NBA 2020/2021

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Baš me sad zanima koje su granice Pokuševskog. On nema fizičku snagu niti talenat za asistencije kao Jokić. S druge strane u ovoj pucačkoj eri sa slabim odbranama njegov stil dobro prolazi. Možda čak dogura i do all-star meča.
 
Samo da ćutimo, gledamo i držimo fige da se ne povređuje.

Jokić je rano otišao u NBA, ali je opet njegova prva 20+ utakmica bila malo pred 21. rođendan, a pre 22. rođ ih je imao ukupno tri.

Aleksej ih ima 5 a tek je napunio 19g. Znam da to nije najbitnije ali mnogo znači. Ako sledeću sezonu izgura kao ovu... samo bez povreda.
 
Poslednja izmena:
Baš me sad zanima koje su granice Pokuševskog. On nema fizičku snagu niti talenat za asistencije kao Jokić. S druge strane u ovoj pucačkoj eri sa slabim odbranama njegov stil dobro prolazi. Možda čak dogura i do all-star meča.

Pa sad jos uvek je premlad , jos uvek se prirodno razvija i sad nije bas ni realno ocekivati neku snagu od njega ali to vrlo lako moze da se promeni , jer generalno masa i snaga su nesto i sto dolazi vremenom i sa godinama, recimo Zeljko Rebraca kao klinac dok je bio u Partizanu bio je kao prutic , ono samo kost i koza a vec recimo na SP u Grckoj 1998. bio je zverina od 120-125 kila cistih misica i maltene izgledao kao Ivan Drago iz Rokija.

Sad Pokusevski je ipak dosta drugaciji tip igraca i previse teretane i mase bi mu samo smetalo, jer mozda bi dobio na masi i snazi ali bi postao sporiji, staticniji i izgubio bi na kretnji i motorici , takodje od tegova i teretane kada ruke podebljaju i otezaju gubi se taj osecaj za sut, gubi se ta mekoca pri sutu ali sigurno da ce vremenom se razvijati i fizicki ojacati u izvesnoj meri pa cak i da nista ne radi povodom toga.

Sad sto se tice asistencija istina nema taj pregled igre i osecaj za pas kao Jokic ali kapiram da je i to nesto sto ce malo doci sa iskustvom i vise provedenog vremena u igri.
 
Screenshot_20210516_123337_com.instagram.android_edit_1445989344348629.jpg
 
A opasan je Lukica , ne da na sebe , on iako ga mozda neki smatraju za "tunjavog" i previse finog Slovenca (i na prvi pogled ne izgleda kao tipican opaki maco Balkanac) on ima bas taj pravi balkanski mentalitet i ponos sto se meni zaista svidja i sto ja veoma cenim , ono nikog ne dira i provocira prvi ali nikom isto ne dozvoljava da ... i ono nema problem da bilo kome izadje na crtu i ko bi prvi krenuo na njega da ga cacka lose bi se proveo , ono nikom ne ostaje duzan.
 
Denver - Portland serija, budi neke lepe i ne toliko lepe uspomene. Lepa je što sam uzeo trideset soma na kladži onda kada su igrali četiri produžetka (trebalo mi plus poena), a ružna što je Denver izgubio seriju u sedmoj utakmici nakon što je u prvom poluvremenu imao 17 razlike i razbijao Portland u tom momentu. Videćemo šta će biti sada, ali tipujem navijački na Denver i na Jokića da ubacuje 35+ poena na svakoj utakmici...
 
Осврт на регуларну НБА сезону из визуре српске кошарке. Српску кошарку су у овој сезони представљала шесторица играча. Да погледамо учинак.

Никола Јокић (Денвер) одиграо је 72 меча (овдје) и имао учинак од 26,4 поена, 10,8 скокова, 8,3 асистенције, 1,3 освојене лопте и 0,7 блокада за 34,6 минута по мечу. Шут за двојку 56,6%, за тројку 38,8%, сл.бацања 86,8%.
Никола је читаву сезону одиграо на врхунском нивоу, без осцилација, од 50 статистичких рубрика (овдје) које се воде у НБА лидер је у чак 10 категорија, укључујући и двије најважније, Player Efficiency Rating (оцјена ефикасности играча, нешто слично индексу корисности у ФИБА кошарци, обрачунава се нешто другачије) и Box Plus/Minus. Импресивна сезона момка из Сомбора, посебно што Никола не робује статистици, што је подоста пута током сезоне доказао. Зато његово вријеме долази у плеј-офу, на жалост ту су силно хендикепирани јер су лишени помоћи Мареја, Ниџо ће морати добро повући.

Богдан Богдановић (Атланта) одиграо је 44 меча (овдје) и имао учинак од 16,4 поена, 3,6 скокова, 3,3 асистенције, 1,1 освојене лопте и 0,3 блокада за 29,7 минута по мечу. Шут за двојку 52,2%, за тројку 43,8%, сл.бацања 90,9%.
Сезону је почео дискретније, није добио ни улогу у тиму којук валитетима заслужује, услиједила је тешка повреда и дужа пауза, дјеловало је фрустрирајуће, у међувремену тренера Лојда Пирса мијења Нејт МекМилан који Богдану даје важну улогу, Богдан је то вратио одличним партијама а Атланта је ушла у серију побједа. Како је МекМилан преузео тим, Богдан је на 26 мечева имао просјек 21 поен, 3,8 скокова и 4,1 асистенција по мечу уз невјероватних 49,1% за тројку.
Најбоља Богданова НБА сезона, сада га чека плеј-оф, пожелимо Атланти срећу иако би нам Богдан добро дошао на ОКТ.

Алексеј Покушевски (Оклахома) одиграо је 45 мечева (овдје) и имао учинак од 8,2 поена, 4,7 скокова, 2,2 асистенције, 0,4 освојене лопте и 0,9 блокада за 24,2 минута по мечу. Шут за двојку 40,3%, за тројку 28%, сл.бацања 73,8%. Најмлађи играч у читавом ен-би-еју имао је фруструрајући почетак, очекивано. Грозни проценти у првим мечевима, пратили су то малициозни коментари по српској штампи. Но дошао је у за њега добру средину, нису одустали од Алексеја након лошег старта, добијао би шансу, очигледно виде у њему будућност, Алексеј подиже ниво игара, неколико запажених партија, на крају више него добра дебитантска сезона. Од њега се тек очекује искорак наредних година.

Немања Бјелица (Сакраменто - Мајами) одиграо је 37 мечева (овдје) и имао учинак од 6,5 поена, 3,4 скокова, 1,9 асистенције, 0,4 освојене лопте за 16,1 минута по мечу. Шут за двојку 55,9%, за тројку 31,8%, сл.бацања 72,5%. У првом дијелу сезоне Сакраменто је форсирао Беглија (могуће и из разлога да санирају посљедице глупости када су пропустили Дончића, па етода докажу да то није била тако глупа процјена), ту је Немања испао из ротације, касније се вратио али се знало да ће бити дио размјене,што се и десило, прелази у Атланту. На жалост ни ту није добуо мјесто у ротацији, Сполстра се окренуо нижој постави, стално игра са 4 спољна, "лажном четворком" (Ариза, Игудала), ту за Немању хљеба нема.Задња два меча добио је шансу, одиграо добро, али није очекивати да поврати мјесто у ротацији у плеј-офу. Било би добро да Мајами испадне у првој рунди плеј-офа, како би Бјелица био на располагању Кокошкову за ОКТ.
Што се наставка НБА каријере, Немањи истиче уговор, има 33 године, са оваквом сезоном тешко ће нови НБА уговор потписати, реалан је повратак у Европу, мада опет ко зна.

Бобан Марјановић (Далас) одиграо је 33 меча (овдје) и имао учинак од 4,7 поена и 3,9 скокова за 8,2 минута по мечу. Шут за двојку 53,5%, сл.бацања 86,8%. Бобан већ годинама у овакоу брзаној игри у ен-би-еју све теже добија прилику, играо би када би мечеви били одлучени необавезну кошарку. И њему истиче уговор овог љета, такође има 33 године, тешко ће нови НБА уговор потписати.

Ален Смаилагић (Голден Стејт) одиграо је 15 мечева (овдје) и имао учинак од 1,9 поена и 1,1 скок за 5,6 минута по мечу. Шут за двојку 41,2%, за тројку 40%. Шансу је добијао на кашичицу, да буде горе по њега, Голден Стејт се грчевито борио да обезбједи плеј-оф, ту и није било прилике за необавезну кошарку гдје би Ален добио нешто минута. Код Смаилагића је ситуација нејасна, млад јесте али не показује напредак, упитно је да ли има НБА будућност, видјећемо.

То би било то што се тиче српске ен-би-еј шесторке. Петорицу чека плеј-оф. Јокић и Богдановић ће имати важну улогу у својим тимовима, Никола је наравно душа и мозак екипе, зато и готивимо тим из Колорада, Бјелица би могао добити мјесто у ротацији ако се неко од онихкојиимају тренутноулогу у ротацији повреди, у супротном није да обећава. Мада опет ко зна,у регуларном дјелу тренери робују шаблону, зацртаним поставкама, у плеј-офу ако ствари крену по лошем, знају одступити од шаблона. Наравно, готивићемо екипе у којима наступају српски играчи.
 
Sto se tice nasih u NBA , po meni Jokic zaista sjajna sezona, glavni je favorit za MVP priznanje i mislim da bi bila prava pljacka da ga i ne dobije na kraju (mada s obzirom da znamo sa kim imamo posla i kako tamo stvari funkcionisu ne bi me ni to iznenadilo).

Bogdan zaista odigrao sjajno nakon sto se oporavio od povrede i nakon sto je Nejt MekMilan preuzeo ekipu, nakon ne bas ubedljivog starta sezone , dosta se mucio da pronadje sut i neku konstantnost , igrao promenljivo ali od kako se oporavio od povrede i od kako je Nejt MekMilan preuzeo ekipu igra zaista sjajno , cak se mozda nametnuo i kao lider ekipe (s obzirom da je cesto imao najvecu minutazu i uzimao najvise suteva na utakmicama, ono kako je odigrao u drugom delu sezone je zaista na Ol'Star nivou , da je tokom cele sezone igrao ovako sigurno bi i on bio Ol'Star i mozda u nekoj kombinaciji za neko individualno priznanje.

Nemanja Bjelica generalno dosta cudna sezona za njega, veci deo sezone je bio u milosti i nemilosti uprave Sakramenta sa kojom je bio i u sukobu, zbog cega je jedno vreme bio cak i odstranjen iz ekipe , takodje je imao dosta konfuznih i nejasnih situacija, recimo na jednoj utakmici dobije minutazu, on odigra sjajno, tipa da 20 poena, uhvati 7,8 lopti, ima 4,5 asistencija i nekoliko dobrih odbrana, odigra jednu odlicnu partiju na oba dela terena pa onda sledecu utakmicu opet ne igra ili mozda udje na 2,3 minuta , to mi je ono totalno suludo, ono ako vec vidis da moze i da zna da igra pusti ga onda da igra i daj mu sansu da uhvti neki kontinuitet , onda recimo ode u Majami u ekipu koja je sama insistirala da ga dovede i htela bas njega kad ono opet ista situacija, jer eto Spolstra voli da forsira nize postave, mada opet evo sad je vezao 2 dobre partije kada je dobio priliku, pogotovo sinoc je odigrao jednu sjajnu i kompletnu partiju sa 21 poenom (8/13 sut iz igre) 6 skokova , 6 asistencija , 2 osvojene lopte i 1 blokadom , pa ono po nekoj logici stvari to bi trebao da bude uvod u neke partije gde bi trebalo da ima vecu minutazu i ulogu i nadajmo se da ce Spolstra umeti da ceni njegove kvalitete i iskustvo sad kad krene plej of.
U svakom slucaju mislim da i ukoliko i u Majamiju ne ispadne onako kako se nadao mislim da nece imati vecih problema da pronadje novi NBA angazman jer se radi o jednom kvalitetnom, raznovrsnom i iskusnom igracu, a takodje sa svoje 32,33 godine jos uvek nije u nekim sad poznim igrackim godinama i mislim da mu predstoji barem jos jedno 4,5 godina kosarke na vrhunskom nivou.

Boban Marjanovic , pa on je tu gde je vec godinama, znaci jedan onako atipican i solidan epizodista i igrac koji ukoliko se iskoristi kako treba u odredjenom trenutku moze da bude veoma ubojito oruzje ali nazalost zbog svoje gradje i nacina na koji se igra danas u NBA (gde se igra uglavnom spolja i sa sve vise suteva spolja) ne moze bas da igra u kontinuitetu, takodje dobar je i za atmosferu u ekipi, takodje odlicno se razume sa Doncicem, dobro cita igru i cak dosta dobro se krece za nekog tih gabarita i veoma je onako skladno i atletski gradjen (nije kao motka) sto je dosta neobicno za nekog te visine.
Generalno kao "back up" opcija je dobar i zahvalno je imati jednog takvog igraca u rotaciji jer nikad ne znas kada ce ti dobro doci , generalno mislim da su zadovoljni sa njim u Dalasu kao takvim a verujem i da je on zadovoljan i da mu ta sporedna uloga koju ima sasvim odgovara.

Aleksej Pokusevski , definitivno jedno od najprijatnijih iznenadjenja u sezoni , onako stilom igre podseca donekle na Lauri Markanena, iskreno nisam nista ocekivao od njega ove sezone i mislio sam da ce verovatno celu sezonu provesti u razvojnoj ligi s obzirom da dosad nije nigde igrao neku ozbiljniju kosarku i jedino gde je igrao je B tim Olimpijakosa i grcka druga liga (pa cak ni tamo nije imao bas tako impresivne brojke) , ali eto , zaista se odlicno pokazao, ocigledno mu odgovara kosarka kakva se igra u NBA sa mnogo suteva i ta neka otvorenija kosarka bez previse kontakta , a takodje imao je i srece da je upao u pravu ekipu , ekipu u izgradnji gde nema pritiska i koja igra onako vise neobaveznu kosarku i gde je odmah mogao da dobije sansu.
Nadam se da ce uspeti na kraju da udje makar u drugu ruki petorku sezone.

Alen Smajlagic , dosta nejasna situacija, tesko je oceniti njegov ucinak s obzirom da gotovo nije imao nikakvu minutazu i to sto je mozda nekad odigrao 3 ili 5 minuta u "garbage time-u" zaista nije nikakva referenca , ono cini mi se da je prosle sezone pokazao veci napredak nego ove ali opet i malo je i vise igrao (s obzirom da Golden Stejt tada nije jurio plej of) i jednostavno da bi igrao nesto pokazao ti moras da mu pruzis sansu pa i da ga istrpis malo, slazem se generalno sa prethodnim postom u vezi njega, dosta nejasna situacija i videcemo u kom smeru ce se njegova karijera razvijati.
Ono po meni moguce je da bude i Ol'Star za nekoliko godina a isto tako moguce je da ce imati "NBA karijeru" kao sto su imali recimo i Rastko Cvetkovic, Ratko Varda ili Mladen Sekularac koji su u NBA bili vise kao turisti i cija je NBA bila vise kao turisticka poseta NBA karavanu, ono u vezi njega je bas tesko bila sta predvideti, zaista sve je moguce.

Inace vrlo verovatno ce se nasa kolonija u NBA malo povecati dogodine, mislim da je Vasa Micic jos ranije dogovorio prelazak u Oklahomu nakon zavrsetka ove sezone u Efesu, takodje Guduric bi isto mogao da se vrati nazad u NBA narocito nakon ovih veoma dobrih partija u Feneru, takodje mislim da je i Nemanja Nedovic skrenuo paznju nekih NBA ekipa na sebe nakon zaista odlicne sezone u Panatinaikosu, ono mislim da je atletski jako dobar i ima igracke karakteristike koji bi mu tamo isli u prilog a sa svojih 29,30 godina jos uvek je dovoljno mlad za novi pocetak i da ostvari neku solidnu NBA karijeri i tamo ostavi nekakav trag , ono kada je otisao u Golden Stejt svojevremeno je bila greska, jer generalno onda je bio samo anonimni klinac(a sad je vec ipak igrac sa renomeom i iskustvom) a pritom nije imao ni srece jer je dosao u najgoru mogucu ekipu po njega, realno pored Stefa Karija, Kleja Tompsona i bese Lea Barbose (koji je svojevremeno bio i najbolji 6-ti igrac u ligi) nije postojao ni promil sanse da bi mogao on tu da ima neku minutazu i prostor ma koliko dobar bio, ali sad da ode u pravu ekipu mislim da bi to bila prava stvar.
Nikola Milutinov bi isto u nekom momentu mogao da se odluci da se oproba u NBA, zasto da ne.
Takodje recimo Filip Petrusev ce sigurno igrati u NBA , najverovatnije ne od sledece vec od one tamo sezone (mada nije iskljuceno ni sad da tokom pauze izmedju ove i sledece sezone neka ekipa zagrize bas njega da dovede i da tako preskoci draft i to sve) i mislim da ce i Tristan Vukcevic iz Real Madrida isto u nekom momentu u NBA, mada mislim da je jos premlad za to i da jos treba da se razvija i kali u Evropi.
 
Bravo za Dončića i Maverikse :ok:
Denver odigrao kako sam se i nadao, dakle rupčage u odbrani i nekolicina igrača koji nisu nizašta tipa Grin, Rivers, Gordon i matori Milsap.
I takvi kakvi su verujem da možda i mogu proći Portland
 
Никола Јокић одлична партија у другом мечу серије против Портланда, 38 поена (шут из игре 15-20), 8 скокова, 5 асистенције, 1 освојена лопта
 
Lilard 32 poena u prvom poluvremenu od toga 9 trojki, Jokić isto za poluvreme 25 poena :worth::worth:
Bolja igra u odbrani i odma puno laganih koševa u tranziciji, proigrali i ovi što su u prvoj bili jako loši. Po meni je i presudila odbrana u drugom poluvremenu na Lilardu, odlično je to Gordon odradio.
 
Dalas vodi 2-0 i obe dobio u gostima, Dončić 39 poena :worth: :worth: Boban nije dobio niti sek.
Kawai 41p od toga 30 u prvom poluvremenu.
Ne vidim kako ovo mogu ispustiti jedino ih neka povreda ključnih igrača može poremetiti.
Vidim i da su Lejkersi izjednačili, Juta gubi od Memfisa, zanimljiviji mi je Zapad za gledati
 
Bravo Dalas , idemooooooooooooooooo , Dalas je bio stvarno maestralan nocas , generalno Kavai Lenard je odigrao mozda i partiju sezone, Pol Dzordz je isto odigrao sjajnu partiju sa 28 poena, 12 skokova i 6 asistencija, zatim Redzi Dzekson je bio iznenadjujuce dobar i ubacio je one 2,3 trojke u trecoj cetvrtini, Nikolas Batum je isto bio vrlo dobar, Moris je isto onda vezao one 2 trojke u poslednjoj cetvrtini za samo -4 , Rondo je imao 7 asistencija uz nekoliko dobrih odbrana, cak i epizodista Terens Men je odigrao iznenadjujuce dobro ali sve je to skupa bilo nedovoljno sto samo ide u prilog tome kako je Dalas sjajno odigrao a pritom je Dalas i promasio dpsta slobodnih bacanja, Luka jos jednom maestralan sa 39 poena, 7 skokova i 7 asistencija (uz sjajan sut iz igre 16/29) i stvarno jos jednom ga je bilo uzivanje gledati sa kakvom lakocom igra, ona trojka iz trka sa jedne noge je ludilo ili ona sa maltene 12 metara , inace mislim da mnogi zanemaruju i fizicki aspekt njegove igre jer generalno je bas velik i presnazan za jednog beka, ono kad pogledas pa on je skoro gabarita kao Lebron Dzejms , mozda za par cm nizi i svega nekih 5 kila laksi ali za jednog beka je bas rmpalija i tesko da neki bek moze da ga zadrzi u igri 1 na 1 , takodje i zbog te svoje gradje dobro se gradi, igra ledjima, moze i na niskom postu da odigra i to gradjenje pod kosem mu omogucava da pokupi i dosta skokova, mislim ima negde oko 9 skokova po utakmici sto je za jednog beka bas impresivno, ono vise nego velika vecina centara u ligi (a pritom treba imati u vidu da ima tek 21,22 godine i da se jos uvek prirodno razvija) , a pritom drzi kosarku u malom prstu, ono neki driblinzi i ulaze maltene kao Dejan Bodiroga, cepa trojke sa 10 metara, iz trka, savrsen pregled igre, osecaj za pas , zaista je neverovatan.
Takodje sinoc i Tim Hardavej Dzunior isto sjajan , imao je odlicno sutersko vece sa 28 poena (sut za 3 poena 6/8), Porzingis isto odlican i dao neke bitne poene (8/12 sut iz igre), Dzejlen Branson isto imao neke lepe ulaze i dao neke bitne poene kao i Dzos Ricardson (pogotovo onu trojku), inace cinilo se da je sve vreme Dalas kontrolisao igru i rezultat i nekako mi se cini da imaju tecniju igru, vise resenja u napadu i da nekako lakse dolaze do otvorenih suteva , zicera i lakih poena.

Inace meni je Dalas oduvek bio skroz gotivna ekipa, uvek su igrali jako lepu kosarku (onako sa dobrim protokom lopte, akcijama, dosta suteva i na puno koseva) , inace ja Dalas gotivim kao ekipu jos od vremena one cuvene velike trojke : Stiv Nes - Majkl Finli - Dirk Novicki tamo iz periona ranih 2000-ih , mada bese u tom perioda osim te velike trojke bilo je tu jos interesantnih igraca u ekipi recimo Nik Van Eksel, Rejf LaFrenc, Popaj Dzons, Son Bredli, Radza Bel, Tarik Abduh Vahed, Ejveri Dzonson, Eduardo Nahera, Zhizhi Vang, bese cak jedno vreme i Tim Hardavej i Antoan Rigodo su bili u toj ekipi, mada mislim da sam ih zgotivio i jos ranije, tamo 1996/97 kada su bili ekipa u formiranju ali su imali zaista interesantnu i gotivnu ekipu, kada su tamo bili Majkl Finli legenda te fransize, stigao je i Dzejson Kid kao drugi pik sa drafta, pa A.C. Grin je bio tamo, Dzamal Mesburn, Sasa Danilovic neko vreme nakon sto je trejdovan iz Majamija i pre nego sto se vratio u Kinder, pa Sem Kasel, Dzim Dzekson, Samaki Voker, itd, ono ekipa je bas obecavala i steta sto nisu malo duze ostali na okupu i probali nesto da naprave, ali eto tek kada su Dirk Novicki i Stiv Nes dosli u ekipu postali su relevantan faktor u ligi i kandidat za titulu , tek sa dolaskom Novickog i Nesa i formiranjem te velike trojke sa Majklom Finlijem to je postalo ono pravo.
Iskreno mnogo sam se obradovao i onda 2011. kada su uzeli onu titulu i voleo bi da ponove nesto tako u neko dogledno vreme ali otom-potom, jos su relativno mlada ekipa
 
Милвоки је помео Мајами у гостима,113:84. Немања Бјелица је одиграо 18 минута,14 поена (тројка 3-5, двојка 1-1, сл.бацања 3-4), 4 скока, 2 асистенције, 1 освојена лопта
Мајами губи 0-3 и готово извјесно испада у првој рунди, за српску националну селекцију добра вијест јер ће Немања бити на располагању Кокошкову за ОКТ.
 
Kako je moguće zabijati onolike trojke sa 27 metara preko ruke i još od table?? Luđačka utakmica, Nurkić opet se natovario faulima, Rivers prvo izgubi loptu i onda faul nad Lilardom pri šutu za 3 i odoše u prvi produžetak. Jokić strava dobar, treba odigrati i sve te minute u takvom tempu, udvajali ga stalno al slaba pomoć bekova, bila je jednom dobra sitacija gde su ga udvojili na visokom postu da bi Gordon utrčao u reket i svi očekivali pas ka Gordonu a od doda loptu Porteru na trojku i to je rešilo utakmicu konačno
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top