Quantcast
  • Dragi prijatelji, obaveštavamo vas da je forum Hronika izdvojen iz foruma Politika i sada je poseban forum u kategoriji "Društvo".

M21

Lomnica_city

Domaćin
Poruka
4.560
A zasto se toliko potencira"tezak"ovaj ili onaj deo mehanizma,meni u vojsci nije bila teska ni stara M70,a nosio sam je dosta jer sam imao dosta straze,niti je bila nepouzdana ili teska za ciscenje,pa ne vidim zasto bi ova laksa,bolja,preciznija i pouzdana puska bila gora zbog toga sto je neki od delova u njoj tezak (da ne citiram sad sta ste pisali)!?I zasto vam smeta bocno preklapanje kundaka,nismo jedini i ne vidim zasto to nije za 21 vek,nekako mi se cini da bi svi voleli neki bulpap dizajn puske"za 21 vek"???
Ako je do savrsenosti puske,mislim da to nije toliko bitno,manje komplikovana puska se lakse odrzava a i kraca je obuka,gledao sam skoro neku emisiju gde su neki Ameri proglasili AK-47 za najpodesniju pusku za rat,jer su za ratovanje sa njom pojedine vojske obucavali za po nekoliko sati,dok je najosnovnija obuka za M16 bila oko nedelju dana,kao i ciscenje koje je jako zahtevno i maltene svakodnevno bila ona koriscena ili ne!?
I ne znam o kojim to Izraelskim naprednim puskama pisete,ja kad vidim neke vesti na TV-u obicno vidim da njihovi vojnici koriste M16 sa onim dugim i sirokim kaisem za nosenje,ne vidim bas puno modernije puske,valjda bulpap dizajna ako se ne varam,a Englezi dosta kukaju na svoju pusku,taj HK jos nisam video pa ne mogu da komentarisem,ali sve to pada u vodu kad nasu vojsku"gradska deca"vecinom izbegavaju (cast izuzetcima) pa glavninu cine vojnici iz ruralnih sredina koji su navikli na kucne lovacke preklapace i ne treba im nedelju dana obuke i svakodnevno odrzavanje puske koja govori,kuva kafu,puca iza ugla... vec je M21 sasvim prihvatljivo naoruzanje jer nam ekstra napredna jurisna puska i ne treba,samo pouzdana i jeftina koja ce se raditi u desetinama hiljada komada,a ne da kupimo par hiljada skupih stranih a ostala vojska i dalje da koristi M70!!
Ovo je misljenje jednog laika koji se ne razume bas nesto previse ali me eto zanima cemu toliko odusevljenje stranim puskama koje koriste strane vojske i njihovi PROFI vojnici a nasa vojska nece postati profi sigurno u sledecoj deceniji,jer nece niko u ugovorce za 20 000,i onda o cemu pisemo,za nase uslove i potrebe i MOGUCNOSTI (vidim vecina bi htela da kupimo F22 ili F35,da kupimo Merkavu ili Abramsa,ili... a OTKUD NAM PARE) nama je i ovo dosta za sad,kao sto je cak i Amerima dosta M16 i vecini ostalih vojski u svetu stari dobri AK-47,nismo mi uopste podesni da se takmicimo sa velesilama!
Pozdrav 8)

Dachapbg

Zainteresovan član
Poruka
456
Lomnica city
Ovo i jeste jednim delom forum za mastanje.Jer da nije ni o chemu ne bi smo pricali.Za sve su potrebne pare,a PARE mi nemamo,tako ajde sada da mastamo i zeljno iscekujemo trenutak kada ce biti i nesto para :)
A sto se mene tice M21 je bolja od M70,tako da bili kako bilo-ovo je ipak mali progres!!

Lomnica_city

Domaćin
Poruka
4.560
Naravno,jos pre 5 godina dok sam bio u vojsci sam vidjao one plakate sa novim puskama M21 gde je pisalo nesto da je preko 20% laksa,da je preko 35% preciznija... od stare M70 a inace ovaj bocni preklop kundaka mi se bas svidja,koliko sam ja primetio glavni problem kod M70AB2 je bio upravo to sto se preklop rasklima i kad pucas puska skakuce tako da od rafalne paljbe slabe vajde ima,dok je ovo bolje,a koliko vidim na nekim slikama dobar deo pusaka (verovatno za neke jedinice"jurisnog"tipa) ce biti opremljen i onim"reflex"optickim nisanom,ja stvarno ne razumem sta nama vise treba,50 000 komada ovih lepotica i Sipcovi nema da pisnu,jos da dodamo pokoji jurisni helikopter i da se malo pojedinci"opatriotizuju"(razumem da se ne voli vlast,ali da se ne voli RODJENA ZEMLJA zbog toga sto je na vlasti ovaj ili onaj pa da se nece u vojsku zbog politike... to ne razumem) i bicemo opet Balkanska i Juznoevropska sila,sto je i nas MAKSIMUM,bolje velika riba u jezeru nego mala riba u moru!!
Pozdrav 8)

Dachapbg

Zainteresovan član
Poruka
456
Da se razumemo ABAKAN je 5 puta skuplji za proizvodnju od AK-74 i treba vise vremena da se chovek osposobi da rukuje ovom puskom.
A M21 je jeftina za proizvodnju i precizna je.Sta ces vise za ovu drzavu?

drzare

Aktivan član
Poruka
1.475
A zasto se toliko potencira"tezak"ovaj ili onaj deo mehanizma,meni u vojsci nije bila teska ni stara M70,a nosio sam je dosta jer sam imao dosta straze,niti je bila nepouzdana ili teska za ciscenje,pa ne vidim zasto bi ova laksa,bolja,preciznija i pouzdana puska bila gora zbog toga sto je neki od delova u njoj tezak (da ne citiram sad sta ste pisali)!?I zasto vam smeta bocno preklapanje kundaka,nismo jedini i ne vidim zasto to nije za 21 vek,nekako mi se cini da bi svi voleli neki bulpap dizajn puske"za 21 vek"???
Ako je do savrsenosti puske,mislim da to nije toliko bitno,manje komplikovana puska se lakse odrzava a i kraca je obuka,gledao sam skoro neku emisiju gde su neki Ameri proglasili AK-47 za najpodesniju pusku za rat,jer su za ratovanje sa njom pojedine vojske obucavali za po nekoliko sati,dok je najosnovnija obuka za M16 bila oko nedelju dana,kao i ciscenje koje je jako zahtevno i maltene svakodnevno bila ona koriscena ili ne!?
I ne znam o kojim to Izraelskim naprednim puskama pisete,ja kad vidim neke vesti na TV-u obicno vidim da njihovi vojnici koriste M16 sa onim dugim i sirokim kaisem za nosenje,ne vidim bas puno modernije puske,valjda bulpap dizajna ako se ne varam,a Englezi dosta kukaju na svoju pusku,taj HK jos nisam video pa ne mogu da komentarisem,ali sve to pada u vodu kad nasu vojsku"gradska deca"vecinom izbegavaju (cast izuzetcima) pa glavninu cine vojnici iz ruralnih sredina koji su navikli na kucne lovacke preklapace i ne treba im nedelju dana obuke i svakodnevno odrzavanje puske koja govori,kuva kafu,puca iza ugla... vec je M21 sasvim prihvatljivo naoruzanje jer nam ekstra napredna jurisna puska i ne treba,samo pouzdana i jeftina koja ce se raditi u desetinama hiljada komada,a ne da kupimo par hiljada skupih stranih a ostala vojska i dalje da koristi M70!!
Ovo je misljenje jednog laika koji se ne razume bas nesto previse ali me eto zanima cemu toliko odusevljenje stranim puskama koje koriste strane vojske i njihovi PROFI vojnici a nasa vojska nece postati profi sigurno u sledecoj deceniji,jer nece niko u ugovorce za 20 000,i onda o cemu pisemo,za nase uslove i potrebe i MOGUCNOSTI (vidim vecina bi htela da kupimo F22 ili F35,da kupimo Merkavu ili Abramsa,ili... a OTKUD NAM PARE) nama je i ovo dosta za sad,kao sto je cak i Amerima dosta M16 i vecini ostalih vojski u svetu stari dobri AK-47,nismo mi uopste podesni da se takmicimo sa velesilama!
Pozdrav 8)
slažem se sa svim ovde napisanim, ali moram da dodam jedno lično zapažanje koje nije baš ohrabrujuće a tiče se AP M21.
Ovo što je naveći problem na ovoj pušci jeste fabrika u kojoj se pravi i tim inžinjera koji su ravijali pušku. Da je puška doživela promociju pre 20ak godina stvarno bi bila za primer. Ali da inžinjeri nisu obratili pažnju na nova tehnička rešenja koja su se pojavila u poslednjih 10ak godina to me stvarno čudi. (npr hk36)
Ako i zanemarimo tehnička rešenja, ostaje problem kvaliteta te puške po pitanju završne obrade ali i upotrebljivosti kao oružja jer imao sam priliku da vidim pušku sa neispravnim zadnjim nišanom koji se sam prilikom nekog jačeg pokreta, preklapao u marševski položaj. Inače, takve puške sam video u jedinici koja je izvršavala zadatke u KZB-u....
Sve u svemu mora la bi da dozivi potpunuredizajniranje i naravno da se proizvodnja prebaci u neku ozbiljniju fabriku.

maverich

Primećen član
Poruka
683
Puska je dobra,fabrika je dobra(nije ona kriva sto je u ovakvom stanju,nego drzava) samo zavrsna obrada morala bi biti kvalitetnija.....

dejina811

Aktivan član
Poruka
1.533
pa ako je meksiko za god i po napravio pusku koja odgovara svim modernim standardima a pri tome bez nekom prethodnog iskustva na tom polju... onda se sa pravom moze reci da oni inzenjeri koji rade u zastavi treba da se zapitaju kome oni prave pusku... nekoj vojci koja je u osamdesetima, ili pusku za XXI vek!

ZRNANS83

Domaćin
Poruka
3.434
Idi ti pa ih nauci! ti balavac koji lupetas po forumu nauci inzinjere koji su em izuzetni strucnjaci, em su clanovi tela koje se izuzetno postuje u svim vojnim krugovima, a to je opitni centar!

puzzled

Aktivan član
Poruka
1.305
pa ako je meksiko za god i po napravio pusku koja odgovara svim modernim standardima a pri tome bez nekom prethodnog iskustva na tom polju... onda se sa pravom moze reci da oni inzenjeri koji rade u zastavi treba da se zapitaju kome oni prave pusku... nekoj vojci koja je u osamdesetima, ili pusku za XXI vek!
imas li informaciju da li je potpuno njihov proizvod?
mislim na licencu, proizvodne linije, strucnjake i sl.

Rade012

Primećen član
Poruka
630
Hoće li neko našim tzv. stručnjacima da objasni da je izbačen Orden crvene zastave i Orden rada... tako da mogu da batale da uvode inovacije u naoružanje VS. Ni vojni fondovi nisu što su bili da bi mogli da finansiraju razne "projekte" naših crtača.

drzare

Aktivan član
Poruka
1.475
kamo srece da su barem dali "masti na volju" jos bi se i naslo nesto zanimljivo, ovako i dalje ne vide dalje od osamdesetih...
dovoljno je da se pogleda puska sa svim dodacima pa da se vidi da se inzineri upste nisu mesali u svoj posao. kad vidim nosac opticki elemenata neznam da li da se smejem ili placem (kad pomislim da bi takvu budzevinu nas vojnik trebao da koristi u borbi).

fresh&clean

Ističe se
Poruka
2.234
Abakan ili G36 imaju mogućnost da prva dva metka ispale brzinom paljbe ili kadencom od 2000 met u min. čime se stvara osećaj da je ispaljen jedan metak, jer je mali trzaj puške. To dovodi do veće veravatnoće pogađanja cilja. M21 je dokaz da i dalje preovladava komunizam i ima veliki uticaj ruske šole u konstrukciji oružja. Glomazno, jeftino, ne za profesionalnog vojnika, nego za seljaka, kome ćeš da daš pušku i da pošalješ u rat.

drzare

Aktivan član
Poruka
1.475
Opisao si Abakan, prva dva metka izlecu kadencom od 1800 metaka u minuti dok svaki naredni metak izlece kadencom od 600 met./min.
tgme se postize da prva dva zrna pogadjaju u istu tacku posto se oruzje nije pomerilo i nisanska tacka ostaje ista za oba zrna...

ZRNANS83

Domaćin
Poruka
3.434
Abakan ili G36 imaju mogućnost da prva dva metka ispale brzinom paljbe ili kadencom od 2000 met u min. čime se stvara osećaj da je ispaljen jedan metak, jer je mali trzaj puške. To dovodi do veće veravatnoće pogađanja cilja. M21 je dokaz da i dalje preovladava komunizam i ima veliki uticaj ruske šole u konstrukciji oružja. Glomazno, jeftino, ne za profesionalnog vojnika, nego za seljaka, kome ćeš da daš pušku i da pošalješ u rat.
JOS JEDAN ''EKSPERT'' A OD ORUZJA POSEDUJE KUTIJU SIBICA!

fresh&clean

Ističe se
Poruka
2.234
Ti što u " Americi " imaš flipere i sto za stoni tenis i prodaješ pištolje na vodu ćuti tu. Što te tata izdržava i pruža sve u zivotu.:D:D:mrgreen:
Eeee daaaa, uuuaaaa Rusijaaaaa :D,i sve iz Rusijeeeee

fresh&clean

Ističe se
Poruka
2.234
Opisao si Abakan, prva dva metka izlecu kadencom od 1800 metaka u minuti dok svaki naredni metak izlece kadencom od 600 met./min.
tgme se postize da prva dva zrna pogadjaju u istu tacku posto se oruzje nije pomerilo i nisanska tacka ostaje ista za oba zrna...
i G36 isto ima tu mogućnost.

10x10

Zainteresovan član
Poruka
301
Nebi da nesto pametujem, posto su svi nesto nervozni i drcni. Rasprava o pusci ima jedan element koji se stalno prenebegava, a to je metak. Puska je efikasna koliko je efikasan metak za tu pusku. Moje misljenje koje je utemeljeno pretvashodno na iskustvu je da menicija ispod kalibra 7.62 nije efikasna. Sve ispod metka za Kalsnjikov je “slabo”. Vojska ima svoje razloge. Duplo manji metak, znaci da u jedan kamion stane duplo vise municije sto je dramaticna usteda kad se uzme kolicina koju pozadinske jedince treba da prebace svaki dan. Mene kao pojedinca to ne zanima to je posao onih u generalstabu. Ja hocu da kad nekog pogodim da on padne. Brzi drugi metak, cemu to. Ako ste ga pogodili gde treba nema potrebe za drugim metkom ako ste promasili prvi i drugi ce biti promasaj. Visoka kadenca znaci samo gomilu bespotrebno ispaljenih metaka. Znam malo ljudi koji mogu da ispale ceo rafal i da svi meci budu u meti. M21 me je iznenadio kad sam prvi put pucao ocekivao sam manji ” skok” kod rafala. Verovatno zbog masivnog zatvaraca, ali nisam masinac i necu da diskutujem na tu temu.
Kad se danima ili nedeljama vucete po nekoj vikojebini po blatu, snegu ili letnjoj prasincini najvaznije vam je da puska funkcinise bez nekog velikog odrzavanja, A to je mana vecine modernih pusaka. Ameri se u Iraku posle jednodnevne ili eventualno dvodnevne patrole vrate u dobro opremljenu bazu koja ima radionicu, pa se sve lepo dovede u red. Nima se ne desava da mesecima budu bez dodira sa radionicom, ako im se to i desi u najmanju ruku snime film na tu temu.
Stavljanje 3 i vise pikantini sina je postalo obavezno. Ko to stavrno nosi u rat pusku na koju je zakaceno 3-4 dodataka. Imate optiku , baterisku lampu, laserski obelezivac, svajcarski nozic na rasklapanje , termostat sa toplom kafom i tako to. To je zabava za SWAT timove po Cikagu. Dali iko normalan moze da zamisli da neko ide nocu po neprijateljskoj teritoriji sa lampom na pusci.
Klasican Kalasnikov sa fiksnim kudakom je strasno dobra osnova, samo ga malo doterati, kundak od nekog lakseg polimera i jedna pikantini sina za kacenje raznih nisana. U verziji sa preklopnim kundakom samo zameniti zglob, i staviti kao kod novih pusaka. I dobri ste bar sledecih 10-15 godina sa minimalnim ulaganjem.
Posle toga ce ionako slati robote i bespilotne letilice da se biju izmedju sebe.

iskopiracu ovo i na temu jurisnih pusaka posto je to ista prica

Blokirali ste reklame
Dragi prijatelju, nemojte da blokirate reklame - isključite Ad Blocker na Forumu, jer će tako mesto vaših susreta na Krstarici ostati besplatno za korišćenje.