Minimalna zarada i kako se odredjuje???

kako da ti pojasnim. jasno je da ti veze sa zivotom nemas. recimo srbin pokrene proizvodnju stolica. i plati radnika 200 evra. sa doprinosima i slicno to je jos 120. Znaci radnik ga izadje mesecno 320e.
E sada njemac koji ima bolju tehnologiju, vece trziste itd ode u banglades. plati radnika 40 dolara. Kako srpski proizvodjac da bude tome konkurentan.

Zato što taj pošteni koji ima ideju i pokrene svoj biznis nema tržište, nema dovoljno kupaca za njegove stolice, jer neko sa 300 eur plate ne može kupovati stolice, hranu, plaćati komunalije ...

Kad se izborimo da sa tržišta izbace mućkovi ( koji su bili 90% , sada padaju, ali na nesreću zato što ih izbacuju stranci) tada će biti drugačije

Sada imamo problem što država zarađuje na prodaji radne snage.

- - - - - - - - - -

pa skup je u odnos na onog iz bangladesa. Kako nas covek privednik koji proizvodi kvalitet robe na nivou coveka iz bangladesa moze da bude tom liku konkurentan. taj covek placa ljude 50 dolara.

- - - - - - - - - -

znaci ne poredis se sa boljima, nego sa svojim nivom. banglades, eritreja, kako nas privrednik da bude njima konkurentan

Roba iz Bangladeša je jeftinija, ali ko ti kaže da će onaj sa 500 eur kupovati jeftinu robu iz Bangladeša, a ne naš skuplji kvalitetniji proizvod

Dosta ljudi ne kupuje samo jeftino.

Kada ima 250 eur naravno da će da kupuje samo i isključivo iz Bangladeša.
 
А шта ако имамо:

1. Домаћицу жену која има богатог мужа, ал' ето, не седи јој се кући и хоће мало да шљака, ал'да се не умори превише, па хоће да ради 4 сата дневно.

Да ли њој треба минималац од 1000 евра, или она у ствари ради јер жели да буде корисна и да мало употпуни своје време нечим креативним? Зашто њу не платити 150 евради?

2. Младог човека који хоће да стекне искуство у неком послу, и спреман је да ради за мање пара сада, да би у будућности из тог искуства узео солидну кинту?

3. Омладинца или омладинку који живе од родитеља, али ипак хоће да зараде џепарац, па њима не треба минимум од 1000 евра минималца да би пристојно живели, јер ионако пристојно живе, али ето...џепарац и осећај корисности.
 
Zato što taj pošteni koji ima ideju i pokrene svoj biznis nema tržište, nema dovoljno kupaca za njegove stolice, jer neko sa 300 eur plate ne može kupovati stolice, hranu, plaćati komunalije ...

Kad se izborimo da sa tržišta izbace mućkovi ( koji su bili 90% , sada padaju, ali na nesreću zato što ih izbacuju stranci) tada će biti drugačije

Sada imamo problem što država zarađuje na prodaji radne snage.

pa gde ti je to iskoristavanje jeftine radne snage. pa niko nece ni da dolazi u srbiju ako mu pre toga ne damu subvenciju. gotovo niko. Pa nasa radna snaga nije jeftina u odnosu na svet. Ja sam bio u indiji i tamo profesor u srednjoj zaradjuje nekih 100 evra.

- - - - - - - - - -

Zato što taj pošteni koji ima ideju i pokrene svoj biznis nema tržište, nema dovoljno kupaca za njegove stolice, jer neko sa 300 eur plate ne može kupovati stolice, hranu, plaćati komunalije ...

Kad se izborimo da sa tržišta izbace mućkovi ( koji su bili 90% , sada padaju, ali na nesreću zato što ih izbacuju stranci) tada će biti drugačije

Sada imamo problem što država zarađuje na prodaji radne snage.

- - - - - - - - - -



Roba iz Bangladeša je jeftinija, ali ko ti kaže da će onaj sa 500 eur kupovati jeftinu robu iz Bangladeša, a ne naš skuplji kvalitetniji proizvod

Dosta ljudi ne kupuje samo jeftino.

Kada ima 250 eur naravno da će da kupuje samo i isključivo iz Bangladeša.

pa nas proizvod nije kvalitetniji u tome je fora. U srbiji se proizvodnja ne isplati. ako ti treba radna snaga proizvodis u zemljama gde je ona veoma jeftina.

"most half the world — over three billion people — live on less than $2.50 a day."
 
А шта ако имамо:

1. Домаћицу жену која има богатог мужа, ал' ето, не седи јој се кући и хоће мало да шљака, ал'да се не умори превише, па хоће да ради 4 сата дневно.

Да ли њој треба минималац од 1000 евра, или она у ствари ради јер жели да буде корисна и да мало употпуни своје време нечим креативним? Зашто њу не платити 150 евради?

2. Младог човека који хоће да стекне искуство у неком послу, и спреман је да ради за мање пара сада, да би у будућности из тог искуства узео солидну кинту?

3. Омладинца или омладинку који живе од родитеља, али ипак хоће да зараде џепарац, па њима не треба минимум од 1000 евра минималца да би пристојно живели, јер ионако пристојно живе, али ето...џепарац и осећај корисности.

Prvo minimalna zarada se ne obračunava na osnovu zbirne cene, nego minimalne cene radnog sata . Koliko radnih sati toliko zarade Ako neko ima potrebu za rad 4 sata biće plaćen za 4 sata

Ali da ti pojasnim - u kulturama sa tradicijom žene bogatih muževa ili se bave humanitarnim radom (ako žele da budu korisne, što je opet pranje novca, ali ok, bar ne čumi negde i ne zauzima mesto nekome) ili muževi finasiraju njihove biznise ili moraju stvarno biti dobre u svom poslu - jer niko nije voljan da mu neko dolazi da "ubija vreme" i "da se oseća korisno"
Ali da je recimo dobra u svom poslu zašto bih nekoga platila 150 eur i podcenila njen rad ( zašto je tu ne zanima me) a ako nije dobra zašto bih plaćala nekoga i 150 eur da mi usporava biznis .

Za mladog čoveka koji želi iskustvo takođe postoje obrazci , plaćenih praksi , gde se opet treba vodi računa da mladi ljudi ne steknu pogrešne procene

Za tu kategoriju postoji rad preko omladinske i povremeni poslovi

Takođe u uređenim državam apostoji i koliko ti min možeš platiti neko zanimanje.

Treba ovde dosta učiti ljude šta može a šta ne... tj efikasnosti
 
pa gde ti je to iskoristavanje jeftine radne snage. pa niko nece ni da dolazi u srbiju ako mu pre toga ne damu subvenciju. gotovo niko. Pa nasa radna snaga nije jeftina u odnosu na svet. Ja sam bio u indiji i tamo profesor u srednjoj zaradjuje nekih 100 evra.

- - - - - - - - - -



pa nas proizvod nije kvalitetniji u tome je fora. U srbiji se proizvodnja ne isplati. ako ti treba radna snaga proizvodis u zemljama gde je ona veoma jeftina.

"most half the world — over three billion people — live on less than $2.50 a day."

Pa što se onda buniš. proizvodiš nekvalitetno i skupo.. što onda koristiš ljude za nešto što nema upotrebnu vrednost.


Cilj proizvodnje je upotrebna vrednost - ako je nema besmislena je

:rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:

Odavno me nije nešto ovako lepo nasmejalo. Hvala ti , ali stvarno.
 
pa skup je u odnos na onog iz bangladesa. Kako nas covek privednik koji proizvodi kvalitet robe na nivou coveka iz bangladesa moze da bude tom liku konkurentan. taj covek placa ljude 50 dolara.

- - - - - - - - - -

znaci ne poredis se sa boljima, nego sa svojim nivom. banglades, eritreja, kako nas privrednik da bude njima konkurentan

bravo

mislim da je ovde sva filozofija patologije stanovnika Srbije

poredi se sa sto gorim

na stranu sto pored cinjenice da na zapadu nije sve kvalitetnije nego su nabili ostatku sveta osecaj da je tamo sve "kvalitetnije"

kolonizatorski ljigavci koji su pokrali ostatak sveta

a ako cemo da se poredimo sa Bangladesom bar smo blize bogatim zemljama :zelenko3:


ja zapravo mislim da mi ni ne treba da se takmicimo u necemu u cemu nismo dobri tako da treba naci nesto sto nam ide

ako mene pitate Kina place za srpskim slatkisimaz:mrgreen:
 
Volela bih nekog strucnog ovo malo da pojasni? Ko to odlucuje? Kako se to odlucuje?


Zamislite sad vlada donese zakon minimalna plata 400 evra?


Sta bi se desilo u Srbiji?



nije li ispod svakog dostojanstva raditi za 150 E???????

sve te firme posluju u Srbiji i Evropi i cene su svugde iste?


Da li sam ja glupa ili o cemu se ovde radi?

Da odgovorim - za 400 eur se ništa ne bi desilo, Samo bi manje para otišlo na podizanje cash-a koji se sliva u sivu zonu.

Siva zona nije onaj što prodaje gace , lubenice , krompir na pijaci već je siva zona onaj koji je vlasnik ( na papiru ili sakriven iza ljudi) nekog preduzeća i svaki dan diže 150.000 rsd sa računa na ime raznih troškova kojima kasnije plaća , podmićuje, troši na lični luksuz i slično.... Konsalting, reklame, sponzorstva su viši nivo ....
 
Da odgovorim - za 400 eur se ništa ne bi desilo, Samo bi manje para otišlo na podizanje cash-a koji se sliva u sivu zonu.

Siva zona nije onaj što prodaje gace , lubenice , krompir na pijaci već je siva zona onaj koji je vlasnik ( na papiru ili sakriven iza ljudi) nekog preduzeća i svaki dan diže 150.000 rsd sa računa na ime raznih troškova kojima kasnije plaća , podmićuje, troši na lični luksuz i slično.... Konsalting, reklame, sponzorstva su viši nivo ....

i zasto to neko onda ne uradi?
 
Pa što se onda buniš. proizvodiš nekvalitetno i skupo.. što onda koristiš ljude za nešto što nema upotrebnu vrednost.


Cilj proizvodnje je upotrebna vrednost - ako je nema besmislena je

:rotf::rotf::rotf::rotf::rotf:

Odavno me nije nešto ovako lepo nasmejalo. Hvala ti , ali stvarno.
da te usrecim. U srbiji imas jako malo proizvodnje. imas gotovo samo robu iz uvoza. I one firme koje proizvode su uglavnom strane i koji ce otici cim im isteknu subvencije. najsmesnije je sto ti nemas veze sa zivotom a mislis da nesto znas.

- - - - - - - - - -

i zasto to neko onda ne uradi?

pa zato sto bi ostalo bez posla pola miliona ljudi. U srbiji imas ogromnu nezaposlenost. Kad su jeftini radnici zasto ih niko ne zaposljava.? evo ja recimo sad da imam firmu u nemackoj rekao bi e vidi kako je srpski baja jeftin idem da ostvarim ekstra profit.

- - - - - - - - - -

bravo

mislim da je ovde sva filozofija patologije stanovnika Srbije

poredi se sa sto gorim

na stranu sto pored cinjenice da na zapadu nije sve kvalitetnije nego su nabili ostatku sveta osecaj da je tamo sve "kvalitetnije"

kolonizatorski ljigavci koji su pokrali ostatak sveta

a ako cemo da se poredimo sa Bangladesom bar smo blize bogatim zemljama :zelenko3:


ja zapravo mislim da mi ni ne treba da se takmicimo u necemu u cemu nismo dobri tako da treba naci nesto sto nam ide

ako mene pitate Kina place za srpskim slatkisimaz:mrgreen:

pa nije to nikakva patologija. da li mi proizvodimo robu na nivou nemacke ili na nivou burkina faso. A ne ide nam nista. I ovo kupovne moci sto imamo imamo zahvaljuci doznakama iz inostranstva.
 
bravo

mislim da je ovde sva filozofija patologije stanovnika Srbije

poredi se sa sto gorim

na stranu sto pored cinjenice da na zapadu nije sve kvalitetnije nego su nabili ostatku sveta osecaj da je tamo sve "kvalitetnije"

kolonizatorski ljigavci koji su pokrali ostatak sveta

a ako cemo da se poredimo sa Bangladesom bar smo blize bogatim zemljama :zelenko3:


ja zapravo mislim da mi ni ne treba da se takmicimo u necemu u cemu nismo dobri tako da treba naci nesto sto nam ide

ako mene pitate Kina place za srpskim slatkisimaz:mrgreen:

Pusti ga ... kada treba da se plati radnik poredi se sa Bangladešom, a kada treba "njemu" poredi se sa Bilom Gejtsom

Tako dođu Kole, Lole, Bole i slične barabe da pričaju dok ih čekaju jastozi i avioni...

Onaj sa Zapada dok je došao da izgradi fabriku u Bangladešu prošlo 5 generacija i 150 godina, ovi naši paštetari bi odmah .

Zato bi od nas da naprave Bangladeš a ne znaju da naprave i da izvezu. Nego on bi da mu radiš za pare kao u Bangladešu i da ti to isto prodaje kao u centru Pariza . Pa ne ide rođaci,
 
Pusti ga ... kada treba da se plati radnik poredi se sa Bangladešom, a kada treba "njemu" poredi se sa Bilom Gejtsom

Tako dođu Kole, Lole, Bole i slične barabe da pričaju dok ih čekaju jastozi i avioni...

Onaj sa Zapada dok je došao da izgradi fabriku u Bangladešu prošlo 5 generacija i 150 godina, ovi naši paštetari bi odmah .

Zato bi od nas da naprave Bangladeš a ne znaju da naprave i da izvezu. Nego on bi da mu radiš za pare kao u Bangladešu i da ti to isto prodaje kao u centru Pariza . Pa ne ide rođaci,
koliko tih ima sa jastozima i avionima. i nema potrebe da prave od vas banglades vec ste banglades. smece na sve strane. sirotinja itd.
 
koliko tih ima sa jastozima i avionima. i nema potrebe da prave od vas banglades vec ste banglades. smece na sve strane. sirotinja itd.

Pa oni su problem. Zbog njih je napravljeno 200 eur minimalac, a ti si samo kolateral .

Da se oni dovedu u red ( sad je već kasno)tj da nisu lobirali i pravili zakone za sebe ti bi sada kao mali privrednik imao solidan kapital i ljude oko sebe koji mogu da kupuju ono što ti proizvedeš i da ti dalje investiraš u nove tehnologije .

No nisu ni oni sada problem, problem je što je partija na vlasti uzela njihov "biznis" pa sada prodaje "stranim investitorima" radnike a sebi uzima razliku .

- - - - - - - - - -

Zasto je srpski bdp nizak ?
Da li je bdp povezan sa platom?

bdp je mera produktivnosti. Ako je nas bdp 10 puta manji od nemackog onda je tolika i plata.

BDP je mera prometa proizvoda i usluga. Ako imaš malo- malo trošiš pa malo i proizvodiš. Naš BDP je sigurno pola struja i komunalije .
 
Pa oni su problem. Zbog njih je napravljeno 200 eur minimalac, a ti si samo kolateral .

Da se oni dovedu u red ( sad je već kasno)tj da nisu lobirali i pravili zakone za sebe ti bi sada kao mali privrednik imao solidan kapital i ljude oko sebe koji mogu da kupuju ono što ti proizvedeš i da ti dalje investiraš u nove tehnologije .

No nisu ni oni sada problem, problem je što je partija na vlasti uzela njihov "biznis" pa sada prodaje "stranim investitorima" radnike a sebi uzima razliku .

ne kapiras ti. ti su samo pokupovali zemlju. u nadi da ce kasnije preprodati. oni nisu kupili fabrike da bi proizvodili, jer sa sadasnjom poreskom politikom to se ni ne moze radtiti. Niko. Da bi imao sanse na trzistu porezi na proizvodjace bi trebali biti 0%.
 
Volela bih nekog strucnog ovo malo da pojasni? Ko to odlucuje? Kako se to odlucuje?


Zamislite sad vlada donese zakon minimalna plata 400 evra?


Sta bi se desilo u Srbiji?



nije li ispod svakog dostojanstva raditi za 150 E???????

sve te firme posluju u Srbiji i Evropi i cene su svugde iste?


Da li sam ja glupa ili o cemu se ovde radi?

Na pogrešnom mestu si postavila pitanje. Ovde su ti sve predstavnici tih koji određuju koliki će minimalac da bude.
 
Na pogrešnom mestu si postavila pitanje. Ovde su ti sve predstavnici tih koji određuju koliki će minimalac da bude.

Минималац треба укинути.

Кад укинеш минималац, онда они који не могу да нађу никакав посао, моћи ће да нађу посао. Тиме би се повећала запосленост.

Не треба да будете против веће запослености. Већа запосленост је добра за све. Посебно за оне који би захваљујући томе нашли посао.
 
ne kapiras ti. ti su samo pokupovali zemlju. u nadi da ce kasnije preprodati. oni nisu kupili fabrike da bi proizvodili, jer sa sadasnjom poreskom politikom to se ni ne moze radtiti. Niko. Da bi imao sanse na trzistu porezi na proizvodjace bi trebali biti 0%.

A od čega im da je kupuju? Od tatinog dvosobnog stana u radničkim varošicama?

Od šverca turskim kožnim jaknama ?

Svaka fabrika se kupuje i gradi da bi se imala dobit ... ali ne možeš u državi gde je 200 eur plata da imaš fabrike koje su građene za državu gde je projektovana plata 500 plus veliko tržište

No i to ne bi bio problem da se od tih i takvih fabrika nije htelo živeti kao od vlasništa Coca-Cole

- - - - - - - - - -

pa mi i ono malo sto imamo potrosimo na robu iz uvoza. sta mislis sta bi se desilo kad bi se povecale plate u srbiji?

Ni to nije argument... pa je cilj urnisanje stanovništa i njihove iseljavanje?

Poenta je samo bolja raspodela . Za to ima uslova.
 

Back
Top