Na pomolu masovno izumiranje životinjskih i biljnih vrsta...

Uticaj bolesti banana
Bolesti su jedan od najvažnijih faktora u proizvodnji banana. Upravo one su razlog iz kojeg su uspostavljeni svetski odgajivački programi. Sredinom osamdesetih prošlog veka zapaženo je širenje razarajuće gljivične bolesti banana (crna Sigatoka) u Africi i Latinskoj Americi. Strah od posledica koje bi ovo razaranje imalo po milione sitnih farmera, zahtevao je hitno delovanje na globalnom nivou. Kao rezultat formirana je 1985. godine Međunarodna mreža za unapređenje banana (INIBAP, Internet adresa: www.inibap.org). Zbog globalne prirode istraživanja, regionalnih razlika i fragmentisane strukture aktivnosti, odlučeno je da se stvori mreža, a ne istraživački centar. Mreža ima za cilj uspostavljanje kontakata i partnerstava, podržavanje istraživačkih programa i pružanje stručne pomoći kako razvijenim, tako i zemljama u razvoju. INIBAP danas poseduje najveću kolekciju reproduktivnih ćelija banana na svetu. Uspostavljen je i sistem za bezbedan transport varijeteta, te se ovaj materijal slobodno distribuira širom sveta.

Crna Sigatoka je prvi put identifikovana 1963. godine u Sigatoka dolini na Fidžiju, ali u to vreme verovatno je već bila rasprostranjena i u jugoistočnoj Aziji i na južnom Pacifiku. Na zapadnoj hemisferi prvi put se pojavila 1972. godine u Hondurasu, a danas se javlja na potezu od centralnog Meksika do Bolivije i severozapadnog Brazila, kao i u Karipskom bazenu na Kubi, Jamajci, Dominikanskoj Republici i južnoj Floridi. U Africi, bolest je prvi put zabeležena u Zambiji 1973. godine, a od tada se proširila preko cele podsaharske oblasti kontinenta. Uzročnik bolesti crna Sigatoka je gljivica poznata pod naučnim nazivom Mycosphaerella fijiensis. Bolest se širi vetrom, kišom ili vodom za navodnjavanje. Kod banana uzrokuje pojavu mrlja na listovima, značajno smanjenje njihove površine, gubitke u prinosu od 50 i više procenata, prerano sazrevanje i ozbiljno oštećenje ploda.

Suzbijanje bolesti na plantažama podrazumeva čestu primenu fungicida i odstranjivanje oštećenih listova, uspostavljanje odgovarajućeg razmaka između biljaka i efikasnog sistema za navodnjavanje. Primena fungicida zahteva upotrebu aviona ili helikoptera. Procenjuje se da su ukupni troškovi kontrole bolesti odgovorni za 15 do 20 procenata konačne maloprodajne cene banana u zemljama uvoznicima. Ovako velikim ulaganjem najviše su pogođeni sitni farmeri. S obzirom na visoku cenu upotrebe fungicida, kao i probleme vezane za razvoj otpornosti kod gljivica, postalo je jasno da bi genetička kontrola crne Sigatoke mogla da bude veoma korisna. Najbolje rešenje je viđeno u otpornim, agronomski prihvatljivim sortama. Tako je Fondacije za agrikulturna istraživanja Hondurasa (FHIA, Internet adresa: www.fhia.hn) razvila veći broj hibrida - klonova, koji su se opšte uzev pokazali kao veoma otporni i produktivni pod različitim uslovima. Na nesreću, neki od hibrida imali su ukus više nalik na jabuku, nego na bananu. Pošto nisu odgovarali visokim standardima izvoznih tržišta, hibridi su ušli samo u lokalnu upotrebu u Istočnoj Africi, tropskoj Americi i na Karibima.

Kako je dobijanje novih, otpornih varijeteta od sterilnih biljaka prirodnim metodama izuzetno teško, većina stručnjaka danas smatra da je jedini odgovor genetički inžinjering. Isto mišljenje deli i Emil Frizon, a globalni konzorcijum naučnika obelodanio je planove za stvaranje detaljne genetske mape banane u periodu od pet godina, sa fokusom na divlje banane koje su otporne na crnu Sigatoku. Ekolozi i veliki proizvođači banana su protiv genetički modifikovanih banana. Prvi iz istih razloga iz kojih se protive svim genetski modifikovanim biljkama, ovi drugi zbog cene i straha da potrošači neće prihvatiti genetski modifikovanu bananu. Infrastruktura vezana za proizvodnju i izvoz usredsređena je samo na poznate Cavendish sorte banana. Preusmeravanje operacija na proizvodnju i rukovanje potpuno novom sortom banana je veoma skupo. Međutim, u svetlu najnovijih informacija, izvesno je da će trgovci, možda već uskoro, morati da načine težak prelaz sa Cavendish klonova.
 
Zanimljivosti

Izvještaj iz SAD-a govori da su naučnici po prvi puta klonirali jedinku jedne ugrožene vrste koristeci jajašca i maternicu životinje druge vrste, u ovom slučaju krave.

Kako pišu dnevne novine Washington Post, kloniran je azijski gaur, životinja koja liči na govedo a prirodno joj je stanište u Indiji i Burmi, iz jedne jedine stanice uzete od mrtvog gaura.

Naučnici su gaurovu stanicu implantirali u kravlje jajašce iz kojega su prije toga odstranili gene, te ga umetnuli u maternicu druge krave. Bebi gauru već je dano ime Noa, a trebalo bi doći na svijet sljedećeg mjeseca. Post izvještava da ista grupa naučnika iz biotehnološke tvornice Advanced Cell Technology (ACT), Massachusetts, namjerava klonirati i vrstu divovskih pandi. Najbliže srodne vrste tih pandi su zečevi i rakuni, ali otpadaju kao surogat majke zbog svoje nedovoljne veličine. Zato se naučnici nadaju za zamjenske majke iskoristiti crne medvjede, ali jedino ako uspiju dobiti stanice pande iz Kine. Međutim, funkcioneri Kineskog nacionalnog zološkog vrta izjavili su kako su uvijek otvoreni prema novim idejama, ali da trenutno ne namjeravaju tkivo velike pande učiniti dostupnim. Nedavno je ove godine Washington Post objavio da ACT namjerava oživjeti izumrlu vrstu španske planinske koze bukardo. Posljednji bukardo umro je prije devet mjeseci, ali je očuvano nekoliko stanica životinje. U pravilu klon posjeduje sve genetske karakteristike izvorne stanice, uključujuci pol, što znači da se ne može stvoriti populacija za uzgoj. Ipak, u ACT-u se nadaju da će dobiti dozvolu španskih vlasti da uz pomoć posljednjih molekularnih tehnika ubace muške hromozome u jedinke blisko srodne vrste koze kako bi stvorili bukarde oba pola.
 
1.jpg
clear.gif

Ugrožene oblasti


Udruženje grupa za očuvanje okoline identifikovalo je 595 oblasti na svetu u kojima su ugrožene neke od životinjskih vrsta koje u njima žive. Svaka od oblasti sadrži bar jednu životinjsku vrstu koja samo tu može da se nađe.

Patuljasto prase (Sus salvanius) je kritično ugroženo i može se naći samo u Asamu u Indiji.
 
U Vršcu otkrivena krađa jaja retkih ptičjih vrsta


spacer.gif

Sistematski zločin protiv prirode dug 40 godina


spacer.gif

dezurna1_1.jpg
Otkriveno je 5.200 komada jaja od preko 200 ptičjih vrsta, od kojih su mnoge prirodne retkost u našoj zemlji i spadaju u ugrožene vrste
spacer.gif
spacer.gif

spacer.gif
Beograd - U zajedničkoj akciji Zavoda za zaštitu prirode Srbije, Pokrajinske inspekcije za zaštitu životne sredine AP Vojvodine i MUP-a iz Vršca, kod jednog građanina Vršca otkrivena je kolekcija od oko 5.200 jaja od više od 200 ptičjih vrsta, od kojih su mnoge prirodna retkost u našoj zemlji, a neke spadaju u globalno ugrožene vrste.
Na osnovu prijave iz Specijalnog rezervata prirode "Slano Kopovo", kao i ranijih sumnji koje su vezivane za jednog građanina iz Vršca, Zavod za zaštitu prirode Srbije inicirao je akciju kod Pokrajinskog sekretarijata za zaštitu životne sredine koja je rezultirala otkrivanjem nezapamćene krađe jaja izuzetno retkih ptičjih vrsta. Osim kolekcije jaja od više od 200 ptičjih vrsta otkrivene su uredno vođene beleške na osnovu kojih se zaključuje da je ovaj zločin protiv prirode sistematski vođen gotovo 40 godina, i da su ptičja jaja sakupljana u najvećoj meri u Vojvodini, odnosno na celokupnoj teritoriji Srbije, ali i izvan njenih granica.
- Iz svakog pronađenog legla sistematski su sakupljana sva jaja, što je imalo za posledicu drastično narušavanje populacija ptičjih vrsta koje su ionako retke i ugrožene. Tako je, na primer, prema ovim beleškama utvrđeno da su u jednoj sezoni uzeta sva jaja iz tri legla ibisa, što znači da je ovim postupkom uništeno više od polovine nacionalnog prirasta izuzetno retke ptičje vrste. Osim ibisovih, pronađena su jaja mnogih prirodnih retkosti kao što su mali kormoran i stepski soko, koji se nalaze na svetskoj crvenoj listi ugroženih vrsta, zatim orao zmijar, crna žuna, prdavac i uralska sova - navodi se u saopštenju Zavoda za zaštitu prirode.
Učinjena šteta se na osnovu prvih pregleda procenjuje na više od milion evra, ali je ukupna šteta u odnosu na ptičju populaciju koja je dragoceni deo ukupne nacionalne prirodne baštine, nesaglediva. Protiv prekršioca biće pokrenut postupak.
Zavod za zaštitu prirode Srbije upozorava da će istrajati u tome da se ovakvi i slični zločini otkriju i adekvatno kazne.
 
kojica:
Bravo. Kradljivce jaja javno streljati a glavešine NIS-a zaštititi svim mogućim zakonima.
Muka mi je ...

Hm...ti očigledno imaš veliki problem...možda si pogrešno informisana...ovo je forum...podforum ''ekologija''...nije ustanova za mentalne i duševne bolesti...
Možda nisi primetila ali ja ovde nigde nisam pomenuo NIS...ako imaš nešto protiv njih...slobodno se žali...nekome i negde...
Btw. pošto ti je muka...zamolio bih te da gluposti bljuješ na nekom drugom mestu!Mislim,ipak je ovo podforum ''ekologija''...zagađivačima ovde nije mesto...:razz:
 
121 riblja vrsta u Jadranu je ugrožena, a pet je na samom rubu istrebljenja



SPLIT - Usporedo s alarmantnim upozorenjima svjetskih eksperata da su populacije morskih organizama zbog prelova drastično prorijeđene, tim znanstvenika Instituta za oceanografiju i ribarstvo (IOR) iz Splita dovršava “Crvenu knjigu morskih riba Hrvatske” u kojoj će biti obrađena 121 vrsta, od kritično ugroženih do nedovoljno poznatih.


Nedavno je u časopisu Science skupina znanstvenika predvođena Kanađaninom dr. Borisom Wormom predstavila rezultate višegodišnjih istraživanja temeljenih na povijesnim zapisima, eksperimentima i podacima od 1950. do 2003. godine za 64 morska ekosustava iz kojih se crpi više od 80 posto ribolovnog fonda u svijetu. Prema njihovim saznanjima, u tom razdoblju uništeno je 65 posto promatrane riblje populuacije, te su upozorili da će do 2048. godine, ako se ne zaustavi prekomjerni ribolov i zagađenja, doći do nestanka ribe u svjetskim morima.

Slično tome splitski ihtiolozi s IOR-a godinama upozoravaju kako se populacije mnogih vrsta već desetljećima i u Jadranu nesmiljeno smanjuju. Osim toga, tvrde da zbog primjerice izlova ne dospijevaju dovoljno poživjeti kako bi i približno narasli do svoje nekadašnje veličine, te da mjera zaštite od prekomjernog ribolova kronično nedostaje.
 
Do sada su pet ribljih vrsta izdvojili u kategoriju kritično ugroženih u Jadranu, kojima je prema podacima iz 60-godišnjih istraživanja gustoća populacije smanjena za 80 posto, a riječ je o po dvije vrste morskih pasa i jesetri, te hami. U kategoriju ugroženih znanstvenici iz Laboratorija za ihtiologiju i priobalni ribolov te Laboratorija za ribarstvenu biologiju, gospodarenje pridnenim i pelagičnim naseljima upisali su 11 vrsta. Tim je ribama, tvrde, gustoća populacije smanjena za 50 posto, a uočava se, kao i kod kritično ugroženih, neprestano smanjivanje njihove brojnosti.

- Činjenica je da su brojne vrste postale gotovo rijetke, dužina ulovljenih primjeraka sve je manja, i na nekim se područjima gotovo više ne mogu uloviti. To se posebice odnosi na kanalska područja na srednjem Jadranu, kao što su brački, viški i korčulanski akvatoriji koji znaju biti gotovo opustošeni za vrijeme ribolovnih sezona. Popisali smo 121 vrstu, među kojima je velik broj onih koje zahtijevaju drastične mjere zaštite jer populacija im je više nego prepolovljena. U naš popis uvrštene su i nedovoljno poznate vrste, koje su se poodavno i samo povremeno pronalazile u Jadranu, a nepoznati su nam njihovi životni ciklusi, rasprostranjenost i staništa - istaknuo je voditelj projekta prof. dr. Ivan Jardas.
 
Taj je profesor ribarstvene biologije i ekologije na Sveučilišnom studijskom centru za studij mora u Splitu 1996. godine sastavio službeni popis od 407 ribljih vrsta i podvrsta u Jadranu (koji se do danas, zbog niza razloga, uvećao za 31, uglavnom toploljubnu ribu iz drugih mora). “Crvena knjiga jadranskih riba Hrvatske” objavit će se iduće godine, a sastavlja se pod okriljem Državnog zavoda za zaštitu prirode. Profesor Jardas sa svojim kolegama iz IOR-a do će tada sistematizirati podatke na osnovi istraživanja koja su se provodila prije više od pola stoljeća, ribarstveno-bioloških ekspedicija samog Instituta, te novijih monitoring-projekata morskih resursa koje zajedno provode znanstveni instituti s Mediterana kroz MEDITS (Mediterranian International Trawl Survay). Također, služe se i podacima nacionalnog monitoringa kočarskog ribolova DemMona (demerzalni monitoring).

- U ‘Crvenoj knjizi’ pomno obrađujemo i ugrožene vrste, a dosta podataka crpimo od starih autora, i prije 70 godina. Još se onda tvrdilo da su neke jadranske vrste riba ugrožene, da se riblji fond smanjuje. Danas je situacija, ipak, drastično lošija zbog prevelikog inteziteta ribolova - kaže Jardas.

Velika bijela psina ili, kako Jardas navodi, pas ljudožder, kučak, jesetra, jesetra tuponoska i hama u “Crvenoj knjizi” nosit će oznaku “kritično ugroženih”. Dok su se te vrste morskih pasa u Jadranu pojavljivale tek povremeno, preostale su najčešće izlovljavane u rijekama, posebice pri odlasku tih riba u slatke vode radi mriješćenja.

- Pas ljudožder ima relativno brojnu populaciju upravo u Mediteranu, a kod nas se pronalazio tek povremeno i teško je reći živi li u Jadranu stalno ili u njega samo zalazi. Posljednji je primjerak uočen 2004. kod otoka Jabuke. To je naime vrlo opasna vrsta, proždire sve - ribu, glavonošce, morske ptice i kornjače, a u hladnijim morima nerijetko se hrani morskim sisavcima kao što su tuljani. Njih se najviše prorjeđuje izlovom uz obale Bliskog istoka radi mesa, ralja, zuba, a na Dalekom istoku i radi peraja kojima se pridaju mistična svojstva. Najveći je problem što morski psi imaju slabu reproduktivnu moć - objasnio je Jardas. U Jadranu rjeđe se sreće, ističe taj ihtiolog, i pelagična vrsta morskog psa kučak (Isurus oxyrhinchus), koji je prvi put znanstveno opisan 1810. godine, a naraste do 4 metra i dosegne težinu od pola tone. Također je opasan za ljude.

- U kritičnom stanju je populacija jesetre jadranske ili drugim imenom jesetre tuponoske, endemične vrste koja je nekad mogla doseći dužinu do 1,7 m. Smatrala se ribom s najboljim, ‘carskim’ mesom. Njezina populacija nikad nije bila odveć brojna, a najviše je ima u rijekama jadranskog sliva sjeverne Italije. Radi se o vrsti diadromnog karaktera koja pravilno mijenja životni prostor između mora i rijeke, gdje se dolazi razmnožavati. Uglavnom je prisutna u rijeci Po - istaknuo je Jardas.
 
U kategoriju kritično ugroženih, prema podacima IOR-a, uvrštena je i jesetra (Acipenser sturio) koja, također, radi razmnožavanja iz mora ulazi u slatke vode. Razlikuje se od tuponoske najviše po obliku tijela, dužini gubice i brčića. Može narasti do 3,5 metara i doseći težinu od 280 kilograma. Ta riba, kako objašnjava prof. Jardas, kao i jesetra tuponoska, u slatkim vodama nema prirodnih neprijatelja, a na našoj strani Jadrana može se vjerojatno naći još u vodama Neretve i Bojane.

- Nema ni hame, vrlo kvalitetne koštunjače koja je uglavnom bila rasprostranjena u južnom Jadranu, a lovila se uz riječna ušća. ‘Crvenom knjigom’ zauzet ćemo se za zaštitu brojnih vrsta, a osim toga treba spriječiti i uništavanje livada morske cvjetnice posidonije, gdje se zadržavaju, hrane i razmnožavaju mnoge vrste riba, na koje štetno djeluju neki oblici ribolova i agresivne tropske alge caulerpe. Sve to uništava staništa i ovdašnju bioraznolikost - poručuje Ivan Jardas, inače predavač ribarstvene biologije i ekologije, te na kolegiju kralježnjaci mora.

jesetra.jpg


Monitoring priobalnog mora, poručuju iz IOR-a, provodi se sustavno od 60-ih godina prošlog stoljeća, a kočarski monitoring i prije Drugog svjetskog rata. Najviše prijašnjih podatka o Jadranu, koje uspoređuju s aktualnim, prikupilo se za ekspedicije “Hvar” kasnih 40-ih. Tada je naime riblji fond bio obnovljen zbog gotovo zaustavljenog ribolova tijekom Drugog svjetskog rata.

- Ribarsko-biološka ekspedicija ‘Hvar’ odvijala se tijekom 1948. i 1949. godine, a proveo ju je ondašnji tim istraživača Instituta za oceanografiju. To je bila prva takva ekspedicija u Jadranu koja je dala stanje pridnenih naselja - objasnio je prof. Jardas.

Primjerice , tada riba kovač (šampjero) bila je 4. u kočarskom ulovu, a sada zauzima 18. mjesto. Prosječna dužina primjeraka iznosila je u vrijeme ekspedicije 40 cm, a danas je upola manja i u crvenom popisu svoje će mjesto naći u kategoriji “gotovo ugroženih s još 18 vrsta, među koje su ubrojeni cipal putnik, lubin, zubatac, zubatac krunaš. Iz IOR-a poručuju da vrste koje su nekad bile učestale, a sad se sve rijeđe love, jesu i grdobina, raža kamenica, te barakula, čiji današnji primjerci na ribarnicma dosežu tek veličinu dlana, a nekada su prelazili i pola metra.

- Ulov mnogih vrsta daleko je manji nego prije 30 ili 40 godina, a to se ponajviše odnosi na hrskavične ribe ili tzv. landovinu. Iznimno rijetka postala je skatina, a znatno su prorijeđene raže, golubovi, žutulje, lastavice, kao i velike vrste morskih pasa, koje nisu ugrožene samo u Jadranu nego uopće. Od oborite ribe prorijeđene su tri vrste arbuna, a drastična je situacija s populacijama nekih vrsta velikih listova. Iverka je sve manje, kao i oblića (romb). Tu i tamo se pojavi na ribarnicama sjevernog Jadrana rumbač - kaže taj znastvenik koji se u IOR-u bavi morfologijom, sistematikom, biologijom i ekologijom riba.
 

Back
Top