Neću da štedim struju

..evo, meni nije nestalo struje zbog kolapsa sistema josh od bombardovanja..
..skupo ne skupo, bezobrazno ne bezobrazno - to nema veze sa ovim apelom i ovom temom..

..da je trecina reka u srbiji zatrovana nechim shto nam je stiglo iz
inostranstva i da je sistem vodovoda takav da moze da se preusmeri voda iz
drugih delova vodovoda,
i da zbog toga apeluju na mene i ostale da ne zalivamo travu u dvorishtu i ne peremo kola
nedelju dana da bi i drugima preteklo, ja bih prihvatila..
..ne bih rekla shto nisu predvideli pa stavili vece cevke..

..monopolisti jesu, ali to nije razlog da NECU da shtedim,
narochito ako je neko u nevolji i treba mu pomoc..
 
a ako se pojavi neko ko ce mi obezbediti isto ili bolje za manje pare
promenicu provajdera.. :)

Neće se to još duuugo dogoditi. :mrgreen:

monopoly_board.jpg
 
november child;8591608i da zbog toga apeluju na mene i ostale da ne zalivamo travu u dvorishtu i ne peremo kola
nedelju dana da bi i drugima preteklo, ja bih prihvatila..
..ne bih rekla shto nisu predvideli pa stavili vece cevke..

..monopolisti jesu, ali to nije razlog da NECU da shtedim,
narochito ako je neko u nevolji i treba mu pomoc..
Za primedbu o vodi, nemam šta da dodam ali to je druga priča....

Pokušaću da pronađem nešto što je kasnije potvrđeno čak i iz vrha vlasti,
ne tako davno se u Srbiji isključivala struja na po nekoliko sati, zbog nekog
razloga koji su rekli, a koga se više ni ne sećam.. Onda se ispostavilo da je
ta ista struja koju su uskratili svojim građanima, prodata Hrvatskoj i Bugarskoj.

Nakon toga, ni jednog trenutka nisam poverovala u njihove apele...

Ako ti zbog infrastrukture nije nestajalo struje od bombardovanja, o čemu mi sada pričamo uopšte?
 
..o tome da necu da shtedim struju zato shto su oni monopolisti i muvare i.. :neutral:
..nego cu da ukljuchim sve i chekam da crkne.. :confused:

Oprosti ali ja to nigde nisam rekla...

Htela sam da kažem da struju koristim koliko mi treba i skupo plaćam to što koristim.. Nigde nisam napisala da "uključim sve i čekam da crkne"
Samo neću da dozvolim da manipulišu samnom, ako su kadri da naplate, neka budu kadri i da obezbede način da svi imaju struju.
To što se trenutno dešava sa grejanjem je vanredna situacija, ali EPS svake godine priča istu tugaljivu priču od koje mi je muka.

Da su monopolisti i nesposobnjakovići, jesu.
 
Mislim da nije reč o bojkotu...

Meni lično je preko glave raznih laži, apela, molbi, naredbi...
Daleko od toga da bih volela da većina nema struju zato što je nekome ćef da
se rasipa... Mislim da nikome od nas to ne ide u prilog, barem finansijski.

Mi smo njihovi kupci, plaćamo njihov proizvod a oni nam određuju kako ćemo ga koristiti!
Problem je u nekompetentnosti i bezobrazluku.
Već sam pisala o ulaganju u distributivnu mrežu, da se ne ponavljam.
 
Imamo solarni kolektor barem jedno 18 godina ako ne i više. Postavili smo ga zbog uštede i još više kao tehnički izazov jer je moj otac to sam radio i bila je retkost u ono vreme. Kolektor, poseban bijler, pumpa, prateće instalacije ... neznam koliko je koštalo tada i smešno bi bilo porediti cifre tada i sada ali smo se morali mnogo toga odreći da bi to imali.
Izolaciju kuće smo radili po etapama, kad koliko imamo para. Ostao je krov da se izoluje, ali bi bilo pametno pre konačnog postavljanja izolacije dodati još barem jedan kolektor ako ne i dva. Krov zahvata potkrovlje i tavan. Počnem da računam koliko nam para treba i smrznem se, pa odmah moram da uključim TA peć da se zagrejem. Pri tome o uvođenju parnog grejanja ne smem ni da mislim dok ne izolujem kuću. Kada bi cene ipak bile niže 20%.
Jedna kvalitetna štedljiva sijalica je 270din i to na akciji u nekom supermarketu.
Volim da primenim u kući sve fazone za uštedu ali me nervira što me za to debelo oderu. Promovišu štednju pa je naplate. Ne tražim da mi dzabe daju nešto ali su cene previsoke.
 
Imamo solarni kolektor barem jedno 18 godina ako ne i više. Postavili smo ga zbog uštede i još više kao tehnički izazov jer je moj otac to sam radio i bila je retkost u ono vreme. Kolektor, poseban bijler, pumpa, prateće instalacije ... neznam koliko je koštalo tada i smešno bi bilo porediti cifre tada i sada ali smo se morali mnogo toga odreći da bi to imali.
Izolaciju kuće smo radili po etapama, kad koliko imamo para. Ostao je krov da se izoluje, ali bi bilo pametno pre konačnog postavljanja izolacije dodati još barem jedan kolektor ako ne i dva. Krov zahvata potkrovlje i tavan. Počnem da računam koliko nam para treba i smrznem se, pa odmah moram da uključim TA peć da se zagrejem. Pri tome o uvođenju parnog grejanja ne smem ni da mislim dok ne izolujem kuću. Kada bi cene ipak bile niže 20%.
Jedna kvalitetna štedljiva sijalica je 270din i to na akciji u nekom supermarketu.
Volim da primenim u kući sve fazone za uštedu ali me nervira što me za to debelo oderu. Promovišu štednju pa je naplate. Ne tražim da mi dzabe daju nešto ali su cene previsoke.

..Jovanca, pa ova tema bi pre trebalo da se zove "Ne daju mi da shtedim!" .. :)
..sasvim razumem tvoje ogorchenje..
 
180V nije kvalitet.
Kada se sklapa ugovor sa EPS-om pominje li se u njemu njihova obaveza o visini napona?

подразумева се (и толерише, што се електронике тиче) +/-5% одступање од номиналних 220, а нижи напон од 180, не да није квалитет, него је штетан (да не кажем погубан) за електронске уређаје!!! Али, кога брига!
 
Najveći proizvođači struje u Srbiji u hidroelektrane Đerdap i Kokin brod, ukupno u ovom trenutku postoji i radi 15 hidroelektrana čiji kapaciteti su potpuno dovoljni da Srbiju snabedevaju strujom i još da je izvoze.
ovo jednostavno nije tačno
ne raspravljamo o ukusima ili seksualnim sklonostima
ukupni proizvodni kapaciteti u Srbiji su oko 8300 MW
od toga sve hidroelektrane su oko 2800 MW ili trećina s tim što vode nema dovoljno tokom cele godine
pa je proizvodnja na nivou dvadesetak posto.
npr
Đerdap 1 1057 MW
Đerdap 2 270 MW
Kokin Brod 22 MW
a samo potrošnja u Vojvodini je ovih dana bila na nivou 1600 MW
 
Jedna kvalitetna štedljiva sijalica je 270din i to na akciji u nekom supermarketu.
Volim da primenim u kući sve fazone za uštedu ali me nervira što me za to debelo oderu. Promovišu štednju pa je naplate. Ne tražim da mi dzabe daju nešto ali su cene previsoke.
i tako skupe štedljive sijalice se isplate
dakle primer za štedljivu sijalicu od 20 W koja zamenjuje klasičnu od 75 W

štedljiva 20 W x 6 h dnevno x 365 dana x 4 din/KW = 175,2 din

klasična 75 W x 6 h dnevno x 365 dana x 4 din/KW = 657,0 din

dakle razlika za godinu dana je 657 - 175,2 = 481,8 din... x broj sijalica

kao bonus kvalitetne štedljive sijalice imaju vek trajanja od oko 6000 sati što je bar tri puta duže u odnosu klasične.
 
..ok, feel..sve to stoji..
..ali i dalje ne razumem da to ljude poziva na bojkot..
..pogotovo shto bi se taj bojkot opet njima obio o glavu..

..ne valja nam ni zdravstvo, pa opet ne teramo kontru preporukama lekara..

Уродило би то плодом веруј, само кад би народ био сложан.;)

И десиће се нашим ''капиталистима- монополистима'' управо оно на шта ни не слуте...тачније, сад већ слуте...биће јако занимљиво гледати последице генералног штрајка на наше капиталисте који су крајње осиони и ни на шта се годинама већ не осврћу, а посебно не на социјалну одговорност ( а све то захваљујући политичаримакоји им државу продаше!)...сад су и сами запали у тешкоће и траже опет од државе да буде према њима социјално одговорна, а ако се то не деси онда ће они наставити да бивају још неодговорнији према радницима и генерално народу који зависи од њих...све је узрочно- последично...па и ови константни апели да се мање троши струја су усвари последица неспособности владајуће олигархије, а народ и даље треба да им гледа кроз прсте...па докле бре више...трошим струју онолико колико ми треба и не осврћем се на њихове апеле...што пре понестане струје, пре ће народни гнев избити на површину па им можда тад и дође у главу шта значи водити социјално одговорну политику...политичари сад имају савршену прилику да од монополиста узму назад оно што припада држави, јер данас је, сваком ко исправно, не само економски мисли, већ сваком озбиљном човеку јасно да се никако не могу раздвојити питања политичке и економске суверености. ( а да ли ће то урадити? )

Генерално, бољи живот наших грађана није могућ у неком мондијалистички неомеђеном економском простору, без суверене државе која постоји и наступа пуним капацитетом и свим њеним прерогативима.

Да се покоравам неком ко ме не поштује и кроз то да му још дајем дозволу да ме мрцвари као и до сад и уверење да све што ради може да ради безгранично јер ћу истрпети сваку тортуру, свако понижење, свки удар у здрав разум?
Ма хајте молим вас, па нисам још увек изгубила памет, а Бога ми ни достојанство.
 
Poslednja izmena:
I ne razumem vezu izmedju skupe i jeftine struje i kakve to ima veze sa stednjom iste?
U svakom slucaju platis koliko si potrosio, tako da ako stedis mozes samo sebi da ostavis neku kintu u dzepu.
Kao da neko moze da te natera da platis ono sto nisi potrosio ili da ti oduzme ono sto si ustedeo.
I jel ovo tema o svim dosadasnjim situacijama u vezi nestasice ili stednje struje koje su se desavale unazad bezbroj godina, ili bas o ovoj specificnoj, aktuelnoj ovijeh dana?
Ja verujem da smo preosetljivi na bilo kakve akcije pritezanja kaisa, ali meni ovo sto se sada desava deluje sasvim razumljivo.
Kada gradis kucu, legalno, i trazis prikljucak za struju, moras da navedes u koje svrhe i koliko ti struje treba. Pa ako si se opredelio da se grejes na nesto drugo, npr. gas, dobices priljucak i bices uracunat u sistem bas tako- kako si sam predvideo. I ako dodje do situacije da moras da se grejes na struju i da takvih kao ti ima poveliki broj, cini mi se jasnim da moze da se predpostavi da ce doci do problema. I to nije greska isporucioca struje.
Meni je u takvim situacijama apel na stednju potpuno na mestu.
 
A za mene je energetska efikasnost donekle drugo pitanje. Povezano sa postojecom potrosnjom neke vrste energije ali i sa ekologijom i jednostavno efikasnijom upotrebom energetskih izvora, po mogucstvu obnovljivih. Ja ovo ne bih mesala sa aktuelnim apelima za stednju struje, to mi je neka nacelna, dugorocnija problematika.
 
Ја сам ову тему схватила као израз општег незадовољства где је апел за штедњом струје условљен несташицом гаса.
Зашто нема гаса?
Зато што наша влада није летос прибавила и ускладиштила гас за не дај Боже па сад своју неодговорност по ко зна који пут перу апелима за штедњом коју ако не испоштујемо, урадиће следеће:
Хипотетички, сутра кад струје не буде ( јер ће се народ услед недостатка гаса грејати на струју) и кад се буду вршиле рестрикције, у медијима ће здушно заменити тезе и рећи ће ''Струје нема, сами сте криви, нисте штедели'', а не ''Струје нема јер смо ми , влада, неспособни и нисмо обезбедили довољно гаса да би се избегла свака евентуалност''.

Ако је Јованка Мицић на то мислила, ја у потпуности разумем њен револт.
 
Генерално, бољи живот наших грађана није могућ у неком мондијалистички неомеђеном економском простору, без суверене државе која постоји и наступа пуним капацитетом и свим њеним прерогативима.
el može neki primer tih suverenih država sa punim kapacitetom i svim prerogativima...
a da nije... Kuba, Severna Koreja, Venecuela...
 
vd:
el može neki primer tih suverenih država sa punim kapacitetom i svim prerogativima...
a da nije... Kuba, Severna Koreja, Venecuela...
Да, може пример.
Пре свега, чињеница је да је Србија окована монополистима који кроје и владе, држе институције као што су судство и полиција по шапом, одређују потезе политичара и однос према актуелној економској кризи, терају гувернера да троши девизне резерве како би се евро одржавао на вештачком курсу, што онемогућава српском производу да постане конкурентнији на страном тржишту ( а да зло буде веће и на домаћем!) свесно штите управо тај увозни лоби, на штету привреде државе коју воде - то се зове несуверена држава, држава у власништву монополиста.

Мислим да нема потребе да набрајам државе у којима ситуација није таква.

А зависност од великих сила која је код држава које си навео очигледна је неминовност малих држава, па и наше. Али и ту постоји модел по коме се може бити равноправан и непотлачен.
Међутим, то није тема ове приче.
Тема је непособност политичара и похлепа до те мере да су здушно продали домаћим монополистима све што су могли и то за мале паре, са све народом !

Пошто су државу довели до дна таквим неодговорним понашањем, сад им се указала фантастична шанса да ствари исправе и да изађу из целе приче са што мање љаге на себи. Али они то не раде, као што видиш, опет су узели зајам од ммф-а.

Нема струје, нема гаса, привреда на нули, економија у све зависнијем положају...ма супер су, нема шта!
Трпиће то јадни народ све док му не закрче црева. А то ће се десити врло брзо, кад још продају шта има да се прода....а онда креће крај те игранке за коју су мислили да ће бити без престанка...мало су се прерачунали, али ни то ме не чуди јер су ипак до сад небројено пута показали да са рачунањем баш и нису на ''ти'', осим кад је лични интерес у питању.;)
 
Poslednja izmena:
..ne znam da li neki ljudi ovde kapiraju
da nije problem u tome da nemamo dovoljno struje,
vec u tome da bi, ukoliko bi svi koji su ostali bez struje ukljuchili po grejalicu,
dshlo do prepoterecenja i pada sistema,
pa bi, osim bez grejanja, ostali i bez struje na par sati dok ga ne osposobe..
..pa kad stigne struja, ohladili se stanovi, udri po kW, pa opet mrak..

..taj apel sigurno nije govorio o tome da imamo
manjak struje za sve..samo manjak kapaciteta za protok toliko struje..

..sad mi se chini da je neko vec pisao ovo..

Draga, dobro zvuči sve što si napisala, al u nekoj drugoj državi.
Mi plaćamo i grejanje i struju, a ipak se desi da ostanemo bez njih.
Opšte je poznato da ova država uopšte ne radi ništa u interesu svojih građana, niti se dugoročno planira. A struju treba da štedimo da bi imali za izvoz. E pa neće moći. I nek nam obezbede grejanje, pa neće imati problema sa strujom. Moje dete se neće razboleti zbog idiota koji misle samo na svoju guzicu i kako da što više para pokradu dok su na vlasti!
 
Да, може пример.

Мислим да нема потребе да набрајам државе у којима ситуација није таква.

Међутим, то није тема ове приче...
Odosmo u off...
Draga Sofija verujem da svi želimo dobro svojoj zemlji. Neku drugu, bolju i idealniju većina nas jednostavno nema. Tu smo gde smo, između istoka i zapada, između severa i juga. Ili je možda bolje nabrojati naše susede: Bosna, Hrvatska, Mađarska, Rumunija, Bugarska, Makedonija, Albanija, Crna Gora. Ima li tu zemlje za primer? Nije lako priznati, pre svega sebi, da su političari odraz nas samih...
 

Back
Top