krotitelj
Primećen član
- Poruka
- 524
Od 100.000 izbeglih Srba vratilo se samo hiljadu
Predsednik Udruženja Srba izbeglih iz Zenice Dušan Stevanović upozorio je da nema povratka Srba u zeničku regiju, jer im se imovina ne obnavlja, niti im se isplaćuju nadoknade za uništene kuće i stanove.
"U 12 opština zeničke regije, gde je pre rata živelo više od 100.000 Srba, iz izbeglištva se vratilo samo jedan odsto koji žive u veoma teškim uslovima", rekao je Stevanović.
On je dodao da su Bošnjaci uzurpirali srpsku imovinu, da je i dalje uništavaju ili obrađuju i koriste, ali bez ikakve nadoknade. U 12 skupština opština u zeničkoj regiji nema ni jednog srpskog odbornika, što pokazuje da su Bošnjaci te "prostore etnički očistili od Srba, a i broj Hrvata je prepolovljen u odnosu na predratno stanje".
На те који се враћају у крајеве Федерације који су до 1995. били већински српски, а после 1995. муслимански -- не треба ни рачунати. Углавном се ради о старијем становништву које је своје потомке оставило у Србији или по инострантству, а које нове неће рађати. Становништво са екстремно негативним природним прираштајем и стопом наталитета блиским нули.
Имам доброг пријатеља који је из регије Босанске Крајине који су 1995. пали под Федерацију, у његовом градићу и околним селима су старци и бабе који тада нису отишли буквално побијени, а данас се враћају само старији људи, а куће и земљу углавном купују Муслимани који су из тих крајева побегли/протерани раних 1990-их, а у међувремену живели у емиграцији. Овом мом пријатељу су се вратили родитељи, а федерација је покрила све трошкове за изградњу срушеног дела куће, али он, а још мање његова деца која су одрасла у Србији, не намерава да се тамо врати да живи икада више. Таквих примера има доста, изузетак је једино (можда) Дрвар и тај крај, који су још увек етнички српски, али што се тиче теме, јако је битно нагласити да то није чак ни 1.000 од 100.000, јер се ради о старијим људима чији ће број за највише 20 година пасти са 1.000 на 0.