Naglasak?

Mene nerviraju i oni "promenljivi" koji totalno pogresno akcentuju "beogradski" (pa onda cujes "lele, *ebote, ala me smara"), a i oni koji nikako (i posle 10-20 god zivota u Beogradu) nece da se odlepe od "Cetinja". Mislim da se treba truditi da se prica bez akcenta, bez obzira odakle si, pa ne odredjuje tvoju pripadnost (ako vec osecas da pripadas negde) nacin na koji (forsirano) izgovaras reci...
 
Gazdarica:
Napisi sta god hoces, sasvim mi je svejedno...
Ja sam od onih koji vec nakon par dana boravka u nekom drugom kraju, uhvati sebe kako pocinje da mijenja govor... I, ne zelim da me zbog toga neko proziva folirantkinjom...
Isto tako, ljude kojima je tesko da promijene govor, ne treba osudjivati zbog toga...
Glupo mi je cuvanje vlastitog izgovora po svaku cijenu, isto kao sto mi je glupo i mijenjanje po svaku cijenu... Osim ako ti to nije vazno za posao i sl...

Pa ako ti je svejedno onda ne zelim nista da ti pisem.. :roll:
 
Mene bas zanima sta se u srpskom jeziku podrazumijeva pod pojmom "bez akcenta",ciji ili koji govor?:roll: I ne znam sto bi neko namjerno mijenjao akcenat,a mislim da to i nije uopste lako kao sto izgleda,ako se negdje preseli...Akcenat se sam donekle "prilagodi" datoj sredini...Meni je bas zanimljivo da mogu da pogodim ko je iz kog kraja,po akcentu...a postoje nevjerovatne varijacije,ne samo za regione vec i za dijelove grada npr,sela itd....Ali to su vec finese...:) Inace,najvise mi se dopada govor ljudi iz istocne Hercegovine i Krajine...ali mi uopste ne smeta niciji akcenat...Ruznije je cuti namjerno iskvarivanje i nepravilan izgovor...
 
Pade mi nesto na pamet primjer Nede Ukraden...Nadam se da ne cita ovaj forum...:) Dok je zivjela u Sarajevu,pricala je cistim iskvarenim sarajevskim naglaskom...Posto se preselila u Beograd ,naglo je pocela da prica ekavicu,mada se akcenat ne moze tek tako promijeniti na kratke staze ...da bi se nesto kasnije,ponovo vratila na ijekavicu,valjda kad je pocela da pjeva i za hrvatsko trziste...E ,meni je to sve bas zvucalo nekako "rogobatno" i neprirodno...mada njen izbor...
 
Lozhach Ugljena:
Kakva dosadna tema... Nek prica kako ko hoce, zabole me! Ja pricam bez akcenta!!! A to je pravi srpski jezik.

Јел???:shock:
...А ја све време живела у убеђењу да ''прави'' српски језик има 4 акцента!!!:roll:
 
Уф, што ме мрзи сад да пишем, а ово захтева опширан приступ.

Кад се каже ''говорити неки језик без акцента'' мисли се без СТРАНОГ акцента. Значи, ја могу говорити енглески без акцента у смислу да прави Енглез не би могао да препозна да сам из Србије.

Бесмислено је рећи да неко свој матерњи језик говори без акцента!

Иначе, српски књижевни језик има 4 акцента: краткоузлазни, дугоузлазни, краткосилазни и дугосилазни. Вук је као основу књижевног језика узео источнохерцеговачки (ијекавски-јекавски) и шумадијско-војвођански (екавски) говор. Они се сматрају ''најчистијим'' српским језиком. Осим њих има још много локалних говора (дијалеката) у Србији и српским просторима, али се они не сматрају књижевним ( неки имају само 2 акцента или 3 падежа...итд).
Међутим, и унутар шумадијско -војвођанског и источнохерцеговачког постоји још много поддијалеката, локалних особина које се не сматрају књижевним. Па, ако боље слушате, свако село или град имају своје говорне особености.
Наравно да је пожељно изражавати се књижевно, али и дијалекти (локални говори) су јако интересантни и треба их неговати у неком виду, што да не?
Да ли ће се неко лако језички прилагодити другачијој средини то зависи од саме особе и њеног '''слуха'' за језике. некоме то иде лако и неосетно, а неко цео живот задржи свој локални говор иако живи у другој средини.


А за јекавски и ијекавски:
то ЈЕ или ИЈЕ је настало као замена старог ЈАТ (немам знак за њега на тастатури)... Дуго ЈАТ је дало - ИЈЕ (дијете), а кратко -ЈЕ (дјеца)...
Ето, најкраће...
 
malavelika:
Da li mislite da osobe koje se dosele u neku novu sredinu treba da prihvate tamosnji naglasak, ili da se drze svoga "za vijeki vjekov"? Ako uzmemo Beograd kao tipican primer-da li poceti da pricas beogradskim naglaskom, ili i dalje "lelekati" i "bonati"?
nisam chitala shta su ostali pisali, ali ja vam kazem onako 100% sigurno da to nije do toga da li ti hotjesh ili netjesh da promenish naglasak... to se pod uticajem okoline menja... samo od sebe, a tek kad se vratish tamo odakle si doshao shvatish koliko ti se izgovor promenio...
crnogorci ne menjaju naglasak kad dodju u bg jer su stalno okruzeni crnogorcima... crze se zajedno i ne pushtaju pa ni za shta!!!
 
Steffan:
Ocigledno je da nemas pojma o cemu govoris... beoooogradski akcenat koji ti navodis je akcenat isfoliranih ulicnih kretena, znaci klasican sleng... pravi beogradski akcenat ne postoji ako bolje razmislis... bez imalo namere da se hvalim na bilo koji nacin, uglavnom Beogradjani pravilno izgovaraju reci onako kako treba da se prica srpski.. svaki izgovor koji je drugaciji od toga naziva se akcentom... ja nemam akcenat, pricam normalan srpski jezik.. i to sto sam Beogradjanin nema nikakve veze s tim... ima ljudi koji nisu iz Beograda koji normalno pricaju srpski, bez akcenta... a to su uglavnom ucheni i obrazovani ljudi... e moj loopi loopi, dobar si samo kada treba da se lupeta o nechemu.. :lol: ali i pored toga si mi drag, dodji vamo da se mazimo... heheheh :lol:
Ala ti seres za medalju.Beogradjani pricaju najpravilnije srpski jezik.Pa beograd cine uglavnom dosljaci.Sa svih strana...Odakle ti to da bas beogradjani pricaju najpravilnije.Jeli mozda zato sto idu u kuuuuuupaaatiiiiiiiiiiloooooooooooo.Beograd je jedna velika rupa kiuca i srama u jadnoj srbiji i savaki srbin koji nije iz Beograda treba da bude ponosan bas na to.Jer Beograd cini samo masa olosa.Bio video.A iskreno sto me uzasava je cinjenica da beogradjani sebe vide kao ljude vise klase koji zive u Metropoli.Da bi neko rekao ja zivim u Istoj trebao bi prvo videti jednu pravu.Beograd je metropola nereda,nehumanosti,kica,sunda,smrada i nebrige.Zalosno ali je tako.
 

Back
Top