Naši građani su bogatiji od 85 odsto ljudi na planeti

Uz najbolju volju da i tako sagledam stvari, opet ponavljam, zaista to nije istina!!!
Ima, naravno, puno STR koje bi da izbegnu placanje doprinosa ( i izbegavaju, tu i tamo), ali moraju da prijave radnika, jer su inspekcije zaista ceste!!!
A nije problem to sto im ne obracunavaju por. i dopr. na stvarno isplacene zarade, jer one su uvek vece (dobro je sto je tako), bitno je da im uplacuju nesto, jer moraju, posto je radnik prijavljen.:cool:

Prijatelju, postavka ti je malo pogrešna.

Vjeruj mi na rječ, Mišković svojim radnicima uplaćuje sve poreze i doprinose prema plati koju im isplaćuje. Sad što ta plata i nije bog zan šta to je sad drugi par opanaka.
Nije problem sa velikim firmama, one plaćaju sve poreze i doprinose jer zbog velikog broja radnika moraju da rade preko banaka, a kad radiš preko banaka ne možeš da lažiraš upalte i bilo bi im vrlo skupo i nepraktično da minimalac uplaćuje preko računa, a dio na crno u kešu. Opet se pojavljuje velika količina keša koju ne može da opravda i sakrije.

Problem je uptravo u tim malim STR koji izbjegavaju plaćanje doprinosa. Ako pogledaš u ukupnom zbiru zaposlenih priličan broj ih je zaposlen u baš tim malim radnjama. Time što radnicima (ajde da kažemo) na belo isplaćuju minimalac, a na crno mu dodaju još toliko najviše kradu upravo od penzionera.

Malim procentom naplate poreza i doprinosa država je prisiljena da procenat koji se uzima na zaradu po zaposlenom bude viši da bi namirili sva potrebna davanja iz budžeta, u suprotnom mora da se zadužuje ili da se finansira iz Topčidera. Kako izgleda finasiranje iz topčidera smo vrlo dobro vidjeli 93-94.

Zaključak, navali sa inspekcijama i utjeraj zle male kapitaliste da plate državi ono što moraju. Što ih više bude plaćalo u konačnom zbiru, manje će plaćati svaki pojedinačno.
 
Prijatelju, postavka ti je malo pogrešna.

Vjeruj mi na rječ, Mišković svojim radnicima uplaćuje sve poreze i doprinose prema plati koju im isplaćuje. Sad što ta plata i nije bog zan šta to je sad drugi par opanaka.
Nije problem sa velikim firmama, one plaćaju sve poreze i doprinose jer zbog velikog broja radnika moraju da rade preko banaka, a kad radiš preko banaka ne možeš da lažiraš upalte i bilo bi im vrlo skupo i nepraktično da minimalac uplaćuje preko računa, a dio na crno u kešu. Opet se pojavljuje velika količina keša koju ne može da opravda i sakrije.

Problem je uptravo u tim malim STR koji izbjegavaju plaćanje doprinosa. Ako pogledaš u ukupnom zbiru zaposlenih priličan broj ih je zaposlen u baš tim malim radnjama. Time što radnicima (ajde da kažemo) na belo isplaćuju minimalac, a na crno mu dodaju još toliko najviše kradu upravo od penzionera.

Malim procentom naplate poreza i doprinosa država je prisiljena da procenat koji se uzima na zaradu po zaposlenom bude viši da bi namirili sva potrebna davanja iz budžeta, u suprotnom mora da se zadužuje ili da se finansira iz Topčidera. Kako izgleda finasiranje iz topčidera smo vrlo dobro vidjeli 93-94.

Zaključak, navali sa inspekcijama i utjeraj zle male kapitaliste da plate državi ono što moraju. Što ih više bude plaćalo u konačnom zbiru, manje će plaćati svaki pojedinačno.


Ti si potpuno promasio i pristup, i temu!
Neka je i sve tako kao sto kazes ( a nije, jer drzava restriktivnom fiskalnom politikom samo tera male privatnike u jos vecu dubiozu, ali to je druga stvar), ovde je postavka bila da mnogi nisu prijavljeni, a ja tvrdim da velika vecina vec jeste. E, ti mi sad to ovim tekstom upravo potvrdjujes, jer i isplata poreza i doprinosa na minimalac ipak jeste prijavljivanje zaposlenog, a ne obratno...
Ima jos puno toga, ali mrzi me da pisem, ako ovo ne shvatis, neces ni ostalo...
 
Ti si potpuno promasio i pristup, i temu!
Neka je i sve tako kao sto kazes ( a nije, jer drzava restriktivnom fiskalnom politikom samo tera male privatnike u jos vecu dubiozu, ali to je druga stvar), ovde je postavka bila da mnogi nisu prijavljeni, a ja tvrdim da velika vecina vec jeste. E, ti mi sad to ovim tekstom upravo potvrdjujes, jer i isplata poreza i doprinosa na minimalac ipak jeste prijavljivanje zaposlenog, a ne obratno...
Ima jos puno toga, ali mrzi me da pisem, ako ovo ne shvatis, neces ni ostalo...

U početku je problem bio sa ne prijavljevanjem radnika, kad su poslodavce utjerali u red da ih prijavljuju, oni su opet smislili način da izbjegnu poreze i doprinose isplaćivanjem minimalca + crni dio. Poenta moje priče je da su doprinosi veliki zato što ih izbjegavaju i da ih izbjegavaju zato što su veliki. To je jedan začarani krug iz kog je teško iazaći.
 
U početku je problem bio sa ne prijavljevanjem radnika, kad su poslodavce utjerali u red da ih prijavljuju, oni su opet smislili način da izbjegnu poreze i doprinose isplaćivanjem minimalca + crni dio. Poenta moje priče je da su doprinosi veliki zato što ih izbjegavaju i da ih izbjegavaju zato što su veliki. To je jedan začarani krug iz kog je teško iazaći.

Pa sto ih onda ne smanje? Nije tesko izaci iz tog kruga, nego znaju da i povrh toga nisu stvorili ambijent za vecu zaposlenost, pa ce im uvek nedostajati pare u njihovom budzetu, cak i kad budu sve prodali...
 
Pošto radim u knjigovodstvenoj agenciji koja vodi između ostalog i te STR-ove,SUR-ove,manje preduzetnike...imam uvid u njihove platne spiskove i kao što rekoh još negde na početku temu u 95% slučajeva se na žiro račun zaposlenih uplaćuje minimalac.
Isto tako mogu da potvrdim ovo što picololeone kaže da opet u 95% slučajeva prijavljuju sve radnike(sve na minimalac) i da ne pamtim kada je zadnji put neko imao problema zbog neprijavljenog radnika.
To je realnost,da je dobra-nije.Ali realno ne vidim kako država može to da spreči.Vlasnik ima pravo da podiže svoj novac sa računa svoje firme i kako će ga onda upotrebiti je njegova stvar,tj. da li će ga isplatiti radnicima,potrošiti za krečenje stana,spičkati u kladionici nije na državi da utvrđuje tj. nema zakonski osnov da istražuje(pretpostavka je naravno da je novac legalno dospeo na račun).
Ako se nekom ne sviđa takav aranžman neće biti zaposlen,a ako pristane onda potpisuje ugovor o radu u kojem stoji i visina očekivane zarade(minimalac) i ako se pobuni opet nema zakonski osnov za žalbu,jer je potpisao takav ugovor.
 

Back
Top