MLJET JE BILO SRBSKO OSTRVO - DOKAZ

Wilkołak:
Ne citam vikipediju iz dosta razloga

Што каже: „Не волим је ни ја, али такав је посао“. Шалим се наравно, Википедија је све само не поуздан извор, али на прву лопту понекад добро дође.

ali znam ko su Moravci :-) Imam drugaricu Moravku ;-)

И ја... Из Крушевца. :lol:

Поздрав, а за пиво ћемо се договорити.
 
Bogart:
Ја сам више склон да поверујем да је то име одавде отишло у Чешку. Требало би проверити, али мислим да је моравски топоним овде старији од наводног досељавања Словена у VII веку. Неки су га чак на силу доводили у везу са Келтима (и поред очигледног Море-Мора-Морава), али им је у тим теоријама сметала словенска Морава у Чешкој.

Vizantijski izvori govore suprotno, ali bih ja voleo da je tako kao što ti veruješ....
 
Lepo je to sve,bilo ili nije bilo ali sada trenutno nije jbg.Pa pola Hrvata su pokatoliceni Srbi pa im ne smeta da se izjasnjavaju kao Hrvati Katolici umesto Srbi Katolici.Hrvate boli uvo da li se ostrvo nekad zvalo MLJET ili ADA CIGANLIJA i cije je bilo SRPSKO,DUBROVACKO ili ITALIJANSKO.Sada je njihovo jbm.
 
HENRY ROLLINS:
Lepo je to sve,bilo ili nije bilo ali sada trenutno nije jbg.Pa pola Hrvata su pokatoliceni Srbi pa im ne smeta da se izjasnjavaju kao Hrvati Katolici umesto Srbi Katolici.Hrvate boli uvo da li se ostrvo nekad zvalo MLJET ili ADA CIGANLIJA i cije je bilo SRPSKO,DUBROVACKO ili ITALIJANSKO.Sada je njihovo jbm.

Па у чему је онда проблем? Нико и не говори како је данас, него како је било у прошлости. Нико не покушава да украде хрватску садашњост, овде се ради само о спречавању хрватске крађе наше прошлости.
 
Jedan od dokaza da je Mljet bio srbski, kao što ga i Porfirogenit pominje u DAI, jeste ova povelja Stefana Prvovenčanog. Original nije sačuvan. Postoji prepis koji se čuva u Historijskom arhivu u Dubrovniku. Tekst, ukupno 41 redak, pisan je na pergamentu (format 48 x 34 cm), a ispod njega je potvrda kralja Milutina, u 8 redaka. I prepis povelje i potvrdu posala je ista ruka i to nekaligrafskim ustavnim pismom kraja XIII i početka XIV veka. Sačuvan je ostatak gajtana od crvenih konaca, provučen kroz pliku.

Tekst povelje:

"Davalac onoga što je blago i istočnih svakom davanju neoskudni, uslišilac svakoga koji ga prizove istinom, ne htede ničiju propast, nego zapovedi da se svi spasu i u razum istiniti dođu, Vladika svih, Hristos Bog, istinita mudrost očeva, koga ako ko nađe u istinu je blažen; ko je dakle taj koji može da iskaže sile Gospodnje? Radi takvog smerenija Vladike sve se udivljava, jer našeg spasenja radi bi čovek, svih Bog ovaplotivši se u Pričestu svoju mater, i svojim blagovoljenjem venča nas dajući neoskudno ispunjenje onima koji s ljubavlju padaju ničice k njemu. Veličinu njegovog čovekoljublja razumevši, ja, grešni Stefan, veliki kralj, namesni gospodin sve srpske zemlje i Dioklitije i Dalmacije i Travunije i Humske zemlje, padajući ničice pred tebe, molim ti se, Gospode, ti si me primio iz utrobe moje matere, ti si moj pokrovitelj, tebe kao utvrđenje i nadu imam i pred tebe kao moliteljicu stavljam Prečistu Tvoju Mater. Mene izabravši u domu oca moga da budem naslednik prestola oca moga i među braćom mojom viša me javivši, meni predade da pasem stado oca moga s blagoslovom očevim, koji i ovaj nauk dade meni, rekavši:
- Sine, moje reči uzmi na um, mojim rečima priklanjaj uho tvoje, sačuvaj ih u svome srcu i budi onaj koji se svim srce uzda na Boga, blagoslovi Boga u svako vreme i neka je hvala njegova svagda na ustima tvojim.Blizu je Gospod svih koji ga se boje i molitvu njihovu uslišaće i spašće ih. Amin.
Stoga i ja, razumevši blaženi život oca moga, kako u svemu s žurbom priticaše zapovedima Gospodnjim, i zato ga Vladika Hristos Bog strašnim svima koji žive okolo njega javi, i mir i tišina bi u dane vladavine njegove, po reči proroka Davida: "Gospod neće lišiti dobra one koji hode nezlobivo." Toga radi i ja padam pred tebe, znajući tvoje čovekoljublje i molim se vapijući ovako tebi Isuse Hriste:
Otvori mi oči srdačne, da razumem i tvorim volju tvoju u sve dane života moga, "jer sam pridošlica ja"; ne sakrij od mene zapovesti tvoje, nego "otkri oči moje da razumeju čudesa od zakona tvoga". Reci mi, Gospode, nedokučivosti i tajne premudrosti tvoje, na tebe se nadam, bože moj, da mi ti prosvetiš um i smisao svetlošću razuma tvoga, da prebivam u svim zapovestima tvojim kako bih se obnovio i prosvetio istinom i spasao dušu moju i telo. Amin.
I tako prebivajući, ako i druge dobrodetelji ne stvorih, o meni će se postarati Bog, jer gde bejaše manastir nekog svetitelja sa usrdnom željom svaku potrebu ispunih mu, i ovome manastiru Prečiste Vladičice naše Gospođe Bogorodice na Mljetu ovo darujem: ostrvo celo i Babino Polje, na drugom ostrvu u Krkri crkvu Svetoga Vida, Janjinu i s Popovom Lukom i Svetog Stefana i Svetog Georgija. A ovo su im međe: Žulijan od mora do mora i od druge strane od Motružnice od mora do mora; u Stonu crkvu Sv. Nikole. Ovo da budu metohije Svete Bogorodice mljetske crkve. I vinogradi koje je opat kupio crkvenim dobitkom da budu crkvi u Rijeci i u Žrnovnici pred Dubrovnikom. Ovi uvek da budu crkvi. I o ovim metohijama niko da se ne stara osim opata, koji je u tom mestu, a drugi ni jedan čovek da nema brigu niti vlast nad kim. Ko bude vladar posle mene ili moje dete ili blizak ko ili neko drugi, ovoga da ne razori ili kome učini neko nasilje.
Ako li se ko, zavišću Sotoninom obuzet, drzne da razori nešto od onoga što prinosim Presvetoj Bogorodici Blagodetelnici, takav da bude proklet od Gospoda Boga Svedržitelja i Presvete Bogorodice, i sila časnog i životvorećeg krsta da porazi njega u sadašnjem i budućem veku, i od mene grešnog neka mu bude anatema. Ovoga radi pisah i potpisah.

Stefan, po milosti Božjoj venčani kralj i samodržac sve srpske zemlje i pomorske."


Браво!
Видимо да је била једна једина земља Срба, јасно ју је одвојио од Дукље.
Браво мајсторе, бараташ генијалним доказима!
 
Браво!
Видимо да је била једна једина земља Срба, јасно ју је одвојио од Дукље.
Браво мајсторе, бараташ генијалним доказима!

Ali ako tako kao budale interpretiramo danas, onda isto moramo zakljuciti (mnogo logicnije neg' to tvoje) da je nabrojao sve srpske zemlje.

sve srpske zemlje i Dioklitije i Dalmacije i Travunije i Humske zemlje

Pravo pitanje je zasto je "srpske zemlje" malim?

Da parfraziram, Boris Tadic je u predizbornoj kampanji govorio o sjedinjavanju sviju zastava Srbije: cele Srbije i Vojvodine i Kosova i Beograda!!!

Dakle ovdje, gdje je cak Srbije napisano s velikim "S", moramo zakljuciti da se Boris Tadic u stvari zalaze za otcjepljenje Kosmeta, Vojvodine, pa i samog glavnog grada Srbije! Da li da mu sudimo za veleizdaju? ;-)
 
Ја сам више склон да поверујем да је то име одавде отишло у Чешку. Требало би проверити, али мислим да је моравски топоним овде старији од наводног досељавања Словена у VII веку. Неки су га чак на силу доводили у везу са Келтима (и поред очигледног Море-Мора-Морава), али им је у тим теоријама сметала словенска Морава у Чешкој.

И мени се чини. Да ли се сећате , кад су Усташе поставиле бомбу у омнај наш Авион, који је експлодирао у Чехословаћчкој, сви изгинули, а преживела само Весна Вуловић стјуардеса. Село у које она пала се зове СРПСКЕ БУЂЕВИЦЕ.
 
И мени се чини. Да ли се сећате , кад су Усташе поставиле бомбу у омнај наш Авион, који је експлодирао у Чехословаћчкој, сви изгинули, а преживела само Весна Вуловић стјуардеса. Село у које она пала се зове СРПСКЕ БУЂЕВИЦЕ.

То мислим да не мора да значи, пошто по Чешкој и Словачкој постоји мноштво топонима са придевом "српски" и "хрватски", а који воде порекло од бежања Срба и Хрвата у те пределе од Турака.

Био је један квалитетан есеј једног хрватског аутора о томе, пошто су се појавиле научно-популарне тезе да хрватски топоними у Чешкој воде порекло још од тзв. "Белих Хрвата" пре досељавања на Балкан, док се заправо доказује да воде порекло од јужнословенских Хрвата који су се из Далмације и Хрватске масовно расељавали по средњој Европи у време надирања Турака. Интересантно је споменути и да Хајдново презиме највероватније има јужнословенско порекло, јер његова породична линија води порекло из области које су биле настањене српским и хрватским живљем са Балкана, а међу Србима и Хрватима постоји презиме Хајдин, које носи и тренутни председник САНУ.
 
Da parfraziram, Boris Tadic je u predizbornoj kampanji govorio o sjedinjavanju sviju zastava Srbije: cele Srbije i Vojvodine i Kosova i Beograda!!!

Ето, и то би по овим чобанима био доказ да је Београд освојен од Србије, и да Београђани нису Срби. :roll:

Још да се провери и знање просечног Београђанина о династији Немањића, и да се каже да "Београђани слабо хају за Немање", ето ти "науке".
 
Samo da napravim malu ispravku - Stefan Nemanjić piše "sve srpske zemlje", i onda još navodi i koje to zemlje uključuje (kao Tadić i "cele Srbije, i Kosova, i Beograda, i Vojvodine").

Npr. evo da citiram monaha Teodosija i njegovo Žitije Svetog Save iz 1292. godine:

"Овај беше син великог жупана Немање, владара српског, који самодржавно владаше свим српским земљама што се зову: Диоклитија, Далматија, Травунија".

Dakle da se prestane vise to zlonamerno interpretiranje - ovde je Teodosije cak jasan. :wink:
 
Ne, ali istina je da je Mljet bilo srpsko ostrvo od 7. do 14. veka.

Njime je i vladao Stefan Nemanja i to mu je bio poslednja pomorska bastiona.

Image:Stefan_Nemanja.jpg
 

Back
Top