MOlite se svaki dan andjelima, svom svecu pa Majci Bozijoj da ne padate u iskusenja

Naprotiv, iskušenju se radujemo, kao prilici da potvrdimo svoju veru, svoju vernost Hristu.
Da pokažemo kako smo spremni da odolimo iskušenju.

Drugo je ono protiv čega treba da se molimo u molitvi oče naš a to je napast.
''I ne uvedi nas u napast'', stoji pravilno u nekim prevodima Sv.Pisma.
Umesto ''i ne uvedi nas u iskušenje'', kako nije pravilan prevod.
Napast, kao pristajanje na zlodelo kome nas nagovara naš neprijatelj –
ja ne mislim tako, mada uzimam mogucnost da gresim- nasao sam to o cemu govoris i nisam siguran, moram jos da propitam

dakle,
da li je moglo da stoji ne uvedi nas u tamu?
u cemu je razlika napasti i iskusenja?
zar nije napast kada smo napadnuti, a naravno da sami necemo da napadamo, cineci zlodela, kao kada nekome padne mrak na oci npr.?
a iskusenje je lukavstvo kada smo neodlucni u izboru.

ja sam stalno neodlucan, ali ne mislim da sam stalno u iskusenju, a vi koji ste odlucni u potvrdivanju vase vere, vama ne verujem, jer mislim da ste predubedjeni, jer to sto vi ponekad zovete verom to nije vera [izvini na iskrenosti].
 
ja ne mislim tako, mada uzimam mogucnost da gresim- nasao sam to o cemu govoris i nisam siguran, moram jos da propitam

dakle,
da li je moglo da stoji ne uvedi nas u tamu?
u cemu je razlika napasti i iskusenja?
zar nije napast kada smo napadnuti, a naravno da sami necemo da napadamo, cineci zlodela, kao kada nekome padne mrak na oci npr.?
a iskusenje je lukavstvo kada smo neodlucni u izboru.

ja sam stalno neodlucan, ali ne mislim da sam stalno u iskusenju, a vi koji ste odlucni u potvrdivanju vase vere, vama ne verujem, jer mislim da ste predubedjeni, jer to sto vi ponekad zovete verom to nije vera [izvini na iskrenosti].


''I ne uvedi nas u iskušenje'' nije dobar prevod.
''I ne uvedi nas u napast'' je pravilan prevod.

Iskušenje
je dobro i korisno za nas. Ne treba da se molimo protiv iskušenja.
Iskušenje služi da nas obuči, uvežba, oproba, ukaže na naše nedostatnosti, nesavršenosti, podložnosti grehu. Da nam omogući realan, opitni, empirijski uvid u sebe. Da sagledamo od kakvog smo ''testa'', i da li smo možda mlaki, neupotrebljivi, za koje je Bog u Otkrovenju rekao da će nas takve izbljuvati, ili smo vreli, ili smo hladni. Iskušenje tj. iskušavanje Božje mi treba da ištemo a ne da se protiv njega zaklanjamo i Bogu molimo da nas ne uvede u iskušenje.
Primer:
Pravedni Jov... iskusio je najteže moguće iskušenje koje čovek može podneti, i podneo je junački, nije se Boga odrekao. Posle takvog strašnog iskušavanja – Jov je postao bolji, onakav kakvim se Bog ponosio. Sa eshatološkog stanovišta, Jovova drama je opravdana.
*
Napast,
kao pogrešno ponašanje, odsustvo empatije, neosetljivost na stradanje bližnjih, nebriga za Božju tvorevinu, nasilništvo, štetočinsko ponašanje, ili još gore, vršenje zločina ili razbojništava... sve je to napast. Za to da nas Bog ne uvede u takvo ponašanje, za to treba da se molimo u svojoj molitvi.
#
Dakle, iskušenje je Hrišćaninu dobrodošlo dok napast nikako nije.
 
''I ne uvedi nas u iskušenje'' nije dobar prevod.
''I ne uvedi nas u napast'' je pravilan prevod.
ma sve sam razumeo, napasnistvo je kudikamo gore, ali kako smo dosli dotle da prevod ne valja, ili zasto je bio iskusenje uopste prevedeno skoro svuda?

sad sam nasao da se logika zasniva na “Tada Isusa odvede Duh u pustinju da Ga đavo kuša.” (Matej 4,1).

ali, ali, ali, “I odmah Duh izvede Ga u pustinju. I bi onde u pustinji dana četrdeset, i kuša Ga sotona, i bi sa zverinjem, i anđeli služahu Mu.” (Marko 1,12-13)
Odmah posto glas Bozji s neba rece - Ti si sin moj.

Dakle, vi se drzite Mateja, ne kazem da nema logike, samo trazim da pogledate i moje stanoviste - Marka, pa da ponudimo neke odgvore i vidimo ZASTO JE HRISTOS ISAO U PUSTINJU.

p.s. mislim da je ovo jako bitna tema, ne secam se vise gde sam prvi put procitao isto sto ti kazes, ali bilo je skoro, i ja priznajem da je to novo za mene, ali ne veruem da cu zauzeti vase stanoviste - mozemo da samo da izdiskutujemo do kraja, jer ako je Gospod Bog on se nije ni onda dao kusati, u pustinji [znam sta pise kod Mateja, ali kazem vidite i Marko sta pise].
 
Poslednja izmena:
ma sve sam razumeo, napasnistvo je kudikamo gore, ali kako smo dosli dotle da prevod ne valja, ili zasto je bio iskusenje uopste prevedeno skoro svuda?

sad sam nasao da se logika zasniva na “Tada Isusa odvede Duh u pustinju da Ga đavo kuša.” (Matej 4,1).

ali, ali, ali, “I odmah Duh izvede Ga u pustinju. I bi onde u pustinji dana četrdeset, i kuša Ga sotona, i bi sa zverinjem, i anđeli služahu Mu.” (Marko 1,12-13)
Odmah posto glas Bozji s neba rece - Ti si sin moj.

Dakle, vi se drzite Mateja, ne kazem da nema logike, samo trazim da pogledate i moje stanoviste - Marka, pa da ponudimo neke odgvore i vidimo ZASTO JE HRISTOS ISAO U PUSTINJU.

p.s. mislim da je ovo jako bitna tema, ne secam se vise gde sam prvi put procitao isto sto ti kazes, ali bilo je skoro, i ja priznajem da je to novo za mene, ali ne veruem da cu zauzeti vase stanoviste - mozemo da samo da izdiskutujemo do kraja, jer ako je Gospod Bog on se nije ni onda dao kusati, u pustinji [znam sta pise kod Mateja, ali kazem vidite i Marko sta pise].

OK je razmišljanje.
Kušanje / Iskušavanje je OK. Protiv Kušanja / Iskušavanja ne treba da se molimo.
To je pogrešno. Treba protiv napasti.
Ako neko zna kako stoji u originalu NZ, eto neka kaže.
@ Glasnik, npr. se hvali da 30 god ''izučava'' Sv.pismo.
 
OK je razmišljanje.
Kušanje / Iskušavanje je OK. Protiv Kušanja / Iskušavanja ne treba da se molimo.
To je pogrešno. Treba protiv napasti.
Ako neko zna kako stoji u originalu NZ, eto neka kaže.
@ Glasnik, npr. se hvali da 30 god ''izučava'' Sv.pismo.
ja to i pitam
zasto je Hristos odmah posto je Bog rekao, Ovo je moj Sin, otisao bas u pustinju, a znamo da je pustinja jer je bezivotna, rezervisana za djavola, ili za azazela, sotonu, u pustinju su jevreji slali jarca/rogonju...
To je jedno pitanje, a drugo se nadovezuje na temu o odricanju od materijalnih stvari - pustinja je pravo mesto ako se covek naumio odricati.
Trece pitanje, koje je u stvari osnovno je
ni jedno mesto na ovom svetu nije reservisano za demone, jer su i u pustinji Hristu pristupili andjeli Boziji, a sotoni rece, da ide, da se tornja od Njega.

Ono sto ja vama zamaram, ostajuci pri svom stanovistu, je da se hvalite da ste kusani, ali nesto ne znam i ne vidim kako i sta biva posle. Cak, mi znamo da ima red andjela u andjeoskoj hijerarhiji koji odbija iskusenja, vi bi rekli napasti/napasnike. Jel biva na kraju , - idi od mene sotono, ili sta biva, kako se vase iskusenje zavrsava? A drugi, glasnik, ili ko god, neka da svoje iskustvo i misljenje, bazirano na bibliji. Ovo je moje.

Ko se ne obrati u dete nece uci u carstvo nebesko, a kusnja, iskusenja nisu dobra. Hristu je Bog Otac i da svi cuju rekao Ovo je moj Sin, NJEGA POSLUSAJTE. i JOS JE REKAO DA KROZ NJEGA JEDINO IDEMO K BOGU, ne kroz iskusenja; mozda se pozovete na telogiju apostola, ko pretrpi iskusenje... ja se zato molim kao i do sada - ne uvedi nas u iskusenje, jer je bolja decija bezazlenost, nego da mi pobedjujemo tamo nekog satanu mangupirajuci se. Kus satani od svih bezazlenih, ne treba njima kusac. Neka ide od njih.

Duh je Hrista odveo u pustinju, jer su do tada jevreji pustinju rezervisali za sotonu. Duh dise gde hoce, nema vise ni pustinja da bude rezervisana za rogonju, sva je zemlja Gospodnja, ukljucujuci i pustinju. To vam je moja Adamova perspektiva, a ko zna bolje od ljudi od mene koji sam bio u raju.
 
Poslednja izmena:
Duh je Hrista odveo u pustinju, jer su do tada jevreji pustinju rezervisali za sotonu. Duh dise gde hoce, nema vise ni pustinja da bude rezervisana za rogonju, sva je zemlja Gospodnja, ukljucujuci i pustinju. To vam je moja Adamova perspektiva, a ko zna bolje od ljudi od mene koji sam bio u raju.
sad imam reumu il' artritis, u raju je bila velika vlaga od raznog rastinja, pa mozda i ja odem u pustinju, ne bi li ove stare koske malo ogrejao vrucim peskom.

edit - sta se smejes, nema vise zrtve za grehe, pa da jevreji salju rogonju u pustinju, sva je zemlja Gospodnja, idem gde hocu, i ne treba mi kusac nigde, hvalim deciju bezazlenost.
imam stav, zauzimam busije gde hocu i postavljam svoj stav kao zastavu, osvajam sve redom...neprijatelj neka se gubi iz vida, Hristova je sva vlast i na nebu i na zemlji.
a vi vidite kako cete u ratu koji ide, ja znam
 
Poslednja izmena:
ja koliko znam iz Novog zaveta,,,u vezi molitve sam Isus nam je rekao da ih ne govorimo kao neku napamet naučenu recitaciju,,,nego tog trenutka šta ti je na srcu svojim rečima da je izgovoriš,,i koliko znam nikakvim anđelima,svecima i bogorodici se ne treba obraćati već samo Isusu,,,

to što pravoslavna crkva kaže da treba i svecima i bogorodici i ko zna kome još to samo govori da to nije novozavetno učinje nego učinje pravoslavne crkve,,,toliko stvari u pravoslavnoj i katoličkoj crkvi ima da nemaju nikakve veze sa Novim zavetom
 
sad imam reumu il' artritis, u raju je bila velika vlaga od raznog rastinja, pa mozda i ja odem u pustinju, ne bi li ove stare koske malo ogrejao vrucim peskom.

edit - sta se smejes, nema vise zrtve za grehe, pa da jevreji salju rogonju u pustinju, sva je zemlja Gospodnja, idem gde hocu, i ne treba mi kusac nigde, hvalim deciju bezazlenost.
imam stav, zauzimam busije gde hocu i postavljam svoj stav kao zastavu, osvajam sve redom...neprijatelj neka se gubi iz vida, Hristova je sva vlast i na nebu i na zemlji.
a vi vidite kako cete u ratu koji ide, ja znam
Nije valjda da ti i smeh smeta, da li ti ovde stavljaš smeh (lajk) samo kad se rugaš ili kad te nešto zasmeje kada je simpatično?
 
96251307_124239392585284_8371917507979640832_o.jpg
 
ja koliko znam iz Novog zaveta,,,u vezi molitve sam Isus nam je rekao da ih ne govorimo kao neku napamet naučenu recitaciju,,,nego tog trenutka šta ti je na srcu svojim rečima da je izgovoriš,,i koliko znam nikakvim anđelima,svecima i bogorodici se ne treba obraćati već samo Isusu,,,

to što pravoslavna crkva kaže da treba i svecima i bogorodici i ko zna kome još to samo govori da to nije novozavetno učinje nego učinje pravoslavne crkve,,,toliko stvari u pravoslavnoj i katoličkoj crkvi ima da nemaju nikakve veze sa Novim zavetom

Ne kaže Crkva da se treba i svescima moliti.
Možeš a ne moraš.
Ali, posredovanje, zastupanje Svetitelja u nekoj našoj molbi kod Boga, znači Bogu upućenoj molitvi, je mnogo puta korisno. Zato što su oni u blizini Božjoj, kao čiste duše, dok naše nisu tako čiste.
Ali... ako tebe tvoja vera (ne znam koji si) uči da Svetitelji ne postoje,
ili da njihova duša nije živa posle njihovog upokojenja, onda ti ništa nije jasno.
 
prvo andjelima, svom svecu, zavisno od slave koju slavis, apostolima, Svetim Ocima pa onda Bogu i Majci Bozijoj, jer smo necistog srca, pa ce se oni moliti Bogu za nas, a kad ocistimo svoje srce od grehova i ruznih pomisli, molite se Majci Bozijoj i Gospodu Isusu Hristu.

Mozes se moliti Bogu, ali pre ces uspeti ovako kako sam ti napisala jer zbog grehova nasih bolje da se molimo prvo Andjelima, da oni mole Boga za nas
Za tebe izgleda postoje dva Gospoda, kako ces objasniti sledece stihove :
1 Samuilova 15, 29 jer On nije covek zemaljski , ;

4-ta Mojsijeva 23, 19 El nije covek da laze , niti sin coveciji da se pokaje;

Drugo, zasto se molis andjelima, kada je Mesija dao primer da se molimo samo Bogu, :?:

Trece,a da li je tebi poznato da smo nekada davno bili mnogobosci,a onda crkva da bi napravila kompromis je zamenila imena tih nasih bogova, imenima ljudi koji su umrli i duhovima u vezi slava i zasto se njima moliti, :?:

Cetvrto, zasto se moliti Mariji, koja je bila zena iz naroda, i koju ni Mesija nije priznao za majku, jer joj je rekao da joj nije sin, :?:
 

Back
Top