На Косову од данас важи пререгистрација: Шта пише у опомени коју добијају возачи аутомобила са српским таблицама

1670975892331.png

SafeJournalists: Ugrožena bezbednost novinara koji izveštavaju sa severa Kosova


kfor-kosovo-beta-1024x578.jpg


13. dec 2022.

Mreža SafeJournalists, koja predstavlja više od 8.200 novinara na Zapadnom Balkanu, upozorila je danas da je novinarima koji izveštavaju sa severa Kosova ugrožena bezbednost.

Iz te mreže su zatražili od odgovornih institucija da rasvetle tri napada na novinare prištinskih medija koji su prethodnih dana izveštavali sa severa Kosova.

„Pozivamo nadležne organe da garantuju bezbednost novinara, posebno u delikatnim vremenima. Štaviše, pozivamo odgovorne institucije da rasvetle sve slučajeve napada na novinare koji se dešavaju na Kosovu jer svaki nekažnjeni slučaj dovodi do više zločina prema novinarima“, navodi se u saopštenju SafeJournalists.

Najavili su da će o tim slučajevima obavestiti relevantne nacionalne i medjunarodne zainteresovane strane.

Mrežu SafeJournalists čine Nezavisno udruženje novinara Srbije, Sindikat medija Crne Gore, Udruženje novinara Makedonije, Udruženje BH novinari, Hrvatsko novinarsko društvo i Udruženja novinara Kosova.
(Beta)
 

POLITOLOG JASMIN MUJANOVIĆ ODGOVORIO ANI BRNABIĆ: „Srbijanska lažno-umjerena premijerka pokreće bezobzirni široki napad na…“


Ne stišavaju se reakcije nakon teških optužbi srbijanske premijerke Ane Brnabić.

jas_1_1[1].jpg


Politolog Jasmin Mujanović, stručnjak sa američkog Univerzitet York specijaliziran za politiku post-autoritarne i postkonfliktne demokratizacije komentirao je poteze premijerke Srbije Ane Brnabić.

-Srbijanska lažno-umjerena premijerka pokreće bezobzirni široki napad na američkog izaslanika za Zapadni Balkan zbog protivljenja raspoređivanju srpskih trupa na Kosovu. Nisam siguran šta još Beograd treba učiniti da Washington prestane tetošiti revanšistički Vučićev režim“, poručio je Mujanović.
Podsjetimo, premijerka Srbije Ana Brnabić oštro je kritizirala Gabriela Escobara.

-Vidim da je moj prijatelj Gabriel Escobar još jedan političar koji je odlučno protiv validnih rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a.

Preuzeo je ulogu Vijeća sigurnosti i jednoglasnim glasanjem sebe, MVP-a Njemačke i ministrice von Cramon, također poznate kao izvjestiteljice EP-a za Kosovo, poništio Rezoluciju 1244 Vijeća sigurnosti UN-a.

Nema potrebe da UN organizira sjednice Vijeća sigurnosti, kao mjeru uštede, ova će Trojka ubuduće odlučivati o svim globalnim pitanjima.

Jedno pitanje ako smijem (uz dužnu ispriku ovim velikim vođama) - ako Rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a 1244 više ne vrijedi (jer vam se ne sviđa, a time i koga briga za to), i ako Briselski sporazum ne postoji (kako kaže Kurti, a vi, Veliki vođe, nikada niste demantirali njegove riječi) i ako Washingtonski sporazum nije ništa drugo nego stvar prošlosti (jednostavno više nije u modi), a Povelja UN-a ne vrijedi za Srbiju (jer, opet, vi, Veliki Vođe, mislite da ne bi trebala) - onda u skladu s kojim dogovorom/rezolucijom/načelom trebamo djelovati?

Ili samo trebamo pratiti vaš horoskop kako bismo pogodili vaše želje i pomogli spasiti mir u svijetu? Zahvaljujem vam na vašem vremenu - mogu samo zamisliti koliko posla mora biti voditi svijet umjesto UN-a“, poručila je Brnabić.
 

1671013181840.png



Portparolka EULEX-a za ABC: Situacija na Severu zabrinjavajuća, ukloniti barikade



portpatolka eulexa Joana Lačana


14. decembra 2022. 09:00

Portparolka EULEX-a, Joana Lačana (Ioanna Lachana), situaciju na Severu Kosova ocenila je kao zabrinjavajuću. U izjavi za ABC News na albanskom ujedno je kazala da barikade moraju biti odmah uklonjene, prenosi ovaj medij.

„Sada je najvažnije da se situacija odmah deeskalira, da se povrati smirenost i uzdržanost drugih provokativnih radnji. Ovo je prvenstveno za dobrobit lokalnog stanovništva, čiji su mir i bezbednost ugroženi zbog trenutne situacije“, kazala je, prenosi ABC News.

Osvrnula se i na napade na Kosovsku policiju, patrolu EULEX-a i novinare, te kazala da je to neprihvatljivo.

„Tokom ovih dana bili smo svedoci i uznemirujućeg oružanog prisustva u severnom delu Kosova, često maskiranih pojedinaca i grupa. Ovo je neprihvatljivo. Sada se mora zaustaviti narušavanje javnog reda i mira“, poručila je.

EULEX će, kaže, nastaviti da prati bezbednosnu situaciju na Severu, „u bliskoj saradnji sa Kosovskom policijom i KFOR-om, kao i da doprinosi „miru i bezbednosti svih zajednica na Kosovu“.
 

1671033260630.png

Lajčak nakon sastanka sa Vučićem: Shvata ozbiljnost situacije


lajčak eskobar i vučić


14. decembra 2022. 16:35

Specijalni izaslanici EU i SAD-a, Miroslav Lajčak i Gabrijel Eskobar, nakon Prištine, danas su boravili i u Beogradu gde su se sastali sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem.

Lajčak se o sastanku, kao što je sada već uobičajeno, oglasio na društvenoj mreži Tviter navodeći da je sa srpskim predsednikom imao otvorenu i iskrenu diskusiju o političkom rešenju koje bi smanjilo tenzije i omogućilo uklanjanje barikada“.

„On (Vučić prim.red.) shvata ozbiljnost situacije“, poručio je Lajčak.

I srpski predsednik oglasio se na društvenim mrežama kratko poručivši da je vodio iskren i korektan razgovor sa Lajčakom i Eskobarom, ne navodeći više detalja.

Miroslav Lajčak i Gabrijel Eskobar boravili su i u Prištini gde su se juče sastali sa kosovskim premijerom Aljbinom Kurtijem.

Lajčak je juče situaciju na Severu ocenio kao veoma tešku, a atmosferu zagrejanom.

„Ovo nije dobro i ne mislim da možemo da priuštimo da samo čekamo da se nešto loše desi. Tenzije ne pomažu nikome i ne mislim da je iko srećan zbog situacije na Severu Kosova“, kazao je u kratkoj izjavi medijima okupljenim ispred zgrade kosovske vlade.

Ujedno je kazao i da je bolje ukloniti barikade političkim dogovorom, a ne buldožerima.

Dolazak Miroslava Lajčaka u Beograd i Prištinu, najavio je šef evropske diplomatije, Žozep Borelj i to upravo govoreći o bezbednosnoj situaciji na Severu Kosova.

Sa druge strane, američki zvaničnik, Gabrijel Eskobar na Kosovu je još od nedelje, a održao je niz sastanaka sa prištinskim zvaničnicima, ali i sa Srpskom listom i civilnim društvom.

Eskobarova poseta je, kako je potvrđeno, deo redovnih aktivnosti, dok je Lajčakova poseta usledila nakon novog skoka tenzija na Kosovu odnosno barikada koje traju već četiri dana.

One su postavljene nakon hapšenja bivšeg pripadnika Kosovske policije, Dejana Pantića.

Svemu je prethodilo masovno napuštanje većine kosovskih institucija na Severu od strane Srba, uključujući i lokalne samouprave, ali i vladu i skupštinu u Prištini zbog odluke o tablicama i odbijanja da se formira ZSO.

Tenzije su dodatno podgrejane raspisivanjem izbora, što je dovelo i do incidenata u Zubinom Potoku i Mitrovici kada su Srbi sprečili ulazak predstavnika OIK-a i policije u kancelarije Opštinske izborne komisije. Izbori su potom odloženi za 23. april. Potom su se rasporedile pojačane snage KP na Severu, a usledila su i hapšenja za ranije optužbe, ali i za incidente koji su se dogodili prethodnih dana.

Srbi su na treće hapšenje, odnosno hapšenje bivšeg policajca, odgovorili barikadama koje su ušle u četvrti dan. Beograd i Priština se uzajamno optužuju za novonastalu situaciju, koju su međunarodni akteri zvanično okarakterisali kao pogoršanu.
Visoki predstavnik EU, Žozep Borelj, zatražio je slanje dodatnih snaga EULEX-a na Kosovo.
 

1671052671843.png

PKS: Moramo reći ne Srpskoj listi i stranputici kojom nas žele povesti


pks(1).jpg


14. decembra 2022. 20:47

Na redovnoj sednici Skupštine opštine Severna Mitrovica danas je 16 novih odbornika položilo zakletve. Jedini odbornik iz srpske zajednice koji je danas položio zakletvu je Dušan Milunović ispred GI „Srpski opstanak“. I dok direktor Kancelarije za KiM Petar Petković optužuje kosovskog premijera za pokušaj stvaranja monoetničke albanske opštine na Severu, Partija Kosovskih Srba prst upire upravo u Kancelariju za KiM i Srpsku listu – da su skupštinu opštine Severna Mitrovica prepustili Albancima.

„‘Mudra’ politika Srpske liste i Kancelarije za KiM ponovo je dovela srpski narod na barikade na kojima se naši braća i sestre smrzavaju. Naši bolesni sugrađani da ne mogu do bolnica, decu da ne mogu da idu na nastavu, a Albancima prepustili Skupštinu Severne Mitrovice, grada simbola naše slobode i otpora“, poručuje PKS.

Ova stranka ujedno poručuje da na barikadama „ne vide ni Petra Petkovića, ni beogradske ‘heroje’, ali vide srbovanje na tviteru i fejsbuku koje nam uz barikade neće doneti željeni ishod“.


Nakon masovnog izlaska Srba iz kosovskih institucija početkom meseca novembra, kosovska predsednica, Vjosa Osmani, zakazala je za 18. decembar vanredne izbore za gradonačelnike četiri opštine na Severu, a nakon raspuštanja skupština opština Leposavić i Zvečan, raspisani su i izbori za ove dve SO za 25. decembar.

Vanredni izbori Skupština opština Zvečan i Leposavić zakazani su nakon što je kosovska vlada prethodno 18. novembra usvojila odluku o raspuštanju skupština ove dve opštine, a kada je u pitanju Severna Mitrovica CIK je 30. novembra objavio imena odbornika koji će zameniti one koji su podneli ostavke.

Novi odbornici, njih 16, danas je položilo zakletve. Istovremeno izabran je i novi predsedavajući SO Severna Mitrovica, Nedžad Ugljanin.

Međutim, nakon novog skoka tenzija koje su pokrenuli incidenti u Zubinom Potoku i severnom delu Mitrovice kada su sprečeni novopostavljeni članovi opštinskih izbornih komisija da u pratnji Kosovske policije uđu u prostorije OIK-a, čule su se i tvrdnje o nedostatku uslova za održavanje izbora. Na to je prvi ukazao ambasador SAD u Prištini.

Izbori su potom i odloženi, upravo iz bezbednosnih razloga, a u istom danu kada su i postavljene barikade na pet mesta na Severu, koje danas ulaze u peti dan.
 
1671146441976.png





Eskobar izneo ideju o Severnoj Mitrovici kao bescarinskoj zoni, uklanjanje barikada za nekoliko dana


Činjenica je da Beograd ima veliki uticaj na Srbe na Kosovu, na Severu. I trebalo bi da bude tako, jer oni nisu samo građani Kosova, oni su i građani Srbije, oni imaju dvojno državljanstvo. Severna Mitrovica je na raskrsnici četiri dinamične zemlje i mogla bi da postane bescarinska zona, smatra američki izaslanik za Zapadni Balkan, Gabrijel Eskobar.

1638813426-h_57339112-750x502.jpg


15. decembra 2022.

On je sinoć u emisiji Iza vesti na N1 govorio neposredno nakon sastanka sa srpskim predsednikom, a usled pojačanih tenzija na Kosovu i blokiranih puteva od subote, preko barikada i zatvorenih prelaza Jarinje i Brnjak.


Osim što je ponovo poručio, da SAD očekuje da barikade na Severu uklone oni koji su ih i postavili, te da očekuje da će se to i desiti već za nekoliko dana, naglasio je i da su preokupacije Srba potpuno legitimne i da se radi na ispunjenju njihovih zahteva.


„Saslušali smo njihove preokupacije. One su legitimne. Mi želimo da radimo sa srpskom zajednicom na severu Kosova, kako bismo ispunili njihove zahteve. Postoji način da se ide napred, kao što postoji razlog zašto su stavili barikade i zašto će ih ukloniti. Takođe, Srbi bi trebalo da se vrate u zajedničke institucije, jer su tamo potrebni. Mislim da će se u bliskoj budućnosti, to i desiti“.

On smatra da Srbi imaju potpuno pravo da učestvuju u političkom životu Srbije, ali isto tako i na zaštitu kosovskih institucija.


„Potpuno imaju pravo na zaštitu institucija Kosova i potpuno imaju pravo da učestvuju u političkom, društvenom i ekonomskom životu Srbije. Moramo da nađemo neke prilike i mogućnosti za tu zajednicu“, poručio je Eskobar.


Na pitanje kako misli da reši situaciju u kojoj Albanci ne žele da žive sa Srbima a Srbi sa Albancima, Eskobar je kazao da kad god ode na Kosovo, sastaje se sa Srbima i razgovara sa njima.


Sada je prvo, kako dodaje, posetio manastir Visoke Dečane, jer je bilo važno da se pošalje poruka da „SAD žele da budu pošteni posrednik između dve zajednice“.


Naglašava da glavne odluke o svojoj budućnosti i treba da imaju upravo Srbi sa Kosova, jer „oni tamo žive i treba da se nose sa ovom situacijom“.


„Osećaju izolovanost, zabrinutost i određeni stepen gubitka uticaja i glasa u procesu dijaloga i strukturama. Oni bi trebalo da imaju glavnu ulogu. Ako razgovaramo o njima, oni moraju da učestvuju u tome“, kazao je zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD.


Ako vlada ne krene da radi na formiranju ZSO – mi ćemo


Potvrdio je da je čuo legitimne zabrinutosti Srba iz „prve ruke i u mnogim aspektima oni su u pravu“, te sada treba videti kako da se to sada reši.


„Mislim da ćemo to rešiti na način na koji ukazuje na potrebu za stvaranjem Zajednice srpskih opština. To inače jeste pravna obaveza za Kosovo, za Srbiju za EU. To je opredeljenje SAD, to će se na kraju i desiti. To dakle ukazuje na razlog zašto nam je potrebna ta ZSO Sporazum je između Kosova i Srbije Jedna osoba, jedna stranka, ne mogu jednostrano da se toga odreknu ako vlada ne krene da rade na tome, mi ćemo krenuti da radimo na tome jer je to i naše opredeljenje“.

Potvrdio je da je mnogo ljudi koji već razmišljaju kako bi to izgledalo u 21., veku u Evropi, kako ona može biti centar konsensuza umesto centar konflikta.


Ponovio je da će i upravo on raditi na tome i da pokaže opredeljenje SAD da to postane i stvarno, kako je kazao.


Na pitanje da li time upozorava Kurtija, kazao je – Ja sam ga obavestio.


„Postoje grupe ljudi koje bi mogle da budu zainteresovane kako bi ta zajednica izgledala“, takođe je rekao Eskobar.


Severna Mitrovica je na raskrsnici četiri vrlo dinamične zemlje


Potom je govorio o održivijem rešenju koje treba da se pronađe, ne samo za sadašnju krizu, već, kako je kazao, u kontekstu regionalne saradnje.


Napomenuo je da je na Kosovu potrebno da se umesto svađanja o ličnim dokumentima fokusira na Zonu slobodne trgovine.


„Severna Mitrovica je na raskrsnici četiri vrlo dinamične zemlje – Kosova, Severne Makedonije, Albanije i Srbije. Sever Kosova, Severna Mitrovica, bi mogle da postanu bescarinska zona, jedan centar za distribuciju, za prevoz za otvoreni Balkan i zajedničko regionalno tržište. Mi vidimo prilike tu koje će pomoći svim zemljama u regionu, a ne samo Srbiji i Kosovu“, smatra Eskobar


Rešenje je i brza integracija u evropske strukture, i tu će SAD da pomognu.


„Ovaj region ima bolju budućnost zajedno nego odvojeno. Bolja će vam biti budućnost u integracijama, nego kroz razdvajanje. Zahvaljujući prilikama koje pruža zajedničko tržište, postaćete najbrže rastući region u Evropi. Ljudi sa Balkana odlaze u EU i Ameriku u potrazi za poslom, a trebalo bi da ostanu ovde. Integracije i ekonomija je pravo rešenje“.


Na pitanje da pojasni zajednički nastup zemalja Zapadnog Balkana pod sadašnjim uslovima u kojima Srbija ne priznaje Kosovo, on odgovara:


„Umesto da se svađamo o izdavanju državnih dokumenata, hajde da razgovaramo o uklanjanju potrebe za nekim od tih dokumenata. Na primer, da imamo zonu slobodne trgovine za ceo region. Da otvorite firmu u Crnoj Gori i onda da poslujete na čitavom Zapadnom Balkanu. Postoje prilike da upotrebimo ovu krizu da nađemo stvarna rešenja za ovdašnje građane“, smatra on.


Shodno tome, vidi zajedničku budućnost oba naroda u EU, kao i da će zajednička ekonomska budućnost omogućiti deci građana da ostanu u svojim zemljama.


„Ako razmislite o onome što se dešava danas, podrazumevam tu i Berlinski proces, Otvoreni Balkan i sve regionalne mogućnosti, to će rešiti ovu krizu i to će stvoriti veće prilike za region“, rekao je Eskobar.


Na pitanje da to podrazumeva da Srbija treba da prizna Kosovo, što ona ne želi, Eskobar je kazao:


„Da, ono što to podrazumeva da Srbija i Kosovo prepoznaju i shvate da im je potreban stabilan i miran odnos. Kako će to uraditi, u kom kontekstu, kakve će korake preduzeti, da, postoji način da se ide napred. E sad, moj je stav je da sve zemlje regiona treba jedni druge da priznaju, moraju da imaju mirne odnose, miroljubive i da imaju jasan put prema Evropi“.


I dok kaže da oko toga mogu svi da se slože, Eskobar dodaje:


„Pored toga, pitanja kakve vrsta priznanja, kakvi odnosi će postojati, u kom roku, to takođe otvara neke mogućnosti i to takođe pokušavamo da postignemo“.


Kriza na Kosovu ne treba da se militarizuje


Na pitanje ko je proizveo krizu ponovio je da ne želi da se upušta u proizvođenje krize, ponovivši da SAD „kategorički odbacuju povratak Vojske Srbije na sever Kosova“.


„Ne treba da militarizujemo ovu krizu. Ovo nije trenutak da se koristi vojska, ovo je trenutak da se koristi diplomatija, dijalog i kompromis. Kao i mašta, da zamislimo šta donosi budućnost regiona“, istakao je Eskobar.


On je napomenuo da izjava „Kosovo ima bezbednosne garancije SAD“ nije pretnja Srbiji, i da te garancije važe i za Srbe u Severnoj Mitrovici, jer i oni uživaju zaštitu KFOR-a.


Ako Kosovo ima garancije SAD-a, kakve garancije ima Srbija?


„Iste garancije. Nećemo dozvoliti da neko sa Kosova ugrozi Srbiju, i nećemo dozvoliti bilo kome da preti bezbednosti i stabilnosti na severu Kosova“, kazao je Eskobar.
 

Rama: Zahtjev Srbije da pošalje trupe na Kosovo je nadrealan


Kosovo više nikada neće biti pod zakonodavstvom Srbije; dijalog je jedino rješenje za Srbiju i Kosovo, rekao je premijer Albanije.

11049508.jpg

Edi Rama: Ušli smo u treće desetljeće od kako je Kosovo jednom zauvijek oslobođeno od Srbije (EPA)
Published On 15 Dec 202215 Dec 2022

Premijer Albanije Edi Rama ocijenio je u četvrtak da nije dobar kraj godine za proces normalizacije odnosa Srbije i Kosova, zbog porasta tenzija između dvije strana.

“Nevjerovatno je da se stalno suočavamo s pojavom barikada, zastojima u procesu normalizacije i vatrogasnim timovima SAD-a i Evropske unije, koji trče da spase mašineriju dijaloga od plamena teške političke retorike“, rekao je on predstavnicima diplomatskog kora u Tirani.

Povodom najavljenog zahtjeva Srbije za povratak srbijanskih vojnih snaga na Kosovo, albanski premijer je kazao da “Kosovo više nikada neće biti pod zakonodavstvom Srbije”, prenosi Tanjug.

‘Albanija će uvijek biti uz Republiku Kosovo’​

Rama smatra da bi zahtjev da Srbija pošalje trupe na Kosovo bio “podjednako nadrealan kao što bi bio i zahtjev Kosova da pošalje trupe u Preševsku dolinu”.
“Sve ovo je veoma daleko od onoga što nam treba. Ušli smo u treće desetljeće od kako je Kosovo jednom zauvijek oslobođeno od Srbije“, rekao je Rama.

Dodao je da će Albanija “uvijek ostati čvrsto uz Republiku Kosovo” svaki put kada suvereno pravo Kosova u bilo kom obliku bude dovedeno u pitanje.

Smatra da je dijalog jedino rješenje za Srbiju i Kosovo, samim tim i jedina platforma na koju se trebaju orijentirati obje strane.
 

1671256482534.png

„Ratno-huškačka retorika Vučićeve vlasti dovešće do sukoba i mrtvih“: Sagovornici Danasa o izjavi ministra Gašića


Postoji opasnost da će ovakva huškačka politika srpskih vlasti dovesti do izbijanja sukoba i gubitka života, kaže za Danas Radomir Lazović, poslanik Ne davimo Beograd u Skupštini Srbije.


Ratno-huškačka retorika Vučićeve vlasti dovešće do sukoba i mrtvih: Sagovornici Danasa o izjavi ministra Gašića 2


S. Čongradin danas 22:21

Komentarišući izjavu ministra policije Bratislava Gašića da „nećemo dozvoliti da Kurtijevi teroristi ugnjetavaju naš narod“, pisac Dejan Atanacković ističe za Danas da je Srpska lista, po nalogu sa Andrićevog venca, planski naterala Srbe da napuste institucije, da ostave sever bez srpskih pripadnika snaga reda, kako bi time bila stvorena kriza, otvoren prostor za organizovani kriminal, prinude i pritiske, kako bi ljude po radnoj obavezi i pod pretnjom da će im zapaliti automobile slali da ne priznaju ono što je režim već priznao, i kako bi razni Gašići, za unutrašnju političku upotrebu, mogli da zveckaju oružjem.

– Aleksandar Vučić još je letos lažno najavljivao ratnu opasnost, dovodeći zemlju u ozbiljnu krizu – smatra sagovornik Danasa.

Naprednjaci su se u potpunosti vratili na radikalska fabrička podešavanja

Prema rečima novinara Nedima Sejdinovića, čini se da su se naprednjaci u potpunosti vratili na radikalska fabrička podešavanja, bar kada je reč o žestokim izjavama.
Podsetimo, ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić obišao je u sredu uveče bazu niškog Odreda Žandarmerije u Aleksincu, odakle je poručio da „nećemo dozvoliti da Kurtijevi teroristi ugnjetavaju naš narod“.
– Pripadnici Žandarmerije, i vi i ja zakleli smo se na Ustavu Republike Srbije da ćemo štititi ustavni poredak i teritorijalni integritet Srbije. Nećemo dozvoliti da Kurtijevi teroristi ugnjetavaju naš narod, maltretiraju ga i hapse. Živela Srbija! – poručio je Gašić.


Radomir Lazović ističe za Danas da predsednik Srbije želi da se u stalnom pingpongu sa Prištinom održava stanje stalnog konflikta kako bi mogao da kontroliše pažnju pre svega na sebi i režimu.

– Nema nikakvu zelju da se ovo pitanje reši, a kad ne ide kako je zamislio, otvara nove komflikte u drugim susednim državama. Nema sumnje da i druga strana treba da prestane sa sličnim ponašanjem i da za stolom nađe rešenje za težak položaj Srba – kaže Lazović.

Izjave Bratislava Gašića namenjene domaćoj javnosti

– Ovo su izjave za domaće medije kako bi se u trenutku podignutih tenzija, vladajući režim predstavio kao spasilac srpstva. Obe strane treba da spuste tenzije i da nam ne predstavljaju svako, često potpuno tehničko pitanje kao da je ključno ili za priznanje ili odpriznanje Kosova. Omogućite ljudima da normalno žive, nemojte da se nadgornjavate nad patnjom običnog naroda koji živi u strahu od izbijanja sukoba – zaključuje naš sagovornik.
Dejan Atanacković ističe da je Aleksandar Vučić još letos lažno najavljivao ratnu opasnost, dovodeći zemlju u ozbiljnu krizu.

Ratno-huškačka retorika Vučićeve vlasti dovešće do sukoba i mrtvih: Sagovornici Danasa o izjavi ministra Gašića 3


– U međuvremenu se potrudio da stvori preduslove da kriza bude realna, uz pomoć naoružanih kriminalnih grupa i dirigovanim povlačenjem ljudi iz institucija čime je ogroman broj Srba ostao bez posla. Javnost u Srbiji se svakodnevno navikava na neminovnost oružanih sukoba i to jako podseća ne devedesete. Srbi na Kosovu su taoci vlasti u Beogradu koja je Kosovo već priznala Briselskim sporazumom, koja je potpisala suverenitet Republike Kosovo na celoj teritoriji KiM, i koja tu svoju odluku skriva iz razloga kontinuiteta kriminalnih poslova i održavanja za režim korisne nestabilnosti u zemlji i regionu – kaže Atanacković.

Kako je Srbija „izgubila“ Kosovo?

Takođe, dodaje, veruje da je jedan od ciljeva ove vlasti i taj da se dugoročno izgubi svaka veza u kolektivnom pamćenju sa realnim uzrocima gubitka Kosova, a to je poraz ratne poltiike devedesetih čiji su akteri danas na vlasti.

– Opozicija u Srbiji morala bi da se jednom za svagda decidirano odredi prema ovom problemu, koji je i politički i kulturni i moralni, ako neće da bude saučesnik takve politike, da se zauzme za stvarne interese Srba sa Kosova, koji su u ovom trenutku potpuno i planski lišeni institucija, učešća u institucijama, i prepušteni volji “biznismena” sa međunarodnih poternica koji “pobeđuju” na izborima sa 98 posto tako što prete svedocima ubistava i drugih kriminalnih radnji – zaključuje Atanacković.

Prema rečima Nedima Sejdinovića, neotesana, sirova patriotska retorika odgovara njihovom kulturnom i obrazovnom kodu.

– Koliko su samo poteškoća imali kada su s vremena na vreme morali da koriste nekakav ozbiljniji, da ne kažemo proevropski politički narativ. Jednostavno im nije išlo – kaže Sejdinović.
E, sada, napominje sagovornik Danasa, nadamo se da je cilj ovakvih izjava samo pridobijanja jeftinih unutrašnjih političkih poena sada kada su užarili Srbiju nacionalizmom, te da se nekadašnja tragedija iskazuje samo kao farsa.

– Ali, ne bih se kladio u to da Srbija ne ulazi u veoma turbulentan period u kojem se može sve očekivati. Znamo valjda da imamo posla sa ljudima koji su spremni na sve – zaključuje Nedim Sejdinović.
 

Back
Top