za preporod preko hiperinflacije,piramidalnih banaka..itd.Takav stepen kriminaliteta danas jednostavno nije moguc.
 
Evo ovako. Ono shto znam u zadnjih 2 godine, shto se tiche 5 studenata sa mog smera koji su diplomirali....a (apsolvirali su pre 1.5, ili 2.5 godine) Jedan radi u nekom pogonu u Vojvodini za platu od 1000 eu, ostalih 4 - oro je u euro salonu, sa dobrim platama. Bez ijednog dana radnog staza. Ovima koji rade u euro salonu su trazili preporuke od profesora.
To je bilo nezamislivo do pre par godina.
Ima odredjeni broj ljudi oko mene, koji (dodushe crnche od rada da bi se probili) su se poprilichno visoko probili (bez majki i ocheva koji su imucni ili na polozaju).
To je i dalje jako mali procenat, ali ipak je poboljshanje.
Jasno mi je da u ovom trenutku sad mladi imaju mnogo vishe shanse mladi nego stariji jer vlada vodi takvu politiku.Takodje imaju vishe shanse oni koji su zavshili fax.
Ali stanje je drastichno poboljshano u zadnjih par godina.
Podvukla sam ključne reči.
5 studenata- radi se o pojedinačnim slučajevima i to obrazovanih ljudi.

Da li znaš koliko ljudi u Srbiji završi fakultet?

Postoje irazni drugi fakulteti, koji ni nisu profitabilni.

Evo npr, medicina- da pričam iz mog rakusa.
Radise za platu od 40 hiljada, a fakultet traje 6 godina.
Pa ako ti se posreći da dobiješ specijalizaciju, možda ćeš imati šansu za 10-ak godina još neku kintu horonarnoda zaradiš.

Činjenica je da dolazi vreme u Srbiji gde radnici neće imati ni za šta sem za osnovno egzistencijalno, a oni čine veliku većinu Srbije.
Dakle, o kom se tuboljitkuradi ako pričamo o celom narodu, I o obrazovanom delu ( formalno) i o neobrazovanom?
 
Pa ja nisam truli bogatash chija se familija nakrala u protekllih 20 godina a sretjom nisam ni prosjak.A znam da ja i okolina,ljudi slichni meni zivi neuporedivo bolje nego pre za vreme Slobe.Nishta epohalno ali ipak bolje.
Pre 10 godina je za veliku vetjinu bila misaona imenica kupiti recimo televizor od plate a sada jeste moguce.
Ne mozesh nichim da me ubedish da je za vreme Slobe prosechnom choveku ove zemlje bilo bolje.
A lopova je i tada bilo,josh vecih nego ovih danas..pochev od zajma za preporod preko hiperinflacije,piramidalnih banaka..itd.Takav stepen kriminaliteta danas jednostavno nije moguc.
Da, ali zaboravljaš da je u vreme Slobe zemlja doživela ekonomski slom, pa ipak ni tad nisi bio bednik
Drugo, malko ti je taj primer za televizor neadekvatan. Pre svega jer je tehnika postala generalno izrazito jeftina. Pre 15 godina ni prosečan Nemac nije tako lako pazario tehniku, bezda obrati pažnju na cenu.
Menjaju se neke stvari, ali matematika ne laže.

Kao što rekoh, obrazovanim ljudima je malo bolje, ali radničkoj klasi..?
Misli o tome, jer oni su većina u ovoj zemlji. Kao što si sam rekao, ne bi Radikali toliko napredovali da je standard globalno napredovao.
 
Pre 10 godina je za veliku vetjinu bila misaona imenica kupiti recimo televizor od plate a sada jeste moguce.

Strasno glup primer.
Evo ja sam recimo imao neki SAMSUNG 51 ekran sa 30 kanala i to je to ,koji su moji roditelji pre 18 godina platili 1000 maraka,zatim sam 2000 kupio novi koji ima 100 kanala ,teletext i ostalo i kostao je 400 maraka i evo danas gledam u novinama TV 54 ekran 200 kanala 5000 dinara.
To je bato napredak tehnike i samim tim pojeftinjenje iste i zato kupujes TV od jedne plate a ne zato sto ti je plata dobra. DVD rezac za komp je pre 4 godine kostao 150 evra a sada 30.

Realno ima naravno onih koji su se snasli ili su imali srece pa su upali na neki solidan posao u zadnjih par godina ali vecina ljudi zivi uzasno.Takodje mnogi koji kao troskaraju i kupuju tehniku,kola i slicno to rade zahvaljujuci kreditima u kojima su do guse.Bar u mom okruzenju sto znam ljude duzni su kao Grcka oni koji nikada pusili nisu u 30-im godinama poceli da puse ali zato se trosi i shopinguje a ako poduvaju za posao pridruzice se Karadzicu i Mladicu u bezaniji ali ovi zbog drugih razloga ;)
 
Kao što rekoh, obrazovanim ljudima je malo bolje, ali radničkoj klasi..?
Misli o tome, jer oni su većina u ovoj zemlji. Kao što si sam rekao, ne bi Radikali toliko napredovali da je standard globalno napredovao.

Pa radnici su vecina u svakoj zemlji.Takodje i da su radikali sada na vlasti i da je ovakva situacija napredovali bi oni koji su opozicija;logicno.Ovi za sada samo opstaju zahvaljujuci plasenju naroda ratom,sankcijama i slicno a evo rat nam je pred vratima,vec i neki vid sankcija ,od I EU i Kosovo nista .....
 
Pa radnici su vecina u svakoj zemlji.Takodje i da su radikali sada na vlasti i da je ovakva situacija napredovali bi oni koji su opozicija;logicno.Ovi za sada samo opstaju zahvaljujuci plasenju naroda ratom,sankcijama i slicno a evo rat nam je pred vratima,vec i neki vid sankcija ,od I EU i Kosovo nista .....
Samo sam htela da podsetim Derera na tu nepobitnu činjenicu.

Radnička klasa je najbitnija u posmatranju materijalnog boljitka ili neboljitka u Srbiji.
 
Podvukla sam ključne reči.
5 studenata- radi se o pojedinačnim slučajevima i to obrazovanih ljudi.

Da li znaš koliko ljudi u Srbiji završi fakultet?

Postoje irazni drugi fakulteti, koji ni nisu profitabilni.

Evo npr, medicina- da pričam iz mog rakusa.
Radise za platu od 40 hiljada, a fakultet traje 6 godina.
Pa ako ti se posreći da dobiješ specijalizaciju, možda ćeš imati šansu za 10-ak godina još neku kintu horonarnoda zaradiš.

Činjenica je da dolazi vreme u Srbiji gde radnici neće imati ni za šta sem za osnovno egzistencijalno, a oni čine veliku većinu Srbije.
Dakle, o kom se tuboljitkuradi ako pričamo o celom narodu, I o obrazovanom delu ( formalno) i o neobrazovanom?

Malo pre sam bash raspravljala sa dechkom o istoj toj stvari, i spominjali smo bash medicinu. Imao je slichan odgovor kao ti, koji zaista ne mogu da poreknem, ali postoji jedna stvar na koju se u ovoj prichi nije stavi akcenat a to je sledece.Pochetak izlaska iz krize traje 8 godina. Nemoguce je za tako mali vremenski period osposobiti sve grane. Za ovo vreme jako puno se ulozilo u telekomunikacije, i energetiku, zatim je pochela privreda da se razvija...Neke grane su se razvile vishe neke manje. Zato se izmedju ostalog oseca jako velika razlika izmedju razlichitih profesija.
Dacu primer shto se tiche telekomunikacija...99-te nismo mogli ni da zamislimo kablovski ili adsl internet, sad ga ogroman procenat ljudi ima. Telefonske centrale su nam bile u katastrofalnom stanju, sada su unapredjene. U te investicije je otishlo jako mnogo para, i one su bile jedne od vodecih u koje se ulagalo, shto samim tim vuche i chinjenicu da je procenat ljudi koji su zavrshili etf....mnogo bolje prolazio od ljudi koji su zavrshili medicinu...Kako je vreme prolazilo,tako se jedna po jedna grana izdizala (napominjem da govorim i dalje o manjem procentu ljudi jer je vreme progresa kratko).

Stvar koja ne ide u prilog svemu ovome, jeste chinjenica da je progres za ovih 8 godina zaista mogao drastichno brze da se odigrava, da smo imali sloznu grupu ljudi u vladi. S obzirom da nismo, progres je drastichno usporen, ali i dalje ne moze niko da kaze da ga nema.

Mozemo svi da sednemo i da nabrjamo po granama svaki element koji je unapredjen, a bogami ih ima...
 
Generalno gledano, u globalu je sada bolje. Ali, i to je relativno.
Slažem se da je tehnika uznapredovala. Za vreme Slobe, kad su se pojavili mobilni, koštali su po par hiljada maraka, sada 20, 30 evra. Sada su uvedeni potrošački krediti pa se nakupovali kućni aparati....što stvara privid da je sada neuporedivo bolje u odnosu na raniji period. Kreda je kreda, nije to pravi, zarađeni novac....tek ga treba zaraditi.
Fakultetska diploma u startu daje veće šanse za boljim i plaćenijim poslom, pa i boljim standardom. Ali, ni to nije pravilo. Godinama unazad, a i dan-danas, nije bitna diploma, bitna je firma u kojoj radiš. Toliko slučajeva kao na primer čistačica u DIN-u imala veću platu od profesora u gimnaziji. Ili neko sa IV sss u Telekomu više prima od dip. inženjera u nekoj fabrici.
Ovi bez fakultetskog obrazovanja su u najgoroj situaciji. Ogromna većina je radila u preduzećima, fabrikama koje su propale, otišle u stečaj (to je diskutabilna tema) i ostali na ulici, kao i veliki broj onih gde je izvršena privatizacija (to je tek tema za razmatranje), pa ih novi vlasnici, titulari, ekspresno izbacili napolje. I ko će da zaposli te ljude stare 50 i više godina? A ovde se samo otvaraju veliki tržni centri, mega-marketi....samo trgovina cveta. Gazde tu zapošljavaju samo mlade od 20 do 30 godina, prioritet - lepe, zgodne cice.

Sve u svemu, na prvi pogled izgleda sjajno u odnosu na pre. Samo, nije baš tako kao što se čini.Za sada ima para dok se prodaje naša imovina, prirodni resursi...šta kad se sve proda, šta onda? Ne zaboravite da i jabuka može spolja da bude sjajna, crvena... a iznutra - trula.
 

Back
Top