Napad dronovima na Iran

sam si odgovorio. Prvo Irak je vodio u ratu, ali OK proslo je dosta vremena. Ja generalno ne verujem tim diktatorskim rezimima. To je sve korupcija i trulez. A glupi narod veruje vodji.

Ni Rusiji ne verujem. Zbog Putina i njegove hunte.
Ирак јесте водио у рату али због неколико разлога.
1) Иранска револуција. Збачен је последњи шах Реза Пахлави а дошао је имам Хомеини на власт. То је проузроковало велике "чистке" у војсци, нарочито међу официрима што је за последицу имало јако лоше устројену војску без квалитетних и обучених кадрова. Ово се много одразило на ирачко-ирански рат који је избио буквално следеће године.
2) Велика помоћ САД-а, Велике Британије, Француске и СССР-а Ираку. 1982 САД су уклониле Ирак са листе терористичких држава и обилато му помагали, највише обавештајно али и технички. Реган је 1982 изјавио да ће САД учинити све што је потребно да Ирак не изгуби рат. То су и чинили. Чак су добили дозволу да им се у месту Туваита изгради експериментални реактор за обогаћивање осиромашеног уранијума који је инсталирала Француска. Израел је врло брзо сравнио са земљом цело постројење.

Значи Ирак је победио захваљујући огромној помоћи и СССР-а и запада. Не спорим да је Ирак био озбиљна сила али је победа дошла не због надмоћи Ирака него због слабости Ирана.
 
Сваки диктаторски режим почне, пре или касније, да прави ср.ња.
Они се, након неког времена, лако руше зато што нису успоставили систем у земљи него све одлуке иду преко њих. Временом то доводи до корупције, непотизма па ти онда дођу лоши људи на одговорне функције и ето сра.а.
 
Сваки диктаторски режим почне, пре или касније, да прави ср.ња.
Они се, након неког времена, лако руше зато што нису успоставили систем у земљи него све одлуке иду преко њих. Временом то доводи до корупције, непотизма па ти онда дођу лоши људи на одговорне функције и ето сра.а.

da li tu mislis i na ova srnja koja pravi Putin kao nesumnjivi diktator Rusije?
 
Путин и његова постава су, у Русији, направили гомилу глупости које сада Русију коштају много. Грешке које не треба да прави неко са много мање искуства а камоли они.
 
Kad pada Moskva? :D
Русија ће овај рат добити, то без сумње, али, као што сам и раније написао, све је ово могло да се одради далеко ефикасније са много мање руских жртава а више противничких.
Грешака је доста направљаено, али поједине су такве да то не би смео да уради ни студент 3-4 године војне академије а камоли високорангирани генерал са деценијским искуством.
Неке су ствари поправили, за неке ствари требаће им много времена да исправе.
Имају они много способне и паметне генерале али такви не могу доћи до изражаја. Читај Жоминија, читај ток битке код Аустерлица и све ће ти бити јасно.
 

Back
Top