Можемо говорити старословенски овде!

Има разлике, и то велике.
Пре свега мислим да би држава трабала да направи јасан национални план за очување српског језика, да нам се не дешава да нам Хрвати, Потурице и црногорци отимају језик. Само са јасним планом србистике можемо да заштитимо језик, како од отимања других, тако и од прилива страних речи. Нисам поборник ''протеривања'' страних израза али време би било да коначно смањимо прилив истих.
 
Моје целовање свима учесницима!

Ако бих могао, слободно бих причао старословенски језик који постоји досад од Еванђеља и осталих рукописа, старословенским језиком писаних. Али не бих могао да називам боја, порасле, животињу и остале ствари о којима се не причало по старословенски. Па нисам бих тачно знао смисао и значење својх сопствених речи: нема ми прилике да знам. Слично би било с почетним временом од учења страног језика, КАО се онај почетак никад не завршава.
 
Марбол:
Моје целовање свима учесницима!

Ако бих могао, слободно бих причао старословенски језик који постоји досад од Еванђеља и осталих рукописа, старословенским језиком писаних. Али не бих могао да називам боја, порасле, животињу и остале ствари о којима се не причало по старословенски. Па нисам бих тачно знао смисао и значење својх сопствених речи: нема ми прилике да знам. Слично би било с почетним временом од учења страног језика, КАО се онај почетак никад не завршава.

Нажалост не говорим руски већ русински.Видим имате нека слова као Русини, па бих те молио да ми напишеш на руском како се читају слова.
 
А ти покушај да користиш спска слова за неколичину од руских који њима увек одговарају. Па чак пиши малима словима ако ти је могућно.
Кстати, вот Вам и образец того, как легко и просто пишутса русские слова с сербскои клавиатурои: во-первих, по-русски и произноситса *тса*; во-вторих, буква "и краткое" произошла от букви И со знаком краткости сверху; и в-третиих, в сербском езике все равно звуки И и И совпали в одном И; в-четвертих, написание "в-третиих" - не более, чем архаизм, след позволимои вољности; наконец, в бољшинстве книг позволено написание Е вместо *јо*... Мои ответ не утомил Вас, судариња?
 
Поздрав свима!

Ја имам ову књигу:

natpisi.gif


Књигом су обухваћене графијске, ортографске и језичке одлике најстаријих ћирилских натписа са српскохрватског језичког подручја. Књига је урађена као научна студија и обухвата XI, XII и XIII век у српској култури.

Нисам сачувао цену али се сећам да није била скупа, сигурно не преко 10€.

Привет! ;)
 

Back
Top