Minimum

Duh Sekire:
ПОТПИСУЈЕМ!

Уз малу ограду да Бондстил може да остане и ако је Космет подељен, а ако све пропадне можда "свет схвати" да подела и није неприхватљива.


NIŠTA NE POTPISUJ!!!
 
Vagrant:
siptara samo u beogradu imate oko 80.000 pa ti razmisli o gajenju guje u nedrima,ako se oslobodimo Kosova kako vi kazete oni se nece smiriti vec ce traziti vise i vise i vise i vise i vise i vise i vise...

Odakle ti 80 000 ?! Gde oni onda zive kad ih niko ne spominje?
 
bilo nekad 200000 shiptara u centralnoj srbiji,pa naprasno "zamenili stanove"sa srbima odande i otishli nazad na kosovo...to bar nije tajna,smatram da bukvalno svako zna za neki takav slucaj...sto je bilo narocito izrazeno na jugu,u nisu,leskovcu,vranju i sl...
srpske opstine srbiji,ostatak dati bandi i prepustiti strancima da ciste njihova go*na...ograditi ih bodljikavom zicom ko izrael palestinu...inace naje*asmo od njihovog lobija ako udju u vladu srbije
 
Ма бре - лако ћемо са Шиптарима.
Они, људи, раде свој посао. Ми треба да радимо свој...
Лако нам је са њима... Зна се... Бар се ту све зна... Кад оду Американци - што не погине иде преко Проклетија... кад тад...
Него, наша гамад се намножила.
ТО је већи проблем.
Шта са њима да радимо?
 
i sam znas da od tog"odlaska preko prokletija"nema nista...a nasha gamad su oduvek bila tu,samo je pitanje da li si ih prepoznao sad ili ranije...ustvari,ne znam koliko godina imas i da li se secas sve gamadi u proteklih 15 godina
 
Duh Sekire:
Сада имамо преговарачки тим, па да попричамо још мало о томе куда могу водити преговори. Из разумљивих разлога, држава, односно преговарачки тим не могу унапред објављивати који је минимум испод кога се не може ићи. Чак и оно што је као тако исказано не мора бити онај прави минимум. И ради мене, боље и да није...
Али можемо ми као мали део јавности. Дакле, која су ваша мишљења?
Да изнесем и ја своје:
Минимум је српски ентитет на Косову и БиХ.
Намерно сам то спојио, јер то су повезана питања. Дакле: ентитет за Србе на Космету у прихватљивим границама. Гаранције декларацијом Савета Безбедности о постојању Републике Српске и тог ентитета. Јавни став Европске Уније да даља интеграција и пријем у чланство Косова и БиХ може ићи и са постојећим ентитетским поделама и овлашћењима. Враћање Републици Српској дела овлашћења која је укинуо Педи Ешдаун.
Као део споразума треба да буде одустајање "Косова" од било какбог одштетног захтева према Србији.
То је по мени доња граница. Све испод тога спада у домен "играјте се сами".

п.с. Извињавам се ако је баш оваква тема већ била.

П О Т П И С У Ј Е М !
 
Duh Sekire:
Слажем се да је позиција слаба тренутно, и тај "тренутак" ће дуго потрајати.
Али оно што се често не увиђа да Космет није толики проблем Србији колики је Европи, а у великој мери и Америци. Ови други би да повуку трупе, први би да се реше шиптарских емиграната и потенцијалног кризног жаришта.
У случају ОДУГОВЛАЧЕЊА сасвим је сигурно да ће "међународна заједница" (читај: Европа и Америка) покушати да НАМЕТНЕ решење, а онда ако у томе не успе (што нисам сасвим сигуран) да такво "решење" ЈЕДНОСТРАНО ПРОГЛАСИ.
У том случају Срби са Космета ће "гласати тракторима", како је рекао Лабус. У принципу, то значи да ће на крају, доласком у Србију, бити поштеђени даљег терора.
Други проблем је што је цепање једне земље која уз то (више) није "одметничка" преседан који ће скупо коштати.
Леон Коен је рекао да Србија неће пристати на наметнута решења, а ја чекам да то видим у пракси. Сумњам у Бориса Тадића, чији је Коен саветник, због његових ранијих акција и због онога што је радио Зоран Ђинђић (односно што је толерисао од својих коалиционих партнера док му је Коштуница био главни проблем).

ТАКОЂЕ ПОТПИСУЈЕМ !
 
commodore:
Ма бре - лако ћемо са Шиптарима.
Они, људи, раде свој посао. Ми треба да радимо свој...
Лако нам је са њима... Зна се... Бар се ту све зна... Кад оду Американци - што не погине иде преко Проклетија... кад тад...
Него, наша гамад се намножила.
ТО је већи проблем.
Шта са њима да радимо?

Kako sta? Pa zna se - na neomascen :D

Ma ta nasa gamad je u manjini, ali su glasni. Mozemo da ih lagano pustimo da laju, da se koprcaju i da rovare - nebitni su i bezopasni...a kad dodje vreme, kad-tad, zavucice se u rupe ko misevi, zapravo to i jesu - bice im lakse.
A treba razmotriti i mogucnost da se i oni tada transportuju preko Prokletija, nesto gore ne dolazi u obzir - jbg, ipak nas narod.....a i "odmor" juzno od Prokletija bi im bila veca kazna, tako da... 8-)
 
Truman:
Imam jednu pravnu nejasnocu: Zamislimo da nas pregovaracki tim napusti pregovore tj. odbije da potpise ( uslovnu ) nezavisnost. Da li postoji mogucnost da Kosmet svejedno postane nezavistan, tj. da ga medjunarodni faktor proglasi nezavisnim?

Drugo, da li vam se cini da ukoliko nasi politicari procene da je Kosovo izgubljeno naprave sporazum "Kosovo za Republiku Srpsku"? Da li bi svet pristao na to ili je to naivno traziti?

Trece, sta mislite koliko ce trajati pregovori? I zar ne mislite da je sada je kasno pricati o podeli Kosova jer siptari na to sada nece pristati ?

Прво, ако преговарачки тим напусти преговоре, креће фаза НАМЕТАЊА. Ако не признамо наметнуто, та фаза не може дуго трајати, јер "свету" се жути из разлога које сам навео (а Заратустра потписао) ;)
Следећа фаза је фаза ПРОГЛАШАВАЊА. Србија то не може да спречи, али може да избегне аминовање НАТО агресије (што би у суштини био српски пристанак на наметнуто).

Друго, иако сви кажу да се Косово и РС не могу комбиновати, то није искључено ако процена буде да је НАМЕТАЊЕ тешко изводљиво, а ПРОГЛАШАВАЊЕ прескупо.

Треће, како рекох другима се жури. Гледе поделе, види претходни мој став.
 
Jedno rečju Duše, najgore je u toj situaciji ostati pasivan.
Verujem da je ovo najzad varijanta u kojoj će srpska strana imati aktivniju ulogu, dok kako stvari već sada stoje Albanci ne odstupaju od svoje zadrte pozicije. Čak i da tako krene još neko vreme, smatram da nama kupovina vremena ide na ruku.
Skoro je izvesno da će Zapad negde povući crtu oštricom,ali što je stav fleksibilniji pozicija je pogodnija, s druge strane šiptarske aspiracije stavljaju njihovu delegaciju uza sam zid, nešto slično kao što su Srbi iz Krajine bili pritešnjeni 93.-94.

U svemu tome je istina da će šipci dobiti znatno pogodnije rešenje ''uslovnom nezavisnošću'' nego što je Srbima bilo ponuđeno planom Z4
 
Последња рука пред фајронт

На крају се увек сведе на то: ко је победио, ко је изгубио. Поред свих прича о демократији, правди, људским правима и регионалној стабилности, Запад у суштини и даље не уме да поручи ништа друго осим: ако желите фер третман, пети рат ћете морати да добијете

Ако дефинитивни расплет балканске кризе буде изгледао онако како међународна заједница
то тренутно замишља, Босна ће бити унитаризована, Косово ће бити (условно) самостално, а можда ће и одвајање Црне Горе добити подстицај у виду ниских услова за референдум које ће препоручити Венецијанска комисија, као што најављује Томас Маркерт, заменик секретара те комисије. После тога, стећи ће се услови да читав регион радосно похрли у европске интеграције и једног дана у Европску унију која се сагледава као својеврсни “крај историје” у коме ће престати потреба за било каквим етничким и државним конфликтима. Прокламовани принцип који се примењује у решењу сваког од ових појединачних питања је, дакле, стабилизација региона и његова припрема за евроатлантске интеграције. Осим прокламованог принципа, нека друга начелност у решавању ових разноврсних питања се не види, осим што је у сваком од случајева реч о решењу које је противно ономе што се у Србији препознаје као српски државни интерес.

Косово и његови житељи имају право да знају у каквој ће држави живети, објаснио је Николас Бернс, заменик државног секретара САД, подразумевајући да ти житељи имају право да кажу како свакако не желе да та држава буде Србија. То изгледа као некакав принцип. Проблем је што на Косову има и житеља Срба, који би по истом принципу могли да се изјасне да им се не допада да живе под албанском доминацијом. То је легитиман аргумент тим пре што и Кај Еиде у извештају износи да је ниво етничке толеранције према неалбанцима незадовољавајући.

Ипак је Савет безбедности усвојио темељно начело да ће се питање Косова решавати у постојећим границама. Зашто је то учинио, када, чисто практично гледано, могућа подела Косова оставља значајан простор преговорима? Зато да би се заштитиле европске мултиетничке вредности које се противе заснивању држава на чисто етничком принципу. И тако Албанци су против живота у мултиетничкој Србији, али су за њега у мултиетничком Косову, рачунајући да свакако после тога неће још дуго бити мултиетничко. Међународна заједница то зна, али пристаје да игра ту игру.

Зашто? Због тога што се иза свих лицемерних прича о регионалној стабилности и путу у Европу скрива (не скрива се, сасвим јавно то говоре, на пр. Yозеф Бајден, сенатор, и не само он) амерички пројекат који треба да награди косовске Албанце да би се показало како највећа сила света награђује оне муслимане који су јој привржени.


Једно од уобичајених, а невероватних, објашњења којима се оправдава косовска замишљена независност јесте да “Албанци располажу кредибилном претњом силе”, тј. направиће лом ако не буду добили то што траже. Када се догодио 17. март 2004. године и масовни покушај погрома над Србима, Запад је и то изокренуо у корист Албанаца:
“Неизвесност представља претњу будућности”, другим речима: “Срби, ако нећете да будете побијени, морате да пристанете на независност Косова.”

И Срби су у Босни 1992. године располагали “кредибилном претњом”, па то није спречило међународну заједницу да призна међународни субјективитет Босни, противно Србима, који су имали своје интересе чија је легитимност призната затим кроз два потписана међународна аранжмана, један пре рат и један после рата (Лисабонски и Дејтонски). Занимљиво, те 1992. године основни аргумент у прилог босанске независности био је да ће независност обезбедити мир, пошто се то претходно десило и са Хрватском и Словенијом. Питање данас није да ли су западне процене добре, него да ли они сами верују у њих.

Већ поменути Николас Бернс је десетогодишњицу Дејтона обележио тако што је представницима тронационалне Босне и Херцеговине саопштио да “једва чека да их види као Босанце”. Можда је БиХ само још једна земља у којој САД хоће да демонстрирају шта су све спремне да ураде за муслимане када су им пријатељи, али то неће променити чињеницу да више од половине становника те земље су Срби или Хрвати и да се рат у БиХ и догодио што су се неки од њих уплашили да би неко ту покушао да нешто промени, као што то сада ради Бернс.

Сигурно је и да, пред завршну поделу карата, ентитете у Босни треба уклонити како би се анулирао могући приговор да, ако Албанци на Косову не желе да живе са Србима онда ко од Срба у Босни (барем тамо где су у великој већини) може да тражи да живе са Бошњацима, Босанцима или киме год.
 
Кључна реч је, наиме, “функционална држава”, у чије име се спроводи садашњи балкански државни инжењеринг. Структура БиХ је не чини функционалном државом, Србија на Косову није функционална држава, Црна Гора функционално једва да је или није део СЦГ и тако даље. А у евроатлантске интеграције могу само функционалне државе. Али, шта је функционална држава? Да ли је Косово функционална држава ако се не зна ни колико има становника јер не може да се одржи попис и ако је једина ствар која стварно поуздано функционише мржња према “неалбанцима”. Да ли су функционалне балтичке републике које су примљене у ЕУ а да нису дозволиле право гласа својим држављанима руске нације, и да ли су, рецимо, функционални Казахстан и Таyикистан који су већ више од деценију чланови “Партнерства за мир”?

Тиме смо дошли до тога да услов за међународне интеграције нису никакви човекољубиви или економски стандарди које треба испунити него се то обавља на терену огољене арбитрарности. А та арбитража се у случајевима Косова и БиХ спроводи доследно на српску штету.


Ненаклоњеност и “двоструки стандарди” међународне заједнице у односу према Србији не крају ће довести да ће свако поверење у европске вредности, након што је тешко уздрмано бомбардовањем из 1999. године, бити и коначно уништено, уз пропратне последице да ће Србину свакако бити уверљивија ма која теорија завере од уверавања да “европске вредности” носе неку добробит или чак да оне уопште постоје. То неће бити добро за Србију, али не види се ни како би било добро ако не за Европу оно бар за регион у којем су Срби и даље најбројнији народ, а Србија земља са највише суседа – седам, без Црне Горе.

На крају се увек сведе на то: ко је победио, ко је изгубио. Поред свих прича о демократији, правди, људским правима и регионалној стабилности, Запад у суштини и даље не уме да поручи ништа друго осим: ако желите фер третман, пети рат ћете морати да добијете.

Србољуб Богдановић
 
Па то и јесте суштина Душе, али њима је управо и циљ да не направе још у догледно време етнички заокружене државе на овом комаду света. Одатле и произилази читава манипулација сићушним народима који су жељни тренутка славе обећевајући им нове државе при том што ти Пигмеји (рецимо Шиптари) и нису свесни духа времена и 21. в. у коме се налазе.

По мени суштина није борити се око тла, и кидати зуб за зуб. Мислим да би се спас могао наћи у свесним владама држава овог региона које би воздигнуле своје политике изнад тога, али не да се та далековидост заврши, рецимо, у тамо некој ЕУ, него рецимо да се види и какав такав хоризонт изнад тога.
Мора се играти на две или више столица !


Балкан је истински европски melting pot али баш у оном смислу да кључа !
 
Zarathustra:
Мора се играти на две или више столица !

У томе и јесте суштина. Они који све карте бацају на Европу и Америку доживеће неко успоравање "интеграција" отприлике као што смо сви доживели опште санкције Савета Безбедности 1992.
Истина је међутим другачија. Економска сарадња са западним земљама неће због Космета тотално престати, чак и ако Срби одбију "да потпишу". Осим тога, можемо трговати са Русијом и Источном Азијом.
 
Jeste li slusali sta ej Duci Simonovic juce pricao u emisiji Klot Frket? Poredio je nas pregovaracki tim sa trkackim automobilom bez tockova. Da li mislite da ipak preteruje?
 
Zarathustra:
П О Т П И С У Ј Е М !
Шта причате будалаштине,МИНИМУМ ЈЕ КиМ У СРБИЈИ, И НЕЗАВИСНА РЕПУБЛИКА СРБСКА, Људи су дали животе за те ЦИЉЕВЕ ко сте ви да изадјете оно што су генерације Срба од Немањића градиле. Како само можете помислити да дате део Србске земље без БОРБЕ.
СТРАШНОООООООООО
 
Бл:
Шта причате будалаштине,МИНИМУМ ЈЕ КиМ У СРБИЈИ, И НЕЗАВИСНА РЕПУБЛИКА СРБСКА, Људи су дали животе за те ЦИЉЕВЕ ко сте ви да изадјете оно што су генерације Срба од Немањића градиле. Како само можете помислити да дате део Србске земље без БОРБЕ.
СТРАШНОООООООООО

Добро, а како мислиш да постигнеш тај минимум?!?
 
Duh Sekire:
Добро, а како мислиш да постигнеш тај минимум?!?
На било КОЈИ НАЧИН, Св.Кнез Лазар је положио свој живот за КиМ а ми ће мо га дамо за пар ајвара, СТРАШНООООООООО
"Све могу у Христу Исусу који ми моћи даје" (Фил. 4, 13)
 
Бл:
На било КОЈИ НАЧИН

Добро, а како мислиш на било који начин у наредних 10 година рецимо?
Ако мислиш на дужи временски хоризонт онда твој минимум не мора бити нелогичан.
 
Duh Sekire:
Добро, а како мислиш на било који начин у наредних 10 година рецимо?
Ако мислиш на дужи временски хоризонт онда твој минимум не мора бити нелогичан.
Мислим на период који год буде потребан
 
Бл:
Шта причате будалаштине,МИНИМУМ ЈЕ КиМ У СРБИЈИ, И НЕЗАВИСНА РЕПУБЛИКА СРБСКА, Људи су дали животе за те ЦИЉЕВЕ ко сте ви да изадјете оно што су генерације Срба од Немањића градиле. Како само можете помислити да дате део Србске земље без БОРБЕ.
СТРАШНОООООООООО

Попе, не смарај !
Говоримо овде о паметном дипломатском наступу, а не о срицању епова.
Ти си можда пун молитва али слабо шта знаш којим потенцијалима располаже земља. Јачи су од нас.
Мора да постоји више избора и путева за постизање неког циља.

То је давно објашњено још у Владаоцу !
 
Zarathustra:
Попе, не смарај !
Говоримо овде о паметном дипломатском наступу, а не о срицању епова.
Ти си можда пун молитва али слабо шта знаш којим потенцијалима располаже земља. Јачи су од нас.
Мора да постоји више избора и путева за постизање неког циља.

То је давно објашњено још у Владаоцу !
КОЈА ЕВРОПА ШТА МИ ИМАМО СА ЊОМ. МИ СМО ПРАВОСЛАВНИ СРБИ(БАЛКАНЦИ)Осим што се граничимо са Европом, никакве везе немамо са њом, и што би нам они одлучивали о СРБИЈИ
 

Back
Top