O filozofiji kod Srba - Dragan Jeremic

Nikita Kulganov

Buduća legenda
Poruka
33.270
Da li se ova knjiga bavi filozofijom ? Njegos, Dositej Obradovic i ostali oni su filozofi ili barem tumaci filozofije ? Ti filozofi koje spominje Ćaga, ne nalaze se ni u jednoj istoriji filozofiji. O cemu se ovde ustvari radi ?
O-FILOZOFIJI-KOD-SRBA-DRAGAN-JEREMIC_slika_O_91022249.jpg
 
Da li se ova knjiga bavi filozofijom ? Njegos, Dositej Obradovic i ostali oni su filozofi ili barem tumaci filozofije ? Ti filozofi koje spominje Ćaga, ne nalaze se ni u jednoj istoriji filozofiji. O cemu se ovde ustvari radi ?

A što lepo ne uzmeš pa ne pročitaš knjigu, tako ćeš najbolje saznati imati li autentične filozofije ili samo tumačenja?

Ili vi sa Politike suštinski ne razumete koncept filozofije ako nije politizovana ili istoricizovana?
 
A što lepo ne uzmeš pa ne pročitaš knjigu, tako ćeš najbolje saznati imati li autentične filozofije ili samo tumačenja?

Ili vi sa Politike suštinski ne razumete koncept filozofije ako nije politizovana ili istoricizovana?
Ja sam lepo uzeo knjigu jos pre rata i procitao. Bas me zanima da se objasni koncept ''filozofija'' i to ''filozofa"" koji ne postoje ni u jednoj istoriji filozofije. Ipak ste vi ovde na filozofiji crème de la crème mudraca sa krstarice , bas me zanima vase misljenje.
 
Ja sam lepo uzeo knjigu jos pre rata i procitao. Bas me zanima da se objasni koncept ''filozofija'' i to ''filozofa"" koji ne postoje ni u jednoj istoriji filozofije. Ipak ste vi ovde na filozofiji crème de la crème mudraca sa krstarice , bas me zanima vase misljenje.
Tako je, veliko hvala u ime svih nas troje i po odavde.

Filozofija je disciplina nad disciplinama kada je potraga za istinom o postojanju i vrhuncem ljudskog saznanja u pitanju.

Sve ostale nauke među društvenim su "nizvodne", gde prvo mesto nakon filozofije ima politička filozofija, jer se ipak tiče principa organizovanja ljudskog društva.

Evo šta je general Halevi rekao kad su ga pitali zašto filozofija:

"The point is, philosophy at its best is practical, not theoretical. The Israeli General Herzl Halevi told the New York Times in 2013, “People used to tell me that business administration is for the practical life and philosophy is for the spirit. Through the years I found it is exactly the opposite — I used philosophy much more practically.”

Ja bih, najprostije, rekla da je filozofija najvažnija jer su vrednosti izvedene iz filozofskog promišljanja te koje organizuju naše živote, čak i kad ih nismo svesni.

Između života organizovanog oko nihilizma i života organizovanog vrednostima transcedentalnog idealizma, razlika je nebo i zemlja, i posledice toga su krajnje praktične.
 
Tako je, veliko hvala u ime svih nas troje i po odavde.

Filozofija je disciplina nad disciplinama kada je potraga za istinom o postojanju i vrhuncem ljudskog saznanja u pitanju.

Sve ostale nauke među društvenim su "nizvodne", gde prvo mesto nakon filozofije ima politička filozofija, jer se ipak tiče principa organizovanja ljudskog društva.

Evo šta je general Halevi rekao kad su ga pitali zašto filozofija:

"The point is, philosophy at its best is practical, not theoretical. The Israeli General Herzl Halevi told the New York Times in 2013, “People used to tell me that business administration is for the practical life and philosophy is for the spirit. Through the years I found it is exactly the opposite — I used philosophy much more practically.”

Ja bih, najprostije, rekla da je filozofija najvažnija jer su vrednosti izvedene iz filozofskog promišljanja te koje organizuju naše živote, čak i kad ih nismo svesni.

Između života organizovanog oko nihilizma i života organizovanog vrednostima transcedentalnog idealizma, razlika je nebo i zemlja, i posledice toga su krajnje praktične.
podrzavam, osim sto se razlikuje taj "spisak filozofa" od stvarnih filozofa za onoliko filozofa koji samo razradjuju teorije koje nemaju prakticne vrednosti ( a cesto ni smisla). Tako da u spisak filozofa svakako bi morali da se nadju mislioci drugih disciplina koji su prekoracili prag dosadasnjih saznanja. Naravno, filozofija nije duhovna disciplina nago cista praksa promisljanja, osim kod posebnih filozofa, koje cesto ne ubrajaju u filozofe.
 
Filozofija je disciplina nad disciplinama kada je potraga za istinom o postojanju i vrhuncem ljudskog saznanja u pitanju.

:hahaha:Odokativno nikada nije pravilno … Deductio ad absurdum … Pođi od početka, početak je polazišna tačka do kraja, jer ko pođe od kraja zaluta, skrene sa pravoga puta, naročito kada se na Njeno veličanstvo Filozofiju gleda kroz oči "modernih" skeptika … Da li si čula, možda, začudićeš me ako kažeš da jesi, za ovu Platonovu začuđujuću istinu o filozofiji:

Μάλα γὰρ φιλοσόφου τοῦτο τὸ πάθος, τὸ θαυμάζειν: οὐ γὰρ ἄλλη ἀρχὴ φιλοσοφίας ἢ αὕτη.« (Θεαίτητος Theaítētos, 155 d)

(Čuđenje (zapanjenje) je stav čoveka koji istinski voli mudrost, a ne postoji drugi početak filozofije od toga.)

Traženje istine se ne iscrpljuje u jednom filozofskom sistemu, već, uvek i na svakom mestu, kombiniranjem učenja različitih filozofskih sistema i škola...
 
Poslednja izmena:
Aristotel, u (za)čuđenju (st. grč. θαυμάζειν - thaumazein) vidi početak filozofizacije, koji stavlja snažan naglasak na zapanjujući. Filozofija odaje počast stvarima kritičkog razmatranja koje u početku izgledaju samo evidentno. Samoevidentna stvorenja nazivaju se "samo mišljenje" (doxa). Bliska ispitivanja samodokaznosti otkriva se zapanjujući, do neistine i nove istine (alétheia).
 

Back
Top