Mala Afrička priča

Da dobijete nagradno putovanje, koju od navedenih destinacija u Africi bi izabrali ?

  • Tanzanija

  • Kenija

  • Namibija

  • JAR

  • Sejseli

  • Uganda

  • Zambija


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.
Kao sto rekoh, u vodi nisu sami, sa svih strana vrebaju verovatno najstarija ziva bica na planeti - krokodili, koji su inace najveci "obozavaoci" migracija,
pardon.gif

Oni inace mogu i mesecima bez hrane, tako da im ovaj "svedski sto" dobro dodje, a jedina sigurnost sirotih bradonja lezi u brojkama,
pleasantry.gif
sto se kaze, stradaju bas "baksuzi"
shok.gif


b%20%209.jpg


Na levoj strani sledece fotke se vidi krokodil kako vreba, a narednu akciju smo snimili video kamerom, i sa snimka smo "grabovali" fotke, nazalost nisu nekog kvaliteta, ali je bitno da se vidi:eek:
Rep krokodila mu sluzi kao veslo, i pomaze mu u "manevrisanju"

c%20%2022.jpg


c%20%203.jpg


c%20%204.jpg


c%20%205.jpg


c%20%206.jpg


Kada uhvati gnua, on ga uvuce pod vodu da se udavi, posle cega ga iznese na kopno gde ih "skladisti", i vraca se po jos
unknown.gif


c%20%20%20%208%20copy.jpg


c%20%208.jpg


c%2012%20copy.jpg


Neka procena je da oko 3000 gnuova strada od krokodila u sezoni migracija, sto s obzirom na broj od 1,5 miliona koliko ih ucestvuje, i nije katastrofalno za vrstu:think:.
I na ovoj fotografiji se vidi krokodil kako vreba, dok pored njega u vodi lezi jedan gnu iz crne statistike:sad2:

a%2015%20copy.jpg

 
Poslednja izmena:
Kada jedu oni bas jedu,:lol: malo mi cudno deluje, ali mogu da pojedu u cugu do 250 kg "gnunetine", iliti do polovine svoje telesne tezine, koja je oko 500kg:think: to je kao kad bi ja pojeo 40 kilograma hrane za dorucak:D dobro i nisam uzeo dobar primer, jer ja i nisam nikakav gurman, t.j. jedem da bi ziveo, ali Daca... hmmm, kad se zaleti :hahaha:

Pored jake muskulature i kostiju ispod nje, koza na ledjima krokodila je tako jaka, da mu strele, koplja, pa cak i meci, nisu neka pretnja
shok.gif
, a meni doslo da ga gadjam kamenjem ne bi li spasio sirotog bradonju
lol.gif


c%2010%20copy.jpg


Koza im je jako "cenjena", pa i oni znaju da postanu plen, naravno ljudi, sto meni licno i nije zao, s obzirom da u stomaku Africkih Nilskih krokodila, godisnje strada oko 200 ljudi:sad2:
Jedan novcanik od njihove koze kosta i do 15000$:think:
a kvalitetna koza od koje se prave tasne, novcanici, cizmice, i ostale "kozentarije", nalazi se na stomaku krokodila, i samo je ona upotrebljiva, i za razliku od ostale koze na telu veoma je meka
rolleyes2.gif


Jedan od najjacih pritisaka pri ugrizu u zivotinjskom svetu ima krokodil, ali su mu misici kod otvaranja usta toliko slabi da bi i covek mogao bez problema da mu ih drzi zatvorena, mada ja to ne bih proveravao
nea.gif


Jos jedna zanimljivost kod krokodila je da jako vole kamenje
acute.gif

Pored toga sto im pomaze u varenju, gutaju ih i da bi mogli dublje da rone,a u stomaku im se nalazi oko 10 kg kamenja:D
Uprkos ogromnoj velicini, jaje krokodila nije vece nego jaje srpske kokoske:eek:

 
Poslednja izmena:
Pa da ti budem iskren, dosta toga znam iz interesovanja i informacija sa terena:D, ali cesto otvaram i Dacin dnevnik ne bi li se podsetio(brojke mi nisu jaca strana
grin.gif
)tamo sve pise, jer ce pored suvih informacija, posle safarija biti i nekih realnijh desavanja, pa se valja setiti svega...uspomene blede, pa je Daca ta koja se trudi da se iste zabelezavaju, mada mi ponekad na putovanju dodje da ga "kao izgubimo
biggrin.gif
", jer ona malo malo pa zapisuje, smeje se, zapitkuje "sta je ono bese rekao Dzejson(vodic) za antilope??", a ja ga razumem samo kad kaze "Yes", "stop", "ha-ha" i ostalih 28 reci koliko znam iz Engleskog jezika
grin.gif
... i sve belezi
girl_pinkglassesf.gif
mala enciklopedija
 
Poslednja izmena:
b%20%204.jpg


Prelaz preko reke nije jedini spektakl, samo pogled na hiljade zivotinja po ravnici je prizor za sebe, a krda kao sto vec rekoh prate i mnogi predatori Afrike, lavovi, leopardi, hijene... nije slucajno da je ovo jedan od najlepsih prizora koji se moze doziveti u prirodi, i svrstan je u njenih 7 svetskih cuda:think:
Ispasa i gazenje trave tolikog broaj ovih zivotinja tokom godisnje migracije, ima blagotvoran efekat, umesto ostecenja povrsine preko koje gaze, dolazi do podsticanja rasta trave
good3.gif


c%2011%20copy.jpg


Predatori na kopnu ostaljaju trag...

b%20%20%20%20%207%20copy.jpg


Imali smo noz:whistling:

a%20%20%20%2087%20copy.jpg
 
Poslednja izmena:
Ajde da postavim jedno pitanje, pa da vidim da li ce neko da pogodi:D
Koja je najopasnija zivotinja u Africi, iliti od koje najvise ljudi strada?
Ako nema nikoga 10 minuta odgovoricu ja
Laie_100.gif
 
Poslednja izmena:
Znaci moram ja:)

Pored krokodila reka"Mara" je dom i najopasnijeg ljudskog neprijatelja:eek:
I meni je delovalo neverovatno, sli sve statistike govore da je to slatki, mali, debeli... NILSKI KONJ
JC_thinking.gif


aa%203%20copy.jpg


aa%204%20copy.jpg


Ova "zver" ima najtanje zivce medju zivotinjama, i izuzetno je agresivna, a pored toga, mada izgleda tromo i ima i po par tona, brze trci cak i od najbrzeg coveka na svetu "Usaina Bolta", koga sije za nekoliko kilometara, od njegovog maximuma 46 km na sat
JC_thinking.gif


aa%205%20copy.jpg


Oni zive uglavnom u vodi, a nocu izlaze na kopno gde konzumiraju ogromne kolicine trave.
Pod vodom mogu da se zadrze do 10 minuta:lol:

aa%206%20copy.jpg


aa%207%20copy.jpg


Zivi u drustvenim grupama, i biljojed je, ali i pored toga moze cak i krokodila ukoliko se "zakace" da pregrize na pola:dontunderstand:

aa%201%20copy.jpg


aa%202%20copy.jpg





 
Poslednja izmena:
Nilski konj?
Nosorog?

Znaci moram ja:)

Pored krokodila reka"Mara" je dom i najopasnijeg ljudskog neprijatelja:eek:
I meni je delovalo neverovatno, sli sve statistike govore da je to slatki, mali, debeli... NILSKI KONJ
JC_thinking.gif


aa%203%20copy.jpg


aa%204%20copy.jpg


Ova "zver" ima najtanje zivce medju zivotinjama, i izuzetno je agresivna, a pored toga, mada izgleda tromo i ima i po par tona, brze trci cak i od najbrzeg coveka na svetu "Usaina Bolta", koga sije za nekoliko kilometara, od njegovog maximuma 46 km na sat
JC_thinking.gif


aa%205%20copy.jpg


Oni zive uglavnom u vodi, a nocu izlaze na kopno gde konzumiraju ogromne kolicine trave.
Pod vodom mogu da se zadrze do 10 minuta:lol:

aa%206%20copy.jpg


aa%207%20copy.jpg


Zivi u drustvenim grupama, i biljojed je, ali i pored toga moze cak i krokodila ukoliko se "zakace" da pregrize na pola:dontunderstand:

aa%202%20copy.jpg


Khm khm,ja odgovorila :mrgreen:


edit: sad videh odgovor :hvala:
 
E pa idemo dalje
Laie_22.gif


Napustamo reku "Maru" i ostavljamo gnuove u njihvojoj muci, a mi se truckamo kao "Ejs Ventura"
LaieA_005.gif
, i pogledima prelazimo savanu, ne bi li pronasli nesto zanimljivo...
Aaaaa evo i slonova, 3-4 komada u porodicnoj setnji
greeting.gif

Uaooo koliki su
shok.gif
, uvek sam se pitao: "sta bre treba ovaj "baja" da pojeda ne bi li nakupio i odrzavao liniju od 12 tona"
unknown.gif

Eeee, Dzejson objasnjava, "ako naidjemo na krdo kako "ruca", sve ce vam biti jasno... ruse drvece, sve se lomi, puca, zemlja se otvara.
swoon.gif
.. treba naci 300 kg hrane po "surli" danas"... pomislih, sreca sto su biljojedi, inace bi do sada svi gnuovi, zebre, lavovi i ostali stanovnici Africke savane vec bili izumrla vrsta, pa je moguce da bi im se na meniu posle nasli i krokodili
pardon.gif


aaa%207%20copy.jpg


Nije ni cudo da su jedine zivotinje koje ne mogu da skacu
search.gif
no2.gif

Da bi pojeo toliko hrane, on trecinu svog vremena provodi klopajuci, a nista manje nije ni zedan, treba mu blizu 200 litara vode svaki dan..."kakav covek"...

evo i jednog vica
pleasantry.gif


-sede dva slona na bazenu,
gledaju u vodu,
i tek ce jedan, drugom:
"aj popij to pa da idemo"
laugh3.gif


aaa%204%20copy.jpg


E, a najveci zastitnici ekosistema su mravi, surla je slonova "desna ruka" i njegov najvaznij organ, ali je ujedno i "ahilova peta" kada su u pitanju "besni" mravi, iz razloga sto se uvlace u surlu, stvarajuci nervozu i svrab, pa stoga "klempe: obilaze biljke koje su naseljene mravima u sirokom luku.
to_clue.gif

Ali ajde, ako zanemarimo mrave, odraslim slonovima ne preti opasnost od nijedne zivotinje,ne racunajuci najvecu...coveka
dntknw.gif


aaa%201%20copy.jpg


Ne znam kako se kaze kad je slon t.j slonica, u blazenom stanju, ali ono je najduze u zivotinjskom svetu, oko 22 meseca.
Posle toga ispada bebica od 100kg, a reeeeti su slucajevi blizanaca
friends.gif


aaa%206%20copy.jpg


Mene najvise na slonu odusevljavaju kljove
greeting.gif
, ako ih nema, deluje mi nekako "nezavrseno", ko da nije pravi
nea.gif

To su mu inace ocnjaci koji su dugi do 2,5 metra, od cega je 2/3 vidljivo.
Osim njih, imaju jos samo 4 zuba, koji im sluze za zvakanje hrane, koji kada se istrose zamenjuju ih novi, i to menanje je moguce 3 puta u njihovom zivotu.
Ako dozivi dovoljno dugo, kada se potrose i treci put, vise ne moze zvakati i umire od gladi, moze se reci starosnom smrcu.
sad.gif

Pogotovo je zalosno kada se vidi slon koji je sam, to znaci da je ostario, prolazi kroz period izgladnjivanja, pa je nervozan, sve mu smeta, oseca kraj, i zato se osamio
scratch_one-s_head.gif

Sreli smo i mi jednog tuznog samotnjaka...

aaa%202%20copy.jpg


Africki slonovi su "drugi svet" u odnosu na Azijske dobrice.
yes.gif

Vrlo su opasni, i skoro je nemoguce pripitomiti ih, zato je Dzejson i stao na sigurnu razdaljinu od 30-ak metara, pa ako se nekom i "otkaci" nesto, lako mozemo da se pretvorimo u gumicu, i da brisemo...
JC_run.gif

misim ajde lav, ili babun da napadnu vozilo, pa da im se smejes iznutra,
sarcastic_hand.gif
ali slon... spremio bi nas zajedno sa dzipom za jednu slatku reciklazu
JC_wonky.gif

Cuo sam da je i Tarzana ubio slon... misim ne pravog tarzana, nego glumca koji nije stigo ni da se proslavi ko covek u toj ulozi, mozda je neko od vas i cuo za "Kamjuela Sirlela"
JC_thinking.gif


aaa%203%20copy.jpg


Pored karaktera, Africki i Azijski slon se razlikuju i po velicini, a pored toga sto je puno veci, Africki slon ima i za puta 2 vece usi,
Zanimljivo je i da kod Azijskog samo muskarci mogu da imaju kljove, dok kod Africkih mogu i zenke

Evo par fotki dobrica, sa tumaranja po Azijskim dzunglama
JC_shamrock.gif


aaa%208.jpg


aaa%209.jpg


Da bi vam docarao inteligenciju Azijskih slonova, pokazacu vam fotke sa jedne farme na Tajlandu, gde su bukvalno sami crtali razne motive,,,

aaa%2010.jpg


aaa%2011.jpg


Crtezi su posle prodavani po vrlo pristojnoj ceni od 40 eura, izgledalo nam(mi
blush2.gif
) je skupo, ali kad god se setimo toga Daca mi "kuka" "a trebali smo Ljubce da kupimo".. "doji vamo"
Laie_26.gif

Evo gotovih radova, a ova dva umetnika sa gornjih fotki su nacrtali crteze drugi i treci crtez po redu.

aaa%2012.jpg


Umor me je stigao, jer je dan bio naporan, a i prethodnu noc maltene oka nismo sklopili, i krenuli polako u kamp "satorska 5".
JC_slobber.gif


aaa%205%20copy.jpg





.


 
I na kraju, moj ponos i dika - gosn.slon :)
Ovaj je krenuo na naš kombi, hteo je da nas prevrne jer smo mu se našli na putu kuda je prolazio dok je brstio neko žbunje, ali je vodič dodao gas pa ga je ta buka malo uplašila, tek je ustuknuo i to je bilo dovoljno da mu pobegnemo.


Uploaded with ImageShack.us
Слон се не плаши буке мотора...:) Већ вибрација које долазе од мотора и које итекако осећа...;)
 
Kao sto rekoh, u vodi nisu sami, sa svih strana vrebaju verovatno najstarija ziva bica na planeti - krokodili, koji su inace najveci "obozavaoci" migracija,
pardon.gif

Oni inace mogu i mesecima bez hrane, tako da im ovaj "svedski sto" dobro dodje, a jedina sigurnost sirotih bradonja lezi u brojkama,
pleasantry.gif
sto se kaze, stradaju bas "baksuzi"
shok.gif


b%20%209.jpg


Na levoj strani sledece fotke se vidi krokodil kako vreba, a narednu akciju smo snimili video kamerom, i sa snimka smo "grabovali" fotke, nazalost nisu nekog kvaliteta, ali je bitno da se vidi:eek:
Rep krokodila mu sluzi kao veslo, i pomaze mu u "manevrisanju"

c%20%2022.jpg


c%20%203.jpg


c%20%204.jpg


c%20%205.jpg


c%20%206.jpg


Kada uhvati gnua, on ga uvuce pod vodu da se udavi, posle cega ga iznese na kopno gde ih "skladisti", i vraca se po jos
unknown.gif


c%20%20%20%208%20copy.jpg


c%20%208.jpg


c%2012%20copy.jpg


Neka procena je da oko 3000 gnuova strada od krokodila u sezoni migracija, sto s obzirom na broj od 1,5 miliona koliko ih ucestvuje, i nije katastrofalno za vrstu:think:.
I na ovoj fotografiji se vidi krokodil kako vreba, dok pored njega u vodi lezi jedan gnu iz crne statistike:sad2:

a%2015%20copy.jpg


Када је ово сликано?
 

Back
Top