Ово је више економско него историско питање, али према мени економија би требала да се заснива на историји, а неким моделима.
Код нас су неолиберали овладали, а аргумент њихов је Слобина инфлационарна политика, која је Србе трауматизовала. Па свака примарна емисија је штетна. Уствари једна није кад узмемо из иностранства кредит и онда штампамо Динаре. Долазе дознаке доста из иностранства и стварају инфлацију у Србији. А и камате у Србији су врло високе, тако да спекулативни капитал долази овде и јача Динар. А и стране инвестиције су високе у Србији. Неолиберални економисти увек тврде како је амбијент крив што нема домачих инвестора и они који има, они су или мали или тајкуни. И ти тајкуни су видели да у Србији се исплати увозити него производити. Тако да немамо малтене неке извозне фирме и слабо домаче инвестиције.
А и влада то ко да неће. Неће домаче инвесторе. Катастрофалан српски амбијент њима и ништа не смета. Нека немачка фирма само зове амбасадора и готово. Ако неки гастош отвори фирму, прво шта људи раде је да пробају да му узме паре од полиције до комшија. Свеједно дал би цело село могло да живи од тога да он успе. То сам више пута чуо. Али добро Срби су навикли мисле краткорочно јер се увек десило то, да је рат уништио све добара који је неко створио. А исто важи за ситног бизнисмена. Ту подржавам либерале свим срцем, да се боре за бољи амбијент и бољу администрацију. Администрација нам само загорчава живот и тотално је неспособна, уместо да буде помоћник привреди Јак Динар који се опет држи због инфлације тако јак, доводи до тога да је увоз исплативи и јак Динар Динкића је уништио и оне индсутрије које су преживеле 90тих.
Има брдо историских примера да примарна емисија није довела до инфлације. А примарне емисије има и код нас код банака. Банке дају кредите за потрошњу и то доведе до инфлације. Јер више дају кредите него што имају штедњу. Примарна емисија која иде у инвестиције тај ефекат нема. Све велике привреде су користиле одређену примарну емисију, кад је то умерено и иде у инвестиције, путеве то није проблем. Али либералнима не смета да банке углавном дају кредите за потрошњу. Немачка, Кина Јапа или Јужна Кореја су 80 - 90 % кредита дали привреди. Код нас је обрнуто и даље бада. А и камате су тако астрономне, нема нигде у Европи такве, не исплати се инвестирати. А и штампали су паре колко хочеш.
Немачка а и Кина су познате да свако село има једну своју банку, где није профит толико важан, него да мала домаћа предузеће. Тога у Србији нема, банкама је боље кредитирати потрошаче. Праве се станови за кредитима, а веч сада 30 % станова су празна. Та катастрофа која че доћи пре или касније јер нема људи за толико станова. Никога не интересује, јер тржиште не греши никад. И то је историски доказано да није тачно.
Цела прича коју се Србима нуди иде ка тома да смо зависни од иностранства и све радимо да тако буде. А и наши привредници се понашају ко говна често и тако Србима остаје да се надају да раде код Швабе било у домовини или иностранство. Додуше овде у Аустрији ако си занатлија је највероватније веча могучност радити код нашег јер ми све то држимо