Mogu li i ja ?

Trebala sam da dodam da nisu rasli u Samerhilu. :mrgreen:

I da su vršene vaspitne mere čak i drastične, a nisu urodile plodom.

Opet primer.

Srednje dete, nerazumni potrošač, je sav novac koji je dobio za praznike i rođendan dao za mobilni otrovno skup, da nije imao ni dopunu da uplati.
Godinu dana je nosio pocepane patike za kaznu. Čak se i simpatija solidarisala sa njim i nosila stare umesto novih patika.

U školi je kružila šala, da će se nešto(nedogodivo) desiti kada on kupi patike.

Znači, ništa nije naučio.
 
Naravno
Pa ne možeš da ih puštaš da rae šta hoće

Mora da postoje sankcije
Nikome malo pljuskanja po guzi nije naškodilo
Pljuskanje je jedno. Udaranje je drugo. Ono sto ja hocu da poentiram jeste da se nekako izgubi taj prisni odnos. Onog momenta kad dete oseca da si "protiv" njega, vise ne pomaze ni kazna ni pljuskanje. Napravi se front, i to onda radi samo kod dece koja su plasljiva. A ako je neko dete sa malo jacom licnoscu ode ono ko zna gde i u ko zna kom pravcu.
 
Tako je. Slažem se.

A znaš kako se svi bune oko izlazaka i kontrole... A kad odrastu i vide gde su oni koji su odrasli bez ikakve kontrole, shvate da je to bila ljubav.
Al si nasla primer. To je tako duboka tema. Ne kontrolisati znaci ukazati ekstremno poverenje. Znaci smatrati nekog odgovornim i zrelim. Znaci nekad i priznanje da vise nemas nikakav uticaj. Zavisi od milion faktora. Nema univerzalni pristup.
 
Al si nasla primer. To je tako duboka tema. Ne kontrolisati znaci ukazati ekstremno poverenje. Znaci smatrati nekog odgovornim i zrelim. Znaci nekad i priznanje da vise nemas nikakav uticaj. Zavisi od milion faktora. Nema univerzalni pristup.

Nema i ne može da bude, svako je dete posebno na svoj način. Ja sam ubeđena da je presudna ljubav i mera, pozitivan primer. Mera u popuštanju i mera u kažnjavanju. I možda i najvažnije ne obećavati nešto što ne možeš da ispuniš. Tako se najbrže ruši autoritet.
 
Ti
Ko da sam sadista
Aman bre. Ja sam pricao uopsteno. To se ne moze odnositi na bilo koga sa foruma. A i nisam skonto da je to tvoje licno iskustvo. Svaka ispricana prica je samo vrh ledenog brega pa sam pretpostavio da se ko zna sta valja ispod. Sve u svemu, prosecni blento od roditelja se u zivotu nije zapitao sta to sve podrazumeva roditeljstvo. Deca odrastaju ko stoka. S obzirom da uopste diskutujes o temi vaspitanja vec si svetlosnu godinu ispred.
Sad moram da procitam sve ponovo iz drugog ugla.
 
Aman bre. Ja sam pricao uopsteno. To se ne moze odnositi na bilo koga sa foruma. A i nisam skonto da je to tvoje licno iskustvo. Svaka ispricana prica je samo vrh ledenog brega pa sam pretpostavio da se ko zna sta valja ispod. Sve u svemu, prosecni blento od roditelja se u zivotu nije zapitao sta to sve podrazumeva roditeljstvo. Deca odrastaju ko stoka. S obzirom da uopste diskutujes o temi vaspitanja vec si svetlosnu godinu ispred.
Sad moram da procitam sve ponovo iz drugog ugla.


Pa bree zezam se
Zar ti kao psihopata koji čita šta lupetam ne kapiraš kad se zezam

Ne čitaj, amaan
 
Ja ne verujem da se vaspitanjem išta može postići. Ljudi su takvi kakva im je narav. Vaspitanjem možeš samo da probudiš nešto što je kod deteta već prirodno i urođeno. Na primer ako je dete empatično po prirodi ti vaspitanjem možeš samo da probudiš tu njegovu empatiju, ali ako po prirodi nije empatično možeš da ga učiš koliko hoćeš, nikada neće biti. Može samo da glumi empatiju jer "tako treba" ili "tako se radi".

Vaspitavanje je jedna velika izmišljotina zato što ljudi po rođenju imaju svoju prirodu. Ljudi nisu prazne tablice pa da pišeš po njima šta hoćeš, pa šta napišeš to ispadne.
 

Back
Top