Не реци Богу да је благ

Анђелко, та реченица се односила на Агартину твдњу да се Исус вређао кад су му се обраћали епитетима који приличе само Богу, а не једном рабину. а уједно је и објашњење поступка оног човека што је пред Господом пао на колена и рекао му ''Учитељу благи'', што је било сасвим неуобичајено, јер су рабини били обични људи- вични јеврејском Закону и књигама Писма, и зато бесплатно подучавали, због чега су уживали поштовање и углед.. и ништа више.

Ти опет!

Одлично, не морам да тражим где си то пре рекао.

Па ја те поново питам: Ако неко већ верује да је човек пред њим Бог (један, једини) а овај га додатно пита, какав је онда онај коме није доста што се неко већ баца на колена?!?:lol:

Помињеш психологију, па да видим твоју психолошку анализу Исуса, ако је тако како ти тврдиш да јесте.:rtfm:]
 
Мапетовац је остао дужан одговоре:

Да ли у Новом завету, Исусовим речима има
1) Директно укидање, или мењање неке од Десет Божијих заповести (прве, друге, седме...)?
ДА / НЕ
2) Дописивање Божијих заповести - 11, 12... заправо је л' има нека једанаеста заповед да је рекао Исус - е ево вам је?
ДА / НЕ

Осим тога, лепо у мом потпису :lol:пише "А Исус рече му", а не "А Исус пита га" :per:
 
Да резимирамо.

У Јеванђељу нема директних одговора, што ме не чуди :roll: ал' има индиција по којима Исус може бити Бог, а има по којима то није.
Мож' да бидне, а не мора да значи.

Библија је контрадикторна, што је и требало доказати, ШТД
 
А шта ако нећу? :lol:
Да је мени неко поставио такво питање, а ја га већ следим јер је он за мене Бог:roll: па ја бих, уз дужно поштовање, приупитрао "јел ти то мене зајебаваш?!"

Заправо не, не бих питао да следим човека као Бога, јербо што рече извесни Августин - где разум престаје вера почиње ;)
Дакле, не бих ништа преиспитивао, да следим човека као Бога, јер бих онда био неспособан за преиспитивање.

(Али способан да изврдавам кад се моја вера сукоби са свакодневном логиком)

hrist je odgovorio uceniku hvala na komplimentu..zeznuli se prevodioci..:D
 
Пошто овде различити људи, с различитим "агендама" тврде да Исус није за себе говорио да је Бог, што се тренутно поклапа са оним што ја заступам, да наведем одакле мени то.

Порфирије, рођен 234. написао дело "Против хришћана". Свети Августин га је назвао "најученији човек свих времена". Феничански новоплатониста, филозоф, Плотинов ученик.
"Јесу ли Исусови следбеници, а не сам Исус одговорни за особит облик хришћанске религије. Исус себе није сматрао богом".
Кажу да је његово учење нанело хришћанству многе штете. :per:
 
da se isus busao u grudi da je bog ti bi poverovao a ja ne bi haha..:p

А видиш мапетовци тврде да је Исус поставио питање некоме ко је већ пао на колена, ерго испоштовао га више него Учитеља. И то питање, претпостављам, по њима очекује потврдан одговор. Ерго, питај њих а не мене. :hvala:
 
А видиш мапетовци тврде да је Исус поставио питање некоме ко је већ пао на колена, ерго испоштовао га више него Учитеља. И то питање, претпостављам, по њима очекује потврдан одговор. Ерго, питај њих а не мене. :hvala:

potvrdan odgovor je otimacina..a sto bi se otimao kad mu to svojstvo pripada..i kod ljudi je tako...ko se fali nista ne vredi..djokanderi..:D
 
Аааа...
Ако је Исус могао бити истовремено идентичан и слича Оцу, ако је истовремено "посебна личност" и "једносуштаствен" (јел то беше догма?) и ти можеш бити шаман и гностик; вуду и 'ришћанин.
Бриљантно! :rotf:
Pa da je sličan ili identičan ocu ne bi ga mogli razapeti,ne bi ga mogli bicovati,i naravno ne bi ga mogli ubiti.... Tako hriscanska teorija da su Isus i Otac isti nije bas logicna :P
 
Pa da je sličan ili identičan ocu ne bi ga mogli razapeti,ne bi ga mogli bicovati,i naravno ne bi ga mogli ubiti.... Tako hriscanska teorija da su Isus i Otac isti nije bas logicna :P

u pravu si..da se rodio spajdermen malo sutra bi mu naudili a vi bi poverovali da je god...:p
spajdermen_velika.jpg
 
da je isus rekao uceniku u pravu si blag sam jer sam ja bog...na to sam mislila..
ucenikov odgovor uopste nije bitan zato ga i nema..:D

Супер, шта мисле хришћани за Христа није битно :lol:
Него, рецимо да сам ово превидео, и да те сматрам логичном особом :roll:
Па ми одговори
1) Дакле, Исус упућује благи прекор зато што му се неко обраћа Богу, што тврдим ја
2) Исус поставља додатно питање ономе ко му се већ обраћа као Богу, да би овај "сам" дошао до закључка да је он Бог, што тврде неки овде.
Дакле, шта од та два, шта мислиш?
 
Да се не заборави:
Postovanje Serpent Saint,i Statler&Waldorf,
Koga je Sotona Testirao u pustinji Coveka ili Boga?

Drugo pitanje;zasto jevreji ne priznaju Isusa za mesiju?

Trece pitanje:
Isaija 42,5:"Ovako kaze Istiniti Bog,Gospod,Stvoritelj nebesa ,i 57,5:"i Visoki i Uzviseni,koji zivi u svu Vecnost i cije je ime Sveto;za Isusa,42-1:"Evo SLUGE mojega koga podupirem,koji je po volji duse moje;Zasto je to tako napisano?

Cetvrto pitanje:Zasto Pavle u I Timotiju kaze da je JEDAN Bog i jedan Posrednik izmedju Boga i ljudi,COVEK Hristos Isus?
Peto pitanje:zasto Isus za sebe tvrdi u Marko 10,45:"Jer ni Sin COVECIJI nije dosao da mu sluze,vec da sluzi;,a u Matej 27,46 pita:"Boze moj,Boze moj zasto si me OSTAVIO?
Sesto pitanje:Koga je Sotona u pustinji testirao:Boga ili Coveka?
Sedmo pitanje:zasto jevreji ne priznaju Isusa za Mesiju?
 
Супер, шта мисле хришћани за Христа није битно :lol:
Него, рецимо да сам ово превидео, и да те сматрам логичном особом :roll:
Па ми одговори
1) Дакле, Исус упућује благи прекор зато што му се неко обраћа Богу, што тврдим ја
2) Исус поставља додатно питање ономе ко му се већ обраћа као Богу, да би овај "сам" дошао до закључка да је он Бог, што тврде неки овде.
Дакле, шта од та два, шта мислиш?
po meni ni jedan odgovor nije tacan...treba celu pricu procitati pa zakljuciti zasto mu je upucen zajeb...sokrat je imao slicne zackoljice kad su u pitanju bili tupsoni..:D
 
po meni ni jedan odgovor nije tacan...treba celu pricu procitati pa zakljuciti zasto mu je upucen zajeb...sokrat je imao slicne zackoljice kad su u pitanju bili tupsoni..:D

Најзанимљивије је што је то питање остављено без одговора. Односно постављач питања (или прекора) није ни сачекао одговор.
А занимљиво је и што су неки на теми напрасно утихнули :mrgreen:
 
А шта ако нећу? :lol:
Да је мени неко поставио такво питање, а ја га већ следим јер је он за мене Бог:roll: па ја бих, уз дужно поштовање, приупитрао "јел ти то мене зајебаваш?!"

Заправо не, не бих питао да следим човека као Бога, јербо што рече извесни Августин - где разум престаје вера почиње ;)
Дакле, не бих ништа преиспитивао, да следим човека као Бога, јер бих онда био неспособан за преиспитивање.

(Али способан да изврдавам кад се моја вера сукоби са свакодневном логиком)
"Razum je najveći neprijatelj vere; nikad ne pomaže duhovnim stvarima, mnogo češće bori se protiv božanske Reči nego za nju, gledajući s prezirom na sve što izvire od Boga"
"Ko želi da bude hrišćanin, neka zaboravi na razum"
Martin Luter
 
"Razum je najveći neprijatelj vere; nikad ne pomaže duhovnim stvarima, mnogo češće bori se protiv božanske Reči nego za nju, gledajući s prezirom na sve što izvire od Boga"
"Ko želi da bude hrišćanin, neka zaboravi na razum"
Martin Luter

Ово већ нема везе са темом, него занимљив је тај Мартин Лутер, који није Кинг.
Не без разлога сматра се да је реформација утицала пресудно на настанак Европе какве знамо. Међутим, тај Лутер ни под разно није био либералан (а вероватно ни Калвин), он је нападао католичку цркву да је исувише мека (осим прозивки за корупцију).
Занимљиво је да се данас многи секташи (а зашто толико да их не зовем?!) протестанти, ако не буквално онда суштински, позивају на "слободну вољу" но Лутер је веровао у предестинацију, ерго биће да је ту био ближи мени него њима :D
Имали смо као клинци пунк бенд Антропофобија. Мој другар, фронтмен и самопроглашени демократски изабрани лидер је спевао песму о Лутеру, његових 55 теза или колико већ...
 
Poslednja izmena:
Ово већ нема везе са темом, него занимљив је тај Мартин Лутер, који није Кинг.
Не без разлога сматра се да је реформација утицала пресудно на настанак Европе какве знамо. Међутим, тај Лутер ни под разно није био либералан (а вероватно ни Калвин), он је нападао католичку цркву да је исувише мека (осим прозивки за корупцију).
Занимљиво је да се данас многи секташи (а зашто толико да их не зовем?!) протестанти, ако не буквално онда суштински, позивају на "слободну вољу" но Лутер је веровао у предестинацију, ерго биће да је ту био ближи мени него њима :D
Имали смо као клинци пунк бенд Антропофобија. Мој другар, фронтмен и самопроглашени демократски изабрани лидер је спевао песму о Лутеру, његових 55 теза или колико већ...
U pravu si da sam naprevio mali izlet sa namero da potvrdim ono što si podvukao u tvom postu.
U vezi sa temom: stih koji si naveo nije jedini koji potvrđuje da Isus nije sebe smatrao Bogom. Mislim da je dokaz i to što je insistirao da u Jerusalim uđe na magarcu, "da se zbude Pismo", dakle Zaharijevo proročanstvo, po kome će u Jeruslim da dođe mesija na magarcu.
 
U pravu si da sam naprevio mali izlet sa namero da potvrdim ono što si podvukao u tvom postu.
U vezi sa temom: stih koji si naveo nije jedini koji potvrđuje da Isus nije sebe smatrao Bogom. Mislim da je dokaz i to što je insistirao da u Jerusalim uđe na magarcu, "da se zbude Pismo", dakle Zaharijevo proročanstvo, po kome će u Jeruslim da dođe mesija na magarcu.

Да, много шта је у Новом завету скројено тако да одговара опису јеврејског месије из Старог. Узгред, недавна тема о Саошијанту (спаситељ зороастрејаца, из времена ПРЕ писања Старог завета) је указала на то да ни тај јеврејски Спаситељ није толико оригиналан... Одговарало је некима да тему прећуте ;)
Моје питање за Стелтера енд Валдорфа, ако нас поново удостоји свог присуства на теми: Зашто ако је Исус Новим заветом поништио стари?!
 
"Razum je najveći neprijatelj vere; nikad ne pomaže duhovnim stvarima, mnogo češće bori se protiv božanske Reči nego za nju, gledajući s prezirom na sve što izvire od Boga"
"Ko želi da bude hrišćanin, neka zaboravi na razum"
Martin Luter

Vera nije nesto za sta je dovoljan samo razum, vera je verovanje u nevidljivo ;)

Jer kad bi sve mogli razumom objasniti o veri ....nebi vera bila ni potrebna
 
Vera nije nesto za sta je dovoljan samo razum, vera je verovanje u nevidljivo ;)

Jer kad bi sve mogli razumom objasniti o veri ....nebi vera bila ni potrebna

Наравно. Ја сам против "логичарског" приступа који су заступали Слуга Његов и још неки. Као у "Библији све је логично"... онда их натерам на окси-морон :lol:
Постоји мистика, ништа друго до тајна (то значи реч), а постоје и неке Свете Тајне. Да и не помињем како се још каже "скривено" ;)
Међутим, има докле разум може доћи, рецимо научним методом осматрања и систематизације. Зашто га не пустити да ради, докле може... Разум није ни почетак ни крај, али јесте алат. Просто, чак и добронамерни људи неће рећи "Бог ми је сведок" на суду, ако имају било какав доказ. Јер то не би прошло, без обзира на снагу вере (да апстрахујемо могућност да се порота може повести за нечим што нису докази, јер то јесте мана система).
 

Back
Top