Odlazak u Australiju-opšta diskusija

zavsio sam arhitekturu i na SOL listi imaju arhitekte... pred kraj ove godine punim 29godina i imam 5 godina radnog iskustva u stuci al nije mi sve zavedeno to jest imam skoro dve godine da sam radio i firma ce mi napraviti potvrdu da sam radio kod njih al nema nikav dokaz o tom osim ugovora o autorskom djelu sa njima novac sam primao na ruke te nemam izvode iz banke za te dbe godine za ovo ostalo imam... mada jedna od firmi za koju sam radio je u stecaju pa mi nisu ni sve plate isplacene... ne znma kakav mi tu moze biti problem oko dokazivanja radnog iskustva al 3 godine mogu da dokazem i ugovorima i izvodima... mada najlakse je napraviti popratno pismo iz firme koje mi dokazuje da sam radio pa nek oni provjeravaju ako neveruju...
supruga ima 25 godina i zavrsenu srednju skolu zanimanje koje nema na SOL listi, ona ima tetku u australiji koji su nam ponudili garancije to jest da nas sponzorisu... ja sam nesto trazio po raznim sajtovim i forumima izmedju ostalog uputio sam i upite na neka Australiske ambasade te sam nasao vizu 489 koja vodi prema trajnoj vizi 887 ali traze neku poziv za aplikaciju pa ne znam gdje i kako da resim taj poziv. takodje ne znam kad da poslajem diplomu da mi nostrifikuju da li da polozim ielts tes pa da i njega poslajem sa diplomom ili da saljem diplomu bez njega, i da li da ide diploma sam na nostrifikaciju ili da poslajem i dokaze o radnom iskustvu to jest potvrde iz firmi i recimo moj portfolio, genrealno znas li koliko traje ta nostrifikacija diplome? posto ielts test vazi 2 godine pa da neizvisim da moram da polazem dvaput.
kad nostrifikujem diplomu i polozim ielts test sta mi treba jos od dokumenata za aplikaciju uverenje o nekaznjavanju ljekarski treba li jos ista?
 
Moze, moze samo ja to ne praktikujem kad kucam nesto neformalno :)
evo sad cu malo da se potrudim koliko mi se bude dalo pa cu da prekucam ponovo!

Imam 29godina i zavrsio sam arhitekturu, moja supruga ima 25 godina i završila je srednju skolu za frizera.
Moje zanimanje se nalazi na SOL listi za Australiju te smo mislili da se preselimo tamo, posto supruga ima tetku u Australiji koja je voljda da nam pošalje garantno pismo i da nas primi kod sebe na neko vreme.

Slao sam upit na Australiske ambasade u Beogradu i Beču. Ovi iz Beograda su me samo skinuli sa dnevnog reda i rekli da za tako nešto oni nisu nadležni te da to moram da ganjam direktno u Austaliji. Dok su ovi iz Beča bili kud i kamo profesionalniji pa su mi napisali pravi eleborat sa gomilom linkova i masom nekih stvari.
Iz tog njihovog elaborata ja sam skontao da bi trebao da tražim vizu pod oznakom 489 koja vodi prema trajnoj vizi pod oznakom 889.

Ja imam 5 godina radnog iskustva u struci. Problem je što mi svih 5 godina rada nije zavedeno vec samo 3 godine. Da li je to nekakav problem prilikom apliciranja ili je dovoljno i 3 godine radnog iskustva da bi dobio neke bodove?
Za 3 godine radnog iskustva mogu da dokažem ugovorom o radu, potvrdom iz firme da sam radio kod njih, platnim listama i izvodima iz banke. Dok preostale 2 godine mogu da priložim ugovor o autorskom djelu i potvrdom iz firme da sam za njih radio.
Da li je to dovoljno i da li to sve treba ili je samo dovoljan potvrda iz firme u njihovom memorandumu da sam radio kod njeih u odredjenom vremenskom periodu?

Shvatio sam da trebam poslati diplomu u nadležnu instituciju u Australiju da je nostrifikuju.
Interesuje me da li uz diplomu trebam slati i ove dokaze o radnom iskustvu i recimo moj portfolio ili samo diplomu sa pravodom? Takodje sam video da nekim ljudima traže za nostrifikaciju diplome i IELTS test. Pa da li za Arhitekte treba da se priloži i IELTS test prilikom nostrifikacije diplome?
Da li neko zna koliko otprilike traje nostrifikacija diplome?

Imao sam dilemu i oko IELTS testa posto sam na forumu pročitao da nekim ljudima traže da imaju minimalno sve 7 dok su mu ovi iz ambasade poslali da mi minimalno trebaju sve 6 tako da sam to rešio.

Šta sve treba od dokumenata za Aplikaciju?
ovi iz ambasade su mi napisali da mi treba nekakav poziv za aplikaciju? Šta je to i kako to mog da dobijem?
garantno pismo (da ga tako nazovem)
Nostrifikovana diploma,
položen IELTS test sa svim šesticama,
dokazi o radnom iskustvu (šta sve treba u te dokaze?)
potvrda o nekažnjavanju,
ljekarski pregled
treba li još išta?
takodje šta od dokumenata treba da pipremi moja supruga?

Sto se tiče vize da li sam dobro izabrao ovu vizu 489 za nas slučaj ili neko preporučuje možda neku drugu s obzirom da ima masa tih viza?
 
E ovako, na godine imas 30 bodova, na fakultet 15 bodova, na radno iskustvo 5 ili 10 bodova(zavisi koliko godina radnog iskustva imas od datuma kad si diplomirao na faksu). To je 50 ili 55 a tebi treba 60. Dakle ostaje ti jos samo IELTS test sto znaci da na njemu moras da dobijes 10 bodova tj. 7. To sto su ti rekli da mozes sa 6 da ides je opsti uslov za vizu, ako mozes bez IELTS-a da sakupis 60+ bodova onda moras da imas minimum 6 na IELTS-u da bi dobio vizu.
Nemoj da zoves ambasade niti bilo koga vec idi na sajt i njega studiraj dan i noc. Na sajtu imas mejlove i salji im mejlove. Meni su odgovarali posle par sati, krajnje su ok uvek ispali, sve lepo procitali sto sam im napisao. Sto se tice provere radnog iskustva njima je bitna rec poslodavca i dokaz da si bio placen za to sto si radio. Penziono i socijalno ne jer oni ipak nisu komunisticka g.....
Garantno pismo i to sto imate nekog tamo je totalno nebitno. Oziji ce da te prime ako ce da imaju korist od tebe, ne zanima ih koga imas kod njih.
 
znaci definitnivni na IELTS trebam sve 7 da bi dobio 10 bodova i skupio 60 ili 65 bodova zavisno koliko mi daju na radno iskustvo...
Postoji li neka druga mogucnost za dolazak i ako recimo nebi skupio tih 60 bodova i vise? S obzirom da imamo te garancije?
I da li je ova viza koju sam pronasao 489 uredu za moj slucaj?
 
Moze jos da se ozenis sa drzavljankom Australije i moze ako imas oko 60000 dolara na racunu da dodjes na studentsku vizu. Koje garancije vi imate? Ako je ovo od tetke sto si napisao to jedino ako ti tetka ima firmu koja se bavi arhitekturom inace ti je ona potpuno nebitna.
Nije u redu ova 489 viza jer za nju moras da budes sponzorisan od strane neke drzave u Australiji.
 
ok hvala... jos me samo interesuje na koju vizu mi je onda najpametnije da idem pod kojom oznakom?

Ako skupis 50 bodova, idi na vizu 489 jer ti sponzorstvo familije daje 10 bodova (tako da ces imati 60). Viza 489 je privremena, tj na 2 godine..posle mozes da apliciras za stalnu vizu, ako ispunis odredjene uslove. Za to ti treba sponzorstvo rodjaka koji zivi u nekoj od "designated area":http://www.immi.gov.au/skilled/general-skilled-migration/designated-areas.htm.. Ti takodje moras da zivis tamo.

Ako skupis 55 bodova, mozes ici na vizu 190. Za to ti treba sponzorstvo neke drzave, koje ti daje 5 bodova. Potrazi koje drzave sponzorisu arhitekte. Kod ove vize imas uslov da bi trebao da zivis u drzavi koja te sponzorise 2 godine.

Ako skupis 60, mozes da ides na vizu 189. To ti je "Permanent residence" viza, s kojom nemas ogranicenja gde da zivis.
 
e ovo je prava informacija koja mi je trebala. ja ima na godine 30 bodona na struku 15 i e sad da li cu na radno iskustvo imati 5 ili deset imacu ukupno 50 ili 55 znaci mogao bi ici na 489 posto imam sponzorstvo familije a ako osvoim jos 10 na jezik onda mogu ici na 189...
sad za ovu vizu 190 sa sponzorstvom drzave, kako da dobijem to sponzorstvo? trebam da nadjem koje drzave traze moju struku pa da tu apliciram ili neki drugi nacin?
ako bi isao na na vizu 489 posto imam 50 bodova + 10 jos sponzora familije da mi u tom slucaju moram imati polozen IELTS sa nekom odredjenom ocenom?
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima!

Treba da dodjem u AU/Sydney. Interesuje me kao buduceg migranta,posto sam vozac kamiona po zanimanju,
koliko brzo moze da se dodje do posla i kako je raditi taj posao u AU,sta me sve ceka,cuo sam da je lepo placen..:)
Engleski mi je na skali od 1-10 otprilike na 5.

Hvala Svima!
 
Zdravo svima,

need help F1 F1 F1

odlucili smo se da idemo za Australiju "new south wales" region, tip vise 189

ja imam srednju elektrotehnicku i imam skoro 15 god radnog iskustva IT administrator (sve po propisu radna knjizica popunjena ) + sada zavrsavam fakultet za project managera + microsoft ispite polozene 2011
zena ima zavrseni pravni + pravosudni polozeni + 8 god iskustva na toj poziciji ( sve po propisu radna knjizica )

moze li neko da mi pomogne ko ima vece sanse da bude nosioc vise , da li traze pravnike ( cuo sam da je pravni lobby dosta jak i da ne daju bas da se tek tako udje :( )

da dodam da smo oboje na SOL I CSOL listi samo mi treba doooobar savet kako da to najbolje i najbrze izvedemo.

Takodje ako moze neko da mi kaze da li da skupljamo papire sami ili da unajmimo agenta ( ako moze predlog nekog agenta koji nije vacaros i koji nece da otalja posao )


hvala puno
ako neko hoce moze slobodno da me kontaktira i na skype i na facebook
doboro dosli su svi koji zele da pomognu
 
Poslednja izmena:
Pozdrav svima!
Moje problem je malo drugacije prirode, nadam se da na dobroj temi pisem ;)
2010.god sam se ozenio u AU sa njihovom drzavljankom. Ove 3 godine sam ovdje u RS, i sada bih da se razvedem :)
Ona kaze da je predala papire za razvod, slao sam joj svoje podatke. Pa mene zanima da li je mogla da preda bez mene i koliko traje taj sam proces razvoda? I da li cu dobiti ovdje na adresu neki papir da smo razvedeni jer mi se zena vise ne javlja na telefon :dontunderstand:
Ako je neko imao slican problem nadam se da ce mi pomoci
Unaprijed zahvalan
 
Zdravo svima,

need help F1 F1 F1

odlucili smo se da idemo za Australiju "new south wales" region, tip vise 189

ja imam srednju elektrotehnicku i imam skoro 15 god radnog iskustva IT administrator (sve po propisu radna knjizica popunjena ) + sada zavrsavam fakultet za project managera + microsoft ispite polozene 2011
zena ima zavrseni pravni + pravosudni polozeni + 8 god iskustva na toj poziciji ( sve po propisu radna knjizica )

moze li neko da mi pomogne ko ima vece sanse da bude nosioc vise , da li traze pravnike ( cuo sam da je pravni lobby dosta jak i da ne daju bas da se tek tako udje :( )

da dodam da smo oboje na SOL I CSOL listi samo mi treba doooobar savet kako da to najbolje i najbrze izvedemo.

Takodje ako moze neko da mi kaze da li da skupljamo papire sami ili da unajmimo agenta ( ako moze predlog nekog agenta koji nije vacaros i koji nece da otalja posao )


hvala puno
ako neko hoce moze slobodno da me kontaktira i na skype i na facebook
doboro dosli su svi koji zele da pomognu

Nase i Oz pravo su razliciti sistemi, tj. civil vs common law. Ne vidim kako bi nase pravo proslo za emigraciju u Oz. Al moze da pita agenciju koja vrsi nostrifikaciju, ne kosta nista.
 
Nase i Oz pravo su razliciti sistemi, tj. civil vs common law. Ne vidim kako bi nase pravo proslo za emigraciju u Oz. Al moze da pita agenciju koja vrsi nostrifikaciju, ne kosta nista.

hvala

recite mi molim vas da li znate nekog agenta koji je sigurran i ko moze da mi kaze i izvuce najbolje iz mog ili zeninog skolovanja ( vise mi treba iskustvo nekog agenta ) jer ne bih voleo da na odbiju :)

jos nesto da pitam...ako smo ja i zena vencani pre 6 meseci, ali u licnoj karti u nam razlicite adrese ( naravno u srbiji iznajmljujemo stan) da li to moze da bude problem u vezi dokaza da smo bracni par :)


hvala
 
Poslednja izmena:
Kakve su mogućnosti za regulisanje statusa u Australiji nakon završetka npr jednogodišnjeg postgraduate programa ?
Npr ako se uspe naći posao u struci, koja vrsta radne vize se može dobiti i na koliko dugo, tj kakve su mogućnosti produženja ?
Našao sam na DIAC da se samo za završeni dvogodišnji masters dobija Post study work stream viza!

Zdravo Milansele,

Nakon zavrsetka postdiplomskih studija postoje par nacina kako da ostanes u Australiji. Mozes da apliciras za Post Study Work visa i da dobijes vizu na jos dve godine. Uslov za ovu vizu je da ti master studije traju dve godine. Mozes da promenis vizu ukoliko nadjes poslodavac za radnu vizu, ili da apliciras za iseljenicku ukoliko imas deficitarnu profesiju i mozes da sakupis 60 bodova.
 
Čitam postove ovde i na drugim forumima i plače mi se od muke... Oba moja zanimanja (srednja škola i fakultet) su na SOL listi i tretiraju se godinama unazad kao deficitarna zanimanja, ali sudeći po iskustvima i stavovima mnogih nemam šanse (ili su jako mršave) da emigriram. Što? Za work vizu mi treba validno radno iskustvo, a ovo koje imam nigde nije zavedeno (rad na crno, jelte), pa ne mogu da se predstavim kao skilled imigrant jer, po zakonu, ja dana radnog iskustva nemam već sam "samo" diplomirani taj i taj bez radnog iskustva. Džaba i to što imam člana uže porodice tamo, njima treba garancija poslodavca. Studentske vize su nesigurne, a obrazovanje preskupo. Čitam Booklet 6 i shvatam samo da me glava sve jače boli. Nađem postove koji me umire i delom ohrabre, ali su odgovori na pitanja ljudi koji se nalaze u sličnoj situaciji kao ja bila negativna. Ne želim da zvučim pogrešno i kao neko ko se ovde kilavi i slinavi nad sudbinom, ali mi je glava ko kanta za glasanje od količine informacija koje nalazim, pa sam zbunjena i razočarana. Čitaću i informisaću se, pa se nadam da ću naći načina da izađem iz ove situacije.

Pozdrav svima i hvala vam na informacijama, za sada mogu toliko da napišem.
 
Jedno moje zanimanje je medicinska sestra-tehničar, ali nemam ni dana radnog staža jer sam odmah nakon škole upisala fakultet pošto su mi na klinici tražili "da podmažem kola" sa par hiljada evra kako bih volontirala. Drugo, fakultetsko, je takođe zadnjih par godina unazad na SOL listi (koliko pratim te informacije), ali tu imam samo rad na crno pa me je jako obeshrabrilo to što se za dokazivanje radnog iskustva to ne prihvata. Engleski jezik mi jako dobro ide, na nivou C1 sam (po The Common European Framework sistemu), što znači valjda negde oko 7-7.5 po IELTS-u, s tim što već dodatno sve učim i idem na časove kako bih taj nivo podigla preko 8 i dobila maksimalnih 20 poena na proceni. Uh, idem opet da čitam booklete i uslove za skills assessment. Hvala na lepim rečima, zaista puno znače :)

Edit - za godine uzimam maksimum, jedino me one i znanje engleskog "vade" da bez ičeg drugog imam 50 poena, ali bez radnog iskustva doguram do 60 poena (jedva), a vidim da taj minimum nekad nije dovoljan da te pozovu. Ih, al sam se raspričala. Pozdrav svima.
 
Poslednja izmena:
Čitam postove ovde i na drugim forumima i plače mi se od muke... Oba moja zanimanja (srednja škola i fakultet) su na SOL listi i tretiraju se godinama unazad kao deficitarna zanimanja, ali sudeći po iskustvima i stavovima mnogih nemam šanse (ili su jako mršave) da emigriram. Što? Za work vizu mi treba validno radno iskustvo, a ovo koje imam nigde nije zavedeno (rad na crno, jelte), pa ne mogu da se predstavim kao skilled imigrant jer, po zakonu, ja dana radnog iskustva nemam već sam "samo" diplomirani taj i taj bez radnog iskustva. Džaba i to što imam člana uže porodice tamo, njima treba garancija poslodavca. Studentske vize su nesigurne, a obrazovanje preskupo. Čitam Booklet 6 i shvatam samo da me glava sve jače boli. Nađem postove koji me umire i delom ohrabre, ali su odgovori na pitanja ljudi koji se nalaze u sličnoj situaciji kao ja bila negativna. Ne želim da zvučim pogrešno i kao neko ko se ovde kilavi i slinavi nad sudbinom, ali mi je glava ko kanta za glasanje od količine informacija koje nalazim, pa sam zbunjena i razočarana. Čitaću i informisaću se, pa se nadam da ću naći načina da izađem iz ove situacije.

Pozdrav svima i hvala vam na informacijama, za sada mogu toliko da napišem.

Pod jedan ako imas maksimum na godine znaci da si mlada za emigraciju jer skoro svi koji emigriraju na iseljenicku vizu imaju preko 30 godina. Pod dva jako mali broj nasih ljudi je tamo dosao preko iseljenicke vize, uglavnom dolazili ili preko brakova ili kao izbeglice ili davno za vreme sfrj. Tako da ne treba da te hvata bedak, i ja sam se ubedacio isto tako pa kad sam video u kojim godinama ljudi odlaze i koji tip ljudi odlazi (strucnjaci) na iseljenicke vize...
Pod tri za radno iskustvo sam od dosta ljudi cuo da su lazirali jer u Srbiji kad spomenes poslodavcu da hoces da ides i da mora da ti napise da is radio kod njega on ti lepo kaze mrs... Ja kad sam ih pitao za radno iskustvo napisali su mi da im treba papir od poslodavca da sam radio kod njega i da sam bio placen.
 

Back
Top