Nuklearke ili ne?

Обилић

Veoma poznat
Poruka
13.952
Šta mladi misle o nuklearnim elektranama pre svega zavisi od toga koliko su informisani.
Pa dragi mladi, koliko znate o modernoj tehnologiji i sigurnosti upotrebe radioaktivnog goriva ?

Evo jedne interesantne emisije, odgledajte pa recite šta mislite: nuklearke ili ne ?!
 
Ima veze sa avio saobraćajem. Statistički, avioni imaju ubedljivo najmanji broj udesa, jedino je nezgodno što kad im se akcident ipak desi preživelih uglavnom nema.

Interesantna mi je činjenica iznesena u gornjoj emisiji da je u Fukušimi najmanje ljudi stradalo od radijacije.

Slične su priče i sa ratišta, gine se, ali puno puta zbog gluposti.
 
Imamo nuklearnu fiziku i tu vrstu škole uopšte? Koliko znam nemamo baš.

Bolje ne. Iako je bolje rešenje od termalnih elekrana. Gde ćemo s otpadom?
Ni sam običnim otpadom se nismo proslavili.

I pored Rusa/Ukra, i Japanci su zabrljali sa njima...Ameri još nisu.
 
Poslednja izmena:
Imamo nuklearnu fiziku i tu vrstu škole uopšte? Koliko znam nemamo baš.

Bolje ne. Iako je bolje rešenje od termalnih elekrana. Gde ćemo s otpadom?
Ni sam običnim otpadom se nismo proslavili.

I pored Rusa/Ukra, i Japanci su zabrljali sa njima...Ameri još nisu.

Japanci nisu zabrljali, siebo ih zemljotres.
Mada jeste u startu rizicno imati nuklearku u tako trusnom podrucju. Tamo je 7-8 Rihtera ko dobar dan.

U Evropi Francuzi imaju najvise, a posto nisu debili kao SSSR ekipa, niti imaju rizik od zemljotresa, uzivaju u sigurnoj i jeftinoj energiji 😎
 
Japanci nisu zabrljali, siebo ih zemljotres.
Mada jeste u startu rizicno imati nuklearku u tako trusnom podrucju. Tamo je 7-8 Rihtera ko dobar dan.

U Evropi Francuzi imaju najvise, a posto nisu debili kao SSSR ekipa, niti imaju rizik od zemljotresa, uzivaju u sigurnoj i jeftinoj energiji 😎
Nije baš jeftina, a ni bezbedna.
4ta generacija reaktora sad već postoji.
 
I pored Rusa/Ukra, i Japanci su zabrljali sa njima...Ameri još nisu.

Nisi odgledao preporučenu emisiju ! Prvi koji su zabrljali su bili upravo Ameri na ostrvu "3 milje".

U emisiji inženjeri iz NE Krško objašnjavaju da je bilo 3 velika akcidenta, "3milje", Černobil i Fukušima i da je svaki put nešto naučeno, te je sada upravljanje radom elektrane bitno poboljšano. Naravno, poboljšana su i sama postrojenja.

U Fukušimi su zanemarili mogućnost cunamija preko 5 metara (bio je 13m !) i on je napravio problem (ne zemljotres iako je bio 4. najjači od kad se u svetu vrše merenja !). Potopio je agregate koji su trebali da proizvode struju potrebnu za proces hlađenja uranijuma u slučaju potrebe ...
 
Poslednja izmena:
Nisi odgledao preporučenu emisiju ! Prvi koji su zabrljali su bili upravo Ameri na ostrvu "3 milje".

U emisiji inženjeri iz NE Krško objašnjavaju da je bilo 3 velika akcidenta, "3milje", Černobil i Fukušima i da je svaki put nešto naučeno, te je sada upravljanje radom elektrane bitno poboljšano. Naravno, poboljšana su i sama postrojenja.

U Fukušimi su zanemarili mogućnost cunamija preko 5 metara (bio je 13m !) i on je napravio problem (ne zemljotres iako je bio 4. najjači od kad se u svetu vrše merenja !). Potopio je agregate koji su trebali da proizvode struju potrebnu za proces hlađenja uranijuma u slučaju potrebe ...
Iz nekog razloga ta tehnologija privlači nevolju...
Svaka ima rizike, i ljudske gubitke, ali ova može biti i potencijalna katastrofa...

Izrael ima nuk. oružje ali nema nuklearne elektrane. Izrael sada mora uraditi humanitarnu katastrofu u suprotnom svako može da ih teroriše... Osim, ukoliko sami Palestinci ne počiste problem, što je manje verovatno. A mogu ofšor nuklearku da imaju...

Svakako u blizini srpskih granica ima više nego dovoljno nuklearnih elektrana za potencijalnu katastrofu(2 nuklearke u HUN i BUL manje od 500km od BEG, plus Rumunija, Slovenija, Slovačka) . I vrv je bolje da kupujemo energiju iz tih elektrana nego da snosimo rizik. Ne bi nam ni dozvolili. Ni atomska agencija, ni Rusi, ni Ameri, pa ni Kinezi koji bi je možda čak i napravili, da imaju nuklearku u Evropi...
 
Poslednja izmena:
Šta mladi misle o nuklearnim elektranama pre svega zavisi od toga koliko su informisani.
Pa dragi mladi, koliko znate o modernoj tehnologiji i sigurnosti upotrebe radioaktivnog goriva ?

Evo jedne interesantne emisije, odgledajte pa recite šta mislite: nuklearke ili ne ?!
Колико знам о нуклеарним електранама и нуклеарним процесима, нешто са чим смо имали лоша искуства по живот и животну средину. Не знам колико је профитабилније али постоји 1001 начин да се добије струја
 
Колико знам о нуклеарним електранама и нуклеарним процесима, нешто са чим смо имали лоша искуства по живот и животну средину. Не знам колико је профитабилније али постоји 1001 начин да се добије струја

Zapravo su termoelektrane odnele daleko vise zivota i zagadile daleko vise zivotne sredine od nuklearnih.

A iako je tacno da postoji mnogo nacina da se dobije struja, samo 1 nacin je pouzdan u svako doba dana/noci/godine: sagorevanjem goriva.
A jedino termoelektrane i nuklearne elektrane su, za sada, isplative.

Radi se na elektranama na vodonik, ali je problem obezbediti dovoljnu kolicinu zelenog vodonika.

Dok ne stigne nuklearna fuzija, osudjeni smo na ovo sto sada imamo.
 
Zapravo su termoelektrane odnele daleko vise zivota i zagadile daleko vise zivotne sredine od nuklearnih.

A iako je tacno da postoji mnogo nacina da se dobije struja, samo 1 nacin je pouzdan u svako doba dana/noci/godine: sagorevanjem goriva.
A jedino termoelektrane i nuklearne elektrane su, za sada, isplative.

Radi se na elektranama na vodonik, ali je problem obezbediti dovoljnu kolicinu zelenog vodonika.

Dok ne stigne nuklearna fuzija, osudjeni smo na ovo sto sada imamo.
А шта мислиш о речним електранама, сунчаним таблама, ветрењачама? Газиводе обезбеђују струју за целу јужну Србију и Космет.
 
Imamo nuklearnu fiziku i tu vrstu škole uopšte? Koliko znam nemamo baš.
...

Ко нема ?
Па ми смо бре били четврта нуклеарна сила света
док је бог ходао по земљи !

https://www.vreme.com/mozaik/titov-reaktor/

1697183975048.png

Оснивач Нуклеарног института Винча, академик Павле Савић (1909-1994)

А речна и ваздушна енергија? И сунчана, не разумем се баш најбоље али учили смо у школи тј спомињали...

Рећи ћу ти само да је енергетски један килограм руде уранијума једнак 17.600 килограма стандардног угља
https://www.df.uns.ac.rs/wp-content...ukin_kosanovi____-_master_rad_www_(f1-83).pdf
 
А шта мислиш о речним електранама,
Ne radi punim kapacitetom cele godine, prirodne nepogode poput suše ocas posla siebu proizvodnjum
сунчаним таблама
Radi samo danju, ne valja zimi.
ветрењачама?
Radi samo kad ima vetra. I jos uvek nisu dovoljno jake i efikasne da zamene elektrane na fosilna goriva/nuklearke.
Газиводе обезбеђују струју за целу јужну Србију и Космет.
Netačno.

95% struje na Kosovu se proizvodi u termoelektrani u Obiliću, a Gazivode služi više kao baza za vodu za hlađenje termoelektrane.

Evo ti članak o tome:

https://nova.rs/vesti/politika/sad-isporucile-izvestaj-o-gazivodama-izgraditi-4-brane/
 
Bog?
Ко нема ?
Па ми смо бре били четврта нуклеарна сила света
док је бог ходао по земљи !

https://www.vreme.com/mozaik/titov-reaktor/

Pogledajte prilog 1427349
Оснивач Нуклеарног института Винча, академик Павле Савић (1909-1994)



Рећи ћу ти само да је енергетски један килограм руде уранијума једнак 17.600 килограма стандардног угља
https://www.df.uns.ac.rs/wp-content...ukin_kosanovi____-_master_rad_www_(f1-83).pdf
 
Мени је био.
Волео сам и "Отписане", јесам грешио ? :rumenko:
Misliš na Tita?

Pa bio je kao princ... A bog nije.
Nisam bio rođen kad je on bio ideal i glavni simbol sistema koji vas je sve služio, pa i njega.

Više stvari tu igra ulogu. Bio si mlad, i sve je bilo lepše i lakše. Politički je bilo skoro pa nebitno, postajao je jedan sistem koji je radio za jedan ideal, kojeg je predstavljao lokalni bog tog doba...

Ali da je bio više od princa socijalizma, imao bi i dostojnog naslednika, sistem ne bi pojeo sam sebe, i ko zna šta bi bilo. Odigrao je ulogu. Ni on nije uveo nuklearke, samo jednu pri kraju i uloge i sistema i Države...
 
Poslednja izmena:
Misliš na Tita?

Pa bio je kao princ... A bog nije.
Nisam bio rođen kad je on bio ideal i glavni simbol sistema koji vas je sve služio, pa i njega.

Više stvari tu igra ulogu. Bio si mlad, i sve je bilo lepše i lakše. Politički je bilo skoro pa nebitno, postajao je jedan sistem koji je radio za jedan ideal, kojeg je predstavljao lokalni bog tog doba...

Ali da je bio više od princa socijalizma, imao bi i dostojnog naslednika, sistem ne bi pojeo sam sebe, i ko zna šta bi bilo. Odigrao je ulogu. Ni on nije uveo nuklearke, samo jednu pri kraju i uloge i sistema i Države...

Svako (u svetu) slavi nekoga. Ja slavim Tvorca, gospoda našeg Isusa Hrista, Svetog Savu, Kneza Miloša i Tita.
Ne bih im nalazio mane, oni su ja.

Kad mi je bilo najteže, pomogle su mi maksime mudraca sa Istoka.

Svet je jedan, mada smo mi podeljeni zbog igre ... halfovi, krila, centri ...
 
Ne radi punim kapacitetom cele godine, prirodne nepogode poput suše ocas posla siebu proizvodnjum

Radi samo danju, ne valja zimi.

Radi samo kad ima vetra. I jos uvek nisu dovoljno jake i efikasne da zamene elektrane na fosilna goriva/nuklearke.

Netačno.

95% struje na Kosovu se proizvodi u termoelektrani u Obiliću, a Gazivode služi više kao baza za vodu za hlađenje termoelektrane.

Evo ti članak o tome:

https://nova.rs/vesti/politika/sad-isporucile-izvestaj-o-gazivodama-izgraditi-4-brane/
Ето, нисам ни знао. Хвала ти на податку.
 

Back
Top