Odlazak

  • Začetnik teme Mirka šizika
  • Datum pokretanja
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
alya:
...da ne spominjemo uopste sta sve deca "trpe" u vrticima, osnovnim skolama...svadje, tuce, ponizavanja, samo zato sto nisi kao oni ( i sama sam bila jedna od tih a jako dobro sam se prilagodila i rodila sam se tu gde jesam ...)
I QUOTE]
Ne znam u kojoj drzavi zivis ali da deca trpi ugnjetavanja u vrticu na nacionalnoj osnovi je neverovatno! Pa ovde u Kanadi ako dete zaplace i pozali se roditelju, preispituje se slucaj i otpustaju vaspitacice a ako se ponavlja zatvara se obdniste! Deci vlas s glave ne sme da padne dok su tamo a kamoli kakve tuce ili ugnjetavanja. Sto se prigovaranja tice, ko da mi ista prebaci u ovoj drzavi kad su svi imigranti. Jedino mi indijanac moze nesto reci jer je ovo njegova zemlja, oteli smo im je, a ostale samo pitas gde ti se baba rodila (jer sigurno nije u Kanadi). Ja sam doduse primetila nacioanlizam ovde ali to je prema onima koji nisu beli, znaci ima diskriminacije na rasnoj osnovi.

alya:
Nije istina, da svi, bas svi ljudi u inostranstvu peru posudje i sl..ali jako malo nasih ljudi ima koji su zaista uspeli...TI koji su stvarno na nekoj dobroj funkciji, retko idu u Srbiju ili ne idu uopste...fakticki ne smatraju ni da su Srbi, obicno su ateisti, ne zalaze na forum, niti se druze sa nasima....jednom recju oni su stranci...i nema nista loseg u tome ako im to nesmeta i prihvatili su to.....svi ostali gasterbajteri dolaze u srbiju hvale se kako imaju, u inostranstvu pljuju po tim ljudima gde zive i pricaju kako su Srbi bolji...a sta rade...obicno peru sudje, ili rade u proizvodnji i sl...i misle, da su uhvatili Boga za bradu...muka mi je od takvih....I QUOTE]
Koji stereotip! Ne znam sta ti znaci uspeh ali nasi ljudi zive normalno i rade normalne poslove! Isto kao sto u Srbiji rade na razlicitim poslovima isto tako je i u inostranstvu. Oni koji imaju vise (svoje biznise i sl) ne da nisu ateisti nego su glavni ljudi u crkvama. Pa od njihovih donacija se i podizu srpske crkve ovde. Jedna takva porodica je organizovala proteste ovde u vreme bombardovanja Srbije, slali su pomoc preko Crvenog Krsta, zaposljavali u svoju fabriku nase ljude koji su dolazili kao izbeglice dok se ne snadju. Mozda su negde takvi ljudi ateisti ali ne svugde i ne vecina. Razmisli malo svojom glavom. Da je tako kao sto pises pa ko bi ostao u inostranstvu (ispade gore nego na robiji). Koji bi to roditelj dozvolio da mu dete raste u sredini gde ce citav zivot biti omalovazavan i diskriminisan na nacioanlnoj osnovi! Koji bi covek ostao da zivi u sredini gde se stalno mora dokazivati i gde je gradjanin drugog reda ako ima opciju da se vrati u svoju zemlju? Ko bi ostao u zemlji gde mu je plafon pranje sudova ili konobarisanje? Pa zbog takvih stvari sto si navela se ratuje! Ljudi ginu da bi deci obezbedili bolji zivot od opisanog a sad ispade da hiljade Srba po inostranstvu dobrovoljno pristaju da budu gradjani drugog reda iz nekog nepoznatog razloga. Ima li tu logike?
 
...kanađanin......... je l smeš ti da osnovca, nakon škole, ne sačekaš kolima ili kako god ispred škole?......da, ako ima 11 godina ode sam u bioskop? ako si roditelj, koliko te je strah od pedofilije?
 
:lol: Uvek su najpaprenije diskusije emigranti/domaci.

Da dolijem i ja malo ulja na vatru: svi "nasi" ljudi u inostranstvu koje ja poznajem zive bolje u istom nego kod kuce (ili, nego sto bi ziveli kod kuce). Onima kojima nije bilo dobro, vratili su se u Srbiju. I takvih znam mnogo... Prosto, neki ljudi jesu za zivot napolju (i tamo se izbore za bolji zivot ), a neki nisu, pa se vrate kuci.. Nije jedno bolje a drugo gore, samo su ljudi razlichiti ...
 
moonja:
...kanađanin......... je l smeš ti da osnovca, nakon škole, ne sačekaš kolima ili kako god ispred škole?......da, ako ima 11 godina ode sam u bioskop? ako si roditelj, koliko te je strah od pedofilije?
A je'l ti to misli da pedofilije ima samo ovde i da samo mi u Kanadi treba da se bojimo toga?
Na stranu pedofiliju, ako ne bi dosla po dete koje ima manje od 12 godina zakonski odgovaram. Ovde po zakonu decu do 12 godina mora pratiti neko stariji.
 
... to je isto kao da živiš u zairu...a pitaš mene u srbiji "a je l ti misliš da aids-a ima samo u africi?"....a oko tebe svaki 3. je zaražen virusom hiv-a , a svaki 5. je na samrti.....
kanada je jedna od vodećih zemalja po pedofiliji....a o tome retko ko misli pre nego što ode....srbija je jedna od zemalja sa najnižim procentom zabeleženih sl. pedofilije i aids-a.....

...u srbiji ne vrte na tv svakih pola sata fotografije dece koja su oteta tog dana........prošle godine...pričala mi je rođaka....i plakakala....neka devojčica je oteta iz svoje sobe!.....kod nas deca bez stražarske pratnje idu i vraćaju se iz škole. što se tiče (državnih) škola...polako postajemo amerika, pa i severna.....ali ne damo se......
 
muvalo:
:lol: Uvek su najpaprenije diskusije emigranti/domaci.

Da dolijem i ja malo ulja na vatru: svi "nasi" ljudi u inostranstvu koje ja poznajem zive bolje u istom nego kod kuce (ili, nego sto bi ziveli kod kuce). Onima kojima nije bilo dobro, vratili su se u Srbiju. I takvih znam mnogo... Prosto, neki ljudi jesu za zivot napolju (i tamo se izbore za bolji zivot ), a neki nisu, pa se vrate kuci.. Nije jedno bolje a drugo gore, samo su ljudi razlichiti ...

Muvalo i ja se slazem s tim i o tome zapravo govorim. Nista nije crno ni belo. Svako ide tamo gde mu je bolje. Ali to ne znaci da ce meni biti bolje tamo gde i tebi. Sto meni ne daje pravo da generalizujem i ocrnim sve ljude koji su napravili tvoj izbor :).
 
moonja:
... to je isto kao da živiš u zairu...a pitaš mene u srbiji "a je l ti misliš da aids-a ima samo u africi?"....a oko tebe svaki 3. je zaražen virusom hiv-a , a svaki 5. je na samrti.....
kanada je jedna od vodećih zemalja po pedofiliji....a o tome retko ko misli pre nego što ode....srbija je jedna od zemalja sa najnižim procentom zabeleženih sl. pedofilije i aids-a.....

...u srbiji ne vrte na tv svakih pola sata fotografije dece koja su oteta tog dana........prošle godine...pričala mi je rođaka....i plakakala....neka devojčica je oteta iz svoje sobe!.....kod nas deca bez stražarske pratnje idu i vraćaju se iz škole. što se tiče (državnih) škola...polako postajemo amerika, pa i severna.....ali ne damo se......

Moonjo u kom staklenom zvonu ti zivis i gde su ti tako isprali mozak :wink:.

Prvo Kanada nije vodeca zemlja po pedofiliji, odakle ti to?
Ima pedofilije, kvantitativno mnogo vise nego u Srbiji jer ima vise stanovnika nego Srbija ali procenutalno razlika nije drasticna. U Srbiji se o tome cuti dok se ovde medijski proprati svaki slucaj, to je razlika.
Otmice dece i ljudi uopste ima takodjer ali daleko od toga da ima epidemijske razmere i da je nesto sto se desava svakodnevno. Najveca opasnost ovde je od saobracaja. Ljudi ginu svakodnevno i ako bi se bilo koja opasnost razmatrala, to bi po meni prvo bile saobracajne nesrece zbog velikog procenta smrtnosti. Nemoj da zivis u iluziji da je Srbija imuna na ove stvari i da se to ne desava. Razlike ima ali ne u tolikoj meri da bi uopste bilo presudno za odluku o odlasku ili povratku u/iz inostranstva. To je vec neka druga tema.
 
moonja:
ma džabe ta verbalna diplomatija...... profil gastosa svi znaju kako izgleda.....

:)
Evo ovako: zavrsena srednja skola ili fakultet, govori nekoliko jezika, brz, inteligentan, hrabar, sposoban da se prilagodi, spreman da rizikuje, u stanju da se na tudjoj teritoriji izbori nekada i bolje nego domaci, celicni zivci: kada ode kuci u Srbiju, strpljivo cuti i slusa kako mu domaci, koji nikada nisu bili u inostranstvu, objasnjavaju sta je inostranstvo :lol:
Preporucila bih poslednju Kunderinu knjigu "Neznanje" - sve je rek'o, kao i uvek...
 
Takodje bi dodala da mnogi ovde mesaju gastarbajtere i emigrante. Gastarbajter su ljudi na privremenom radu u inostranstvu (najcesce Nemacka) gde rade bilo kakav posao, zive troseci minimalno da bi slali porodici i sagradili kuce u Srbiji, ustedeli novca . Emigranti idu u inostranstvo sa namerom da ostanu tamo i izgrade svoj zivot najbolje sto mogu.
 
u srbiji, sele...... kanada je jedna od vodećih, nisam rekao vodeća, nisam proveravao...možda stvarno jeste prva...nemoj da sada proveravam...možeš sama na googlu
brat mi je živeo u torontu 14 godina........radio je za microsoft... ovog leta ostvario im se kanadski san - preselili su se u ameriku.... u torontu su živeli u stalnom strahu za decu..klinci su krenuli u jako dobre škole sada u us, odahnuli su....ne znam koliko si ti u kanadi i gde živiš.....sve što sam rekao od početka teme je moje jako dobro poznavanje gastoskog života....da, i bio sam u torontu.......ali to je viđenje turiste..nisu me interesovali problemi lokalaca ...haha....
i da dopunim..samo... kad sam se već otvorio....ogovaram rodbinu...ostaće među nama.....brat je radio sve vreme svoj posao, imao je najbolje moguće reference kada je krenuo...otišao je zbog rata i zato što nije imao posao, a tek se bio oženio...poslednjih godina je bio višak..ne znam kako to tačno tamo to reguliše......preko vode ......taj status kad radiš kao od kuće, pa te šutnu na par meseci, pa te vrate.....nije nam sve ni pričao....pola ne znamo...uglavnom...dece mnogo, žena ne radi....imali su novac..ali se on topio....... i onda prelom..hteo je da se vrati....to je bilo 90% gotova stvar......i onda mu se otvore karte za us...klinac je talentovan za basket......meni je mngo drago što se nisu vratili.....oni i dalje sanjaju da je beograd isti kao kad su otišli...klinci obožavaju da su ovde, slobodni su ....... a ovde.ne pripadaju više...
 
znate vi šta rade bosanci u kanadi? (osim što čiste sneg)...........kupuju zemlju....rintaju da kupe parče zemlje......a celu državu su izgubili.......pa jeste patetčno....ali kad vi vidite kako oni iskreno kukaju...i kad ukapiraš da ni ceo ontario nije zamena za parče zemlje tamo u nekoj bosni........***** sve to.......svima sve najbolje.......ima da se rasplačem sad.......... : neću više da učestvujem na temi......ma...sranje sve....šta mi je ovo trebalo.........pih, kakav sam pickast.........
 
Moonjo znam i ja slicnih prica, nevezano od nacije posto se ovde druzimo sa svima (bitan nam je samo karakter ).Nije svakom uvek dobro. Nema tog mesta na zemlji gde ce svima uvek biti dobro. A kad nije dobro boris se za bolje ili se vracas kuci ili trazis bolje negde drugde. Koliko sam imala prilike videti otkaz je najcesce usluga jer ljudi nadju bolje poslove :). Da ja dobijem otkaz verovatno bi isto trazila posao u US jer mislim da je tamo bolje. Drago mi je da ti se brat izvukao.
 
gost2004:
alya:
...da ne spominjemo uopste sta sve deca "trpe" u vrticima, osnovnim skolama...svadje, tuce, ponizavanja, samo zato sto nisi kao oni ( i sama sam bila jedna od tih a jako dobro sam se prilagodila i rodila sam se tu gde jesam ...)
I QUOTE]
Ne znam u kojoj drzavi zivis ali da deca trpi ugnjetavanja u vrticu na nacionalnoj osnovi je neverovatno! Pa ovde u Kanadi ako dete zaplace i pozali se roditelju, preispituje se slucaj i otpustaju vaspitacice a ako se ponavlja zatvara se obdniste! Deci vlas s glave ne sme da padne dok su tamo a kamoli kakve tuce ili ugnjetavanja. Sto se prigovaranja tice, ko da mi ista prebaci u ovoj drzavi kad su svi imigranti. Jedino mi indijanac moze nesto reci jer je ovo njegova zemlja, oteli smo im je, a ostale samo pitas gde ti se baba rodila (jer sigurno nije u Kanadi). Ja sam doduse primetila nacioanlizam ovde ali to je prema onima koji nisu beli, znaci ima diskriminacije na rasnoj osnovi.


alya:
Nije istina, da svi, bas svi ljudi u inostranstvu peru posudje i sl..ali jako malo nasih ljudi ima koji su zaista uspeli...TI koji su stvarno na nekoj dobroj funkciji, retko idu u Srbiju ili ne idu uopste...fakticki ne smatraju ni da su Srbi, obicno su ateisti, ne zalaze na forum, niti se druze sa nasima....jednom recju oni su stranci...i nema nista loseg u tome ako im to nesmeta i prihvatili su to.....svi ostali gasterbajteri dolaze u srbiju hvale se kako imaju, u inostranstvu pljuju po tim ljudima gde zive i pricaju kako su Srbi bolji...a sta rade...obicno peru sudje, ili rade u proizvodnji i sl...i misle, da su uhvatili Boga za bradu...muka mi je od takvih....I QUOTE]
Koji stereotip! Ne znam sta ti znaci uspeh ali nasi ljudi zive normalno i rade normalne poslove! Isto kao sto u Srbiji rade na razlicitim poslovima isto tako je i u inostranstvu. Oni koji imaju vise (svoje biznise i sl) ne da nisu ateisti nego su glavni ljudi u crkvama. Pa od njihovih donacija se i podizu srpske crkve ovde. Jedna takva porodica je organizovala proteste ovde u vreme bombardovanja Srbije, slali su pomoc preko Crvenog Krsta, zaposljavali u svoju fabriku nase ljude koji su dolazili kao izbeglice dok se ne snadju. Mozda su negde takvi ljudi ateisti ali ne svugde i ne vecina. Razmisli malo svojom glavom. Da je tako kao sto pises pa ko bi ostao u inostranstvu (ispade gore nego na robiji). Koji bi to roditelj dozvolio da mu dete raste u sredini gde ce citav zivot biti omalovazavan i diskriminisan na nacioanlnoj osnovi! Koji bi covek ostao da zivi u sredini gde se stalno mora dokazivati i gde je gradjanin drugog reda ako ima opciju da se vrati u svoju zemlju? Ko bi ostao u zemlji gde mu je plafon pranje sudova ili konobarisanje? Pa zbog takvih stvari sto si navela se ratuje! Ljudi ginu da bi deci obezbedili bolji zivot od opisanog a sad ispade da hiljade Srba po inostranstvu dobrovoljno pristaju da budu gradjani drugog reda iz nekog nepoznatog razloga. Ima li tu logike?

Ne pricam za Kanadu, vec Eu, ocigledno nisam navela...Zamisli zatvara se obdaniste, ako fali detetu vlas s glave...kod nas nije tako...zivot u Eu i Usa je nesto sasvim razlicito...Vidis kod nas se gleda dali je neko na IĆ ili nije....niko ti nece direktno reci, ej ti gubi se odakle si dosao ( iako je toga mnogo bilo, pogotovu kad sam bila dete ), ali kad se malo okrenes...eto price koju cujes na svoje usi...Nikada nisam imala "ocigledne" probleme ali bilo je onoga ( pogotovu 91 ) ajte bosanci odakle ste dosli, jer se prezivam na IĆ, a nikakve veze sa Bosnom nemam, da ne spominjem druge stvari nema smilsa, a tada sam bila mala.ima i super ljudi, ali takvi se mogu na prste izbrojati..I nemam nista protiv onih koji zive u inostranstvu ili u srbiji, to mislim, da je sasvim jasno iz proslog posta...
Super sto u Kanadi toga nema... ;)

Ja nisam pisala za sve ljude i ceo svet....pisem iz svog iskustva....napisala sam, da se ne slazem, da svi ljudi u inostarnstvu peru posudje, niti, da su svi direktori...i kao sto su svi napisali uspeh je relativna stvar...sto je nekome super, ne znaci i da je drugome...
Napisala sam ono sto sam kroz zivot videla i dozivela...Pa znas mnogi ostanu i tamo gde im ne cvetaju ruze i gde se jos uvek obraca paznja ko je ko...i nisi pazljivo citao...ja sam rodjena gde i zivim....I gde sam ja to napisala, da je u nekoj drzavi plafon pranje sudova i konobarisanje??? I opste nisam napisala, da sam diskriminisana i sl...napisala sam ono sto se zaista desava kad su u pitanju neke bitnije ili zivotne situacije...
Da i zbog takvih stvari se je i ratovalalo i bilo sranja na balkanu...misli malo svojom glavom....ljudi mnoge stvari nisu zaboravili...i uvek se vrti oko jednog te istog i sve tako u krug...

Kao sto rekoh, neko ce se super snaci u inostranstvu, neko nece ni u svojoj zemlji...zavisi kakav si covek, kakve su ti zelje, iskustva, znanja, snalazljivost i kolika ti je petlja....
 
moonja:
znate vi šta rade bosanci u kanadi? (osim što čiste sneg)...........kupuju zemlju....rintaju da kupe parče zemlje......a celu državu su izgubili.......pa jeste patetčno....ali kad vi vidite kako oni iskreno kukaju...i kad ukapiraš da ni ceo ontario nije zamena za parče zemlje tamo u nekoj bosni........***** sve to.......svima sve najbolje.......ima da se rasplačem sad.......... : neću više da učestvujem na temi......ma...sranje sve....šta mi je ovo trebalo.........pih, kakav sam pickast.........

Nisi pickast :) To i jeste za plakanje... ali nema veze, plivamo :)
 
prilika za odlazenje je bilo onoliko...jos sam ovde....zao mi je sto je mnogo mojih prijatelja otislo...voleli bi da se vrate ali....mora bit da smo 'ludi' al ybg svako ima svoje prioritete
 
"Prosto, neki ljudi jesu za zivot napolju (i tamo se izbore za bolji zivot ), a neki nisu, pa se vrate kuci.. Nije jedno bolje a drugo gore, samo su ljudi razlichiti ..."


Lepo receno...kratko i jasno...a ne koja esej napisah... :lol: :lol:
 
ra-ta-tat:
Posto sam uspela da spavam protekle noci, zahvaljujuci savetu moje mame mogu samo da se smeskam tvojoj gluposti.
Jel moguce da ti ne kapiras da tvoje obrazovanje nekog nesto kosta :?:
Pa to sto si na budzetu, ne mogu da verujem, sama si rekla... Drzava te finansira. Jel ti imas uopste pojma koliko novca je drzava ulozila u tebe? Naravno da taj novac ona distribuira iz poreza... dakle, ljudi kao sto su moji roditelji, koji vredno rade i placaju poreze finansiraju tvoje studiranje. Isto vredi i za onu xy %#) sto je spominjala neke studentske domove & stuff. Za nju imam jos jednu poruku: nije lepo da budes zajedljiva i zavidna samo zato sto sam ja imala uslove za zivot, a ti za prezivljavanje, nema mesta ni da se osecas superiorno iz ociglednih razloga (meni bar ociglednih) jer je normalno da neki tinejdzer kome se ispunjavaju sve zelje i hirovi nece zasukati rukave i reci necu!, hocu ja sama da zaradim i vidim kako je to lepo... ne budi smesna :lol:
Država je odabrala XY mesta za budžet i, da nisam ja tamo, bio bi neko drugi. A to koliko je novca uložila u mene takođe je pojam koji sam čula u američkim serijama, kada se građani žale na pandure jer ih država plaća, avaj... Moje obrazovanje je skupo jer su profesori preplaćeni. Ili adekvatno plaćeni, ostali su sirotinja. Ja im ne određujem platu.
Ono što vređa je "višak novca", koji moji nemaju... Mislim, nemaju ga..... A moje školovanje, tvojom logikom, plaća brat, majka i otac, njihov doprinos valjda znači nešto, a to nije višak novca, nema tu mnogo viška..... Nisam primetila da je iko ovde zajedljiv osim tebe. Zato sam ti i odgovorila.
Ispade da su pošteniji ovi na samofinansiranju, jer nisu ojadili jadnu državu :lol: već svoje roditelje.
Izvini, ali ovo što si napisala je smešno. Čuj, država me školuje :lol:
Koliko mi je do sada ukrala, i meni sa 0 dana radnog staža, nema smisla govoriti. Koliko će tek da mi ukrade..... Pfff, bolje da ne razmišljam.
 
znas sta lexo, nije to tako smesno...da nema studiranja na budzetu, ti ne bi ni studirala..jer skolarinu ne bi mogla da platis..znaci, prvo skolarina, pa onda svi ostali troskovi
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top