molim za savjet

Donji ves otkuvavam.Posteljine ne.Peskire,kako kad,one u boji ne,bele da.
A i kad logicki razmislis,zasto je potrebno da posteljina bude "sterilna"...u nju se i tako ulazi prethodno okupan,znaci moze da se isprlja jedino od znoja nocu.
 
Сав бели веш и пешкире увек перем на 90....тако сам навикла...
Још увек користим постељину из штафира, а моја мама је куповала само старомодни бели дамаст, тако да и постељину перем са белим вешом на 90.

Сав шарени и синтетички на 40....

И то је све....остале програме скоро и не користим...
 
Perem sve to na 95, sa svim natapanjima, predpranjima i dodatnim ispiranjima, imam neki bezrazlozni strah da ce beli ves pozuteti ili posiveti ako ne ubacim na 95
Neko je gore pominjao probleme sa crvenim vesom..., ne bi trebalo da bude problema ako se crveni ves pere sa crnim ili teget, na temperaturi od 40 ili 30 ne bi trbalo da bilo sta pusta boju
 
parket treba prati isključivo sredstvima koja u sebi sadrže propolis i pčelinji vosak.........takav proivod ima da se koopi na našem tržištu i zove se pronto........nanosi se tako što se čistačica parketa, za tu prilku iznajmljena ili vi lično u nekoj staroj trenerci..........bademantilu.......gaćicama i majici koju ste prethodno prali odvojeno na 95 stepeni......i ispeglali........umače, ali samo ledjni deo u pronto........zatim prelazi preko parketa gurajući nogama savijenim u kolenima....................nije potrebno nikakvo isušivanje parketa kasnije i glancanje..............
 
Kod mene nije parket, ali valjda je isti princip za sve drvenaste i ostale podne obloge: prvo izribam sapunicom, koristeći pritom džak za krompir, a kroz desetak minuta (otprilike dok završim poslednju prostoriju dolazi na red prva) običnom platnenom krpom pređem još jednom, ovaj put samo sa vodom. Džoger je nezgodan jer slabo vidim, ali zna da posluži za "skrivene" delove ispod komada nameštaja.

DoP, ti nisi udata i ne loži dete, da ne upropašćave sebi brak dok je još neiskusna.
 
hanibal77:
nije preterano ekoloski ali ja koristim samo papirne krpe koje posle upotrebe idu u smece:)

Pa, ebi ga, ono kad ulepis ruke moras da obrises na brzaka da na drugu stranu ne zagore cevapi i sl. Onda ne mozes papirnim ubrusima jer se lijepe mnogo. I jeste ekoloski akih ne bacis u wc solj (to nikako) vec u kontejner za reciklazu papira. Vjerujem da ima kod tebe "u Evropi" kad ima ovdj kod mene.
 
gudajoka:
Sto se tice sarenog vesa, neko je vec rekao - najbolje po nijansama. Crno i teget u jednoj grupi, svetle boje u drugoj, a crveni ves u trecoj. Ubi me taj crveni ves, nemamo ga bas puno a ne mogu da ga perem s ostalim stvarima, pa cekam sto godina dok se nakupi dovoljno za jednu masinu. Nekad uguram i ciste stvari samo da dopunim masinu. Ima li neko od vas zgodnije resenje?

moja masina ima program za pola masine. Sve standardno, samo trosi manje vode i puna do pola... To dodje kao neko rjesenje.
 
u kontejner za reciklazu se slazu ciste stvari a ne prljave, kod nje u evropi
ono sto je prljavo se baca u djubre i ide na spaljivanje, kao upotrebljene papirne maramice ili papirni kuhinjski ubrusi - to se ne reciklira.
 
Hellen:
Сав бели веш и пешкире увек перем на 90....тако сам навикла...
Још увек користим постељину из штафира, а моја мама је куповала само старомодни бели дамаст, тако да и постељину перем са белим вешом на 90.

Сав шарени и синтетички на 40....

И то је све....остале програме скоро и не користим...

Shtafir se u CG zvao prcija (to c citaj kao tj). Punim imenom Djevojacka prcija!

Ja imam problemcic sa peskirima - kupio muz predivne u svim bojama, mekane i kvalitetne "Svilanit" mmmm. Ali problem je uonom "u svim bojama". Ne biste vjerovalikoliko ih je izmucilo moje glupo pranje na 90... I od tada im dolivam tj odlivam pomalo. Pa sam stigla do 60. Toje otprilike jedina temperatura na kojoj ne za*eru sav ves okolo... Ufff.

Ajde da ja pitam - Zasto ne mozes dakuvas skupa bijele carape i bijeli donji ves?
 
mojra:
u kontejner za reciklazu se slazu ciste stvari a ne prljave, kod nje u evropi
ono sto je prljavo se baca u djubre i ide na spaljivanje, kao upotrebljene papirne maramice ili papirni kuhinjski ubrusi - to se ne reciklira.

Vidis korisna informacija. Nase komunalno nama prica da komotno bacimo tetrapak od soka, sa sve plasticnim cepom i ostacima soka. akodje, platis kaznu, ako pandur vidi da si u kesu za obican konetjner bacio papir, staklo ili pet otpad... Iako sam pricala da je u jednoj plasticnoj flasi stajao neki domaci kecap...
 
pa vidi baca se terapak, ali ispran. ima i ko sece makazama taj ispran tetrapak, ali ja nisam bas toliko zagrizena, a cep se skida.
sve se pere pre nego sto se baci na reciklazu - konzerve, plasticne flase, sva ambalaza.
ako ne odvajas otpad od reciklaze, onda sledece godine cela opstina placa skuplje lokalnu taksu. uz to je sve skuplja prerada djubreta iz godine u godinu, a ljudi su stedljivi pa recikliraju masovno
 
normalno da ste štedljivi kad nemate...... a kod nas...malo- malo...izvor, malo-malo......eto prirodnog energetskog potencijala......... a mi imamo....... samo varvari peru gaće na 40 stepeni....... i ja imam veš-mašinu koja pere samo jednu stvar.......a reciklaža je stvar privatnog biznisa i inicijative, a ne države.........naša država ima preča posla nego da zamajava građane da seckaju tetrapak i peru konzerve............................
 
jeste moonjo, potpuno si u pravu...sve gace treba trpati u incinerator. samo varvari peru gace (tacka) oni koji imaju mogu da kupe svaki dan po jedan par.
bilo bi krajnje neozbiljno od drzave da regulise secu tetrapaka, idem sad da se stidim sto sam spomenula tako nesto primitivno
fuj struja, fuj telefoni
 
pa vidi baca se terapak, ali ispran. ima i ko sece makazama taj ispran tetrapak, ali ja nisam bas toliko zagrizena, a cep se skida.
sve se pere pre nego sto se baci na reciklazu - konzerve, plasticne flase, sva ambalaza.
ako ne odvajas otpad od reciklaze, onda sledece godine cela opstina placa skuplje lokalnu taksu. uz to je sve skuplja prerada djubreta iz godine u godinu, a ljudi su stedljivi pa recikliraju maso

Јаоо, кад ће код нас то да заживи?
 
.......a reciklaža je stvar privatnog biznisa i inicijative, a ne države.........naša država ima preča posla nego da zamajava građane da seckaju tetrapak i peru konzerve............................

Јесте, зато рецимо кад путујете возом поред језера Кокин Брод, имате јединствену прилику да видите пластично језеро! Наиме, десетак метара ширине уз обалу, па тако километрима, по језеру пливају мислиони и милиони пластичних флаша....заиста апокалиптичан призор.
Има држава преча посла!
 
Hellen:
Јесте, зато рецимо кад путујете возом поред језера Кокин Брод, имате јединствену прилику да видите пластично језеро! Наиме, десетак метара ширине уз обалу, па тако километрима, по језеру пливају мислиони и милиони пластичних флаша....заиста апокалиптичан призор.
Има држава преча посла!

Ne budi smijesna! To je turisticka atrakcija. Nemas ti smisla za biznis...
 
haha.......plastično jezero.....al znaš koliko mi jezera imamo? gorske oči na svakom koraku...kako ti učiš decu.."onde potok, ovde cvet, tamo njiva, odve gaj"......eheej........

al sad ozbiljno (pošto vidim da se slažeš sa ovim da oni nemaju i za gaće i varvare).......tebi država ne brani da pereš konzerve i ubaciješ u kontejnere...e, viš, na bazi dobrovoljnosti..........toooo je demokratija ( :
 
Где да их убацујем? У контејнере заједно са старим ципелама, стакленим флашама, костима, љускама од кромпира, кутијама од маргарина, остацима од ручка, папирима...па да све то ђутуре самељу и изруче на депонију...?

Ја бих врло радо све прала и одвајала у посебне канте, само нек се организује тако нешто.

Морам да мислим на то у кавом свету ће живети моја деца.....
 
iiiii, sta biva kad ih opere? Onda fino uredno slozi, frkne u obican kontejner, dodje komunalno i sve toari i drito - otpad... Skupa sa onim sto se ne reciklira... Da, da demokratija. Bito da je gradjanin zadovoljan jer misli da je napravio nesto jako pametno.
 

Back
Top