НАСЕЉАВАЊЕ СРБА НА БАЛКАН

Koliko puta treba dokazivati da su Siptari sa Kavkaza - EVO MAPA zvanicne istorije

http://www.euratlas.com/time1.htm

i pogledajte mape 1AD, 100AD, 200AD, 300AD i 400AD - pa lepo pise Albania (na Kavkazu).

Dokazi o Siptarima:

Albanci sebe nazivaju “Šćiptarima“, a susedi ih nazivaju „Arbanasima“. Nekada su živeli u zemlji Albaniji, na Kavkazu! Tako su je nazivalai stranci, ali ne i njeni stanovnici, baš kao i danas ovu Albaniju u Evropi, koju njeni stanovnici nazivaju Šćipterija. Bilo je različitih pokušaja tumačenja toga imena. Džems Beker kaže: „oni se zovu Šćiptari, što znači „brđani“. Logično tome Šćiperija je zemlja brđana.“
Albanija na Kavkazu nalazila se na istočnim padinama te planine do Kaspijskog mora, pokrajina Širvan, savremeni Azerbejdžan i Dagestan. Severno od Albanije nalazila se zemlja Alana, severno-zapadno su bili Iberi, a zapadno i južno od reke Kur Jermeni. Postojao je jedan grad pod imenom Albana na obali Kaspijskog mora između savremenih gradova Divičija i Derbenta. Po imenu ovog grada zemlja u njegovom zaleđu dobila je ime Albanija. Beker kaže: „Tamo je druga Albanija (savremeni Dagestan) na Kavkazu i neki pisci smatraju da su njeni stanovnici isti narod kao i njihovi istoimenjaci u Turskoj. Izvesno je da postoji velika sličnost između Toska iz Albanije i Čerkeza sa Kavkaza. Stanovnici Albanije su ostali poznati u istoriji kao prost narod lovaca i stočara koji su trgovali putem trampe. Pod zajedničkim kraljem imali su 12 lokalnih vođa, a govorili su 26 dijalekata. Njihovo glavno verovanje bilo je u boginju meseca čiji je kult bio orgijski. Jedino po čemu je ta stara Albanija bila poznata jesu veliki i opasni psi, tzv. kavkavski ovčari. U vreme kada je Aleksandar Makedonski osvajao Aziju, pred njega je izašao neki vladar Albanije i poklonio mu jednog velikog psa. Kavkaska Albanija je bila uglavnom vrlo krševita i siromašna zemlja, pa kao takva nije privlačila osvajače. Neko vreme Albanija je bila zemlja klijent Rimske Imperije. Iako je nestalo imena Albanija, albanski narod nije nestao na Kavkazu. I danas se tamo nalaze vrlo brojni sunarodnici koji sa onima na Balkanu imaju zajednička ili bolje reći identična etnička obeležja, kao što su imena, jezik, antropološke karakteristike, nošnja.“
U VIII veku Arapi su zaposeli zemlje oko Kaspijskog mora i iza Kavkaza. Kalifat je ovim osvajanjem, došao u sukob sa Hazarima. Arapi su bili zaštitnici islama, a Hazari Mojsijeve vere, pa je sukob, pored drugih imao i verski karakter. Hazari su nametali Albancima vrlo težak danak pa su ovi stali na stranu Arapa i većim delom prešli na islam. Hazarski vojskovođa u ratovima sa Arapima je bio kaganov sin Bardžil. Kada je ušao sa vojskom u Albaniju 730. god. naredio je da se samo muslimani pobiju. Ta Bardžilova naredba je naterala Albance da beže i da traže spas kod Arapa. Za to vreme na Sredozemnom moru su vođene teške borbe između Arapa, kao predstavnika islama i Romeja, kao predstavnika hrišćanstva. Arapi su oteli od Romeja veći deo Sicilije i deo južne Italije, pa da bi ojačali islamsko stanovništvo u ovim zemljama doveli su deo stanovništva iz kavkaske Albanije, koje je izbeglo ispred Hazara. Borbe između Arapa i Romeja na Siciliji su trajale dugo vremena i u periodu 827 – 878., Sicilija je podeljena na dva dela, islamski i hrišćanski, pa otuda naziv Dve Sicilije. Romeji su uspeli 970. god. da osvoje islamski deo i na tom prostoru su preuzeli Albance. Jedan deo ovog naroda preveli su u hrišćanstvo.
Vizantijski car Vasilije II zauzeo je 20-tih godina XI veka Novi Epir, a to je približno teritorija savremene Albanije u kojoj su živeli Srbi i nešto Grka. Jedan od vizantijskih vojnih starešina, po imenu Tihomir Srbin iz Beligrada, podigao je ustanak 1040. god., s namerom da protera vizantijsku vlast iz Novog Epira. Tihomirovi ustanici su bili svi Srbi i uz pomoć Srbije proterali su Vizantijce iz Novog Epira. Zbog toga su vizantijska carica Zoe i njen treći muž po redu Konstantin IX Monomah poslali brojnu vojsku u napad na Srbiju, u jesen 1042. god. Pravac napada je išao kroz Epir u savremenu Albaniju koja je tada većim delom bila teritorija Srbije. Tadašnji mladi srpski kralj Dobroslav I Vojislav sa svojim sinovima, satro je vizantijsku vojsku od 70 000 vojnika na čelu sa vojvodom Mihailom, prefektom Dračkim. Bitka je bila kod današnjeg Bara i 40 000 grčkih vojnika gine. Ovaj težak poraz u ratu sa Srbijom je izazvao nerede i pobune u Vizantiji. Jedan od pobunjenika bio je i vizantijski vojni zapovednik na Siciliji po imenu Georgije, zvani Manijak. Pošto su ga bez razloga smenili sa dužnosti, odlučio se na pobunu i pošao da uzme vlast u Carigradu. Ukrcao je svoju vojsku sa Sicilije i južne Italije i jedan deo Albanaca koje je uzeo sa sobom kao pomoćne čete. Albanci su vodili svoje žene i decu kako je bilo uobičajeno u to vreme. Sa tom šarenom vojskom se iskrcao u Draču marta 1043. god. O ovim događajima svedoči vizantijski istoričar, savremenik tih zbivanja.
I albanski istoričari priznaju da se tada Albanci prvi put spominju na Balkanskom poluostrvu. Kako je Srbija bila tada u ratnom stanju sa Vizantijom, Manijak je računao na izvesne srpske simpatije. U borbama sa carskom vojskom kod Dorjana, sicilijanski vojvoda je poginuo i njegov poduhvat je propao. Albanci se nisu mogli vratiti na Siciliju, niti su mogli da ostanu na vizantijskoj teritoriji, pa su tražili da se nasele negde u Srbiji. Kralj Vojislav im je dozvolio da se nasele u jednom slabo naseljenom brdskom predelu u okolini Rabana, istočno od Kroje.
Divlji, ali servilni stočari ratnici su prihvaćeni kao gosti na Balkanskom poluosrtvu...


Kome to nije dosta...
 
Dobra ti ova guslarska istorija, samo si je trebao napisati i dvanestercu da je mozes u Prigrevici lakse ispevati. Da ne gnjavim previse. ustanak u Beogradu dize Petar Deljan, ustanici zauzimaju Drac, Epir i severnu Tesaliju. Pop Dukljanin bitku u jesen 1042 smesta izmedju Bara i Ulcinja, ali tamo ko je ikad bio zna da nema gudura ni za 1000 ljudi, nekmoli 40.000. Pre se cini da se ova bitka odigrala u planinama prema Hercegovini... Ako Vam se tema ucini zanimljivom mogu i nastaviti...
 

Back
Top