Нелегалном продајом државне имовине покушава се попунити све празнији буџет Српске

комшија

Stara legenda
Poruka
91.107
1706572310863.png




Nelegalnom prodajom državne imovine pokušava se popuniti sve prazniji budžet Srpske


Paradoksalno je da bi upravo visoki predstavnik, koga Dodik i saradnici nastoje predstaviti kao jednog od najvećih neprijatelja Republike Srpske, mogao spriječiti da nepokretna imovina bude poligon za pranje para i tako postane vlasništvo pojedinaca ili grupa...


res_1706555122_nelegalnom-prodajom-drzavne-imovine-pokusava-se-popuniti-sve-prazniji-budzet-sr...jpg


29.01.2024 | 19:07

Dodik i Višković svake godine u Republici Srpskoj „investiraju“ najmanje po dvije milijarde maraka, ali su te investicije ostale nevidljive. Zapravo, investicija vrijednih milijarde maraka u Republici Srpskoj proteklih godina nije bilo niti će ih biti u ovoj godini, posebno inostranih.

„Investicioni ciklus koji je Republika Srpska počela u ovoj godini težak je više od dvije milijarde KM“, izjavio je 9. januara 2022. godine premijer Republike Srpske Radovan Višković.

Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, 21. novembra prošle godine izjavio je kako RS već ima ugovorene investicije za 2024. godinu veće od dvije milijarde maraka.

„Dovoljno je da kažemo jednom, dvaput, triput. Republika Srpska danas ima investicije ugovorene u vrijednostima koje će održati investicionu aktivnost, koja je preko 15 posto ukupnog budžeta Republike Srpske. To znači da će u idućoj godini nivo poslova koje smo obezbijedili biti preko dvije milijarde maraka“, rekao je tada Dodik.

Onda se krajem decembra prošle godine ponovo oglasio Višković i dodao: „Trenutne investicije u Republici Srpskoj premašuju šest milijardi KM, pregovara se o projektima vrijednosti veće od pet milijardi maraka, dok bi ukupan investicioni ciklus Srpske u idućih nekoliko godina trebao da pređe 11 milijardi maraka.“

Prema usvojenom rebalansu budžeta Republike Srpske, ukupne planirane javne investicije u ovoj godini iznose 88.350.300 KM.


„Ne protivi se Dodik konačnom rješavanju pitanja državne imovine u parlamentu BiH zato što je veliki srpski patriota, već zato što hoće da zadrži kontrolu nad javnom nepokretnom imovinom u Republike Srpske, kako bi je mogao rasprodati“, rekao je Žurnalu dobro obaviješten izvor blizak vrhu vlasti u Republike Srpske.

JAHORINA NA RASPRODAJI

Kontrola nad javnom imovinom RS, koja će vremenom sve više i češće ići na licitaciju, osnovni je razlog što Dodik svako malo zaprijeti kako neće oklijevati da proglasi samostalnost Republike Srpske, ako visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit donese Zakon o državnoj imovini.

Vlast Republike Srpske, sa Dodikom na čelu, već je krenula da rasprodaje javnu imovinu i to firmama čiji su vlasnici SNSD-ovi funkcioneri. Nedavno je objavljeno da je firma “Drvo-export” iz Teslića, u vlasništvu Srđana Klječanina Rufija, direktnom pogodbom sa Ministarstvom trgovine i turizma RS za 41,1 milion maraka kupila više od 56 dunuma zemljišta ma Jahorini.

Klječanin je odbornik SNSD-a u Skupštini opštine Teslić, koji je početkom 2019. godine, kada je njegova stranka pokrenula inicijativu o referendumu za opoziv tadašnjeg SDS-ovog načelnika Milana Miličevića, planirao da dođe na tu poziciju. Referendum o opozivu Miličevića je propao, ali je iz tog vremena ostala Facebook stranica „Srđan Klječanin, načelnik opštine Teslić“ i objava „Ne bojim se ni metka ni rana dok je meni mojega Srđana!“, sa zajedničkom fotografijom Dodika i Klječanina.

Osim firme „Drvo-export“, Klječanin je vlasnik i firme „Klječanin-company“. U prošloj godini, prema podacima APIF-a, ove dvije firme su ostvarile ukupnu dobit od 2.381.652 KM, pa se postavlja pitanje odakle Rufiju 41,1 milion maraka da kupi zemljiše na Jahorini.

Izvor Žurnala navodi da je „Drvo-export“ samo formalni kupac, a da je novac za kupovinu zemljišta na Jahorini obezbijeđen od investitora „iz sjene“. Isti obrazac, navodi naš sagovornik, planiran je i za naredne projekte prodaje javnog zemljišta Republike Srpske.

Prodaja će biti unaprijed dogovorena, način odabira kupca biće direktna pogodba, a vrijedna imovina Republike Srpske će se kupovati parama tajkuna, ne samo iz BiH, već i zemalja regiona.

Novac će tako biti opran, a u javnosti će sve biti predstavljeno kao javne investicije u Republici Srpskoj.

Paradoksalno je da bi upravo visoki predstavnik, koga Dodik i saradnici nastoje predstaviti kao jednog od najvećih neprijatelja RS, mogao spriječiti da nepokretna imovina bude poligon za pranje para i tako postane vlasništvo pojedinaca ili grupa.

UPOZORENJE VISOKOG PREDSTAVNIKA

Nakon što je objelodanjeno da je firma „Drvo-exsport“ sklopila posao sa Ministarstvom trgovine i turizma Republike Srpske i kupila atraktivno zemljište na Jahorini, iz OHR-a su saopštili da se „Zakonom o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom izričito zabranjuje bilo kakva prodaja ili drugi oblik raspolaganja sredstvima državne imovine i navodi da je svaki akt o raspolaganju tom imovinom, za koji se utvrdi da je u suprotnosti sa ovim zakonom, ništavan”. Radi se o zakonu, koji je 2005. godine nametnuo nekadašnji visoki predstavnik u BiH Pedi Ešdaun.

Prema tom zakonu, sva nepokretna imovina koja je pripala BiH na osnovu sporazuma o sukcesiji, kao i ona kojom je upravljala BiH kao republika u sastavu bivše Jugoslavije, vodi se kao državna. U članu 1. stav 4 ovog zakona, pod državnom imovinom se podrazumijevaju i „rijeke, šume, šumsko zemljište“, za koje je Ustavni sud BiH utvrdio da predstavljaju državnu imovinu.

„Pod raspolaganjem navedene imovine smatra se direktni ili indirektni prenos vlasništva“, stoji u zakonu.

Upravo to se desilo u slučaju prodaje zemljišta na Jahorini.

Vlasnik državne imovine postala je privatna firma, čiji je vlasnik, pritom, funkcioner vladajuće stranke. „Drvo-export“ ima rok od 30 dana, od dana sklapanja pogodbe sa resornim ministarstvom, da uplati 41,1 milion KM u budžet Republike Srpske.

Vidjećemo da li će Klječanin, poput svog stranačkog šefa Dodika, negirati stavove OHR-a i jasno upozorenje na moguće negativne posljedice potencijalnim investitorima i kupcima državne imovine koja je pod zabranom raspolaganja i uplatiti novac u budžet ili će odustati od ovog posla.

link

Мањи босанско-херцеговачки ентитет никада није био ближи банкроту. Радници широм РС-а жале се да им касне плате или да им се не уплаћују доприноси, а из трезора ентитета већ месецима се не исплаћује новац по правоснажним судским одлукама. Становништво мањег босанско-херцеговачког ентитета мора да схвати размере пропасти, пљачке и распродаје РС-а од стране Додига и његове лоповске братије, а Високи представник Кристијан Шмит мора да смени Додига и на његово место постави праву победницу председничких избора 2022., Свету Јелену Равногорску!
 

1706892231869.png

O'Brien striktan: Imovina pripada državi, a "nezavisna RS unutar BiH" je izmišljeni "izvorni Dejton"


Foto: T. S./Klix.ba


James O'Brien, pomoćnik američko državnog sekretara Antonyja Blinkena, danas je u Sarajevu komentarisao i pitanje državne imovine zbog koje lider SNSD-a Milorad Dodik prijeti čak i secesijom.

O'Brien se tokom svog izlaganja na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu dotakao državne imovine kazavši:
"Ustav potvrđuje da je BiH jedna zemlja, bez prava na otcjepljenje ili podjelu. Član I, stav 1 - ustvari, tamo gdje otprilike sve i počinje – glasi: Republika Bosna i Hercegovina, čije je zvanično ime od sada “Bosna i Hercegovina”… nastavlja svoje pravno postojanje … sa unutrašnjom strukturom modificiranom ovim Ustavom…

'Unutrašnja struktura' pojavljuje se u stavu 3 i spominje 'dva entiteta', Federaciju i Republiku Srpsku, unutar BiH. BiH nije bila, niti je unija ili konfederacija dvije države. Entiteti su potčinjeni državi BiH, i da budem kristalno jasan, Republika Srpska nije država i nema atribute državnosti", poručio je Blinkenov pomoćnik.

SMETNJA FUNKCIONISANJU

O'Brien: Sporazum iz Laktaša je izuzetno manjkav, treba odustati od raznih vrsta veta


O'Brien je zatim nastavio da BiH, s obzirom da nastavlja pravno postojanje države koja joj je prethodila, BiH je zadržala ulogu u međunarodnim organizacijama i sporazumima.

"Godine 2001. BiH je potpisala Sporazum o pitanjima sukcesije bivše Socijalističke Federalne Republike Jugoslavije (SFRJ), kojeg je ratifikovala Parlamentarna skupština BiH i državnu imovinu pripisala Bosni i Hercegovini, a ne entitetima. Postoji način da se razgovara o imovini tako što će se o tome govoriti u relevantnim institucijama. Ali je polazna tačka i dalje jasna: imovina pripada državi", bio jasan.


O'Brien žestoko o Čoviću: Ne promoviše pomirenje, njegovo blokiranje južne interkonekcije je cinično


Ustav također jasno navodi da se u BiH mora osigurati neometano kretanje ljudi, dobara, usluga i kapitala.

"Član 1, stav 4, glasi: Nijedan entitet neće uspostaviti nikakvu kontrolu na granici između entiteta", rekao je O'Brien.

"Neki sada govore o nezavisnosti RS ili o 'nezavisnosti RS unutar BiH', te zamišljaju kontrole na međuentitetskoj liniji razgraničenja. To je izmišljeni 'izvorni Dayton' koji obećava povratak na blokade na putevima, uznemiravanje i barikade koje smo gledali u ratu, umjesto riječi sadržanih u stvarnom Daytonu, koje su te prepreke uklonile. To je apsurdan i loš zakon, ali opasan u realnosti."
 

1706920633249.png



SAD neće dozvoliti podjelu BiH



Pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za evropska i euroazijska pitanja James O’Brien u Sarajevu prilikom gostovanja na Fakultetu političkih nauka, 2. februara.

Pomoćnik državnog sekretara Sjedinjenih Američkih Država (SAD) za evropska i euroazijska pitanja James O’Brien u Sarajevu prilikom gostovanja na Fakultetu političkih nauka, 2. februara.

2. februar/veljača, 2024.

O'Brien je poručio i da su entiteti potčinjeni državi BiH, te da Republika Srpska nije država i nema atribute državnosti.


"Pozivi na stvaranje novih granica ili promjenu međunarodno priznatih granica, predstavljaju anti-daytonsko, neustavno i opasno djelovanje. Odgovorićemo na anti-daytonsko i neustavno djelovanje i nećemo dozvoliti da maligni akteri dijele državu", rekao je on.


Jamies O'Brien na predavanju u Sarajevu: Entiteti potčinjeni državi BiH.

Jamies O'Brien na predavanju u Sarajevu: "Entiteti potčinjeni državi BiH".

Prema njegovim riječima, u Ustavu se navodi da će se svi zvaničnici i institucije u BiH pridržavati evropskih standarda i međunarodnog prava u sklopu službenih dužnosti.

"To je struktura i tkivo Ustava i svaki zvaničnik koji sugerira da postoji neki drugi zakonski osnov odstupa od Daytona. Ja znam. Bio sam u Daytonu. Ja sam bio pravnik koji je radio sa stranama u Daytonu kada se sporazum pisao. Tako da je bolno, za mene kao pravnika, kada čujem netačne argumente koje iznose neodgovorni političari i advokati koje plaćaju vašim novcem. Ti argumenti bi zemlju odvukli u prošlost, ne ka inicijalnom miru, nego ratu koji mu je prethodio", kazao je O'Brien.

O imovini

Govoreći o pitanju državne imovine u BiH, O'Brien je kazao da "postoji način da se razgovara o imovini tako što će se o tome govoriti u relevantnim institucijama".

"Imovina pripada državi. Neki sada govore o nezavisnosti RS ili o 'nezavisnosti RS unutar BiH', te zamišljaju kontrole na međuentitetskoj liniji razgraničenja. To je izmišljeni 'izvorni Dayton' koji obećava povratak na blokade na putevima, uznemiravanje i barikade koje smo gledali u ratu, umjesto riječi sadržanih u stvarnom Daytonu, koje su te prepreke uklonile. To je apsurdan i loš zakon, ali opasan u realnosti", rekao je on.

Zgrada Predsjedništva BiH sa državnom zastavom, Sarajevo
PROČITAJTE I OVO:

SAD navode da imovinu države BiH može riješiti državni, nikako entitetski zakon

On je ponovio da su SAD uvijek željele integraciju Zapadnog Balkana u evro-atlantske institucije i u evro-atlantsku budućnost.

Kazao je da je mart ključan za BiH, jer će tada Evropsko vijeće odlučivati da li je BiH spremna za naredni korak.

Prema njegovim riječima, bitno je i da se BiH uključi u "Berlinski proces", koji će joj omogućiti ekonomski rast.

"Prema određenim podacima, 47 posto vaše populacije ne živi ovdje. Nema veće osude političkog rukovodstva od te činjenice. Pored toga, BiH privlači najmanji procenat direktnih stranih investicija u odnosu na svoj BDP od svih zemalja Zapadnog Balkana. Procenat nezaposlenih među mladima je oko 30 posto", naveo je on.

O Ustavnom sudu BiH i OHR-u

O'Brien je rekao i da je Ustavni sud BiH vrhovna institucija koja donosi konačne odluke o svim pravnim pitanjima koja se odnose na Ustav.

Naveo je i da debata oko učešća stranih sudija u donošenju presuda u bh. predmetima je debata oko toga da li da se uključe prije ili kasnije.

Govoreći o ulozi visokog predstavnika, O'Brien je poručio da Daytonski sporazum uključuje i Aneks 10 u kojem Strane "traže imenovanje visokog predstavnika" koji bi imao "krajnje ovlasti… za tumačenje ovog sporazuma u vezi sa civilnom provedbom mirovnog rješenja".

"Neki kažu da Vijeće sigurnosti UN mora imenovati visokog predstavnika. To je pogrešno. Prema Daytonskom sporazumu, Vijeće sigurnosti UN ne odlučuje ni o prisustvu međunarodnih trupa ni o OHR. Kada je generalnom sekretaru UN postavljeno ovo pitanje prošlog jula, on je dao jasan i konačan odgovor: Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira je tijelo koje je relevantno za imenovanje visokog predstavnika. Svaki drugi odgovor je potpuno pogrešan", rekao je.

Zaključio je i da građani BiH mogu računati da će Sjedinjene Države ostati opredijeljene za partnerstvo sa BiH.
 

Back
Top