Na Beogradskom univerzitetu na smer "fizika" prijavio samo jedan student

lionagate

Ističe se
Poruka
2.945
Nikada se do sada nije desilo da imamo samo jednog brucoša na katedri! Jako mi je žao što će neka predavanja morati da sluša sam, ali nema drugog izbora, ne smemo da dozvolimo da se ugasi Opšta fizika jer bi u tom slučaju buduće generacije ostale bez nastavnika, a govorimo o jednoj od bazičnih nauka, koja ne sme da nestane iz škola. To moramo da sprečimo i da shvatimo konačno da je situacija sa nastavničkim smerovima na fakultetima alarmantna”, u razgovoru za Nova.rs naglašava profesor Ivan Belča, dekan Fizičkog fakulteta Univerziteta u Beogradu.

U ovoj visokoj školi, još 2015., počeo je pad upisa na nastavničke smerove, ali ove godine je nisko interesovanje oborilo sve zastrašujuće rekorde. "Nismo iznenađeni slabim odzivom jer ovo je već osma godina kako traje trend pada. Ipak, samo jedan brucoš na smeru je tuga. Na nastavničkim smerovima na svim fakultetima je loše interesovanje, ali na fizici je traumatično. Prošle godine desilo se da je na Univerzitetu u Novom Sadu samo jedan brucoš upisao odsek za fiziku, a to se, evo, sada dogodilo i nama. Ovaj student imaće sve predmete, ništa neće biti izbačeno, a slušaće zajedničke predmete sa kolegama sa drugih smerova. Ipak, pojedine, one koji su samo na Opštoj fizici, nažalost, moraće da sluša sam. Ako se narednih godina niko ne bude prijavljivao imaćemo ozbiljan problem, a svi znamo šta je razlog tome. Mladi ljudi u Srbiji ne žele da budu nastavnici, da rade u školi, jer je profesija degradirana i sistemski uništavana godinama. Društvo prema nastavnicima nema nikakvog poštovanja, a primanja su im ispod svakog ljudskog dostojanstva", objašnjava prof. Belča.

Sledeći, ključni potez je – na državi. "Dok vlast i oni čija je uloga promena sistema, ne shvate da je obrazovanje osnova društva, neće nam biti bolje i nemamo čemu da se nadamo. Zdravlje jeste najvažnije, ali ko će da obrazuje i priprema buduće lekare, ako nemamo nastavnike, ako deca u osnovnoj školi nemaju časove, a da ne govorim o kasnijem školovanju. Nastavničke smerove mora da podrži država, tako što će ih podići na viši nivo. Ljudima koji žele da rade u školama u manjim mestima u zemlji, i u selima, država mora da obezbedi stambeni prostor, uslove za rad i veće plate. Mora se vratiti dostojanstvo učiteljima i nastavnicima. Nekada su to bile profesije za ponos, ljudi su imali poštovanja prema onima koji spremaju buduće generacije, koji im prenose bazična znanja, koji formiraju nove naučnike, profesore, lekare, sudije… Država se nekada brinula o nastavnicima. Ljude bi slali da žive u određene delove zemlje, da obrazuju decu, ali su dobijali za to i dobre plate i prostor za život, njihove porodice bile su obezbeđene. Danas je, nažalost, u Srbiji, ali i u većem delu sveta, rekao bih,
nastavnik gotovo nevidljiv".

Fizika je jedan od najdeficitarnijih predmeta u Srbiji. "Matematika i informatika su u istom sosu sa nama. Na sreću, ima još nastavnika u Srbiji koji ne odustaju, bore se za svoju profesiju, učenike, ali i za nauku i znanje. Moja supruga je matematičar i često radi i po 18 sati dnevno. Uči đake, sprema ih za takmičenja, vodi na ekskurzije, prima roditelje, razgovara sa njima, daje sve od sebe da ta deca iz škole izađu spremna za dalje obrazovanje, ali da budu dobri i edukovani ljudi na koje će društvo moći da računa, ali i oni sami na sebe.

Fiziku, kao osnovnu nauku ne mogu da zamene kompjuterske igrice ili neki izmišljeni predmeti koji nose naziv ‘nauka’. Deca moraju učiti čistu fiziku, a časove treba da drže ljudi koji su studirali i završili fiziku, a ne 'nešto slično'. Srbija je iznedrila naučnike koji mogu da rade bilo gde u svetu i uvek su među najboljima, ali nemamo nastavnike i to je strašan problem", naglašava profesor Belča.

Učenici u Srbiji upisuju fakultete koje mogu da iskoriste kao odskočnu dasku za dalje, za bekstvo iz svoje zemlje. "Nama deca beže iz države i traže fakultete i obrazovanje koje će im to omogućiti. Ne možemo zabranjivati učenicima da upisuju određene smerove, ali treba da ih podstičemo, motivišemo i na nastavničke. Nove generacije stižu, deca su željna znanja, ali ako nema pravih nastavnika da im prenesu to što znaju, krenuće stranputicom, a naše društvo tako odlazi na put bez povratka, koji
je poguban".

Na Opštu fiziku je u školskoj 2023./2024. godini upisan jedan brucoš na otvorenih 25 mesta. "Nemamo podatke koliko ima nastavnika fizike u Srbiji, odnosno koja je njihova prosečna starost i koja je dopuna potrebna, kako bi naredne generacije imale časove. Ako država ovog trenutka krene sa novom politikom u vezi nastave i ako ovo shvati kao crveni alarm koji upozorava na opasnost od urušavanja i ovo malo sistema što nam je preostalo, onda se možda nešto i promeni, možda i imamo šanse. Međutim, ako se to sad ne dogodi, ne smem ni da zamislim šta nas tek čeka", apeluje profesor Belča.

Na naš fakultet, ističe on, dolaze najbolji učenici iz gimnazija i svih srednjih škola u zemlji, a fiziku upisuju oni koji gaje ljubav prema ovoj nauci. "Ovo je jako težak fakultet i upisuju ga oni koji žele da uče. Kada diplomiraju, osposobljeni su da rade bilo gde u svetu, ali i kod nas, mogu da se bave čistom fizikom ili da rade u bankama ili na berzama, jer znaju fizičke modele koji se svuda primenjuju. Nažalost, niko neće u školu da drži deci časove i priprema nove fizičare", sa tugom u glasu priča profesor.

Podsetimo, dekan Fizičkog fakulteta jedan je od osam dekana koji su predložili ključne metode za spas srpske prosvete, a među njima su stipendije, veće plate i vraćanje ugleda prosvetnim radnicima. Oni su se okupili kako bi našli rešenje za gorući problem našeg školstva – nedostatak nastavnog kadra i sve manji broj studenata koji upisuju fakultete na kojima se školuju nastavnici srpskog, fizike, matematike, geografije, biologije, hemije…

"Platforma je išla preko Univerziteta, a posle dugo vremena je konačno stigla i do Ministarstva prosvete. Mislim da njima, u ministarstvu, nije lako da rešavaju ovaj problem koji godinama raste, jer nemamo sistem koji bi podržao bilo kakvo rešenje. Ne može ministarstvo samo da reši sve, ne može to jedan čovek, iako neko mora da se založi, od nekoga mora da se počne, potrebna nam je osoba koja će da odabere ljude koji će uraditi određeni posao i da se potom uključi čitav državni aparat. Najvažnije je pitanje nas i generacija koje stižu u ovu neizvesnost. Činjenica je da nama ne treba armirani beton, ni gvožđe, ni zgrade, nego živi ljudi, samo nam oni nedostaju", zaključuje dekan Fizičkog fakulteta, profesor Belča.

1688491007829.png
1688491036619.png
LINK na clanak <<<



I sta reci sem toga da Srbija i nema neku buducnost bez ljudi koji ce uciti nase unuke prirodnim naukama...
 
Mladi ljudi u Srbiji ne žele da budu nastavnici, da rade u školi, jer je profesija degradirana i sistemski uništavana godinama.
то јесте тужно, али између осталих, криви су и они сами јер беспоговорно (углавном) понављају пропаганду а не преносе истину и знање

ту углавном мислим на друштвене науке, не конкретно на физику
 
то јесте тужно, али између осталих, криви су и они сами јер беспоговорно (углавном) понављају пропаганду а не преносе истину и знање

ту углавном мислим на друштвене науке, не конкретно на физику
Na drustvenim fakultetima na nastavnickom smeru nije tolika oseka studenata, verovatno zato sto je lakse zavrsiti takve skole i usprkos tome sto se teeze nalazi posao. No jedan student na celom smeru je vise nego alaramantno, mozemo kao drzava uvoziti gradjevinske radnike ali nemoguce je naci u Bangladeshu profesora fizike koji zna srpski jezik toliko da moze predavati u osnovnoj ili srednjoj skoli u Svilajncu ili Somboru...
 
Fizika je izuzetno teška. Svaštarska a zeznuta, nema pravila za koje možeš da se uhvatiš. Nje se prihvataju uglavnom entuzijasti, antikarijeristi. Ali kakvo je stanje u prosveti, i takvi su se opametili.
Mozda sam subjektivan, fizika nije teska ako je volis, logicna je, lepa nauka... no, pretpostavljam, da se klinci drze one stare narodne "ljubav je slepa, gledaj od cega se zivi".
 
A da nam izneses podatak koliko studenata je upisivalo Fiziku 2000-te, 2005-te, 2010-te, 2015-te pa 2020? Cisto da sami zakljucimo a ne da nam neko "formira" zakljucak na osnovu njegovog politickog stava... i za novosadski PMF je ekstremno bitno koliko brucosa dolazi iz BiH, godisnje oko 1-1.5 hiljade dodje odande, zato je ijekavica postala dominantna u tom gradu :)
 
Nije me mrzelo, bacio sam pogled i na sajt PMFa univerziteta u Zagrebu (oni za razliku od nasih univerziteta imaju analizu po godinama) >>> LINK
I kod njih je ista situacija, totalno ista, na nastavnicke smerove Matematike, Fizike i Hemije se prosle upisivalo po 2-3 studenta ( i taj pad je ekstremno primetan u zadnjih 5-6 godina), ali zato na nastavnickim smerovima Geografije, Biologije i Ekologije nije bilo nepopunjenih mesta. Da li danasnji klinci znaju nesto sto mi matori ne znamo?
 
Nije me mrzelo, bacio sam pogled i na sajt PMFa univerziteta u Zagrebu (oni za razliku od nasih univerziteta imaju analizu po godinama) >>> LINK
I kod njih je ista situacija, totalno ista, na nastavnicke smerove Matematike, Fizike i Hemije se prosle upisivalo po 2-3 studenta ( i taj pad je ekstremno primetan u zadnjih 5-6 godina), ali zato na nastavnickim smerovima Geografije, Biologije i Ekologije nije bilo nepopunjenih mesta. Da li danasnji klinci znaju nesto sto mi matori ne znamo?
Jer u prosveti neće zaraditi te pare koje mogu sa znanjem tih oblasti zaraditi u nekom drugom sektoru, prosto i jednostavno. Ko je lud da se bori sa učenicima, roditeljima, direktorima za te pare ? Osim nas ludaka koji smo ostaci nekog prošlog vremena, očito.
 
Na drustvenim fakultetima na nastavnickom smeru nije tolika oseka studenata, verovatno zato sto je lakse zavrsiti takve skole i usprkos tome sto se teeze nalazi posao. No jedan student na celom smeru je vise nego alaramantno, mozemo kao drzava uvoziti gradjevinske radnike ali nemoguce je naci u Bangladeshu profesora fizike koji zna srpski jezik toliko da moze predavati u osnovnoj ili srednjoj skoli u Svilajncu ili Somboru...
мислио сам на општи статус наставника у друштву
 
то јесте тужно, али између осталих, криви су и они сами јер беспоговорно (углавном) понављају пропаганду а не преносе истину и знање

ту углавном мислим на друштвене науке, не конкретно на физику
Na koji način to radimo, konkretno?
 
мислио сам на општи статус наставника у друштву
OK, jasno mi je, nastavnici nisu na ceni, male plate, tezak polozaj u odnosu na ucenike, roditelje i nadredjena ( a sve to je bilo i ranije mozda ne u toj meri ali bilo je) a opet drustveni fakulteti smer za nastavnike sasvim dovoljno studenata da se popuni broj kao da su nastavnici sa tih fakulteta sa boljim platama, mazeni i pazeni od drustva. Ista prica i kod brace Hrvata a pretpostavljam da su tamo bolje placeni nastavnici, da imaju zastitu sistema koliku toliku, da ne moze da im dodje neki celavi nabildani lik u vidu roditelja koji ce da im lupa zvecke itd.

Meni deluje da su matematika, fizika i hemija sami po sebi problem uz vec sve navedeno.
 
Zagovarate da je Vucic Gospod Bog na Zemlji i sire?
:D
Ne znam jesi li u toku, ali prosveta je prva koja se pobuni protiv bilo koje vlasti, to što neki plasiraju priče o nama, kao o poslušnicima vlasti je malciozno, kao i masa ostalih informacija koje nam se pripisuju. Nisam od juče u ovoj oblasti, tako da se nadam da ćeš poverovati da znam o čemu pričam. Naravno, u svim oblastima ima i drugačijih, ali uopštavanje je samo jedan od načina da se prosveta dovede do dna, lakše je sprečiti nas da mi budemo ti od kojih polaze pobune, a to su upravo i uradili, dozvolivši da nas tablodi procenjuju , analiziraju, da nas javnost proziva i nipodaštava.
 
Ne znam jesi li u toku, ali prosveta je prva koja se pobuni protiv bilo koje vlasti, to što neki plasiraju priče o nama, kao o poslušnicima vlasti je malciozno, kao i masa ostalih informacija koje nam se pripisuju. Nisam od juče u ovoj oblasti, tako da se nadam da ćeš poverovati da znam o čemu pričam. Naravno, u svim oblastima ima i drugačijih, ali uopštavanje je samo jedan od načina da se prosveta dovede do dna, lakše je sprečiti nas da mi budemo ti od kojih polaze pobune, a to su upravo i uradili, dozvolivši da nas tablodi procenjuju , analiziraju, da nas javnost proziva i nipodaštava.
Ma daj, zezam se povodom konstatacije da ste instrument propagande a ne predavaci. Ne sumnjam da kao i u svim drugim profesijama ima slican % prosvetara koji su protiv Vucica. No politicki stav i izbor je licno pravo coveka ali verujem da niko u skoli ne agituje pred djacima za svog politickog idola.
 
Ma daj, zezam se povodom konstatacije da ste instrument propagande a ne predavaci. Ne sumnjam da kao i u svim drugim profesijama ima slican % prosvetara koji su protiv Vucica. No politicki stav i izbor je licno pravo coveka ali verujem da niko u skoli ne agituje pred djacima za svog politickog idola.
I da hoću,nemam kad :( program preobiman, čas mi prekratak :(
 
Da li danasnji klinci znaju nesto sto mi matori ne znamo?
Znaju da su profesori matematike (za fiziku ne mogu reći, iako mi nikako nije išla) u 90% sličajeva osobe čijoj se smrti veseliš u nadi da će doći neki malo manje sadistički nastrojen profesor, koji je spreman dati 2 ukoliko ne ometaš na satu i tiho de stopiš sa zidom.
 
Znaju da su profesori matematike (za fiziku ne mogu reći, iako mi nikako nije išla) u 90% sličajeva osobe čijoj se smrti veseliš u nadi da će doći neki malo manje sadistički nastrojen profesor, koji je spreman dati 2 ukoliko ne ometaš na satu i tiho de stopiš sa zidom.
Mislim da ti imaš veliki problem jer ne postoji tema o prosvetnim radnicima gde do detalja ne opišeš svoju sreću zbog smrti profesorke koja ti nije htela pokloniti dvojku. Možda da potražiš pomoć, deluje mi prilično opsesivno, da ne pominjem potpuni nedostatak empatije.
 

Back
Top