Minimalna zarada i kako se odredjuje???

Свуда у свету, осим у најразвијенијим и најбогатијим земљама.

Нпр. Швајцарска нема минималац.

Финска такође нема минималац прописан од стране државе.


Минималац уништава благостање нације.

Uzimaš države koje bukvalno od svoje dobiti mogu da plaćaju svoje državljane.

I ti misliš da bi Srb odmah postala Finska ?

Čoveče, pa na masi tema si potpuno suvisla i pametna osoba, šta ti je ovde?
 
Evo braco srbi povecane su plate u javnom sektoru za 10%. bez ekonomske opravdanosti . I pogodite sta se braco desilo. Pa povecao se uvoz. Pa ce onda da pocne opet zaduzivanje u inostranstvu

- - - - - - - - - -



evo sta se desava kad povecas plate bez povecanja proizvodnje.

"U drugoj polovini prošle godine uvoz je počeo da raste brže od izvoza, a ukoliko se ovaj trend nastavi može se očekivati da uvoz robe dostigne 20 milijardi evra."

znaci sad kad bi povecao plate i minimalac krenuo bi uvoz jos brze da raste i jako brzo bi dostigao bankrot.

I sada je pametnije da Kole Lole Bole te pare lepo potroše letos na krstarenje , na zimovanje, Kopaonike, još plastike za bivše sadašnje i usputne žene
 
I sada je pametnije da Kole Lole Bole te pare lepo potroše letos na krstarenje , na zimovanje, Kopaonike, još plastike za bivše sadašnje i usputne žene

pa sta bi se desilo kad bi oduzeli sve pare koletu, loletu i boletu. koliko mislis da takvi ljudi u srbiji imaju para ukupno. Da li mislis da su bogatiji oni od 10 telekoma srbije

- - - - - - - - - -

I sada je pametnije da Kole Lole Bole te pare lepo potroše letos na krstarenje , na zimovanje, Kopaonike, još plastike za bivše sadašnje i usputne žene
pametnije je to nego da das penzionerima. ovi ce potrositi pare u srbiji, a penzosi na piletinu iz argentine
 
Nisam kolegi odgovorila vezano za kvalitet ... pa znanje, učenje, umesto plastike za švalerku pošalje se pametan da uči zanat negde pa se vrati

Umesto da se potomku plati bezvredan koledž, koji je dobar samo zato što se skupe konekcije sa sličnim lelemudima,on se pošalje par godina u neku fabriku pa nauči, vidi kako rade drugi... ili ako potomak nije kapacitet izabere se pametan i odgovoran ...

- - - - - - - - - -

pa sta bi se desilo kad bi oduzeli sve pare koletu, loletu i boletu. koliko mislis da takvi ljudi u srbiji imaju para ukupno. Da li mislis da su bogatiji oni od 10 telekoma srbije

- - - - - - - - - -


pametnije je to nego da das penzionerima. ovi ce potrositi pare u srbiji, a penzosi na piletinu iz argentine

Da kako da ne krstariće kanalom Beograd- Solun
 
Nisam kolegi odgovorila vezano za kvalitet ... pa znanje, učenje, umesto plastike za švalerku pošalje se pametan da uči zanat negde pa se vrati

Umesto da se potomku plati bezvredan koledž, koji je dobar samo zato što se skupe konekcije sa sličnim lelemudima,on se pošalje par godina u neku fabriku pa nauči, vidi kako rade drugi... ili ako potomak nije kapacitet izabere se pametan i odgovoran ...

sto neko radi sa svojim novcem nije tvoj problem. Problem je sta drzava radi sa tvojim novcem. Pa ako pocnes da kritikujes mozes reci duvanis, a ne ides na kurs programiranja. Ili ides na letovanje a ne ucis jezike. ili kucas na kristarici a ne istovaras dzakove.

- - - - - - - - - -

zasto ti natasa nisi programer i ne ucis programiranje. dobri programeri zaradjuju 2000 evra. nego gubis vreme na krstarici kucajuci sa mnom
 
sto neko radi sa svojim novcem nije tvoj problem. Problem je sta drzava radi sa tvojim novcem. Pa ako pocnes da kritikujes mozes reci duvanis, a ne ides na kurs programiranja. Ili ides na letovanje a ne ucis jezike. ili kucas na kristarici a ne istovaras dzakove.

- - - - - - - - - -

zasto ti natasa nisi programer i ne ucis programiranje. dobri programeri zaradjuju 2000 evra. nego gubis vreme na krstarici kucajuci sa mnom

Pitanje je šta je čiji novac... realno i kad te neko odžepari, istog momenta kada je odžeparen novac u rukama džeparoša, može se reći to je njegov novac i može da radi šta hoće

Ja sam sa mojom platom zadovoljna, ne želim da živim tamo gde sam ja zadovoljna a10 ljudi oko mene nezadovoljni.

Moj je inters da ljudi oko mene imaju veće plate a ne samo ja
 
Свуда у свету, осим у најразвијенијим и најбогатијим земљама.

Нпр. Швајцарска нема минималац.

Финска такође нема минималац прописан од стране државе.


Минималац уништава благостање нације.

Švajcarska nema minimalac! Ajde prestanite da širite dezinformacije.
 
koliko bi ja placao onda doprinose kad ne bi postojao minimalac :zelenko2:

Исто ко и сад. - 0

- - - - - - - - - -

Uzimaš države koje bukvalno od svoje dobiti mogu da plaćaju svoje državljane.

I ti misliš da bi Srb odmah postala Finska ?

Čoveče, pa na masi tema si potpuno suvisla i pametna osoba, šta ti je ovde?

Не би постала финска, али би за привреду било боље, а самим тим и за сваког вредног појединца. БДП би нам брже растао, ма колико да је АВ изарчио причу о расту БДП.
 
da i drzava ima najvise novca za investiranje. daleko vise od privatnika. zato treba se drzavi obratiti

- - - - - - - - - -



kakav krupni kapital. hahhaha . pa drzava jedina ima krupni kapital. koja je privatna firma na nivou telekoma i epsa. da li se vi ljudi drogirate.-

- - - - - - - - - -


pa dobro zasto bi neko proizvodio u srbiji, a ne u africi.

pa dobro nije bas sve u rukama drzave mada si delom u pravu zato mi nije jasno zasto je drzava stipsa......z:( mada sve ostalo je u rukama stranaca koji onda potkupljuju politicare i tako jedan zacarani krug a kad ne bude ko imao da radi onda ce drzava da se seti.....

The list is complied based on the companies’ balance sheets submitted to the Serbian Business Registry Agency. Here are the biggest revenue generators in 2016 in Serbia:

NIS, Novi Sad – 1.5 billion euros
FCA Kragujevac – 1.1 billion euros
Mercator doo, Novi Sad – 892. 8 million euros
Telekom Srbija – 725.8 million euros
Delhaize, Belgrade – 708.5 million euros
EPS distribution, Belgrade – 685.7 million euros
Nelt Company – 631.7 million euros
JP Srbijagas, Novi Sad – 536.8 million euros
Telenor doo, Belgrade – 379.9 million euros
Philip Morris, Nis – 336.2 million euros
 
Pitanje je šta je čiji novac... realno i kad te neko odžepari, istog momenta kada je odžeparen novac u rukama džeparoša, može se reći to je njegov novac i može da radi šta hoće

Ja sam sa mojom platom zadovoljna, ne želim da živim tamo gde sam ja zadovoljna a10 ljudi oko mene nezadovoljni.

Moj je inters da ljudi oko mene imaju veće plate a ne samo ja

pa odrekni se dela plate i podeli siromasnima
 
Volela bih nekog strucnog ovo malo da pojasni? Ko to odlucuje? Kako se to odlucuje?


Zamislite sad vlada donese zakon minimalna plata 400 evra?


Sta bi se desilo u Srbiji?



nije li ispod svakog dostojanstva raditi za 150 E???????

sve te firme posluju u Srbiji i Evropi i cene su svugde iste?


Da li sam ja glupa ili o cemu se ovde radi?

Bankrotirali bi za manje od mesec dana.
 
Da pokusam da objasnim zasto tako mislim.

Ako podignes minimalac, podicice se cena kirija, je l' tako?

Ako se podigne cena kirija, onda bi drzava morala da pravi socijalne stanove.

Ako pravis socijalne stanove, moras to da platis iz budzeta, znaci kroz porez.

Takodje, vise ljudi bi moralo da se odseli iz gradova, jer ne bi mogli da priuste zivot u njima.

... i tako ubijes ekonomiju vecih gradova u Srbiji, a posto su oni nosioci ekonomskog rasta, ubijes rast uopste.
 
Da pokusam da objasnim zasto tako mislim.

Ako podignes minimalac, podicice se cena kirija, je l' tako?

Ako se podigne cena kirija, onda bi drzava morala da pravi socijalne stanove.

Ako pravis socijalne stanove, moras to da platis iz budzeta, znaci kroz porez.

Takodje, vise ljudi bi moralo da se odseli iz gradova, jer ne bi mogli da priuste zivot u njima.

... i tako ubijes ekonomiju vecih gradova u Srbiji, a posto su oni nosioci ekonomskog rasta, ubijes rast uopste.

Cene stanova uređuje trziste. Za sada ima dovoljno stanova. Minimalna plata i znaci da se moze platiti stan i ziveti a ne da se min plata daje za stan. Cene stanova su nametnuli oni koji su ih dobili za visinu mesece kirije
 
Da, i cenu i mesecnu kiriju. Nema, potraznja je trenutno veca od ponude. Pa ne, ne znaci, mada bi bilo lepo da znaci. Cene stanova odredjuju vlasnici stanova, bez obzira kako su do njih dosli, kao i cenu kirije. Ako poraste platezna moc, kirije ce porasti sigurno.

Sada, verujem da svi mozemo da se slozimo oko jedne stvari... svi smo za vece dnevnice, i vece plate. Jedino se razlikuje nacin na koji mislimo da se to postize. Ja vam kazem da "pa samo podigni minimalac tako da pokriva sve potrebe" ne radi, i da bi to upropastilo ekonomiju.

Ono kako bi se to moglo postici, je ono sto vam je Pivosok vec rekao... treba da se smanji, ili iskljuci udeo drzave u tim dnevnicama... to bi nateralo preduzeca da se takmice za radnu snagu, jer je rad isti kao i bilo koje drugo dobro na slobodnom trzistu... moras da se takmicis za njega.

Znaci, ako hoces da se dnevnice povecaju, oslobodi se one polovine u koju je ukljucena drzava, i videces kako dnevnica raste.
 
Da, i cenu i mesecnu kiriju. Nema, potraznja je trenutno veca od ponude. Pa ne, ne znaci, mada bi bilo lepo da znaci. Cene stanova odredjuju vlasnici stanova, bez obzira kako su do njih dosli, kao i cenu kirije. Ako poraste platezna moc, kirije ce porasti sigurno.

Sada, verujem da svi mozemo da se slozimo oko jedne stvari... svi smo za vece dnevnice, i vece plate. Jedino se razlikuje nacin na koji mislimo da se to postize. Ja vam kazem da "pa samo podigni minimalac tako da pokriva sve potrebe" ne radi, i da bi to upropastilo ekonomiju.

Ono kako bi se to moglo postici, je ono sto vam je Pivosok vec rekao... treba da se smanji, ili iskljuci udeo drzave u tim dnevnicama... to bi nateralo preduzeca da se takmice za radnu snagu, jer je rad isti kao i bilo koje drugo dobro na slobodnom trzistu... moras da se takmicis za njega.

Znaci, ako hoces da se dnevnice povecaju, oslobodi se one polovine u koju je ukljucena drzava, i videces kako dnevnica raste.

Najveći porezi su tamo gde su najveće zarade. Nemaju veze doprinosi sa vecim platama.
Cenu stanova i svega određuje koliko je neko spreman da plati. Možda bi vlasnik svaku supu cenio 1000 eur ali..
Tako i poslodavci su ovde bili spremni da plate minimalno i sa državom napravili dogovor tj ozakonili
 
Volela bih nekog strucnog ovo malo da pojasni? Ko to odlucuje? Kako se to odlucuje?


Zamislite sad vlada donese zakon minimalna plata 400 evra?


Sta bi se desilo u Srbiji?



nije li ispod svakog dostojanstva raditi za 150 E???????

sve te firme posluju u Srbiji i Evropi i cene su svugde iste?


Da li sam ja glupa ili o cemu se ovde radi?

Ma jooooooooooook samo se pravis blesava...

Recimo ovako, trazis od drzave platu, trazis i posao, ali ako moze da ne ides na posao, a plata da stize.

Tako je i radila gamad dok je bila u senci komunista....poenta je da recimo, dodje majstor i ti mu platis 100 E sto je dosao,

jer kao svestan gradjanin, koji nije glup, zna da on mora da isplaca i radnike i dazbine i repromaterijal i da ostavi rezervu kada se zajebe u proceni,

pa tek da odnese zeni veceru....e, onda bi imala prava da napises ovakvu glupost....

- - - - - - - - - -

a ne kao sto radite vi skoro "svesni" pa trazite da imate platu 2000e, ali da platite sto manje tudj rad...frizer ti radi za 300 po glavi pola sata,

ali tebi je skupo iako imas hiljadarku recimo evara...
 
Ma jooooooooooook samo se pravis blesava...

Recimo ovako, trazis od drzave platu, trazis i posao, ali ako moze da ne ides na posao, a plata da stize.

Tako je i radila gamad dok je bila u senci komunista....poenta je da recimo, dodje majstor i ti mu platis 100 E sto je dosao,

jer kao svestan gradjanin, koji nije glup, zna da on mora da isplaca i radnike i dazbine i repromaterijal i da ostavi rezervu kada se zajebe u proceni,

pa tek da odnese zeni veceru....e, onda bi imala prava da napises ovakvu glupost....

- - - - - - - - - -

a ne kao sto radite vi skoro "svesni" pa trazite da imate platu 2000e, ali da platite sto manje tudj rad...frizer ti radi za 300 po glavi pola sata,

ali tebi je skupo iako imas hiljadarku recimo evara...

s kim se ti svadjas?
z:mrgreen:

ja sam postavila hipoteticko pitanje

nemam veze sa komunistima niti bih da trazim posao a da ne radim
ceo zivot radim van Srbije i stekla sam vrlo dobre radne navike gotovo vojnicke i cak idem i na posao

i da ..........necu da radim za 300 evra ako ne moram.....kod nekog napacenog privatnika koji ce jos da me maltretira za te bedne pare

moze mi se , vredna sam


pozdrav:znamiguje:
 
Poslednja izmena:
ja bi povecao minimalac na 600 evra. Onda bi imali dobitnike tog povecanja. Oni sto zaradjuju 500 -599, njih bi poslodavci verovatno zadrzali. Oni sto zaradjuju ispod 500 evra oni bi dobili otkaze. jer to su uglavnom nekvalifikovana radna snaga tipa radnik u menjacnici pekari i slicno. Jeste bio bi minimalac 600 evra, ali posla ne bi bilo. Jer niko ni za ove pare nece da unajmnjuje radnike. Nego nasi jadni ljudi idu u crnu goru i rade za 300 evra.jer tih 300 ne mogu dobiti u srbiji
 
mene zanima taj ekonomski efekat na celu zemlju

neko je rekao bankrotirali bismo

i ok
bankrotirali smo

mozda bas to treba da nam se desi

sta mislite o tome

ajde da bankrotiramo i da imamo minimalac 400 evra
onda bi te gazde morale i sami da rade vise a da ne izigravaju velike gazde
da budu produktivniji
da traze trzista......


ovo je neizdrzivo Bosna ima vecu prosecnu platu ako sam dobro videla
 

Back
Top