Ljudi nisu isti - diskriminacija je neophodna

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Tacno, danasnji svet je najmanje demokratski. Medjutim, sto se same diskriminacije tice, s koje god tacke posli dolazimo do jednog odgovora: diskriminacija jeste nesto lose i moze se uvek okrenuti i protiv onih koji je podrzavaju i zagovaraju, tako da mogu doci u poziciju zrtve, kao i oni koji vec jesu diskriminisani. Bar smo po mogucnosti da budemo diskriminisani svi izjednaceni.
 
Sto se mene tice, neka potraje ovako neko vrijeme, ali znajte da to ne moze vjecno i da ce jednog dana zemlja biti prenaseljena. Tada ce se izbor svesti na 3 opcije:

1. povratak prirodnoj selekciji i ratovanju
2. Samoubistvo drogama, kao sto je to danas cest slucaj, ali morace postati masovno i pozeljno.
3. Kontrola radjanja na planetarnom nivou, ali ovo podrazumijeva uvodjenje komunizma, prema tome, sumnjam da ce to vecina htjeti.

Ostaje najvjerovatnija opcija 2. A ja vucem na 1.
 
Vecina ljudi ne pravi razliku izmedju JEDNAKI i ISTI.
Mi, forumasi imamo jednaka prava da pisemo.
Ne pisemo isto zato sto nismo isti.
ja sam bolji i uzecu vise.
Da li nekoga diskriminisem?


Ovo nije tacno i nije prihvatljivo ljudima i njihovoj psihi , ali danas je to dovoljno daleko da je neshvatljivo ljudima...

Razlicitost automatski povlaci razlicita iliti nejednaka prava...Ne postoji nacin da se uvede apsolutna sloboda u nekoj zajednici, pa ne postoji nacin da razliciti ljudi imaju jednaka prava....

Upravo zato sto oni koji su kao pametniji , znaju mnoge odnose i stvari samo do pola, vecito se i javlja recidiv destrukcije i vracanje na modalitet mase, znaci ono sto ona najbolje razume, a to je haos , animalna i inicijativna destrukcija i tako stvaranje nove situacije u kojoj se nadaju da ce ostati neprilagodjeni oni koji su u staroj situaciji bili prilagodjeni....To je cisto trazenje jednakijih prava od strane nejednakih pojedinaca....

Jasno je zasto ja nisam filozof i zasto ne mogu da budem iskren lider, jer pre izgovorenog i argumentovanog, ne postoji nacin da iko od ljudi shvati a da ne bude frustriran , ojedjen, ili na drugi nacin motivisan u nepoverenje u jednakost prava.
A problem je svo vreme na drugoj strani....
 
A recimo kad bi 50% stanovnistva bilo samo ratnici i seljaci, onda bi bilo potpuno beskorisno i nepravedno imati i toliki broj ljekara i toliko visoke plate. Iz prostog razloga sto obe kategorije spadaju u najzdravije ljude. A prosjecni, kojeg takodje mozemo nazvati posrednikom (trgovac, pravnik i sl) vrlo rado se prezdire i ne krece se, te boravi u gradovima sa losim vazduhom i sl. Takvima je ljekar i najpotrebniji. Prema tome, opet dolazimo do "pravde prosjecnih" koji onda skidaju zaradu zdravim i potrebnim ljudima. Makijaveli je fino naveo profesije koje su bliske vrlim, dakle, neporocnim i zdravim ljudima. Ko nece da cita, taj je drzak i bezobrazan. Ipak je ovo filozofija i mudrost nije nicija licna sexy lutka od gume!

10% najbogatijih drže 80% resursa, dok ostalih 90% uživaju u blagodetima ovih preostalih 20%. Ne bih to baš nazvao pravdom prosečnih, osim možda da prosečni žive u iluziji da su dobili onoliko koliko su zaslužili.

Vrhunski doktori su samo primer, svako ko je odličan u svome poslu zaslužuje da lepo živi, ali ne toliko lepo da kupuje kuće od više stotina miliona dolara.
 
10% najbogatijih drže 80% resursa, dok ostalih 90% uživaju u blagodetima ovih preostalih 20%. Ne bih to baš nazvao pravdom prosečnih, osim možda da prosečni žive u iluziji da su dobili onoliko koliko su zaslužili.

Vrhunski doktori su samo primer, svako ko je odličan u svome poslu zaslužuje da lepo živi, ali ne toliko lepo da kupuje kuće od više stotina miliona dolara.

Ne citas ti nista sta ja pisem.
Narod koji se i sam bacio na sticanje novaca kao jedine vrijednosti i kojeg od "pravde" razdvaja samo zavist prema onima koji su uspjesniji od njega, ne zasluzuje vise od 20%. Jer kod naroda je problem u masovnoj histeriji, cak i po cijenu mentalnog i tjelesnog zdravlja, a kod bogatih je rijec o pojedinacnoj, tako da covjeku koji je zdrav, vrli i umjeren vise odgovara ako samo 10% ljudi drzi 80% bogatstva, a zasto? Zato sto je lakse okrenuti 10% ljudi na svoju stranu, nego 90% malih usprokletjelih histerika!

Jer kao sto rekoh, narodne mase ce rado prihvatiti svaki porok i samounistenje drogama, ali samo u ratniku se ovjekovjecuje buducnost i sreca.
 
Znam, ali nije ti dobar stav, tj moja ocena je utopija, ali ta ocena nije moralisticka, vec sto bi ti rekao strucna ocena...
Moralisticki sam na tvojoj strani , tj moja strucna ocena je u potpunoj suprotnosti sa mojom moralnom teznjom...
To dovodi da se mora traziti drugi model, a ne ovaj....ili se radja frustracija, bar ja tako gledam na ovo...
 
Mislim da ste malo skrenuli sa teme... Diskriminacija je prisutna i medju prosecnima i medju nadprosecnima, i medju siromasnima i medju bogatima, i radnicima i ratnicima.
Ako uzmemo ratnike kao one koji trebaju zasluzeno da dominiraju, onda cemo nekako i da opravdamo ako ratnik diskriminise tamo neko piskaralo koje jedva drzi olovku u ruci, a izjednacava se sa njim. Medjutim, sta ako ratnik diskriminise ratnika? Ni po cemu nije bolji, ali ga diskriminise, zato sto ima nekih predrasuda, nerasciscenih misli itd. Da li je tako nesto opravdano i razumljivo? Da ne pominjem tek ako mu onemogucava da zivi i radi kao sto inace ima pravo, preko svojih veza mu sabotira zivot...
 
Poslednja izmena:
U kom smislu priznavanje nejednakosti ne podrazumeva diskriminaciju?

Diskriminacija podrazumeva posmatranje drugih i drugačijih ne samo kao nejednakih, već i kao lošijih i "nižih" u odnosu na one koji diskriminišu. Nejednakost ne podrazumeva posmatranje drugih na taj način, to što neko ima veća i drugačija prava ne znači da je savršeniji i bolji od onoga kome su neka prava uskraćena
 
Svakom ko malo ume da rezonuje je jasno do cega inace dolazi kada ljudi reaguju na osnovu predrasuda. Da li bi ti mirno prihvatio da te neko ponizava i blokira bez ikakvog razloga, nego eto, ima covek neke predrasude i svoje stavove, pa mu smetas, dok ti apsolutno nista ne radis protiv njega?

Ali predrasude i stereotipi često su sastavni deo identiteta pojedinaca i grupa, i njihovo negiranje i ispravljanje može da ima ozbiljne poslwedice po pogled na svet pojedinaca i grupa, kao i urušavanje i promenu njihovog identiteta
I nisu sve predrasude i stereotipi negativni
 
Demokratija tezi ka tome da izjednaci sve, gledano na duzi period, i kad se kaze sve, onda se misli cak i na zivotinje i ljude. Ako je to jasno, onda ne cudi ni to da ona hoce da izjednaci polove, generacije, (ne)sposobnosti, (ne)srecu, sve, sve, sve.
Ali to nije prirodno, moralno, pametno, zdravo, lijepo, ponosno, mudro, mocno ...

Vjerujem da ovde ima malo onih koje bi to uvrijedilo, jer ne nalazim druge teme koje smeta "diskriminacija", odnosno prirodno, realno, perspektivisticko gledanje na stvari i dogadjaje.

Zasto je svijet tako mazohistican? Zar nije najveca uvreda nepravda?
Zar ne bi, pravde radi, jer danas se pravdom zove novac, trebalo svijet okrenuti naopacke ili ga zavrtiti u suprotnom smjeru?


Diskriminacija je sposobnost inteligencije da uoči POSTOJEĆE razlike. Nastojanje da se diskriminacija eliminiše jenastojanje da se čovek zatupi, i to je demonska ujdurma.
 
Ako dva razlicita coveka posmatramo...
I jedan od njih cini pakosti drugom, on to cini zbog raznih razloga.
Delom uopste to ne cini tom drugom vec da bi sebi izgledao mocan, pametan ili jak.
Delom zato sto mu se cini da mu se onda sve moze....
Delom zato sto je izabrao tog doticnog iz razloga najmanje slicnosti.
Delom zato sto se oseca ugrozenim pa tako eleminise ugrozenost od tog doticnog....

Sa druge strane doticni moze odraditi takodje mnogo odgovora na to maltretiranje i diskriminaciju...
Moze izvesno vreme trpeti.
Moze komunicirati i ukazivati, ali to nece pomoci, ako pogledate gorenavedene motive...
Moze izabrati iste metode kao i onaj koji ga maltretira, ali onda ili postaje isti ili mora tri puta vise da ga maltretira da bi nasilnik shvatio....
A moze izabrati svoje resenje problema i nacina maltretiranja...
Tih resenja moze biti mnogo, od visoko moralnih , do vrlo nemoralnih...
Npr resenje moze biti i tiho ili intezivno stetno dejstvo na nasilnika...
To znaci da moze odraditi bukvalno receno trovanje, a da sam nasilnik nikad ne poveze.
Moze odraditi namestanje, da poznajuci reakcije namesti nasilnika i nasilnik zavrsi vrlo gadno.
Moze ostaviti mogucnost da nasilnik uziva do poslednjeg sata , a da ne primeti da se osveta desava njegovoj familiji....
Sve ove stvari ce dovesti do promene okruzenja i jednog i drugog...
Prvi menja okruzenje u nesto sto ja zovem primitivno i agresivno nasilje, a drugi u nesto sto ja zovem indirektno nasilje.
Pri tome se drugi naravno oslobadja svog nasilja, jer kad nasilnik ostane bez familije ili mu familija bude mnogo bolesna, on ce promeniti svoj polozaj , a samim tim i nacin razmisljanja...i ponasanja.

Ljudi imaju obicaj da moral ukljucuju kad se to od njih trazi ili kad navode na svoju vodenicu , ali retki su oni koji non stop sagledavaju moralno a odlucuju racionalno....
Zato ce vecina osuditi doticnog iliti zrtvu nasilja, jer nije na nasilje odgovorio mediokritetski i zub za zub, oko za oko....tj istim metodama...
Ili ako su cistunci onda ce se sablaznjavati uopste reagovanjem , zahtevajuci da zrtva ostaje zrtva i da se odnos nasilnik zrtva odrzava pod pokroviteljstvom dobrih rezultata i dobrih emocija koje to stvara kod onog ko je manje razuman....tolerantan .....

Tako da ljudi ustvari uvek dozvoljavaju diskriminaciju i cine diskriminaciju bas onda kad teze da sve svedu na svoje sudsko misljenje i tumacenje ...da sebe unaprede u sudiju koji zna....
Naravno pricam o nametanju zajednickog modela ponasanja za dve osobe....totalno razlicite....
Snishodi se glupljem, drskijem, lenjem...
To je jasna diskriminacija koja i daje rezultate....

Ljudi misle da je svaka reakcija ista kod neke inteligentne osobe...
Iste reakcije na pobudu imaju glupe osobe, jer one nece mnogo unaprediti shvatanje posle prvog dogadjaja...

Zato se moze inteligentna osoba uciti tako sto joj se dozvoli zloupotreba...
Dok se glupa ne sme uciti tako sto joj se dozvoli zloupotreba....
Glupa postaje bahata, a inteligentna postaje manje frustrirana....
Ovde nisam napomenuo da zloupotreba nastaje u najvecem procentu zbog frustriranosti inteligentne osobe....

Znam da ce me mali broj ljudi razumeti sta trabunjam , ali bar da naglasim da znam.....ne mislim nego znam....
 
Ali predrasude i stereotipi često su sastavni deo identiteta pojedinaca i grupa, i njihovo negiranje i ispravljanje može da ima ozbiljne poslwedice po pogled na svet pojedinaca i grupa, kao i urušavanje i promenu njihovog identiteta
I nisu sve predrasude i stereotipi negativni

Tacno, jesu sastavni deo identiteta, pogresno izgradjenog, ako postoje, jer ne razumem koje predrasude su pozitivne. Za mene su predrasude analogne Platonovoj pecini. Zapravo, daleko je lakse rasudjivati i ziveti po predrasudama. Mnogo je teze osloboditi ih se i rasudjivati na osnovu istinitosti i vrednosti.
 
Patak, nije mi jasno da u tom razmisljanju nisi ni pomenuo neku metodu koja bi iskljucila nasilje. Za tebe je nasilje jedini nacin da se resavaju problemi?
Dalje, sto se ovih metoda za odbranu od diskriminatora tice, mozda bih i mogao do neke granice da razumem i prihvatim princip "oko za oko, zub za zub", mada se gotovo u svakom slucaju desava da se ni na taj nacin nista ne resi, ali moralno ne mogu da prihvatim da zbog toga sto sam diskriminisan, pakostim i trujem familiju onog ko me maltretira.

To je tako nisko, da cak ne mogu da kazem ni da je na zivotinjskom nivou, jer zivotinje ubijaju kad su ugrozene onog ko ih ugrozava, ili kada su gladne ubijaju plen koji pronadju.

Ubijati druge koji nisu ni na koji nacin povezani, osim familijarno ili emotivno u tvom primeru, sa razmiricama izmedju ljudi ili grupa, je bolesno i nikakva "filosofija" tu ne pomaze jer iza takvog cina i nema filosofije. To je niska osveta i nista vise. Hitler je plasirao razne price i opravdanja za ono sto je cinio, ali cak je i vecini nacista u to vreme takvo masovno ubijanje zigosanih bilo previse. Nemam nameru da prosirujem raspravu na nacizam, ali princip je isti...
 
Sto se mene tice, neka potraje ovako neko vrijeme, ali znajte da to ne moze vjecno i da ce jednog dana zemlja biti prenaseljena. Tada ce se izbor svesti na 3 opcije:

1. povratak prirodnoj selekciji i ratovanju
2. Samoubistvo drogama, kao sto je to danas cest slucaj, ali morace postati masovno i pozeljno.
3. Kontrola radjanja na planetarnom nivou, ali ovo podrazumijeva uvodjenje komunizma, prema tome, sumnjam da ce to vecina htjeti.

Ostaje najvjerovatnija opcija 2. A ja vucem na 1.

Ratovanje ?! Da li si ti nekada doziveo rat na svojoj kozi ? Da li si nekad osetio sta znaci biti diskrimisan zbog svoje narodnosti ?
Ko da pise neki klinac posto je pogledao neki hitlerov govor i napalio se.
SVI LJUDI SE RADJAJU SLOBODNI I JEDNAKI I SVI IMAJU PRAVO NA ZIVOT !:rtfm:
 
Ali zasto je bitno sta neko koga zanima samo vlastito "prezivljavanje" misli? Zasto bi taj gledao dalje od svog nosa?

Pojedinacan zivot vrijedi onoliko koliko vrijedi za buducnost, bilo ljudsku ili zivota uopste.

Buducnost je jedino mjerilo zivota, a pojedinac je samo kap u okeanu, i to jos gore ako ne vidi dalje od svog nosa.
 
Zivotinje ubijaju da bi preziveli Depresivni...to i jeste pravilo prirodne selekcije.Sto ne daje pravo coveku na ovom stupnju razvitka intelektualnog i drustvenog da uzima ulogu 'MALOG BOGA" pa da odlucuje o drugome.

Ratnice sa veternjacama,opet si pomesao loncice i nikako da ih dovedes u red.Prirodna selekcija kod ljudi kao i kog zivotinja jeste bilo i bice.Svi se radjamo i umiremo pre ili posle.Jake potiskuju slabe....i znas vec

Rat kao tvoj lajt motiv za buducnost pretvara ljude u zverovima a sa time rusi i ono malo nade da cemo se izvuci od totalnog unistenja.
Kako to tvoj mentalni sklop funkcionise nije mi jasno...

Ako ti nije tesko odgovori mi na sledeca pitanja:
-Koji je smisao rata?
-Sta ima u njemu?
-Kako bi ti kao buduci "osvajac" postavio covecanstvo?
-Sta bi to covecanstvo od rata dobilo?
 
Poslednja izmena:
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top